fbpx

כבלים למחשבים – מה יגרום לך להתלהב ולבצע שדרוג לתשתית מתקדמת של כבילה למחשבים במשרד \ בעסק שלך?

כבלים למחשבים

 

תקציר:

 

 • עסקים רבים נדרשים לשדרג או להחליף את תשתיות רשתות התקשורת והמחשוב שיש להם בעסק. האם אתה יודע למה להחליף ומה להתקין?

   

 • אילו סוגי פתרונות לרשתות תקשורת מוצעים בשוק לעסקים מכל סדר גודל?

   

 • איך בוחרים את כבלים למחשבים ולרשתות התקשורת המתאים לעסק שלי?

   

 • האם הפתרונות של MMC מתאימים לעסק שלי?

   

 • טיפים חשובים לבחירת תשתיות רשתות מחשבים המתאימים לצרכי העסק.

   

 • עם מי ניתן להתייעץ בבחירת תשתית של כבלים למחשבים?

 

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיותIP  מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה". המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

 

כל מה שהגולש צריך ורוצה לדעת על כבלים למחשבים וכבילה למערכות מחשוב:

 1. למה לעבור לתשתית אחת של כבלים למחשבים עבור מערכות המחשוב בעסק?

אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

 1. לאן תחום תשתיות הכבילה למחשבים מתפתח?

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים אופטיים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN), שיוסברו בהמשך, שמסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים ופרטנר, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (למשל בתחום ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים.

 השוק נע כיום לחיבורי סיבים אופטיים של 10 גיגה ומעלה. חיבורים של 25 גיגה, 40 גיגה או 100 גיגה – כבר אינם בגדר חלום. ניתן להגיע כבר כיום לחיבורים של 200 גיגה ואף 400 גיגה, אבל יש שאלה: האם זה מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח.

התקנים של הכבלים, שנפוצים כיום בשוק העולמי והישראלי, הם בתקני Cat8.1 ו-Cat8.2 (תקן Cat8 לא מתאים לישראל), כבלי אתרנט המספקים חיבורים של 25 גיגה או 40 גיגה למרחק של עד 30 מטרים.

על סיבים אופטיים יכולים להעביר כל סוג של תעבורה, ברוחבי פס טובים (עד 400 גיגה כיום), באמינות, שרידות ובבטיחות מכסימלית. כיום, התעבורה הנפוצה ביותר ברשתות התקשורת היא מסוג אתרנט, בגלל הפשטות ועלות הרכיבים, שהם מאוד זולים וסטנדרטיים.

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

כאמור לעיל, כיום, מקובל לבצע חיבורים של 10 גיגה לפחות (בעבר, החיבורים המקובלים היו 10/100 מגה ואחרי כן בוצע שדרוג לחיבורים של 1 גיגה, שהפכו לסטנדרט מקובל לחיבור רשת בכל מחשב נייח או נייד, כבר בתחילת העשור). חיבורים של 25 גיגה ו-40 גיגה הם כבר מציאות בעסקים בישראל ויש כבר ארגונים בישראל, המפעילים חיבורי סיבים (פנימיים וחיצוניים) אצלם של 100 גיגה, והם כבר בוחנים ליישם חיבורי 400 גיגה (שנמצאים כבר "מעבר לפינה", גם בשוק הישראלי. למשל, הבנקים הגדולים בישראל כבר מחוברים ברשתות של 400 גיגה).

 

לקבלת הצעת מחיר עבור התקנת תשתית כבילה למחשבים לעסק ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

יש שאלה, שמנהלי ובעלי עסקים שואלים את עצמם: האם חיבורים של 25 או 40 גיגה הם מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח. הצרכים גדלים הרבה יותר מהר ממה שאנו יכולים כיום לחזות.

סיבים אופטיים מתחרים בחיבורי כבלים למחשבים מסוג אתרנט, כאשר היום מקובל לדבר על כבלים למחשבים ברמת תקן של Cat8 (Cat 8.1 \ Cat 8.2) או שווה ערך. לכן, ההחלטה על סוג הכבילה (במיוחד בחירה בין סיבים אופטיים לבין כבלי אתרנט), היא ההחלטה הכי חשובה בעת שדרוג, הקמה, פריסה, או החלפה של רשת תקשורת בכל עסק.

 בעתיד נראה סוגי כבלים למחשבים שונים לגמרי ורשתות תקשורת שונות לחלוטין, עם כבלי סיבים אופטיים חכמים ביותר מבוססי AI (ר"ת: Artificial Intelligence – בינה מלאכותית) ו-Deep Learning ("למידה עמוקה", השלב הטכנולוגי הבא המתפתח מ-AI), שבהם ייעשה ניתוח של המידע העובר על הסיב בתוך רכיבי הרשת, והתעבורה תנוהל בחוכמה לפי סדרי עדיפויות כבר ברמה של הרשת. לטכנולוגיות החדישות הללו קוראים Capsule neural network (CapsNet) ו-Convolutional neural network (CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

הבעיה המרכזית של כבלים למחשבים מסוג אתרנט: טווחים קצרים (10 עד 30 מטר לכל היותר. יותר מזה צריך הגברה באמצעות ציוד מיוחד להגברת אותות) ואי יכולת לשדרג את רוחבי הפס, בלי להחליף את הכבלים וכל מה שמסביבם. הבעיות הללו כמעט ואינן קיימות על תשתית סיבים אופטיים.

בנוסף, המחירים של תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים נפלו לטווחי המחירים של כבלי אתרנט. כך, שיש כאן כמה פרמטרים המעודדים דווקא בחירה של סיבים אופטיים לעסק. אם לא די בכך, כיום מקובל ועל פי כל התקנים להעביר אתרנט על סיבים אופטיים. כך, שאין הבדלים מבחינת טכנולוגיית העברת התעבורה: זה תמיד יהיה אתרנט, קצה לקצה, לא חשוב סוג התשתית הפיזית (סיבים אופטיים או כבלים למחשבים).

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UC – Unified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים בכל סדר גודל.

 

 1. מה מציעה חברת MMC בתחום הפריסה של כבלים למחשבים וסיבים אופטיים, פתרונות התקנה והולכה פנימית וחיצונית מבוססת כבלים וסיבים:

חברת CSP מספקת לשוק הישראלי פתרונות בתחום הכבלים והסיבים האופטיים, שמכסות גם חיבורים בתחומי המתח הנמוך והפתרונות ממומשים בשת"פ עם חברות גדולות דוגמת בזק ואינטגרטורים גדולים נוספים. זאת, כדי לספק כל צורך העולה בתחום התשתיות הפיזיות, הקוויות, המקומיות ומרחביות של עסקים וארגונים מכל סוג וגם לבתים מכל סוג.

הפתרונות המובילים בארץ הם מבית PPC ומבית MMC, החברות המובילות בעולם לתחום פתרונות הרשת הקווית לכל מטרה, לכל צורך של רשת ולכל מקום. PPC מתמקדת במענה לצרכי התקשורת העולמיים, ובחברה זו מייצרים ביום – כל יום, כ-1.5 מיליון מחברי תקשורת, ובתחום הזה היא מובילת שוק עולמי.
ב-2016 חברת PPC רכשה את חברת M2fx הבריטית, שהתמחתה בפתרונות FTTx, והתחילה לספק גם פתרונות מהסוג הזה. עד היום הותקנו מעל ל-150 אלף רשתות FTTx בכל רחבי העולם, ולמעשה, רוב ספקי התקשורת הגדולים בעולם משתמשים בפתרונות הללו כדי לספק פס רחב לבתים ולעסקים בכל רחבי העולם. כיום, PPC מספקת את הפתרונות המתקדמים ביותר בתחום התקשורת דוגמת: רשתות סיבים אופטיים למכוניות, רשתות ההופכות להיות חלק מהתפתחות המכוניות האוטונומיות.
תחום הסיבים הוא התחום, שנמצא ב-PPC בצמיחה החזקה ביותר. הסיבים באים בכל התצורות ובכל ההגנות הנדרשות. אמנם פריסת סיבים מעט יותר יקרה מפריסת אתרנט, אבל היתרונות המעשיים לטווח ארוך – עצומים. לסיבים אין כמעט מגבלה של רוחבי פס, אפשר להעביר עליהם הכל ואי אפשר להאזין לסיבים (וגם קשה לחתוך ולחבל בהם). הם גם יותר עמידים בפני פגעים (הצפות, רעידות אדמה וכיו"ב). לדברי PPC, הלקוחות בוחרים בפתרונות הללו כי את הסיבים של PPC קל להשחיל במקומות הקשים ביותר, כמו השחלת סיבים לבתים ובעסקים, בתעלות מאוד ישנות בבניינים ישנים.
ההתמודדות הקשה ביותר היום בהתקנות היא עם ההפרעות לכבלי הקואקס הוותיקים משידורי רשתות הסלולר בתקני LTE, כי התדרים קרובים ויוצרים הפרעות למערכות, שלא מבודדות מספיק. ל-PPC יש פתרונות לבעיה הזו עם פתרון ספציפי, שאין (לטענתה) למתחרים בשוק. גם למי שתקוע עם תשתיות ישנות של נחושת ו\או קואקס – יש פתרונות חדשים וטובים .
בנוסף, הבעיה הקשה ביותר בתחזוקת תשתיות פס רחב בבתים, משרדים ובעסקים היא התקנות לא נכונות, שגויות או עם ציוד נחות. לשלוח טכנאי לגלות ולטפל בבעיות של תשתיות בבתים, בעסקים, או ליד הבתים \ עסקים ובדרך לבתים \ עסקים, זה מאוד יקר, איטי וגם מעצבן את הלקוחות. אצל PPC, אין דבר כזה וגם טכנאי ללא כל הכשרה, לא יכול לעשות טעויות בהתקנת הציוד, בגלל שהציוד נבנה בדיוק כך, עם שרידות מכסימלית, כדי למנוע בעיות בתחזוקה לאורך שנים רבות.

MMC  היא חברת ענק המספקת פתרונות לצרכי מולטימדיה ופס רחב לספקי התקשורת בכל רחבי העולם ובישראל. MMC היא חלק מקבוצת TKH ההולנדית הענקית, חברה המשקיעה 19% מהמחזור שלה במו"פ כדי שתהיה בחזית הידע העולמי.

התחום החזק ביותר ב-MMC כיום הוא תחום הבית והעסק החכם, הבניינים החכמים וערים חכמות. MMC מספקת את כל הפתרונות של תשתיות פס רחב ומולטימדיה להתפתחויות החדשות הללו. זאת, כי כולם מעוניינים בתשתיות היכולות להעביר וידיאו ברמת 4K, ו-MMC כבר מוכנה עם פתרונות ל-K8 על גבי תשתיות כבלים למחשבים מכל סוג בהתקנות מקומיות.

הכיוון של השוק בתחום הפתרונות של MMC הוא  – Unified Infrastructure "תשתית אחודה" לכל צורך. ב-MMC מכנים זאת בשם: .xTTx דהיינו: תשתית לכל, החל ממתח נמוך דרך אינטרנט כולל הזנת חשמל על רשת פנימית אחת (LAN).

התשתיות החדשות הללו בתפיסת xTTx מעבירות על כבל אחד ממש הכל: מידע מסנסורים –IoT, מוצרי מתח נמוך, וידיאו וטלוויזיה, Data, שירותי קול וטלפוניה, מערכות אזעקה, אינטרנט, שליטה ובקרה ועוד.

ניתן להעביר ביטים של מידע לכל צורך על כבל יחיד, ללא ההכרח, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בבתים ובעסקים. זו התפתחות מאוד חשובה לשוק וכיום MMC מפיצה את הבשורה החשובה הזו ללקוחות.

על פי מבדקים בלתי תלויים, הביצועים של כבלי MMC עדיפים ב-10% עד 45% מול הכבלים המתחרים שיש בשוק.

כבלים למחשבים אלה מאוד איכותיים ויחד עם כבלי Panduit הם הספקים היחידים המספקים 25 שנות אחריות על הכבלים.

 

 1. פתרונות כבילה למחשבים בטכנולוגיית POL:

הפתרון המוביל בתחום הסיבים האופטיים למשל מבית נוקיה (שבתחילת העשור נקראה נוקיה-רשתות, וקודם לכן: נוקיה-סימנס-רשתות, עד שנוקיה רכשה את חלקה של סימנס בשותפות),  נקרא POL (ר"ת: Passive Optical LAN).

לאור ניסיון של 30 שנה בפתרונות של רשתות מקומיות – LAN, נוקיה טוענת, שהפתרון לעלייה בצרכים וברוחבי הפס של המידע והטלפוניה (והווידאו) העובר על רשתות LAN  הוא בשדרוג של הרשתות הללו – לסיבים אופטיים.

לטענת נוקיה, הארכיטקטורה והביצועים של רשתות מבוססות אתרנט אינם עונים על הצרכים הגוברים והולכים של רשתות עסקיות, מה גם, שיש צורך להחליף תשתית אתרנט ככל שהצרכים עולים (אי אפשר לשדרג רשת אתרנט של 10/100 לרשת של גיגה וכך הלאה), מה שלא קיים בתשתיות סיבים אופטיים.

לדברי נוקיה, פתרונות POL זולים ומתאימים יותר לאורך זמן לצרכים המשתנים של עסקים וארגונים. היתרונות די ברורים: אין רעשים על החיבור, אין ירידה בביצועים בגלל רעשים ממכשירים חשמליים הקרובים לכבל, אין יכולת האזנה על התשתיות האופטיות, הביצועים גבוהים ולמעשה בלתי מוגבלים, המידע עובר ביעילות קצה לקצה, תמיכה טובה יותר ביישומים עסקיים ועוד. חיבורים באתרנט מוגבלים במרחק (בד"כ עד 100 מטר ללא הגברה), בעוד שבסיבים אופטיים פאסיביים ללא כל הגברה אפשר להעביר את האות למאות מטרים ואף לקילומטרים. יש פתרונות POL  הפועלים ללא הגברה עד למרחקים של 20 קילומטרים ואף 40 קילומטרים. כלומר: זה עונה על כל צורך גם בקמפוס מבוזר או בנייני משרדים רבי קומות כשרוצים לחבר את כל המשרדים בכל הקומות ברשת אחת.

לכן, רשת אתרנט דורשת רכיבים אקטיביים בכל 100 מטר לאורך הרשת, מה שלא קיים ברשת סיבים מבוססת POL. למי שזקוק לביצועים ברשת של מעל 1 גיגה, ובמיוחד ביצועים שמעל 10 גיגה, הפתרונות של האתרנט מאוד מוגבלים ויקרים. ככל שהקצב ברשת עולה, הטווח של היעילות של רשתות אתרנט יורד. למשל, בחיבורים של 10 גיגה, רשת אתרנט מוגבלת ב-50 מטרים בין הרכיבים האקטיביים. אין בעיה כזו ב-POL.

השטח, שתופסת רשת POL בעסק, הוא כ- 90% פחות מהשטח, שתופסת רשת אתרנט. תצרוכת החשמל של רכיבי רשת POL נמוכה בכ-40% מתצרוכת החשמל של רכיבי רשת אתרנט. באורך הכבלים ניתן לחסוך בין 60% ל-80% ב-POL מול רשת אתרנט ובנוסף לכל סיב ניתן לחבר פי 2 עד פי 5 יותר מכשירי קצה מאשר ברשת אתרנט.

בנוסף, זמן ההתקנה של רשת POL הוא כחמישית עד עשירית (תלוי בטופולוגיה של העסק) מזמן ההתקנה של רשת אתרנט, ורשת POL  דורשת שליש מרכיבי הרשת (מחברים, מגשרים, מפצלים, נתבים, פאנלים, קופסאות, שקעי חשמל ומבואות) מול רשת אתרנט. כל הנתונים הללו מורידים את העלות הכוללת (TCO) של פתרון POL מול פתרון אתרנט, לאותו עסק.

התקנת רשת אתרנט מספקת עד כ-5 שנות שימוש במערכת, לפני שנוצר הצורך לשדרג אותה במלואה, או להחליף בה רכיבים. בהתקנת רשת POL, זו התקנה "לכל החיים". שדרוגים בסיבים נעשים ע"י "תוספת צבע" לקרן האור-לייזר המועברת בסיבים, ללא צורך לשנות מאומה בארכיטקטורה ובפריסה של הסיבים הקיימים.

בנוסף, רשת מבוססת POL מספקת יכולת להפעיל עליה טכנולוגיית GPON (ר"ת: Gigabit Optical Network), שמספקת חיבורים עד רוחבי פס של 40 גיגה, ללא כל צורך בשדרוג. זה די והותר לכל צורך קיים ועתידי. אין בכלל דבר כזה ברשתות אתרנט.

כך, רשת ה-POL עם טכנולוגיית ה-GPON מספקת איכויות של תקשורת במצבים של עומסים כבדים. למשל, כשמעבירים וידיאו באיכות 4K (ובקרוב 8K) על הרשת העסקית, בפתרונות מולטימדיה עסקיים.

בסה"כ, בהשוואה של פריסה של רשת LAN באותו מתחם עסקי, התקנת רשתPOL  באותו מתחם זולה בכ-61% מול התקנת רשת אתרנט (CAPEX), ותחזוקת רשת POL זולה בכ-54% מול התחזוקה של רשת אתרנט (OPEX), על פי נתוני Bell-Labs.

 

כבלים למחשבים – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מהם השיקולים בבחירת תשתית סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט)?

השיקול הראשון והחשוב ביותר הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות כבילה בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: האם יש צורך להעביר זרם חשמלי (ובאיזו עוצמה) על הכבילה למכשירי הקצה. הטכנולוגיה הזו נקראת PoE (ר"ת: Power over Ethernet). אם כן, אזי הבחירה היא בתשתית כבלי אתרנט (ולא סיבים אופטיים – שאי אפשר להעביר עליהם חשמל).

לכן, יש לתכנן את הפריסה של כבלי אתרנט בעסק לפי התקנים של העברת זרם על כבלי אתרנט הללו. יש לתכנן היטב את עומסי המתח הנדרשים למוצרי הקצה של היום ומחר, משום שהחלפת התשתית הזו, כדי לספק יותר מתח, אם מתקינים בעסק ציוד חדש הדורש יותר מתח חשמלי, דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, היא מאוד יקרה ובעייתית.

אם לא זקוקים להעברת חשמל על הכבלים בתוך העסק או מחוצה שלו, למוצרי הקצה הזקוקים לחשמל על כבלי הרשת עצמם ולא מתשתית החשמל הרגילה של העסק, אזי הבחירה המומלצת היא: תשתית מבוססת כבלים אופטיים.

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים.

יש תקן ישראלי לכבילה בעסקים הנקרא ת"י 11801 (שני חלקי התקן נמצאים: כאן וכאן ויש לרכוש אותם ממכון התקנים).

אולם, התקן הישראלי הזה לא מכסה את כל החידושים של השנה האחרונה. כך, שיש להסתמך על תקינה בינלאומית אם מעוניינים בהתקנת כבילה מודרנית המתאימה ל-10 שנים קדימה, עד שהתקן הישראלי יעודכן (מה שצפוי להתרחש ב-2020).

מכאן, שיש לבחון  את התקנים לכבלים האופטיים המתאימים לעסק לפי רוחבי הפס הנדרשים לעסק. כ"כ, יש לבחון אם רוצים כבלי Single Mode (SM, או SMF), או Multimode (MM, או MMF), שלעיתים מכונים בשם OM (ר"ת: Optical Multimode). עד היום היה מקובל לבחון רוחבי פס עד 100 גיגה, כשהבסיס הוא חיבורי 25 גיגה או 40 גיגה למרחקים משתנים לפי צרכי העסק (100 מטרים עד 10 קילומטרים ואפילו 40 קילומטרים).

אולם, אין לפסול על הסף בחירה בחיבורים של 200 ו- 400 גיגה. כיום, בישראל יש כבר גופים גדולים לא מעטים (למשל הבנקים הגדולים), שמחוברים ע"י תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים ברוחבי פס של 400 גיגה (גם ברשת המרחבית – WAN וגם ברשת הפנימית – LAN). זה צורך, שילך ויתפשט בשוק. מומלץ לא לפסול את החלופה הזו (של 200 גיגה או 400 גיגה), שתתאים לעשרות שנים קדימה, לכל עסק בישראל.

תקן נוסף, שנכנס לשוק העולמי ויש לקחת אותו בחשבון, הוא תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו, בכל התקנה של סיבים אופטיים, או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה.

תקן נוסף מאוד חשוב הוא תקן CPR (ר"ת: Construction Products Regulation), תקן אירופאי של ה-EU, תקן חדש שאומץ בעסקים וארגונים לא מעטים בישראל, לבטיחות ולעמידה של כבלים במצב שריפה.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית הסיבים האופטיים? לפי זה נקבע סוג הסיבים. יש הבדלים אם מדובר בתשתית סיבים אופטיים רק בתוך העסק (LAN), או בסיבים לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים  (רשת WAN), או שמעוניינים, שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם ל-WAN.

כמובן, שיש לבחון האם יש צורך בתשתית עילית (כלומר גלויה, כי אין תעלות \ צינורות להשחיל סיבים), או שניתן להשחיל את הסיבים בתעלות קיימות באחת השיטות הקיימות (כולל נשיפה) בתעלות \ צינורות קיימות, או שיש לפרוס תעלות חדשות לצורך השחלת סיבים בתעלות הללו.

 השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי כבלים למחשבים ו\או סיבים לעסק שלי. מומלץ להתייעץ במומחה לתחום הזה.

 

כבלים למחשבים אתרנט

 

 1. מהם סוגי תשתיות התקשורת הקיימים בישראל, לעסקים קטנים עד בינוניים?

 • תשתיות חוטי הנחושת הוותיקים של בזק.
 • תשתיות חוטי הקואקס הוותיקים של הוט.
 • חיבורים עסקיים ותיקים דוגמת PRI ו- IP-PRI לחיבורי טלפוניה.
 • חיבורי נל"ן ותיקים.
 • חיבורים עסקיים חדשים יחסית, דוגמת: IP-VPN ו-MPLS וקווי SIP לטלפוניה.
 • חיבורי סיבים אופטיים (לעסק ובתוך העסק) – זה הלהיט המוביל בשוק.
 • חיבורי כבלי אתרנט, כשהתקן החדש ביותר הוא Cat 8.1 / Cat 8.2.
 • חיבורי סלולר (בעיקר דור 4 -LTE ובשנה הבאה -5G).
 • יש עסקים המשתמשים בתשתית החשמל הרגילה להעברת תקשורת, בטכנולוגיה הנקראת PLC (ר"ת: Power Line Communication).
 • חיבורי אלחוט דוגמת WiFi וטכנולוגיות אחרות באוויר דוגמת לייזר, מיקרוגל, גלים מילימטריים (שזה הלהיט האחרון בתחום החיבורים האלחוטיים רחבי סרט) ועוד.
 • תשתיות תקשורת וירטואליות (מקביל להתפתחות תשתיות מחשוב וירטואלית, שעברו לענן. גם תשתיות התקשורת עוברות לענן) דוגמת SD-WAN, כמפורט בסעיף הבא.

 

 1. אילו פתרונות רשתות תקשורת חדשים מוצעים כיום לעסקים בישראל?

יצוין, שתחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד, מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים עם פתרונות חדשים, דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN), שאלו רשתות וירטואליות המתאימות לעידן בענן, פתרונות המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים, בזק בינ"ל ופרטנר.

חברת הענק הבינלאומית VMware דיווחה, שיש לה בישראל כבר מעל ל-250 לקוחות בחיבורי SD-WAN (חלקם הגדול חוברו לרשת באינטגרציה ע"י פרטנר). זאת, תוך פחות משנתיים מאז שהחלה להציע את השירות הקווי החדש הזה בשוק הישראלי, שלא הכיר את הפתרון הזה עד ממש לאחרונה. בהחלט התפתחות מהירה ביותר של חיבורים קווים חלופיים לעסקים, שמתחרים "ראש בראש" בפתרונות של קבוצת בזק.

מצד שני, החלו להיכנס לשוק הישראלי (באיחור מול העולם המערבי) פתרונות אלחוטיים, שכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה, כאמור, הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (בתחום ה-60 – 70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים. כמה ספקים \ אינטגרטורים כבר מציעים חיבורים עסקיים כאלו: SMBIT, גטר-טק, ORIL תשתיות רדיו ועוד.

ב-2020 או לכל המאוחר ב-2021 נתחיל להכיר את חיבורי הסלולר רחב הפס ב-5G, שכבר קיים ברחבי העולם, ברוחבי פס מצוינים (עד 20 גיגה בערוץ היורד, עד 10 גיגה בערוץ העולה), לבתים ולעסקים קטנים עד בינוניים. יצוין, שרשתות SD-WAN וגם רשתות IoT (אינטרנט של הדברים, דהיינו: בעיקר סנסורים מכל סוג), תוכננו לפעול גם על רשתות 5G של עולם הסלולר.

 

 1. אילו סוגי סיבים אופטיים לרשתות תקשורת יש בשוק?

יש כיום מגוון רחב של סוגי סיבים אופטיים. אולם, לעסקים קטנים עד בינוניים מומלץ להתרכז בבחירת אחד מ-2 הסוגים המובילים (כאמור לעיל): בסיב של Single Mode (SM), או של Multi-Mode (MM) (שמכונים גם בשם OM), שכן הביצועים והמרחקים של פריסת הסיב שונים לגמרי בין 2 הסוגים הללו.

ברוב העסקים הקטנים עד הבינוניים, סיבים אופטיים של Single Mode (SM) יספקו את הצרכים. בעסקים עם תעבורה בהיקפים גדולים וצורך לבצע הפרדות פיזיות של התעבורה בין הסוגים השונים של השימושים, סיב אופטי מסוג Multi-Mode (MM) הוא המומלץ. למי שמפעיל למשל מולטימדיה ו\או שיחות ועידה מבוססות וידיאו איכותי ברוחבי פס עצומים על הרשת שלו, וצריך להפריד זאת מהתעבורה השוטפת הרגילה של העסק, סיב Multi-Mode (MM) הוא בגדר המלצה.

בנוסף, כיום חשוב, שכל המחברים האופטיים, שמתקינים בעסק לחיבור של הסיבים האופטיים, יהיו בגישת ה-Hot-pluggable. כלומר: חיבור מהיר של הכבל לכל תקע מתאים. זאת, בדיוק כמו שאנו רגילים לחבר כבל אתרנט או כבל טלפון לשקע שלו, בקליק מהיר אחד. התקן המקובל של מחברים לכבלים אופטיים, ששמם SFP, הוא תקן MSA.  

 

 1. לאן מתפתח תחום רשתות התקשורת עסקים בישראל?

בעולם עברו מזמן העסקים והארגונים לשירותי מחשוב, תקשורת וטלפוניה בענן ולחיבורי סיבים אופטיים לתשתיות האינטרנט הללו. קרוב ל-90% מכל ההתקנות החדשות של תשתיות תקשורת וטלפוניה בעסקים בארה"ב וברוב מדינות העולם המערבי הן בענן (ענן פרטי, ציבורי או היברידי, כשבשנה האחרונה עולה חשיבותו ותפוצתו של שירות הענן ההיברידי) עם חיבורי סיבים אופטיים. חיבורי סיבים אופטיים בתשתיות ה-WAN מסופקים בישראל בעיקר ע"י: בזק, פרטנר, סלקום (כיום ביחד עם אנלימיטד – IBC) והוט.

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) לעיתים יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני Cat6, Cat7, Cat7a, Cat8.1/8.2 או תקנים מקבילים. אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות, העברת התעבורה למרחקים גדולים, חיבורים פשוטים ואמינות גבוהה). 

 

 1. האם יש צורך בתשתיות נפרדות למחשוב וטלפוניה בעסק שלי?

לא. לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות וכספים, כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות. המדובר בהוצאות ההופכות להיות בלתי נשלטות עם הזמן, עם תלות הולכת וגוברת באינטגרטורים וספקי תחזוקה רבים.

לכן, ככל שתשתיות התקשורת מסוגלות לספק יותר שירותים על תשתית אחת, כך החיסכון בהוצאות גדל והיעילות של הפעלת הרשת הזו גוברת.

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון.

 

 1. איך עוברים להתקנת רשתות התקשורת לעסקים בענן?

ההתפתחות לכיוון שירותי ענן מחייבת מנהלים ובעלי עסקים לשקול החלפה או שדרוג של רשתות התקשורת הפנימיות – LAN, או החיצוניות – WAN. אם אפשר, להחליף הכל בו זמנית וב"מכה אחת".

 המהפכה כבר החלה ומומלץ לכל עסק לבחון כבר היום הצטרפות למהפכה הזו, שמובילה לצד חיסכון אדיר בהוצאות גם לשיפור משמעותי ביכולות של הרשת העסקית.

לדוגמה: אם עוברים לאתרנט קצה לקצה, ניתן לשלב ממש הכל "קצה לקצה" בתשתית אחודה כולל: תשתיות המחשוב, הטלפוניה, הווידיאו (למשל ממצלמות אבטחה), ה-WiFi, מערכות "עסק חכם", מערכות חיבור לסלולר, שירותי אינטרנט, אבטחת סייבר ועוד.

 

 1. אילו רשתות תקשורת צריך להכין מי שמעוניין לעבור לשירותי תקשורת עסקית בענן?

הכיוון של השוק הוא: Unified Infrastructure, "תשתית אחודה" לכל צורך. מכנים זאת, כאמור, בשם: xTTx, "תשתית לכל", החל ממתח נמוך דרך האינטרנט, כולל הזנת חשמל. כל מי שדורש להעביר ביטים של מידע לכל צורך ולכל מקום, יכול העביר את הביטים הללו על כבל יחיד ללא הצורך, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בעסקים. זה נגמר.

כך, כל הרשת מנוהלת במערכת אחת וקל לבצע בה שינויים והתאמות לפי הצרכים המתפתחים בעסק ללא צורך בטכנאי ומהנדסי רשת לכל שינוי. ה-TCO (עלות הבעלות הכוללת) של הרשת מוזל בעד 75% במעבר ל"רשת שטוחה".

 

כבלים למחשבים

 

 1. למה על עסקים לבחור בפתרונות להתקנת רשתות תקשורת לעסקים בסיבים אופטיים, בדגש על כניסה לשימוש בשירותי ענן?

המעבר לתשתיות סיבים אופטיים מתבסס על הניתוח הבא:

 • המציאות הטכנולוגית בה ארגונים פועלים כיום כוללת העברת כמות אדירה של מידע על פני תשתיות תקשורת ארגונית ומרכזי Data-Center.
 • ארגונים כיום פועלים תוך תעבורת מידע רבה ובנפחים גדולים מאוד, החל מתעבורת אינטרנט, דרך טלפוניה וקבלת שידורי מדיה למיניהם וכמובן שזה כולל תשתיות תקשורת פנים ארגוניות, שגם בהן מעורבים נפחי מידע רבים.
 • תקשורת אופטית היא כלי חיוני עבור ארגונים, כלי המקל על התפעול, מוזיל עלויות ומשפר ביצועים באופן משמעותי.
 • אפשרות פריסת תשתית אופטית בשילוב POL (Passive Optical LAN) מוזיל את העלויות לעסקים, כי סיבים אופטיים מהסוג הזה זולים יותר וגם נוחים יותר לפריסה ולתחזוקה.
 • היתרונות של סיבים אופטיים למול תשתית כבילת נחושת הם רבים, החל מרוחבי פס, דרך שרידות וכלה בהגנה על הנתונים (לא ניתן להאזין לתעבורה בסיבים אופטיים). קיימים יתרונות בניצול טוב יותר של רוחב הפס בתשתית סיבים אופטיים ושימוש ברוחב פס רב יותר, תחזוקה נוחה יותר, הפחתת נפחי תעלות פיזיות ועוד יתרונות רבים, למשל שסיבים אופטיים יכולים להחזיק מעמד כמעט לנצח.
 • קיימים סוגים שונים של סיבים אופטיים ותעבורת מידע על גבי תשתית אופטית וציוד חיבור או קליטה ייעודי מיוחד, מדובר על שיטה הממירה אותות חשמליים לאור ולהיפך והיא כוללת ציוד רגיש. לכן, המקצועיות מחייבת זהירות בבחירת התשתית המתאימה לצרכי העסק.
 • היכן יכולה להתאים פריסת תשתית סיבים אופטיים? למעשה בכל מקום. במיוחד במקום, שיש בו צורך בתעבורה בהיקפים גבוהים, במקומות, שיש בהם צורך באמינות ושרידות של התשתיות ובמקומות, שיש בהם צפי להרחבת נפחי התעבורה. ברוב סוגי הסיבים אפשר להגדיל את נפחי התעבורה כמעט עד אין סוף ללא החלפת תשתית הסיבים (רק בהחלפת רכיבי הקישור בקצה).

השוק מוצף פתרונות של מתקיני רשתות תקשורת בסיבים אופטיים לעסקים ויש בשוק ספקים ואינטגרטורים רבים בתחום זה. למעשה, כל טכנאי מחשבים יכול להציג את עצמו כמומחה לפריסת והתקנת רשתות תקשורת בסיבים אופטיים לעסקים.

מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק, כי בגלל התחרות הרחבה בשוק הזה הכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת ספק להתקנת רשתות תקשורת למחשבים בכבלים ו\או סיבים אופטיים לצרכי שירותי תקשורת קווית ושירותי תקשורת בענן:

 

בבחירת ספק להתקנת רשתות ותשתיות תקשורת מבוססות סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט, אם צריך), יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת חדשנית של סיבים אופטיים המחוברים למערכות הנמצאות בענן, או בתצורה אחרת המתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו.

בכל מקרה, מומלץ מאוד בטרם בחירת ספק להתקנת רשתות תקשורת לבצע תיחור מקצועי בין ספקי השירות ולשקלל לא רק את המחיר, אלא גם את רמת השירות, ה-SLA המובטח ואת יכולת ההתאמה האישית והגמישות של ספק השירות מול צרכי הלקוח העסקי. 

הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד רואי חשבון.

 חשוב לפני קבלת מחירים מספק להתקנת רשתות תקשורת בתוך העסק (LAN), לבדוק לאילו ספקי תקשורת בשוק יש תשתיות פיזיות לרבות סיבים אופטיים בכתובת בו ממוקם העסק, כך שגם הרשת החיצונית (WAN) של העסק, תהיה מחוברת בסיבים אופטיים.

 חשוב לציין, שבלחיצת כפתור אתה יכול לקבל הצעות מחיר מספקי תקשורת מובילים, שמותאמים לדרישות של העסק מבחינת פריסת תשתיות תקשורת פיזיות (וגם אלחוטיות וסלולריות), עלות, שירות, תמיכה טכנית ועוד.

 

 מחפש פתרונות להתקנת רשתות תקשורת מחשבים לרבות חיבורי סיבים או כבלים למחשבים לעסק שלך? לקבלת ייעוץ חינם בנושא פריסת כבלים למחשבים וסיבים אופטיים \ תשתיות תקשורת ומחשוב לעסקים – לחץ כאן!

 

לקבלת הצעת מחיר עבור התקנת תשתית כבילה למחשבים לעסק ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

 

סרטון: "in 1 wallbox/fiber panel 19 2

 

פוסטים נוספים