fbpx

בית חכם בזק – סקירת פתרונות חדשים ומחירים בשוק

בית חכם בזק

בית חכם בזק – סקירת
פתרונות חדשים ומחירים בשוק

 

בזכות ההובלה של בזק, "בית חכם" ו"משרד חכם" הופכים להיות להיט, גם בישראל. בזק החליטה להיות מובילת שוק בתחום "בית חכם" ו"משרד עסק חכם" בישראל ודוחפת את התחום במסעי שיווק אגרסיביים.

 

אילו מבצעים ומוצרים חדשים יש בשוק של הבית והעסק החכם מבית בזק?

 

המבצע האחרון של בזק למערכת הבית החכם שלה –  Bhome אמור היה להסתיים, אך הוא בינתיים נמשך, ובמסגרתו בזק מציעה למצטרפים חדשים לאינטרנט בחבילת 100 מגה, 3 חודשים ראשונים ללא עלות, ולאחר מכן דמי מנוי חודשיים של 19.90 ₪, עבור פתרון כולל של ציוד מתקדם, שירות תמיכה ואחריות. יש לציין, שהשירות הוא ללא התחייבות.

החידוש האחרון של בזק נוגע לכבדי שמיעה. בזק הרחיבה את שירותי הבית החכם והשיקה שיתוף פעולה ראשון מסוגו בישראל המחבר את מכשירי השמיעה המתקדמים של מדטון-הדים לטכנולוגיית הבית החכם שלה, ומאפשר לכבדי השמיעה לקבל את התראות הבית החכם ישירות למכשירי השמיעה. כך למשל, ברגע שמערכת הבית החכם מזהה פתיחת דלת בבית, כבד השמיעה יקבל התראת "דלת נפתחה" ישירות למכשיר השמיעה.

במסגרת שיתוף הפעולה החדש הזה, יבוצע חיבור בין טכנולוגית הבית החכם של בזק (הפועלת ב"מערכת פתוחה" תקנית) למכשירי השמיעה מסוג Oticon Opn, אותם משווקת מדטון-הדים בארץ ומכשירי השמיעה המתקדמים למעשה "יידברו" עם הבית החכם של בזק.

שיתוף הפעולה החדש הזה מתאפשר באמצעות חיבור לאפליקציית IFTTT (אפליקציית אינטרנט חופשית לביצוע פעילויות אוטומטיות), שמחברת בין ענן הבית החכם לענן מכשירי השמיעה, ועל ידי מספר הגדרות פשוטות שני המוצרים מתחברים. כך, כבדי השמיעה מקבלים התראות לגבי המתרחש בביתם ישירות לאוזן ונהנים מתחושת בטחון וגם מקדמה טכנולוגית. החיבור בין השירותים מדלג על קשיי השמיעה בזמן השהות בבית עד שהם כמעט ונעלמים.

חבילת הבית החכם של בזק היא מערכת חכמה הכוללת מגוון חיישנים המנטרים את הבית 24/7 ושולחים התראות למשתמשים על כל שינוי או חריגה, שהייתה בבית לפי תרחישים, שנקבעו על ידי הלקוח. המערכת כוללת מצלמה חכמה, חיישני תנועה, טמפרטורה ועוד, והיא המערכת המקיפה והרחבה ביותר המוצעת כיום בשוק הבתים החכמים. המשתמשים של מכשירי השמיעה יוכלו לקבל ישירות לאוזן התראות כגון: שינויים בטמפרטורה בבית, תזוזה חריגה בבית, רעש חריג, פתיחת דלת או חלון ועוד ובכך לכסות כל נקודה בבית וכל תרחיש אפשרי.

מכשירי Oticon Opn המיוצרים בדנמרק, הם הראשונים המאפשרים שמיעה ב-360 מעלות. זאת, בזכות מעבד Velox עצמתי, שסורק את הסביבה 100 פעמים בדקה, מסוגל לבצע 1.2 מיליארד פעולות בשנייה, ומאפשר עיבוד יותר צלילים בפחות זמן – עד פי 50 מהיר יותר ממכשירים קודמים. נתונים אלה משפרים, על פי מחקרים, את מובנות הדיבור ב-30%, מפחיתים את המאמץ השמיעתי ב-20% ומשפרים את היכולת לזכור דיבור ב-20%. לצד שיפור טכנולוגיית השמיעה מאפשר המכשיר החדש ממשק עם שלל טכנולוגיות אלחוטיות.

 

במסגרת שיתוף הפעולה החדש ייהנו הלקוחות הקיימים בבית החכם של בזק ומצטרפים חדשים לשירות הבית החכם של החברה מ-10% הנחה בעת רכישת מכשיר השמיעה Oticon Opn, אותו כאמור משווקת בארץ מדטון-הדים, ומהטבת סוללות חינם למשך שלוש שנים למכשיר השמיעה Oticon Opn. כך, הבידול בין כבדי שמיעה לבין אדם ללא ליקוי כמעט ונעלם. מדובר בחידוש חברתי-טכנולוגי משמעותי מאוד לשירות הבית החכם של בזק ולאוכלוסייה כולה.

בית חכם בזק

מה עוד כוללת חבילת הבית החכם של בזק (המתאימה גם לעסק קטן ולכל משרד)?

חבילת "הבית החכם" של בזק כוללת מצלמה חכמה, חיישני תנועה, טמפרטורה, לחות, אור ושמע, לצד שירות ותמיכה שוטפים. כמו כן, הטכנולוגיה, שעומדת מאחורי חבילה זו, היא המקיפה והרחבה ביותר המוצעת כיום בשוק הבתים החכמים, ומכסה כל נקודה בבית וכל תרחיש אפשרי, למעטפת הגנה מקסימלית.

שירות Bhome  בית חכם של בזק הוא ייחודי וראשון (כך לטענת בזק) מסוגו בישראל. השירות מאפשר ללקוח לנהל ולעקוב מרחוק אחר הנעשה בביתו ולשלוט במגוון אמצעי בקרה באמצעות הסמארטפון. שירות Bhome מתבסס על פתרון All in one הכולל מצלמת HD משוכללת ומרובת פונקציות.

הערכה. שהלקוח מקבל. מותקנת באופן פשוט ועצמאי על ידי הלקוח ומתממשקת לרשת האלחוטית שלו. לאחר ההתקנה ניתן לצפות באמצעות אפליקציה ייעודית בנעשה בבית, לקבל התראות אודות המתרחש בו ואף לנהל שיחה באמצעות המכשיר עם אלה הנמצאים בבית. בנוסף, יכולים הלקוחות לרכוש בנפרד מוצרי בית חכם נוספים, לרבות שקעי חשמל חכמים להפעלה מרחוק של מכשירי חשמל וגלאי דלת וחלון חכם.

עד היום השיקה החברה שירותים "חכמים" נוספים כדוגמת: עיר חכמה, עסק חכם וגן ילדים חכם. בישראל ישנם כבר עשרות אלפי רכיבי IoT (האינטרנט של הדברים) של בזק, שמבוססים על מגוון הפלטפורמות החכמות של בזק לבית ולעסקים.

מערכות בקרה וביטחון

למה צריך "בית חכם" ולמה בזק?

טכנולוגיית הבית החכם היא אחד התחומים הצומחים בעולם כיום והיא מביאה איתה פתרונות טובים לצרכים בסיסיים ומהותיים לצרכן כגון: הגדלת השליטה, האבטחה והביטחון, וחיסכון בעלויות. למעשה, הפתרון הזה מתאים לכל בית ולכל משרד.

בזק, כספקית תקשורת מובילה, פועלת מזה זמן רב על מנת להנגיש את השירות לכל בית בישראל, במחיר הוגן ותחרותי, והיא מרחיבה את פעילויותיה בתחום ומגוונת את השימושים לצרכן, מידי יום. זאת, כדי להגדיל את רמת השליטה של הלקוח על הנעשה בביתו גם כאשר הוא מחוץ לבית.

השירות של בית חכם מבזק הוא פרי שיתוף פעולה של בזק עם חברת Alarm.com (לשעבר חברת ,(Icontrol Networks מהמובילות בעולם בתחום מוצרי בית חכם, שפיתחה וייצרה פתרון All in One הכולל מצלמה עם זווית צילום רחבה במיוחד, בעלת יכולת צילום מלאה ביום ובלילה, אפשרות לצילום המתפצל ל-4 מסכים, יכולת שמע דו צדדי, סירנה מובנית ועוד.

באמצעות האפליקציה הייעודית, יכול הלקוח לשלוט ולהגדיר כל אחת מהפונקציות, כמו גם את גלאי הדלת/חלון והשקע החכם. בנוסף, ניתן להגדיר למערכת מצבים מוכנות שונים (מצב בית, מחוץ לבית, או חופשה), ולהגדיר עבור כל אחד מהמצבים, כללים לעדכון הלקוח, או אנשים אחרים, שהוגדרו על ידו, לעבור למצב צילום וידאו ואף להפעיל מרחוק את הסירנה המובנית.

בשעת הצורך, מעדכנת המערכת את הלקוח על ההתרחשויות כפי שהוגדרו מראש, והיא יכולה לעשות זאת בדרך המועדפת על הלקוח: עדכוניPush  באפליקציה, שיחת טלפון, הודעת sms או דואר אלקטרוני. המידע, שהלקוח אוסף בזמן הפעלת השירות (הקלטות וידאו, התראות וכיו"ב'), מקודד ואינו ניתן לזיהוי ע"י גורם אחר זולת הלקוח עצמו.

הכניסה של בזק לתחום "הבית החכם" וה"עסק חכם" עוררה את כל השוק ויצרה תחרות מאוד משמעותית עם היקף רכישות והתקנות של מוצרי בית חכם בהיקף של מאות עד אלפי בתים ומשרדים בחודש.

פתרון "בית חכם" מבזק – מה היה לה עד המבצע הזה?

עד המבצע אפשר היה לרכוש מבזק את הפתרון הבסיסי, ששמו ,Bhome ב-29.90 ₪ לחודש (מול 19.90 ₪ שבמבצע), ולקבל פתרון, שיכול להיות בסיס לחיבור כל דבר בבית, ליחידת הבסיס הנשלטת מהסמארטפון דרך רשת האינטרנט הקווי, האלחוטי והסלולרי.

החידושים, שבזק מספקת היום ללקוחות הבית החכם שלה:

  • כל לקוח חדש המצטרף לשירות בית החכם מקבל 3 חודשי ביטוח דירה מתנה בחברת ביטוח ישיר.
  • כל לקוח חדש המצטרף לבית החכם מקבל גם אפשרות לפתרון המיועד גם ללקוי שמיעה, כפי שצוין לעיל. הלקוח מקבל 10% הנחה על מכשיר השמיעה OTICON Opn וסוללות חינם למשך 3 שנים. מימוש ההטבה מתבצע ישירות מול חברת 'מדטון/הדים', לאחר רכישת שירות בית חכם מבזק.
  • ניתן לרכוש את השעון החכם Apple Watch בעלות של 29.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. בעזרת השעון החכם הלקוח יכול לנהל את הבית החכם ממש מכף ידו, למדוד ולשתף את פעילויות הספורט, להיות במעקב אחרי מדדי הבריאות השונים, ופשוט להישאר מחובר למידע ולסביבה החכמה באמצעות השעון.
  • ניתן לרכוש נורה חכמה ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. מדובר בנורה חסכונית המאפשרת לשלוט בעצמת האור, לכבות ולהדליק את התאורה מרחוק ואפילו לתזמן הפעלה מראש. בנוסף, ניתן להפעילה לפי מצב התאורה בבית ומחוצה לו.
  • בקרוב ניתן יהיה לרכוש רכיב דוד חכם, שהופך את הדוד החשמלי הרגיל לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעילו לפי תרחישים של ימים ושעות. כך, שלא נתקעים יותר עם מים קרים.
  • ניתן לרכוש גלאי מזגן חכם ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. הגלאי הופך כל מזגן לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעיל לפי תרחישים של טמפרטורה, לחות, ימים ושעות ותמיד לשמור על הבית נעים.
  • בנוסף יש עוד גלאים דוגמת: גלאי דלת או חלון ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים, שקע חכם באותו מחיר ועוד.
  • ניתן לרכוש כפתורים חכמים: Logitech POP ב-10.90 ₪ ב-36 תשלומים. בעזרת הכפתורים החכמים יכולים כל בני המשפחה לנהל ולתפעל בקלות את הבית החכם של בזק. את הכפתורים אפשר למקם איפה שנוח למשתמש ובעזרתם לדרוך את המערכת, להפעיל את המזגן, להדליק את התאורה ועוד.

בפתרון של בזק לבית החכם, בזק מספקת במחיר הבסיסי מכשיר אחד לבית (+ גלאי אחד חכם לבחירה מתוך 4 אפשרויות: גלאי דלת או חלון, שקע חכם, נורה חכמה, גלאי מזגן חכם בתוספת 4 ₪ ל-36 חודש). את כל השאר יש לרכוש בנפרד (כמפורט לעיל) ב-36 תשלומים.

המכשיר הבסיסי בפתרון של בזק הוא מוצר אחד המוצב בחדר אחד בבית (או במשרד) לפי בחירת הלקוח, מוצר שהוא שילוב של מצלמה, גלאי טמפרטורה, לחות ותאורה, כריזה ושמע דו-כיווני, אזעקה רבת עוצמה, חיישני תנועה וקול, הכל בתוך המוצר הבסיסי.

סנסורים נוספים עולים בין 4.90 ₪ ל-9.90 ₪ לחודש, עבור כל רכיב. ניתן לרכוש עד 10 רכיבים לחשבון משפחתי אחד.

בזק משתמשת במערכת מבוססת Z-Wave (או WiFi בכמה מהסנסורים), במערכת המחוברת בתדר מאושר בישראל ע"י משרד התקשורת ל-Z-Wave של 916 מגהרץ.

אפשר להוסיף למערכת של בזק סנסורים וגלאים, שאינם נרכשים מהחנות של בזק, מכל ספק בשוק מוצרי הבית החכם, או בפורטלים באינטרנט, כל עוד הם עונים לתקן Z-Wave ופועלים בתדר המאושר לשימוש בישראל.

חשמל חכם אלחוטי

מה חשוב לזכור בעת בחירת פתרון של בית או עסק חכם של בזק?

יש לשקול קודם כל על מה רוצים לשלוט ומה רוצים לנטר בבית או בעסק. מגוון האפשרויות הוא עצום ולכן אסור להתפתות לקחת הכל, אם אין צורך בכל כך הרבה חיישנים בבית או בעסק. המחיר הנוח של השירות וקלות ההפעלה יכולים לפתות את בעל הבית העסק להתקין חיישנים בכמויות, גם לצרכים שלא מביאים לו כל ערך פרטי, עסקי או אחר.

אסור גם לשכוח לדרוש, שספק השירות (בזק או בזק עסקים) יספק לבית לעסק הסכם SLA (ר"ת: Service Level Agreement) על השירותים, שהוא נותן. די ברור למה. כיום, כמעט כל ספקי שירותי הענן מספקים ללקוחותיהם SLA ברור, שבו הלקוח מזוכה במידה והשירות לא עומד ברמה הנדרשת המוגדרת בהסכם.

חשמל חכם אלחוטי שקע קיר

האם יש מתחרים לבזק בתחום הבית החכם?

בהחלט, ולא מעט. עם התעוררות התחרות בתחום זה בישראל, נוצרו כמה מובילי שוק בפתרונות בית חכם לעסק ולמשרד החכם: חברת iDigital (שהיא גם נציגת אפל בישראל), לצד כמות לא קטנה של ספקים, יצרנים ואינטגרטורים יחסית קטנים ודי צעירים, דוגמת: MindoLife, SwitchBee, SmartLive, TopCinema, DiLight, GME, Switch Point, Log-Inn, סימנס, טופ-סינמה, סמארט-הום ישראל, I Feel, Sensibo, Switcher ועוד.

למעשה, חברת iDigital, באמצעות הכרת השוק שלה דרך לקוחות מוצרי אפל למינם בישראל, החלה להתחרות "ראש בראש" מול בזק, בצד הספקים הוותיקים, שהיו כבר בשוק הזה מזה שנים.

בית חכם – טרנדים ומגמות בשוק העולמי והישראלי

יש כיום מגמה ודרישה מהשוק הביתי והעסקי לספק יכולות חדשות ומתקדמות, מבוססות ענן וסמארטפונים. למשל: יכולת להדליק את המזגן כשמתקרבים לבית (או למשרד), לסגור אוטומטית את האורות והמזגן כשעוזבים את הבית או המשרד, לראות אם יש פריצה בבית או במשרד, לראות מה עושים הילדים בבית, להשגיח מרחוק על חולים וזקנים הנמצאים בבית, לזהות סיכונים אחרים בבית או במשרד (למשל: שריפה, הצפה וכיו"ב) מרחוק ולקבל התראות על סכנות כאלו, לחבר ציוד וסנסורים מסוג IoT, לחבר מצגות מהטאבלט מחשב נייד או מהסמארטפון ישירות באלחוט למסך הטלוויזיה, ושימושים רבים נוספים, שנמצאים בפיתוח ע"י חברות רבות וכמות עצומה של סטארטאפים בכל רחבי העולם. כיום, כל זה בהישג יד של כל אחד. התחום הזה הפסיק להיות "גימיקים לעשירים בלבד".

מעבר לכך, ניתן כיום להוסיף חיבורים לכל דבר, כולל שימוש ב"עוזר אישי" חכם, שמסייע בקול לבצע מטלות שונות, מפעיל את כל הסנסורים והמתגים הקיימים בבית או במשרד רק בפקודות קוליות ועונה על שאלות מכל סוג, דוגמת: Amazon Echo Dot ו-Google Home, שכרגע אינם פועלים בעברית ואין להם תמיכה בישראל (אבל בקרוב, סביר להניח, שנראה פתרונות כאלה בשוק). הפתרונות מהסוג הזה (של אמזון וגוגל) שולטים גם במוצרי בית חכם ובעתיד הקרוב יובילו גם בישראל בשוק הזה.

בארה"ב ובכמה מדינות באירופה, Amazon Echo Dot הוא להיט ענק, שהפך תוך זמן קצר למוביל שוק בתחום פתרונות הבית החכם. באתר המכירות המקוון של אמזון (ובאתרים מקוונים אחרים) יש כבר מאות מוצרי קצה מכל הסוגים, שמתחברים ברשת האינטרנט או ב-WiFi למכשיר ה-Echo Dot (המכונה בשם אלכסה – Alexa) של אמזון ושנשלטים בקולו של המשתמש. אין צורך בשום מכשיר קצה נוסף, כדי לספק פקודות למערכת ולקבל משוב ומידע מהמערכת.

תחזית התפתחות (בארה"ב) של פתרונות "בית חכם" המבוסס על שירותי Personal Assistance דוגמת Amazon Echo Dot ומתחרותיה:

בית חכם בזק

מהם היישומונים (Skills) הכי שימושיים שלקוחות Amazon Echo Dot (בארה"ב) השתמשו בהם בשנה שעברה?

עסק חכם בזק

טיפים לפתרונות בית חכם ועסק חכם של בזק

היות ומדובר בטכנולוגיה אלחוטית, היא יכולה להתחבר לכל מתג, סנסור או רכיב (כל עוד הטווח לא גדול מדי), שמתקינים בבית או במשרד. תשומת לב, שבמקום בו יש קירות עבים מאוד כמו של ממ"ד ומרתף, יש סיכוי סביר, שיהיה צורך לבצע סלילה של חוטים למקומות הללו או להתקין בהם בקר נוסף. אם שידורי WiFi מנתב אינטרנט לא מגיעים לממ"ד או למרתף, גם שידורי Z-Wave לא יגיעו לשם. כחלופה לסלילה של חוטים למקומות ללא קליטה אלחוטית בבית או בעסק, ניתן להתקין "מאריך טווח" (אפשרי להאריך טווח גם ב-WiFi וגם ב-Z-Wave, באמצעות מוצרים מאריכי טווח, שאפשר לרכוש בעלות די קטנה).

תשומת לב, שמכשירים חשמליים לא עובדים בלי חשמל. לכן, לכל רכיב חשוב, שעובד על חשמל, למשל הבקר המרכזי, יש לרכוש עבורו UPS ("אל-פסק") כדי שיפעל גם בהפסקת חשמל וגם יהיה מוגן בפני קצרים וברקים.

שורה תחתונה בתחום בחירת פתרון חדש לבית חכם או עסק חכם מבזק:

מערכת בית משרד ועסק חכם ניתן לרכוש, להתקין ולתחזק לבד, ע"י מי שיש לו ידע טכני ממש בסיסי. לכן, הבחירה בבזק ומוצריה תישקל בעיקר ע"י מי שלא מעוניין לבצע זאת לבד ובאופן עצמאי.

לכן, למי שלא מעוניין לעשות זאת לבד, או מעוניין לבחון את המערכת לפני החלטה, מומלץ לרכוש לתקופת התנסות מערכת אחת בסיסית מכל ספק הקיים בשוק, מבוססת תקן פתוח לבית חכם. זאת, כדי להתנסות בה ולראות אם היא עונה לצרכים של הבית או העסק. רכישה של מוצר בתקן פתוח מבטיחה, שרכישה של מוצרים נוספים גם מיצרנים אחרים תהיה תואמת ותאפשר לכל הרכיבים "לדבר זה עם זה".

אחרי ההתנסות, ניתן להזמין שירות מבזק. המוצרים שנרכשו בהתנסות (אם הם מוצרים פתוחים בתקן Z-Wave ובתדר המאושר לשימוש בישראל), יכולים להתחבר בקלות למערכת של בזק, בגלל שבזק משתמש במערכת פתוחה.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מהו האתגר הכי משמעותי בבית או בעסק במשרד שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות מערכת "בית עסק חכם" מבית בזק?

 מה אתה יודע על ההבדלים בין מערכת Z-Wave וטכנולוגיות בית ומשרד חכם אחרות הקיימות בשוק? מה הטכנולוגיה המתאימה לך ולצרכי בני המשפחה או העובדים שלך?

 אם יש לך כבר מערכת "בית חכם" או "עסק חכם" מבזק, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת בית עסק חכם המתאימה לצרכיך?

 

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "בית חכם", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

הכירו את מערכת בית חכם של בזק 

 

פוסטים נוספים