fbpx

בית חכם של חברת MindoLife – סקירת פתרונות חדשים בשוק

מרכזיות טלפון IP לעסקים קטנים

בית חכם של חברת MindoLife
סקירת פתרונות חדשים בשוק

 

"בית חכם" ו"משרד חכם" הופכים למציאות גם בישראל. הספקים הרבים הפכו מערכת, שהייתה מתאימה אך לאחרונה רק לאלפיון העליון ולמשוגעים לדבר, למערכת, שכל אחד יכול להתקין ולהפעיל לבד, בבית או במשרד שלו, במחירים עממיים.

 

אילו מוצרים חדשים יש בשוק של הבית חכם? פתרון חדש מסטארטאפ חיפאי בשם MindoLife.

 

אחד השחקנים החדשים בתחום הבית והמשרד החכם זו חברת סטארטאפ מחיפה בשם MindoLife, שפיתחה קו מוצרים מלא, שמשתלב בכל מוצר חשמלי ובכל דבר המופעל בחשמל בבית או במשרד הקטן.

הפתרון אינו דורש חיווט חדש בבית או התקנה מסובכת: כל אחד יכול להתקין את מוצרי MindoLife. הניהול של המערכת נעשה בקלות מכל סמארטפון (או מהמחשב טאבלט), וניתן לנהל את כל המכשירים בבית בקלות ממשק ניהול קל לתפעול.

קו המוצרים כולל הוספת יכולת שליטה מרחוק על המכשירים הבאים:
 • כל שקעי החשמל וכל המנורות.
 • טלוויזיות מכל סוג.
 • תריסים חשמליים.
 • זיהוי תנועה בבית ע"י חיישני תנועה.
 • מערכת אבטחה ואזעקה מלאה.
 • שליטה בגינה (כולל השקיה ותאורה).
 • מזגנים, מחממי מים.
 • מערכת בקרת אקלים וטמפרטורה לכל הבית.
 • מוצרי בטיחות: לקשישים, לילדים ותינוקות.

מעבר ליכולת הניהול של כל המוצרים הללו, המערכת מביאה גם לחסכון בחשמל, משום שהאור, המזגן, התריסים וכיו"ב מותאמים למצב בו יש או אין אדם בחדר. לדברי החברה, הלקוחות משיגים חסכון של כ-30% בחשבון החשמל החודשי, מה שהופך את רכישת המערכת לכדאית כבר מהחודש הראשון.

המערכת מספקת רמת הגנה מקפת והיא עצמה מוגנת מפני פריצות של האקרים למערכת. המערכת היא מערכת חכמה הלומדת את התנהגות נמצאים בבית ומתאימה את עצמה להרגלי החיים שלהם ומציעה להם שיפורים בהרגלי החיים.

בנוסף, החברה מציעה כלי פיתוח למפתחים. כך, שניתן להטמיע אותה בכל מוצר חדש המפותח בשוק למוצרים ביתיים מכל סוג. כך, ניתן לחבר למערכת גם מוצרים מחברות אחרות, אפילו מחברות מתחרות.

כדי להפעיל את המערכת יש לרכוש לפחות קיט אחד של מוצרים (למשל שקע חכם), ואת המרכזיה. המרכזיה היא יחידה קטנה מבוססת טכנולוגיית אלחוט מסוג ZigBee בתדר החופשי של 2.4 ג'יגהרץ, עם יכולת חיבור בטווח של עד 50 מטר (מה שמספק גישה לכל מכשיר קצה בכל קצוות הבית או המשרד). זו יחידת התפעול המרכזית המתחברת אל הרשת הביתית באופן אוטומטי באמצעות החיבור האלחוטי. תפקידה ליצור ולתחזק את הקשר אל יחידות הקצה השונות הפרושות בבית. כמו כן, היא זו המחזיקה ומתפעלת את אוסף הפעולות האוטומטיות וההתנהגויות החכמות, שהוגדרו לה. המידע ההיסטורי על סך הפעולות וההתנהגויות המתרחשות בבית – נשאר בה ולא יוצא ממנה. היא, למעשה, משמשת כ-Gateway (מבואה) אל הבית החכם וכן ככוח המחשוב והעיבוד המרכזי של מערכת הבית החכם.

הבסיס החכם (המרכזיה) מחובר לאינטרנט בפס הרחב והשליטה בו נעשית באפליקציה סלולרית. הוספת או הורדת מוצרי קצה המחוברים למרכזיה נעשים באמצעות האפליקציה.

המערכת מאפשרת להגדיר את מערך ההתנהגויות הרצוי לבני הבית, ובכך מאפשרת לבית לעבוד עבור הנמצאים בו: כיבוי והדלקת אורות שיטתיים, נעילה / פתיחה כללית, שליטה בדוד החימום, בתריסים חשמליים, חיסכון בחשמל וכיו"ב. דרך האפליקציה ניתן לראות מה המצב של כל יחידת קצה ולשלוט בה בהתאם לסוג התפעול, שהוגדר לה (למשל במקרה של תריס: האם התריס סגור או פתוח, ובאילו אחוזי פתיחה, האם הוא נעול לתפעל ידני או לא? וכמובן שניתן לפתוח/לסגור אותו לגמרי, או באופן חלקי ולהפעיל/לשחרר נעילה. למשל, במקרה של מתג הפעלה לאור עם עמעם: האם האור דולק ובאיזו רמת עימעום כשכמובן ניתן להדליק / לכבות ו / או לעמעם וכו').

האפליקציה מאפשרת להגדיר חוקים שונים להפעלת יחידות הקצה בבית בהתאם למצב עניינים מסוים שמתקיים, או לפי לוח זמנים ומצבים שהוגדרו. יש כיום בסל המוצרים של החברה 11 קיטים של מוצרי קצה, החל ממתג תאורה, דרך מגוון סנסורים וכלה במתג לדוד חימום, שנמכרים לציבור דרך רשת המפיצים של החברה וגם אפשר לרכוש אותם באינטרנט.

מערכות בקרה וביטחון

מי מתחרה בפתרון בית חכם של חברת MindoLife?

התחום הזה הובל עד לפני שנתיים ע"י מספר חברות עם פתרונות מאוד יקרים. אולם, הכניסה של בזק לתחום "הבית החכם" עוררה את כל השוק ויצרה תחרות מאוד משמעותית עם היקף רכישות והתקנות של מוצרי בית חכם בהיקף של מאות עד אלפי בתים ומשרדים בחודש. בעבר הלא רחוק, פתרונות בית משרד חכם עלו בין עשרות אלפי ₪ למאות אלפי ₪ ודרשו מומחה להתקנה וחוזה תחזוקה שנתי יקר. כל זה נחלת העבר.

כיום, אפשר לרכוש מבזק את הפתרון הבסיסי, ששמו ,Bhome ב-29.90 ₪ לחודש, ולקבל פתרון, שיכול להיות בסיס לחיבור כל דבר בבית, ליחידת הבסיס הנשלטת מהסמארטפון דרך רשת האינטרנט הקווי, האלחוטי והסלולרי. לעסקים מכל סוג, בזק עסקים מציעה חבילה משולבת חיישנים ב-99 ₪ לחודש (+ עלות התקנה חד פעמית הכוללת: סקר צרכים בעסק, אפיון, מיפוי, תכנון מפורט, הכנת פורטל ולוח בקרה – Dashboard לעסק והתקנת עד 10 סנסורים בעסק – 540 ₪).

החידושים, שבזק מספקת היום ללקוחות הבית החכם שלה:

 • כל לקוח חדש שמצטרף לשירות בית החכם מקבל 3 חודשי ביטוח דירה מתנה בחברת ביטוח ישיר.
 • ניתן לרכוש את השעון החכם Apple Watch בעלות של 29.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. בעזרת השעון החכם הלקוח יכול לנהל את הבית החכם ממש מכף ידו, למדוד ולשתף את פעילויות הספורט, להיות במעקב אחרי מדדי הבריאות השונים, ופשוט להישאר מחובר למידע ולסביבה החכמה באמצעות השעון.
 • ניתן לרכוש נורה חכמה ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. מדובר בנורה חסכונית המאפשרת לשלוט בעצמת האור, לכבות ולהדליק את התאורה מרחוק, ואפילו לתזמן הפעלה מראש. בנוסף, ניתן להפעילה לפי מצב התאורה בבית ומחוצה לו.
 • בקרוב ניתן יהיה לרכוש רכיב דוד חכם, הופך את הדוד החשמלי הרגיל לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעילו לפי תרחישים של ימים ושעות. כך, שלא נתקעים יותר עם מים קרים.
 • ניתן לרכוש גלאי מזגן חכם ב-9.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. הגלאי הופך כל מזגן לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעיל לפי תרחישים של טמפרטורה, לחות, ימים ושעות ותמיד לשמור על הבית נעים.
 • בנוסף יש עוד גלאים דוגמת: גלאי דלת או חלון ב-5.90 שח לחודש ב-36 תשלומים, שקע חכם באותו מחיר ועוד.

עם התעוררות התחרות בתחום זה בישראל, נוצרו כמה מובילי שוק בפתרונות בית חכם לעסק ולמשרד החכם: חברת בזק וחברת iDigital (שהיא גם נציגת אפל בישראל), לצד כמות לא קטנה של ספקים, יצרנים ואינטגרטורים יחסית קטנים ודי צעירים, דוגמת: SwitchBee, SmartLive, TopCinema, DiLight, Switch Point, Log-Inn ועוד.

חברת iDigital, באמצעות הכרת השוק שלה דרך לקוחות מוצרי אפל למיניהם בישראל, החלה להתחרות "ראש בראש" מול בזק. אין שום דרך קלה להשוות מחירים בין הפתרונות השונים, בגלל השונות העצומה של חבילות הפתרונות המוצעות ע"י המתחרים בשוק הבית החכם. יתרה מכך, השונות היא גם בטכנולוגיות, שהחברות השונות מציעות, מה שיכול להוביל להחלטות מוטעות (כמו "לכידת" הלקוח לפתרון קנייני סגור אצל ספק אחד).

בפתרון של בזק לבית החכם, בזק מספקת במחיר הבסיסי מכשיר אחד לבית (+ גלאי אחד חכם לבחירה מתוך 4 אפשרויות: גלאי דלת או חלון, שקע חכם, נורה חכמה, גלאי מזגן חכם בתוספת 4 ₪ ל-36 חודש). את כל השאר יש לרכוש בנפרד (כמפורט לעיל) ב-36 תשלומים.

המכשיר הבסיסי בפתרון של בזק הוא מוצר אחד, שהוא שילוב של מצלמה, גלאי טמפרטורה, לחות ותאורה, כריזה ושמע דו-כיווני, אזעקה רבת עוצמה, חיישני תנועה וקול. סנסורים נוספים עולים בין 4.90 ₪ ל-9.90 ₪ לחודש, עבור כל רכיב. ניתן לרכוש עד 10 רכיבים לחשבון משפחתי אחד.

בזק משתמשת במערכת מבוססת Z-Wave (או WiFi בכמה מהסנסורים). רוב הרכיבים בפתרון של בזק ל"בית חכם" מגיעים מחברת  iControl Networks האמריקאית (למעט השעון החכם והגלאי למזגן), במערכת המחוברת בתדר מאושר ל-Z-Wave של 916 מגהרץ. אפשר להוסיף למערכת של בזק סנסורים וגלאים, שאינם נרכשים מהחנות של בזק, מכל ספק בשוק, כל עוד הם עונים לתקן Z-Wave ופועלים בתדר המאושר לשימוש בישראל.

מול הפתרון של בזק, חברת iDigital מציעה מערכת ללא דמי שימוש חודשיים, אלא בעלות חד-פעמית הנפרסת על פני זמן (ב-36 תשלומים). במחיר של 157₪ לחודש ב-36 תשלומים מקבלים מערכת בית חכם אוטומטי הכוללת 7 רכיבים. כך, שניתן ליהנות מ-2 חדרים חכמים אוטומטיים, מזגן, 2 תאורות, דוד חשמלי ותריס חשמלי. ההצעה היא מודולרית וניתנת לשינוי בהתאם לצרכים ולרצונות של המזמין. כך, שניתן להוסיף עוד מתגים וחיישנים בלי הגבלה בעלות נוספת של 17 ש״ח לחודש לרכיב, ב-36 תשלומים. המערכת של iDigital מכילה עושר של יכולות (הרבה יותר ממה שיש בבית החכם של בזק), כולל תסריטי פעולה חכמים המבצעים כמה פעולות ביחד, או זה אחר זה, בהתקיים תנאים, שקבע בעל המערכת.

חברת iDigital משתמשת במערכת, שפותחה ע"י חברת גרינפוינט הישראלית, בטכנולוגיה ייחודית, שפותחה על ידה, שנקראת igh בתחום התדרים 433-434 מגהרץ, שהוקצו לה ע"י משרד התקשורת. בכל מתג יש מחשב זעיר הפועל באופן עצמאי ויודע לקבל הוראות מהחיישן, מהאפליקציה או בהפעלה ידנית, וכל רכיבי המערכת משדרים ביניהם בפרוטוקול גלי רדיו (RF) מיוחד, שאינו מצריך תלות בHub- (רכזת) וברשת אינטרנט אלחוטית. זאת, בניגוד למערכת של בזק, שיש בה Hub בתוך המערכת המרכזית ויש תלות מלאה ברשת האלחוט (WiFi) והאינטרנט.

אפשר לרכוש רכיבים נוספים (סנסורים, מתגים, חיישנים וכיו"ב) בפתרון של iDigital, רק מהפורטל של iDigital, או מהמפיצים והמשווקים המורשים של גרינפוינט. אין יכולת להכניס למערכת הבית החכם של iDigital רכיבים, שאינם של גרינפוינט.

כפי שניתן לראות מהנתונים של 2 הספקים המובילים כיום בשוק הישראלי בתחום בית חכם, אי אפשר להשוות את המחירים, כי מדובר בגישה שונה לגמרי, גם במחיר, גם בצורת התמחור וגם בטכנולוגיות. לכן, היוועצות במומחים לתחום היא חיונית, בטרם קבלת החלטה, שעלולה להיות מוטעית ללא ייעוץ.

בית חכם – טרנדים ומגמות בשוק הישראלי

יש כיום מגמה ודרישה מהשוק הביתי והעסקי לספק יכולות חדשות ומתקדמות, מבוססות ענן וסמארטפונים. למשל: יכולת להדליק את המזגן כשמתקרבים לבית (או למשרד), לסגור אוטומטית את האורות והמזגן כשעוזבים את הבית או המשרד, לראות אם יש פריצה בבית או במשרד, לראות מה עושים הילדים בבית, להשגיח מרחוק על חולים וזקנים הנמצאים בבית, לזהות סיכונים אחרים בבית או במשרד (למשל: שריפה, הצפה וכיו"ב) מרחוק ולקבל התראות על סכנות כאלו, לחבר ציוד וסנסורים מסוג IoT, לחבר מצגות מהטאבלט מחשב נייד או מהסמארטפון ישירות באלחוט למסך הטלוויזיה, ושימושים רבים נוספים, שנמצאים בפיתוח ע"י חברות רבות וכמות עצומה של סטארטאפים בכל רחבי העולם. כיום, כל זה בהישג יד של כל אחד. התחום הזה הפסיק להיות "גימיקים לעשירים בלבד".

מעבר לכך, ניתן כיום להוסיף חיבורים לכל דבר, כולל שימוש ב"עוזר אישי" חכם, שמסייע בקול לבצע מטלות שונות, מפעיל את כל הסנסורים והמתגים הקיימים בבית או במשרד רק בפקודות קוליות ועונה על שאלות מכל סוג, דוגמת: Amazon Echo Dot ו-Google Home, שכרגע אינם פועלים בעברית ואין להם תמיכה בישראל (אבל בקרוב סביר להניח, שנראה פתרונות כאלה בשוק). הפתרונות מהסוג הזה (של אמזון וגוגל) שולטים גם במוצרי בית חכם ובעתיד הקרוב יובילו גם בישראל בשוק הזה.

בארה"ב ובכמה מדינות באירופה, Amazon Echo Dot הוא להיט ענק, שהפך תוך זמן קצר למוביל שוק בתחום פתרונות הבית החכם. באתר המכירות המקוון של אמזון (ובאתרים מקוונים אחרים) יש כבר מאות מוצרי קצה מכל הסוגים, שמתחברים ברשת האינטרנט או ב-WiFi למכשיר ה-Echo Dot (המכונה בשם אלכסה – Alexa) של אמזון ושנשלטים בקולו של המשתמש. אין צורך בשום מכשיר קצה נוסף, כדי לספק פקודות למערכת ולקבל משוב ומידע מהמערכת.

שורה תחתונה בתחום בחירת פתרון חדש לבית או משרד חכם:

מערכת בית משרד חכם ניתן לרכוש, להתקין ולתחזק לבד, ע"י מי שיש לו ידע טכני בסיסי. למי שלא מעוניין לעשות זאת לבד, או מעוניין לבחון את המערכת לפני החלטה, מומלץ לרכוש לתקופת התנסות מערכת אחת בסיסית מכל ספק, מבוססת תקן פתוח לבית חכם. זאת, כדי להתנסות בה ולראות אם היא עונה לצרכים של הבית או העסק. רכישה של מוצר בתקן פתוח מבטיחה, שרכישה של מוצרים נוספים גם מיצרנים אחרים תהיה תואמת ותאפשר לכל הרכיבים "לדבר זה עם זה".

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מהו האתגר הכי משמעותי בבית או בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות מערכת "בית עסק חכם"?

 מה אתה יודע על ההבדלים בין מערכת Z-Wave וטכנולוגיות בית ומשרד חכם אחרות הקיימות בשוק דוגמת ZigBee? מה הטכנולוגיה המתאימה לך ולצרכי בני המשפחה או העובדים שלך?

 אם יש לך כבר מערכת "בית חכם", ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת בית משרד חכם המתאימה לצרכיך?

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "בית חכם", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

הבית החכם של מינדולייף – התקנת המרכזיה

 

פוסטים נוספים