fbpx

מכשירים סלולריים – השוואת מכשירים חדשים לעסקים

ספק סלולרי - מכשירים סלולריים

מכשירים סלולריים – השוואת מכשירים חדשים לעסקים

 

השוק הנייד מוצף בסמארטפונים מצליחים. נשווה וננתח את המצליחים ביותר בשוק הישראלי:

 

סמסונג גלקסי SII , אייפון 4s, בלקברי 9900, נוקיה N8.

 

איך בוחרים מכשיר סלולר המתאים לעסק לארגון?

 

בבדיקת הפופולאריות של מכשירי סלולר בדגש על המגזר העסקי נכון לתחילת 2012 עולה, שהמכשירים הפופולאריים ביותר בקרב מנהלים ומשתמשים בישראל הם: סמסונג גלקסי II-S, אייפון 4s, בלקברי 9900 ונוקיה N8. מוטורולה RAZR עדיין לא מגיע לרביעייה הראשונה בארץ מבחינת הפופולאריות, גם לא ה- LG אופטימוס או ה- HTC אינקרדיבל S והסוני-אריקסון Xperia-arc-S.

הגלקסי נקסוס, בשלב זה לא נכנס לשוק הישראלי. עד שנראה דגמים חדשים יותר מהמתחרים: כנראה אייפון 5, שיעורר ב- 2012 הרבה רעש, ואחריו או במקביל נראה את הגלקסי S III (גלקסי 3), שגם הוא יהיה קפיצת מדרגה טכנולוגית, כדי לא להשאיר את הזירה לאפל. ייחדנו, בכל מקרה, לגלקסי נקסוס סקירה ממוקדת ונפרדת. הפעם נבצע השוואה בין המכשירים המובילים בתחילת 2012.

ארבעת המכשירים הפופולאריים ביותר המוצגים כאן, מייצגים ארבע מערכות הפעלה נפרדות, שנאבקות על מקומן בשוק הסלולר העולמי (והמקומי): אנדרואיד (מבית גוגל), iOS (מבית אפל), בלקברי (מבית RIM) וסימביאן (מבית נוקיה). מבחינת היקף המכירות של מערכות ההפעלה הללו בעולם מסתמן, שהאנדרואיד מוביל ויוביל בשנה הקרובה, אחריו מצוי ה- iOS, כשהסימביאן נמצא בסוף דרכו (מוחלף ע"י חלונות מובייל, פרי הסכם בין מיקרוסופט לנוקיה, וע"י גרסה חדשה של תוכנה בשם "נוקיה בל") כשהבלקברי מצוי בדעיכה איטית בעולם. אולם, מערכת ההפעלה לבדה אינה מהווה מדד מספק לעסקים וארגונים במה לבחור. עסקים זקוקים למכשיר, שייתן ערך ממשי למחזיקים בו ויענה לצרכים הניידים של העסק.     

 

 ספק סלולרי - מכשירים סלולריים

מה אנו לומדים מהטבלה ומההשוואות?

א. נוקיה N8 אינה ברת תחרות מול כל השאר. המעבד מאוד חלש, הזיכרון RAM מאוד חלש, מסך יחסית קטן וברזולוציה יחסית נמוכה, בטרייה יחסית חלשה, המכשיר עבה יותר מכל המתחרים, מערכת ההפעלה שלו עוברת מן העולם. למעשה, מדובר במכשיר של דור קודם בעולם מכשירי הסלולר החכמים (סמארטפונים). מכאן, שאנו לא ממליצים, למרות הפופולאריות של המכשיר, לבחור בו לעסקים.

ב. האייפון הוא היקר מכל המכשירים ונשאלת כמובן השאלה האם תכונותיו ונוחות ממשק המשתמש מצדיקות את הפרש העלות. לא רק העלות הראשונית של הרכישה גבוהה יותר, גם עלות הביטוח, היישומים, התחזוקה והחלפים יקרים יותר, שלא לדבר שתיקון יסודי של מכשיר תקול או שבור ככלל לא נעשה בארץ (ובכל מקרה ליצרן אין אחריות לשבר מסך, גם לא בשנה הראשונה).

בנוסף, רוב החברות הגדולות בעולם המספקות ציוד ושירותים לעסקים וארגונים (דוגמת סיסקו, יבמ, אוויה, HP, SAP, ועוד) עדיין לא הכינו גרסאות לאייפון לחלק ניכר ממערכות התוכנה שלהן, כך שיש לבדוק נקודה זו בטרם קבלת ההחלטה, אם יש צורך עסקי להפעיל מרחוק בסמארטפון מערכות תוכנה של אותם ספקים.

ג. למרות ששבב ה- NFC מצוי בשני מכשירים (הגלקסי והבלקברי), עדיין אין מספיק יישומים ואפשרויות לנצל תכונה זו בישראל. ייקח לפחות שנה עד שנראה בשוק אפשרויות לבצע רכישה ניידת באמצעות ה- NFC.

ד. מי שזקוק לשיחות וידיאו (Video-Conferencing) או שיחה בווידיאו פנים אל פנים עם הצד השני, אזי, בלקברי לא בא בחשבון עבורו כי אין לו מצלמה קדמית.

ה. גרסת מערכת ההפעלה של הגלקסי S II אינה המעודכנת ביותר, מול המתחרים שיש בהם את מערכת ההפעלה המתקדמת ביותר. גרסת אנדרואיד 2.3 שופרה בהרבה והיום הגרסה המעודכנת היא 4.0 (שמצויה למשל בגלקסי נקסוס), אבל שדרוג המכשיר הזה לגרסה 4.0 היא משימה שבינתיים אינה אפשרית.

ו. מי שמהירות הורדת Data וצריכת רוחב הפס מהאינטרנט הסלולרי הוא פרמטר חשוב עבורו בתפעול והשימוש של המכשיר לעסק, אזי, אין מתחרה לגלקסי S II. קצב הורדה של עד 21 מגה סל"ש מציב בצל את כל מתחריו.

ז. למרות היתרון של הבלקברי בקבלת דוא"ל מוצפן ברמה מעט גבוהה ממתחריו (דורש שימוש בשרת מיוחד של RIM שיש לשלם עליו בנפרד), הרי קריאת הדוא"ל על המסך במכשיר הבלקברי פחות נוחה ממתחריו, בגלל המסך המאוד קטן (יחסית) ואיכות תצוגה נמוכה יותר ממתחריו.  

אז מה ההמלצה המסכמת?

בחירת מכשיר סלולר לעסק אינה החלטה רגעית של אופנה חולפת. כבר הדגשנו שהבחירה אמורה להסתמך על ניתוח מקצועי המשקלל פרמטרים רבים ובכלל זה:

 1) התקציב של העסק למכשירים סלולריים.

 2) האם ניתן לקבל החזר מלא או כמעט מלא (חוק "ניתוק זיקה") תמורת שימוש מספק הסלולר?

 3) היכן רוכשים המכשירים (אצל ספק הסלולר, או בחנות עצמאית, או בשניהם)?

 4) היכן עושים ביטוח? מה בדיוק הביטוח מכסה? מה קורה במקרים של אבדןגניבהשבר מלא (לרבות יותר מפעם אחת) בתקופת הביטוח?

 5) למי מיועד המכשירים בעסק?

 6) מה השימושים של המכשירים לפי סוגי בעלי התפקידים המחזיקים בהם?

 7) איך מנהלים את המכשירים והיישומים עליהם?

 8) איך מאבטחים, מגבים ומחילים את מדיניות האבטחה הארגונית על המכשירים הניידים? 

הגברת התחרות בשוק הסלולר בשנת 2012 וכניסת מפעילי סלולר חדשים לשוק תביא מגוון רחב של מכשירים ממקורות אספקה שונים ומחירים תחרותיים. בשנה הקרובה נראה בשוק מכשירים מאוד מתקדמים אך זולים יחסית, מדגמים שלא היו מוכרים עד כה בשוק הישראלי, כגון סמארטפונים של החברות ZTE ו- Huawei הסיניות. יש לנצל את ההתפתחות הזו לטובת העסק.

טיפ:

הנטייה המקובלת בעסקים וארגונים רבים היא לספק את המכשירים המתקדמים ביותר והיקרים ביותר לחברי ההנהלה. זו טעות עסקית. מומלץ לבחון רכישת מכשירים כמו האייפון 4s או הגלקסי S-II לאלו שזקוקים לשירותי אינטרנט ולזמינות וקישוריות גבוהות בכל מקום. לרוב אלו לא חברי ההנהלה אלא: אנשי התמיכה, השירות, ההנדסה, הפיתוח, השיווק וכיו"ב. כדי לאפשר בחירה מושכלת, שאינה בהכרח בחירה של סוג מכשיר אחד בלבד לעסק, מומלץ לשכור לתקופה מוגבלת (חודש, או לכל היותר 3 חודשים) מכשיר אחד לפחות מכל סוג ולספק את המכשירים הללו לעובדים ומנהלים, שיודעים להפיק מהמכשירים את התועלות העסקיות המבוקשות ויוכלו גם לחוות דעה מקצועית מנקודת מבט אישית, האם חווית המשתמש והשימוש במכשיר לצרכים העסקיים היו מתאימים אם לאו. אגב, אפשר גם להתנסות במכשירי סמארטפון, שלא מופיעים ברשימה כאן. למשל: מומלץ להכניס לבחינה גם את מוטורולה RAZR. למי שמחפש מכשירי סמארטפון ממש זולים, יש גם כאלו בשוק, דוגמאות לבחינה: Samsung-Galaxy-Ace, ו- Huawei-IDEOS.

שכירת/השאלת מכשיר לתקופה קצרה ומוגבלת לצרכי ניסוי ובדיקת התאמת צרכים היא חיונית בבחירת המכשיר המתאים לצרכי העסק ועובדיו. בנוסף, יש יבואנים שישמחו לספק מכשירים לתקופת ניסיון אף ללא כל עלות (למעט הוצאות השימוש השוטף שמשלם העסק לספק הסלולר), אם הם ירגישו, שמצפה להם הזדמנות להזמנה גדולה מצד העסק, לאחר תקופת המבחן. מכאן, שמומלץ להיזהר מפני נפילה קלה ומהירה ל"מלכודת דבש" בתחום רכישת מכשירי הסלולר. בדיקה, בחינה והתנסות של מכשירים היא הדרך הנאותה לבסס את ההחלטה הנכונה והמתאימה לעסק.

 

שורה תחתונה:

עסקים וארגונים צריכים לגלות צרכנות נבונה, ולהתייעץ עם המומחים לנושא, לפני שהם רוכשים מכשיר סלולר. מדובר בהוצאה לא קטנה, שיש לבחון אותה למי היא מתאימה, מה היישומים והשימושים שיהיו למכשיר בעסק, מה המחיר ואיזה ביטוח עושים למכשיר. אין כל סיבה לא לעבור למכשירי סמארטפון כבר כעת בליווי המקצועי המתאים. 

iPhone-4S vs. Samsung-Galaxy-S-2

 

 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים