fbpx

הזדמנויות חדשות בתחום רשתות אלחוטיות – תשתית תקשורת המביאה "חווית שימוש"

רשתות אלחוטיות

הזדמנויות חדשות בתחום רשתות אלחוטיות – תשתית תקשורת המביאה "חווית שימוש"

 

איך משלבים תשתיות תקשורת בצורך להשיג "חווית לקוח" עם "חווית שימוש", וגם במקביל לשליטה בהוצאות התקשורת? הנושאים הללו עומדים בראש סדר העדיפות של עסקים קטנים (וגם לא קטנים) בכל העולם. אולם, הצרכים החדשים של הפתרונות, העובדים, הלקוחות והשותפים, מובילים לצורך לשדרג את רשת התקשורת הקיימת.

 

איך בוחרים תשתית תקשורת חדשה ומהירה ובאלחוט?

 

האם הפתרונות של ALE (אלקטל-לוסנט-ארגונים) מתאימים לעסק שלי?

 

שוק שירותי התקשורת באמצעות תשתיות מבוססות על רשתות אלחוט מתקדמות עבר "קפיצת מדרגה" בחודשים האחרונים בישראל. זה כלל כניסה של טכנולוגית מתקדמות כמעט בכל תחום וניתן לציין כאן 2 דוגמאות בולטות במיוחד:

 • פתרון אלחוטי חדש, שנכנס לשוק, הוא מחברת Siklu הישראלית, בייצוג, הפצה ובאינטגרציה של חברת SMBIT. מדובר בחברה טכנולוגית מובילה בתחומה בפתרון, שכבר פרוס בכל רחבי העולם עם מעל ל-50 אלף בסיסי שידור אלחוטי לפס רחב (לרבות ב-70 ערים ברחבי ארה"ב. דוגמה בולטת: כל העיר סן-פרנסיסקו מכוסה בתשתית פס רחב אלחוטי), חברה, שיש לה פתרונות גם לפס רחב אלחוטי לכל מטרה ובמיוחד ל-IoT ול"עיר חכמה", וגם לתשתיות סלולר 5G. החברה קיבלה לאחרונה אישור ממשרד התקשורת הישראלי להשתמש באחד מתחומי התדרים, שבהם היא משתמשת (תחום ה-70 גיגהרץ), למתן שירותי פס רחב באוויר ("סיב אלחוטי באוויר"), לפתרונות בעיקר במגזר העירוני, שכבר הותקן בכמה ערים בישראל (דוגמת: רחובות, ירושלים, כפר-סבא, ראשון לציון, באר-שבע, רמלה, מודיעין, צפת ועוד). הפתרון הזה מספק חיבורים אלחוטיים של בין מאות מגה עד 5 גיגה באוויר, למטרות מגוונות. למעשה השירות הזה יכול לשמש לכל מטרה, החל מבסיס לשירותי WiFi במרחב הציבורי לכולם וכלה בחיבורי IoT, מצלמות אבטחה, שערים בבתי ספר וגנים וחיבור לרמזורים.
 • פתרון של נתב חדש של בזק – Be, כרגע מיועד לתחום הביתי ולשוק ה-SoHo. הנתב מכיל בתוכו טכנולוגיות מאוד מתקדמות ובכלל זה
  1) שירות אלחוטי WiFi בגישת ה-Mesh של מאות מגה עד 1 גיגה באוויר בתקן 11ac Wave 2, שהוא התקן החדיש ביותר בתחום ה-WiFi בשוק העולמי.
  2) חיבורי IoT באלחוט בתקן Z-Wave.

רשתות אלחוטיות

 

קפיצת המדרגה הזו (ויש עוד דוגמאות, לדוגמה: הפריסה הקרובה של רשת עירונית ענקית חדשה בתל-אביב), מכניסה את השוק הישראלי למה שמקובל זה מכבר בעולם הרחב, שבו משלבים 3 אלמנטים ביחד:

 • טכנולוגיות אלחוט בתקנים הכי חדשים, שמבטיחים ביצועים בקצבים אדירים, שמתאימים לכל שימוש נדרש קיים או עתידי, פרטי או עסקי.
 • שיפור "חווית המשתמש" בצורה מאוד משמעותית, בעיקר עקב שימוש בטכנולוגיות חדשות דוגמת Mesh, שבה יחידת השידור האלחוטית מעבירה לבד ערוצים בצורה חכמה בקישור שלה למכשיר הקצה, ע"פ סוג המכשיר והתדרים הפנויים והנקיים מרעשים, ומספקת חווית גלישה אופטימלית. באמצעות יחידות הרחבה, הלקוח המשתמש יוכל ליהנות מגלישה רציפה וחלקה ללא הפרעות, גם באזורים מרוחקים, או במקומות קשים לקליטה אלחוטית.
 • הוזלה משמעותית של ההוצאות על תשתיות תקשורת. שכן, כל חלופה של פריסת תשתיות תקשורת דוגמת סלילת תשתיות פיזיות כמו סיבים או כבלי אתרנט וקואקס, יקרה פי כמה מעלויות של תשתיות אלחוט, שלא דורשות כמעט שום עבודת פריסה, קידוח קירות וכיו"ב. גם הוצאות התחזוקה השוטפות זולות יותר ויכולת השדרוג זולה ומהירה יותר. כך, שה-ROI (החזר השקעה) הוא ברור.

 

למה לבחור וליישם רשתות אלחוטיות ו-WiFi בעסקים ובארגונים?

חברת Fliplet חקרה ומצאה (בדגש על הממצאים שנאספו באירופה), ש-71% מהעובדים והמנהלים של היום מקושרים בממוצע יותר משעתיים בשבוע לרשת העסקית והארגונית שלהם, לצרכי עבודתם, ממכשירים ניידים (לפטופים, טאבלטים וסמארטפונים), דרך רשתות אלחוט וסלולר, במיוחד כשהם בתנועה (הדו"ח המלא נמצא כאן). כלומר: חיבורי אלחוט וסלולר לעובדים ומנהלים הפכו לחובה, כמעט בכל עסק וארגון, כי זה האופי של סביבת העבודה של המאה ה-21 והלאה.

שירותי המחשוב והתקשורת בעסקים קטנים עד בינוניים היו, למעשה, "בור תקציבי" בלי כל תחתית. לכן, כשמתעורר הצורך לשדרג את תשתית התקשורת הקיימת בעסק – LAN (או לבחור בתשתית לעסק חדש, או שלוחה חדשה של עסק קיים), יש צורך בסדרת החלטות, שאמורות להתבצע לאחר ניתוח צרכי העסק ובניית תכנית עסקית ותקשורתית מתאימה.

 א. השאלה הראשונה, שיש לשאול: האם תשתית התקשורת החדשה תהיה מבוססת על כבלים פיזיים או מבוססת תקשורת אלחוטית?

כיום, התרחבו שירותי אלחוט בתקן WiFi ובתקנים חדשים נוספים והם הפכו להיות כמעט חובה בכל עסק המעוניין לחסוך בהוצאות.

התקן האלחוטי המומלץ כיום לכל עסק ונמצא בשוק בישראל הוא: 802.11 ac Wave 2, המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר (בקצה העליון של הביצועים בתלות בבסיס השידור, במרחק ובמכשירים שיש בידי המשתמשים).

ב. המעבר מרשת מקומית- LAN קווית לרשת אלחוטית לא רק חוסך בהוצאות, הוא מייעל את העבודה ויכולת השירות של העסק בצורה מאוד משמעותית:

 • ניתן לגשת לכל שירותי העסק באמצעות סמארטפון או טאבלט (או מחשב נייד) ברשת האלחוט ואין צורך להיות כבולים לחיבור פיזי לשקע פיזי בקיר או על השולחן.
 • רוחבי הפס באלחוט טובים כיום מרוחבי הפס ברשתות אתרנט הקיימים בעסקים (תקן ac החדש של בסיס השידור של WiFi יכול לספק, כאמור לעיל, עד 7 גיגה סל"ש באוויר למרחקים של כמה עשרות מטרים. ניתן להרחיב את הפריסה עד לכמה קילומטרים באוויר, באמצעות לינקים אלחוטיים דוגמת אלו של Siklu ומתחרותיה).
 • חברות הסלולר הגדולות מאפשרות לקיים שיחות סלולר (ללא עלות נוספת) על רשת ה-WiFi מהסמארטפונים של הלקוחות. מכאן, שניתן להשתמש בכל סמארטפון על הרשת האלחוטית של העסק במקומות בהם אין קליטה סלולרית (במיוחד זה טוב במרתפים, בממ"ד, בחדרים פנימיים בבניין משרדים ובמקומות בלי כיסוי סלולרי).
 • בקרוב, חברות הסלולר תשדרגנה את התשתיות שלהם ל-5G וניתן יהיה לקבל את הקצבים הגבוהים הללו של האלחוט, גם ברשתות הסלולר. כבר כיום, בחיבורי סלולר בטכנולוגיה של דור 4 – LTE-Advances המכונה בשם: MIMO 4X4 (פלאפון ופרטנר החלו ליישם זאת ברשת שלהן), ניתן לקבל חיבורים סלולריים בקצבים של עד מאות מגה.
 • ניתן לספק שירותים (אינטרנט או כל שירות אחר) לכל אורח או לקוח המגיע אל העסק וניתן להפריד (מבחינה אבטחתית) בין הרשת האלחוטית, שמשמשת את עובדי העסק, לבין הרשת, שמשמשת את האורחים או הלקוחות.
 • ניתן לספק ללקוחות קיימים או פוטנציאליים שירותים חדשים מבוססי מיקום של הלקוח כשהוא בתוך העסק או בסביבתו הקרובה. זה אפשרי לביצוע ישירות מתוך רשת ה-WiFi ובשילוב של טכנולוגיות נלוות משלימות דוגמת iBeacon המבוסס על טכנולוגיית BLE המכוונות בעיקר לסנסורים מסוג IoT הפועלים בתדרי ובטכנולוגיית הבלוטוס' (או Z-Wave), גישה המוטמעת כבר כחלק בלתי נפרד מבסיסי השידור המתקדמים. כך, לקוח יכול לקבל (לשם הדוגמה) הכוונה למוצר מסוים הקיים בעסק, או לאדם מסוים בעסק, רק מידיעת המיקום שלו ושל המוצר באותו רגע בעסק. ניתן לחבר את הרגלי הקנייה של הלקוח ולהמליץ לו המלצות, מבצעים וקופונים, בתלות במיקום שלו בעסק או בקרבתו.
 • ניתן לחבר בקלות לרשת האלחוטית של העסק שירותים חיוניים נוספים של העסק כדוגמת: מצלמות אבטחה מבוססות חיבור WiFi, חיבור סנסורים ומצלמות קטנות לבית ולעסק הקטן (דוגמת Bhome של בזק), רישום נוכחות עובדים, שליטה בשערים ובדלתות כניסה, אינטרקום, מערכות מעקב ושליטה על מלאים, איתור אנשים ומוצרים ברחבי העסק ועוד.

 ג. אם ההחלטה היא להסתמך על חיבור כבלים פיזיים, יש להחליט אם להשתמש בכבילה קיימת ולשדרג את יכולותיה או לסלול כבילה חדשה עם יכולות מתקדמות. בכל מקרה, כבילה פיזית היא יקרה מפריסת רשת אלחוטית. יש מקרים ומקומות, שאין מנוס אלא לפרוס רשת פיזית ויש מקומות, שיש צורך לפרוס גם וגם. זה נושא הדורש ניתוח פרטני לפי הצרכים של כל עסק וארגון.

 

מה מציעה חברת אלקטל-לוסנט-ארגונים (ALE) בתחום האלחוט?

חברת ALE (ר"ת: Alcatel Lucent Enterprise), שהמטה שלה שוכן בפריז, יצאה בסדרת פתרונות מתקדמים לתחום האלחוט – WiFi בתקן המכונה בקצרה Wave 2 (השם המלא של התקן הוא: 802.11 ac Wave 2).

הפתרון בתקןWave 2  פועל כמו כל פתרונות ה-WiFi המצויים בשוק בעשור הנוכחי: בתחומי התדרים של 2.4 גיגהרץ ו-5 גיגהרץ (בישראל, השימוש בתדרי ה-5 גיגהרץ מוגבל לשימוש Indoor, כלומר: רק במתחמים סגורים ולא במרחב הציבורי הפתוח – Outdoor).

המערכת של ALE כוללת בסיסי שידור במגוון תצורות לפי צרכי הלקוחות, נתבים ומערכת שליטה בשם Alcatel-Lucent OmniAccess, שמספקת יכולות מתקדמות דוגמת "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה".

מערכת השליטה הבסיסית של OmniAccess (הנקראת בשם: OmniAccess Stellar WLAN) יכולה לנהל בעסק עד 512 בסיסי שידור בקבוצת ניהול אחת, תחת מדיניות: שליטה, ביצועים, שדרוגים, אנליטיקה ואבטחה אחת, מה שעונה לצרכים של עסקים בכל סדר גודל הקיים בישראל.

 

מהם היתרונות של רשתות אלחוטיות WiFi בתקן Wave 2?

המערכת החדשה מספקת ביצועים גבוהים ביותר, מעל ל-2.3 גיגה סל"ש בשימוש בתדרי ה-2.4 גיגהרץ בלבד ומעל ל-7 גיגה סל"ש בשימוש גם בתדרי ה-5 גיגהרץ, תוך שימוש בכל היכולות של MU-MIMO (ר"ת: MultiUser – Multiple Input Multiple Output), ביצועים המושגים באמצעות ריבוי אנטנות וריבוי ערוצי שידור וקליטה הנמצאים בבסיס השידור.

לקוחות המערכת יכולים לבחור בין בסיסי שידור עם 2X2, או 4X4 או 8X8 אנטנות. מומלץ כיום לבחור בסיסי שידור עם לא פחות מ-4X4 אנטנות (4 לשידור 4 לקליטה). כיום, האנטנות הללו הן זעירות ולא בולטות מבסיסי השידור (שגם הם די קטנים), שלא כמו בדגמים הישנים של בסיס שידור של WiFi.

בבסיסי שידור המתקדמים יותר מוטמעת גם טכנולוגיית שידור BLE (ר"ת: Bluetooth Low Energy) כדי לחבר סנסורים המתחברים רק בבלוטוס' (הסנסורים הללו יותר זולים ויותר יעילים בתצרוכת החשמל שלהם).

בעוד שתקני 802.11n הישנים תמכו בחיבור של מכשירי קצה ב-20 מגהרץ ו-40 מגהרץ (לכל חיבור), בתקן Wave 2 ניתן לחבר משתמשים ב-80 מגהרץ או אף ב-160 מגהרץ לכל חיבור קצה. בנוסף, על בסיס שידור אחד ניתן לחבר יותר מכשירי קצה ובסיס השידור הזה יודע לכוון את התשדורות ברוחבי הפס המתאימים לפי הצריכה בפועל בכל רגע של כל מכשיר קצה.

התמיכה בווידיאו, בשיחות טלפוניה ובשיתוף קבצים, שהייתה, למעשה, בלתי אפשרית בתקנים הישנים של ה-WiFi, הפכה לנתמכת ולאפשרית ב-Wave 2.

בהחלט מומלץ להשתמש ברשת האלחוטית העסקית של ALE בכלי (החינמי לעסקים קטנים עד בינוניים) ל"עבודה קבוצתית" ול"תקשורת אחודה" (כולל "שיחות ועידה") של ALE בשם Rainbow. לאחרונה, ALE הרחיבה את שירותי הענן, שהיא מציעה בעזרת פתרון Rainbow Connector החדש שלה, והוסיפה עבור מערכת OpenTouch שלה מודלים גמישים חדשים לעבודה בענן. מגוון אפשרויות אלו מוצע ללקוחות כמענה לצורכי ה-UCaaS ("תקשורת אחודה כשירות בענן") היומיומיים שלהם. הארכיטקטורה הפתוחה ל"עבודה קבוצתית" מסוג Rainbow מציעה ערכת שירותים (פלטפורמת ה-CPaaS ‏"Rainbow Hub”), שמשתלבת עם יישומים ותהליכים ספציפיים לכל עסק בשוק, ובכך מוסיפה ערך לנכסי הלקוחות של אותו עסק.

כמובן, שרמות האבטחה, הגנת סייבר והשרידות של פתרונות Wave 2 עולות בכמה דרגות על המוצרים מהדורות הקודמים של ה-WiFi.

אם לא די בכך, המערכות החדשות של Wave 2 הן חכמות (מכילות יכולות  AI – "בינה מלאכותית") לצרכים מגוונים, לרבות שליטה וניהול רשת IoT (רשתות של סנסורים חכמים לצרכים שונים, שמתחילים כעת להיכנס במהירות ובכמויות לשוק העסקי).

הפתרונות הללו, מהסוג של רשת אלחוטית מהירה וחכמה, הפכו לחובה. זאת, משום שכיום על פי הסקרים, 93% מהסטודנטים בכל מוסדות ההשכלה מבקשים חיבורי WiFi בעת שהם בקמפוס, 86% מהנמצאים בבתי החולים (סגל, חולים ומבקרים) מבקשים חיבורי WiFi, 58% מאלו הנוסעים בתחבורה ציבורית (רכבות, אוטובוסים, מטוסים) מבקשים WiFi, וכך הלאה. למעשה, רוב הציבור מבקש חיבורי WiFi, בעת שהוא נמצא במתקן של כל עסק, החל ממסעדה וכלה בשדה תעופה.

 

איך משיגים "חווית לקוח וחווית שימוש" ברשתות אלחוט?

משיגים זאת אם מקפידים לקיים כמה עקרונות:

 • פריסה אלחוטית על פי תכנון מדוקדק. כך, שהמשתמשים יקבלו מקסימום ביצועים עם חווית משתמש בכל מקום, שבו הם נמצאים וגם כשהם נמצאים בתנועה.
 • שימוש בטכנולוגיות אוטומטיות המבטיחות "חווית שימוש" דוגמת טכנולוגיות ה-Mesh, MIMO, BeamForming ועוד. יש לתת עדיפות, שהפריסה האלחוטית תכלול טכנולוגיות כאלו, שמעצימות את "חווית השימוש".
 • שימוש במערכות שליטה ובקרה (שמותקנות בענן כדי להשיג מהירות בקבלת החלטות) המתריעות על כל ירידה בביצועים או נפילה ב"חוויית השימוש" של משתמשי הקצה. יש כיום מערכות אוטומטיות המתקנות לבד ומידית מרחוק כל נפילה בביצועים או ירידת "חווית השימוש".
 • שימוש במערכות מבוזרות (עם חיבורים לענן) כדי לשלוט על בסיסי השידור. כך, שהשליטה על הבסיסים הללו תבטיח, שהם יספקו "חווית שימוש" מכסימלית. ככל שיש פחות בסיסים בשליטה ישירה מהענן, כך יכולת השליטה והתגובה המהירה בבסיסי השידור הללו, על כל סטייה מרמת "חווית השימוש", תהיה טובה יותר.
 • הפרדה מוחלטת בין יישומים ושימושים וקביעת סדרי עדיפויות לשידורים על הרשת האלחוטית. ההפרדות הללו לא נועדו רק לצרכי אבטחה ומניעת התקפות סייבר, אלא כדי לתת עדיפויות ליישומים ושימושים קריטיים. ברור, שהעברת מיילים פחות חשובה מסנסור של מכשיר, שחשוב לספק לו תגובה מהירה דוגמת: מוניטור ליד מיטת החולה בבית חולים, מצלמת אבטחה במיקום קריטי, רמזור בכביש סואן, דלת כניסה למקום חשוב וכיו"ב. לכן, רשת אלחוט מתקדמת אמורה לכלול בתוכה יכולת אוטומטית להקמת VLAN (תת-רשתות וירטואליות ומאובטחות) עם יכולת קביעת עדיפויות לכל VLAN.

 

רשתות אלחוטיות

 


האם יש מתחרים בתחומי האלחוט רחב הפס
WiFi בישראל?

כיום יש בישראל 3 חברות מובילות בתחום ה-WiFi (מלבד ALE): סיסקו, Aruba (מקבוצת HP ארגונים), Ruckus Wireless (מקבוצת Arris), שהיא גם המובילה בשוק המקומי בהיקף הלקוחות וההתקנות, אלווריון ו-Ubiquity (בייצוג מקומי של SMBIT). לכל אחת מהחברות הללו יש שפע של אינטגרטורים המתמחים בהתקנות בפלחי שוק שונים. לכל אחת מהחברות הללו יש פתרונות של WiFi בתקן החדש ac Wave 2, שמספק, כאמור, עד 7 גיגה באוויר. התקן הבא – ad יגיע אלינו במהלך 2018 או תחילת 2019, עם יכולות מתקדמות עוד יותר.

 

שורה תחתונה בתחום רשתות התקשורת האלחוטיות:

עולם התקשורת נע מהר קדימה, והלקוחות העסקיים עוברים לרשת תקשורת אחודה, שמעבירה עליה גם Data וגם טלפוניה ומשמשת בסיס לשירותי ענן מכל סוג.

לכן, מומלץ קודם להחלטה על בחירת ספק רשת מקומית (קווית או אלחוטית) עבור העסק, לבצע ניתוח צרכים ובדיקת ROI בסיוע אנשי מקצוע, כדי להגיע להחלטה מושכלת בנושא ולתחר בין הפתרונות השונים הקיימים בשוק בתחום זה. יש לבדוק אם הפתרון שנבחר תומך בשדרוג לשירותי ענן, כדי לקבל את מירב היתרונות של שירותים בענן.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של רשת אלחוטית בתקן Wave 2. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית".

יש לזכור שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, או של משרד רואי חשבון.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בתחום התקשורת של העסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות פריסת רשת אלחוט מתקדמת?

 אם יש לך כבר מערכת תקשורת אלחוטית בתקן Wave 2 שלALE  או מי ממתחרותיה, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת התקשורת האלחוטית הטובה והמתאימה לצרכיך?

 

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום רשתות אלחוטיות לעסקים, נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

Siklu Introduces New Point to Multipoint Solution – MultiHaul 

 

פוסטים נוספים