fbpx

אייפון 5 | IPHONE– סקירה טכנית ומחירים

IPHONE 4s / אייפון 4s

אייפון 5 | IPHONE– סקירה טכנית ומחירים

 

מכשירי סלולר דוגמת אייפון 5 IPHONE מבית אפל, הופכים את המשתמש לבעל יכולת מחשוב ותקשורת, שעולה על מה שיש במחשב נייד.

 

כל מה שיש לבחון ולשקול בטרם רוכשים את המכשיר המתקדם בעולם ומה המחירים המוצעים? 

 

נכון לספטמבר 2012, מכשיר האייפון 5 עקף (כך לטענת אפל) את כל מתחריו כמכשיר הסלולר המתקדם והמוצלח ביותר שיש בשוק הסלולר העולמי והישראלי, גם לפרטיים וגם לעסקים. יחד עם זאת, המתחרים לא ישבו בשקט, וטרם השקת האייפון השיקו דגמים מתקדמים וטובים, שהגבירו את התחרותיות העזה בשוק. אין ספק, שבשכבות די רחבות בעולם כמו גם בארץ, הפך האייפון ל"סמל סטטוס" ולמוצר חובה כדי להתהדר בו, בלי כל קשר לעליונותו הטכנולוגית (אם אכן קיימת) מול מתחריו.

מה הופך את האייפון 5 IPHONE למכשיר המומלץ והמועדף (נכון להיום)?

מכשיר האייפון 5 הוא המכשיר השני היוצא מבית אפל תחת שרביט המנכ"ל החדש (יחסית) טים קוק, שהחליף את סטיב ג'ובס, שהפך לאגדה עוד בחייו ונפטר אחרי מחלה קשה בגיל 56 ממש זמן קצר לאחר השקת אייפון 4s. רבים שאלו מה עוד יש לאפל לחדש באייפון 5? התשובה ברורה: אפל מחליפה מספר גרסה למכשיר כשיש שינוי משמעותי בצורה של המכשיר, שינוי פיזי נראה לעין. במקרה הנוכחי, הצורה של אייפון 5 שונה לחלוטין, חיצונית ופנימית מגרסאות 4 ו- 4s, כך שיש כאן כמה קפיצות טכנולוגיות, כחלק מסדרה 5. 

 

האייפון החדש מגיע עם המעבד כפול הליבה A6 (שמיוצר, כמה אירוני, ע"י סמסונג), הדגם החדש דק יותר, קל יותר (במשקלו),  ומהיר (ועוצמתי) יותר מכל קודמיו. סה"כ האייפון 5 רזה ב- 18% מקודמו וקל ב- 20% מקודמו. המכשיר עדין ורך (למרות שהוא עשוי כולו מאלומיניום וזכוכית, ללא חלקי פלסטיק חיצוניים), ובעל עיצוב מודרני עם מסך 4 אינץ' (3.5 בדגמים מסדרה 4 הקודמת). גם רזולוציית המסך שופרה – 1,136 על 640 פיקסלים. עבור חסידי ההפעלה ביד אחת הגודל הזה חשוב: זה מבטיח, שהמכשיר נשלט ומופעל ביד אחת ברב הפעולות. לצורך עיצוב הגוף החדש , 7.6 מ"מ עובי, מוזערו רכיבי המכשיר וכרטיס ה- SIM מוזער ב- 44% לכרטיס ננו-סים (nano-SIM) ייחודי. הדגם החדש תומך, לראשונה, בתעבורת נתונים בטכנולוגית הדור הרביעי LTE ובקול ב- CDMA בשבב יחיד, בו-זמנית (ולא בגישה של שבב כפול, אליו דוחפים המתחרים). המעבד (A6) תומך בקצב התיאורטי של הדור הרביעי: 100 מס"ש (המפעילים בדור הרביעי LTE מאפשרים כרגע 40Mbps ). הדגם צויד בסוללה חזקה יותר, יעילה יותר וקטנה יותר, שמאפשרת עבודה של עד 8 שעות (גלישה בדור הרביעי). הדגם תומך בפס כפול ב- WiFi 802.11n הן בתדר 2.5 ג'יגה הרץ והן ב- 5 ג'יגה הרץ (בדומה לאייפד), ומאפשר קישור לרשתות אלחוטיות מקומיות בקצב של עד 150Mbps . מחבר (Connector) תחנת העגינה החדש הוקטן מאד, מ- 30 פין ל- 9 (מה שיקשה להתאים לדגם החדש אביזרים נלווים שנרכשו לדורות הקודמים).

 

גוף המכשיר, המעטפת, עוצב בטכנולוגיות מתקדמות, במיכון אוטומטי ובבקרה מלאה (של מצלמות 29 מגה פיקסל בשלבי הייצור, המנטרות מאות נקודות ביקורת בייצור מעטפת דגם בודד). יש במכשיר החדש שפע של יישומים חדשים או ותיקים אך משופרים, לרבות שיפור ביכולות של Siri (העוזר הדיגיטלי המופעל בקולו של המשתמש), יכולת צילום פנורמית, שילוב טכנולוגיית זיהוי פנים ואיכות HD של FaceTime, ניווט תלת-מימד, חיבור ישיר לטלוויזיה AirPlay, ועוד. למכשיר יכולות חיבור מלאה ושלמה בענן (כמובן, בענן של אפל). בתחום היישומים העסקיים יש עשרות אלפי יישומים החל מתחום הבנקאות וכלה בתחומי התעשייה המסורתית. כך, כל עסק יכול לבנות לעצמו את "סט הכלים העסקיים", שיוטען במכשירים של המחזיקים באייפון לפי צרכי העסק. כמובן, אסור לשכוח את היבטי האבטחה כשמאפשרים את ה- BYOD (ר"ת: Bring Your Own Device) ומאפשרים חיבור הסמארטפונים הללו לרשת הארגונית וליישומיה מכל מקום.

 

לא הכול ורוד באייפון 5 IPHONE :

יש באייפון כמה תכונות, שמעמידות אותו בקדמת הטכנולוגיה העולמית, גם אם כרגע הניצול של יכולות אלו מצוי רק בתחילת הדרך. יחד עם זאת, נציג כמה חסרונות משמעותיים למשתמש הישראלי:

 

א. טכנולוגיית WiFi. המכשיר תומך בטכנולוגיות ה-WiFi  המתקדמות ביותר לרבות n ו- a. הבעיה: חלק מהתדרים (במיוחד ב- a, דהיינו: בתחומי ה- 5 ג'יגהרץ), אינם מותרים לשימוש בישראל. האם האייפון "יסורס" כדי להתאים אותו לתדרים בישראל? את זה עוד צריך יהיה לראות. ייתכן ויהיו עיכובים בהכנסת המכשיר לישראל בגלל בעיה זו. תזכורת: גלקסי נקסוס החדש לא הושק בסופו של דבר בישראל בגלל מגבלת בעיית תדר ב- WiFi, בדיוק אותן בעיות שיש באייפון 5.  

  

ב. חיבור ל- LTE. למרות שהמכשיר תומך ב- LTE עם רוחבי פס של עד 100 מגה סל"ש בערוץ היורד, המכשיר מופץ בעולם במגוון דגמים, לפי תדרי ה- LTE שיש באזורי העולם השונים. אולם, כל הדגמים הקיימים אינם תואמים לטיוטת מכרז התדרים ל- LTE בישראל (שבו יוקצו תדרים בתחומי ה- 2,500 עד 2,700 מגהרץ ו- 1,800 מגה הרץ). בגלל אי הבהירות לגבי תדרי ה- LTE בישראל, בהחלט יכול להיות מצב, שמכשירי אייפון 5 יגיעו לישראל עם התאמה לתדרים שלא יתאימו ל- LTE שייפרס בישראל. תשומת לב למי שמתכוון לייבא את האייפון באופן עצמאי: יש 3 דגמים של אייפון 5 לפי הזיכרון שיש בו (16/32/64 ג'יגה) ולכל אחד מהם יש אפשרות בחירה בשני צבעים: לבן ושחור. אולם, הדבר החשוב יותר הוא לא היקף הזיכרון והצבע של המכשיר, אלא סוג החיבור הסלולרי. גם כאן יש 3 סוגים של מכשירים (לכל שלושת סוגי המכשירים לפי היקף הזיכרון הפנימי): GSM model A1428, CDMA model A1429, GSM model A1429. כרגע, אף לא אחד מהדגמים הללו מתאים לתכנון פריסת ה- LTE בישראל. סביר להניח, שמצב זה ישתנה במהלך השנה, אך קשה כרגע להמר איזה משלושת הדגמים יתאים לשוק הישראלי.  

 

ג. טכנולוגיית זיהוי דיבור – Siri. התמיכה בעברית עדיין קלושה ואין מידע מתי תהיה תמיכה מלאה בעברית. המשמעות: שימושים רבים התלויים ב- Siri לא מתאימים לאופי השימוש בישראל בגלל חוסר התמיכה שלSiri  בעברית.

 

ד. טבלת השוואה. בהשוואה טכנית בין אייפון 5 למתחרות שלו, ניתן להבחין די בקלות, שהאייפון 5 אינו המכשיר המתקדם ביותר שיש בשוק. סמסונג גלקסי S3 עולה עליו בכמה תחומים. החולשות של מכשירי האייפון לכל דורותיהם ודגמיהם, כפי שנותח בהשוואות מכשירים סלולריים קודמות, נמשכות גם בדגם החדש: מחיר גבוה בלי כל פרופורציות למתחרים, כל האביזרים הנלווים הם ייחודיים ויקרים, אין יכולת הרחבה עצמאית של הזיכרון (בכרטיס זיכרון חיצוני), "גן סגור" של יישומים מבית אפל ובאישורה הבלעדי, אין יכולת לחיבור USB, אין רכיב NFC לתשלומים מקוונים ושאר היכולות מבוססות NFC, סוללה שבקושי מחזיקה יום שלם (בין טעינות), מעבד לא הכי מתקדם בשוק ועוד. כל אלו מציבים את המתחרים בעמדת פתיחה די טובה בקבלת ההחלטה: איזה מכשיר לרכוש לעסק.

למה יש לשים לב ברכישת מכשיר אייפון 5 IPHONE?

א. המחיר: המחיר בחברות הסלולר יהיה יקר עד כאלף ₪ יותר מהחנויות הפרטיות והעצמאיות או ביבוא אישי (כולל המכס, ביטוח והמשלוח). אין כל סיבה כלכלית לשלם עוד כאלף ₪ בחברות הסלולר, גם במנגנון חיוב-זיכוי.

יש לשים לב, שהאייפון מגיע בשלוש גרסאות שונות לפי היקף הזיכרון הפנימי שלו: 16 ג'יגה, 32 ג'יגה ו- 64 ג'יגה. ההפרש במחיר בין הגרסאות ניכר (מחיר ה- 64 ג'יגה כמעט כפול מזה של ה- 16 ג'יגה). כך, שיש לשקול ולנתח בצורה זהירה מה היקף הזיכרון שיש לרכוש לפי השימושים שייעשו במכשיר. במכשירי אפל אין יכולת להוסיף זיכרון לאחר שרוכשים את המכשיר (בשונה ממכשירי האנדרואיד).

 

ב. החזר תמורת שימוש: הסיכויים לקבל החזר כשמגיעים לחברת הסלולר עם מכשירים, שנקנו מחוץ לחברת הסלולר לפי "חוק ניתוק זיקה", אינם גבוהים, ותלויים בכושר המיקוח מול חברת הסלולר. למעשה, הסיכוי להעביר אייפון בין חברות ולקבל עליו זיכוי בחברה אליה עוברים הוא אפסי.

 

ג. ביטוח: יש לבחון ביטוח המכשיר שלא בחברת הסלולר, משום שתעריפי הביטוח של המכשיר בחברת הסלולר גבוהים ואינם כדאיים כלכלית, במיוחד במקרים של אבדן גניבה Total Loss של המכשיר. תשומת לב, שהביטוח בחברות הסלולר אינו מכסה (בד"כ) שבר מסך וקורוזיה. אין מגבלות כאלו במבטחים העצמאיים. תשומת לב, שיש חברות סלולר המבטחות מכשירים מכל חברה (גם מהמתחרים) כמו YouPhone.

 

ד. בחינת חלופות לאפל. יש כמה חלופות, שמומלץ לבחון בשוק, חלופות עם איכויות ומערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, בדגמים גם של סמסונג גלקסי S3, ומכשיר HTC, נוקיה, סוני וגם של מוטורולה. מומלץ לבצע בדיקה כלכלית וטכנולוגית ולא להתבייש לבקש ייעוץ, במיוחד על רקע התחרות הגוברת בשוק מכשירי הסלולר החכמים (הסמארטפונים).

 

ה. מי יקבל את המכשיר בעסק? הנטייה המקובלת בעסקים וארגונים רבים לספק את המכשירים המתקדמים ביותר והיקרים ביותר לחברי ההנהלה. זו טעות עסקית. מומלץ לבחון רכישת מכשירים יקרים כמו האייפון 5 לאלו שזקוקים לשירותי אינטרנט בכל מקום, וזקוקים לזמינות וקישוריות גבוהים בכל מקום. לרוב אלו לא חברי ההנהלה אלא: אנשי התמיכה, השירות, ההנדסה, הפיתוח, השיווק וכיו"ב. 

 

מה הלאה, אחרי אייפון 5 IPHONE?

התחזיות מדברות על כך, שהחברות המתחרות באפל לא "תשקוטנה על השמרים" ותצאנה עם גרסאות מתקדמות יותר של מכשירים ניידים. די ברור, שגם אפל כבר שוקדת על האייפון הבא שלה. היות ומפרטי האייפון נשמרים בסוד, לא רצוי להמר מה יהיו השיפורים בגרסה הבאה, אבל ברור, שהם יהיו משמעותיים. כך, שהשוק נעשה תחרותי בצורה מאוד משמעותית. הרווח כולו של הלקוחות.  

 

עפ"י בדיקת Signal Research Group, מכשיר סלולר אייפון מייצר פי 7 יותר בקשות ל- Data בהשוואה לכל סמארטפון מתחרה ולמחשבי PC הניגשים לאותו Data בדיוק. כיוון ההתפתחות הזה די ברור ויש לו משמעות אחת מאוד חשובה: עלייה מדהימה ברוחבי הפס הנצרכים דרך הרשת הסלולרית, עד כדי חניקתה. למעשה, חברות הסלולר בכל רחבי העולם וגם בישראל, ניצבות בפני נחשולי ביקוש, שיצרו במו ידיהן, ביקוש לשירותי Data על רשתות הסלולר. ביקוש, שמקורו בתפוצה המסחררת של מכשירים חכמים, טאבלטים ושאר הגאדג'טים הניידים, ובמעבר מרשתות LAN נייחות בארגונים ובעסקים (כמו גם בבתים) לרשתות אלחוט וסלולר. חברות הסלולר הגדולות בעולם החלו להסיט את תעבורת ה- Data הגואה של משתמשי הסמארטפונים ברשתות הסלולר אל רשתות אחרות, למשל רשתות WiFi ציבוריות שמנוהלות על ידן, או למוצרים משלימים להסטת עומסים במתחמים כמו בתים ומשרדים, כמו ה- Femtocell (מופעל כבר בכמה חברות, כמו פרטנר, אם כי בהיקף די מצומצם). פתרונות טובים יותר יימצאו ברשתות הדור הבא של עולם הסלולר – LTE (דור רביעי). אולם, אין כל צפי ברור מתי מעבר זה לדור החדש יתרחש בישראל.

 

הגברת התחרות בשוק הסלולר בשנת 2012 וכניסת מפעילי סלולר חדשים לשוק מספקת מגוון רחב של מכשירים ממקורות אספקה שונים ומחירים תחרותיים. בשנה הקרובה נראה בשוק מכשירים מאוד מתקדמים אך זולים יחסית, מדגמים שלא היו מוכרים עד כה בשוק הישראלי, כגון סמארטפונים של החברות ZTE ו- Huawei הסיניות. יש לנצל את ההתפתחות הזו לטובת העסק, ולבחון בזהירות לפני שרוכשים מכשירים יקרים, שלא ברורה תועלתם לעסק.

 

לכן, שומה על העסקים ומנהליהם לבחון בזהירות יישום סמארטפונים כמו האייפון 5 ברשת העסקית, ואם הרשת הסלולרית של ספק הסלולר שלהם אכן מספקת את רוחבי הפס הנדרשים כדי לשמר יכולות של גלישה סבירה וחוויית משתמש טובה יחסית. בהיעדר יכולות שכאלו, עדיף אולי לוותר על "סמל הסטטוס" הזה בדמות האייפון 5 לטובת פתרונות רחבי פס טובים יותר. זאת, עד שרשתות LTE אכן תיפרסנה בישראל, מה שצפוי להתרחש בטווח זמן של שנתיים עד שלוש, "נצח" בעולם המושגים של מכשירי סלולר חכמים.

 

שורה תחתונה:

 עסקים צריכים לגלות צרכנות נבונה, ולהתייעץ עם המומחים לנושא, לפני שהם רוכשים מכשיר סלולר חכם. מדובר בהוצאה לא קטנה שיש לבחון אותה למי היא מתאימה, מה היישומים והשימושים שיהיו למכשיר בעסק, מה המחיר ואיזה ביטוח עושים למכשיר. אין ספק שהמעבר למכשיר חכם משדרג את העסק, יכולותיו ויכולות עובדיו להפיק יותר מעבודתם.

להשוואת הצעות מחיר לשירותים סלולריים – לחץ כאן.

 

סקירת אייפון 5, Official iPhone 5 Trailer:

פוסטים נוספים