fbpx

מה הוא מכשיר הסלולר הטוב ביותר לעסקים מבין דגמי 2014?

מה הוא מכשיר הסלולר הטוב ביותר
לעסקים מבין דגמי 2014?

 
שפע המכשירים הסלולריים, שהוצגו בברצלונה בסוף פברואר 2014 באירוע MWC 2014 מעלים מיד את הדילמה העומדת בפני כל מנהל ובעל עסק:

מה המכשיר הטוב ביותר המומלץ לעסקים, למנהלים ולעובדים בעסק?

 

אירוע הסלולר הגדול בברצלונה שימש במה לחשיפת דגמים רבים של מוצרי סלולר. התחרות עברה השנה ליצרנים מדרום מזרח אסיה, שדחקו לאחור, הן מבחינת נתחי שוק והן מבחינת יכולות טכנולוגיות, את המכשירים האמריקאים (דוגמת האייפון) או האירופאים (דוגמת נוקיה). יש מכשירים, שסיימו את הנוכחות שלהם בשוק, דוגמת מכשירי בלקברי. בנוסף, "המחשוב הלביש" הפך לאופנתי, במיוחד במוצרים דוגמת "צמידים בריאותיים" – מוצרי סלולר ניידים הנראים כשעונים וצמידים עם דגש על פונקציונליות בתחום סגנון חיים בריא.

 אם ב"מחשוב לביש" מדובר במוצרים המיועדים (עדיין) לפלחי שוק צרים בתחום הפרטי ואין להם (כרגע) משמעות מיוחדת המתאימה לעסקים, הרי בתחום מכשירי הסלולר, הפכה התחרות להיות מאוד צפופה וקשה. שפע המכשירים, שכל אחד מהם מצטיין בתחומים רבים, הופך את הבחירה במכשיר סלולר לעסקים לקשה יותר. תהליך בחירת מכשיר סלולר לעסקים הפך להיות מורכב יותר השנה (2014), לאור שפע המכשירים המתחרים והיעלמות מותגים מוכרים מהעבר, ששלטו בתחום המכשירים הניידים בשוק העסקי.

 

מאפיין נוסף, שעלה משפע המכשירים החדשים בברצלונה: "נשבר" סופית הקו מבדיל בין סמארטפון לטאבלט ורוב היצרנים מוציאים היום לשוק דגמים של מכשירי סלולר, שניתן לכנות אותם בשם "פאבלט", שהם מעל ל-5 אינץ' ועד 7 אינץ'. המשמעות היא: מכשירים חזקים יותר, מסך נוח יותר לצרכי עבודה בתנועה, עם משקל, שעדיין נוח וקל לנשיאה, עם יכולת נשיאה קלה (על החגורה, או בכיס או בתיק צד קטן), בעוד שטאבלט דורש כבר תיק נשיאה נפרד. 

טבלת השוואה מסכמת לגבי המכשירים שהוצגו בברצלונה 2014

בטבלת ההשוואה המסכמת כאן הוכנסו המכשירים העיקריים והחשובים ביותר, שנחשפו בברצלונה. כ"כ הוכנס לטבלה מכשיר אייפון 5 ומכשיר נקסוס 5 (שלא הוצגו בברצלונה), רק לצורך קבלת פרופורציות מתאימות בהשוואות. יצוין, שבחודשים הקרובים תציג אפל את גרסת האייפון הבאה וגםLG  תציג את גרסת הנקסוס הבאה, כך שההשוואות כיום הן נכונות רק לנקודת זמן מאוד קצרה.

 

 

אז מה הוא מכשיר הסלולר הטוב ביותר לעסקים מבין דגמי 2014?

כפי שעולה מהטבלה, המפרט הטוב ביותר המתאים לעסקים מבין כל המתחרים מצוי ב-2 מכשירים: סוני אקספריה Z2 ו- LG נקסוס 5. בגלל שכרגע המחיר של אקספריה Z2 לא ידוע, כדאי להמתין בסבלנות לפרסום המחירים, שיכול להשפיע על הבחירה בין השניים הללו.

 

מול שני המכשירים הללו, ניצב, ללא צל של ספק, הסמסונג גלקסי S5, שיש לו כמה תכונות מיוחדות היכולות להתאים לעסקים מסוימים, דוגמת הזיהוי והשימוש בטביעת אצבע (בדומה לאייפון 5). אולם, בישראל אין עדיין שימושים נפוצים לתכונה זו. כ"כ, המחיר הגבוה של הגלקסי S5 יכול להוות חסם לרכישת המכשיר הזה (למעשה הוא בליגת המחירים של האייפון). אם מחירי הגלקסי S5 ירדו באלף ₪ ויותר, ניתן יהיה לשקול חלופה זו כמועדפת לעסקים.

 האייפון עצמו כרגע לא מומלץ בעדיפות ראשונה לעסקים. המכשיר מתאים יותר למגזר הביתי, בגלל מערכת ההפעלה הסגורה שלו, שאינה מתאימה לפתיחות הנדרשת לקישור ליישומים במגזר העסקי. בניתוח השוואתי בין מערכת ההפעלה של אפל לזו של גוגל, מנקודת מבט עסקית, המערכת של גוגל נראית מתאימה יותר. 

 אגב, HTC One גרף את פרס הסמארטפון הטוב בעולם בתערוכה בברצלונה. מדובר במכשיר, שהוצג בשנת 2013, ולא ברור מדוע הוא נבחר כעת בתערוכה של שנת 2014 כמכשיר הטוב בעולם, כשיש בשוק שפע של מכשירים חדשים ואולי טובים ממנו (לדעת רבים). במקביל, הטאבלט הטוב בעולם (על פי השופטים של ברצלונה 2014) הוא ה-iPad Air של אפל, שהוצג גם כן ב-2013.

 אם מנהל סבור, שיש לקבל המלצה זו לגבי ,HTC One מומלץ לבחור רק בדגם המתקדם יותר בסדרה זו (גרסת X+). מול מכשיר זה, מומלץ לשקול את המכשיר של אלקטל (שם מותג סיני) One Touch Idol Ultra ALCATEL, שהוא זול ממנו ודי דומה בתכונותיו.

איך מקבלים את ההחלטה באיזה מכשיר סלולרי להצטייד בעסק?

בחירת מכשיר סלולר לעסק אינה החלטה רגעית של אופנה חולפת. הבחירה אמורה להסתמך על ניתוח מקצועי המשקלל פרמטרים רבים ובכלל זה:

 1) התקציב של העסק למכשירים סלולריים.

 

 2) מה מציע ספק הסלולר כחבילות מתאימות ליכולות של המכשירים?

 

 3) היכן רוכשים המכשירים (אצל ספק הסלולר, או בחנות עצמאית, או בשניהם)?

 

 4) היכן עושים ביטוח? מה בדיוק הביטוח מכסה? מה קורה במקרים של אבדןגניבהשבר מלא (לרבות יותר מפעם אחת) בתקופת הביטוח?

 

 5) למי מיועד המכשירים בעסק?

 

 6) מה השימושים של המכשירים לפי סוגי בעלי התפקידים המחזיקים בהם?

 

 7) איך מנהלים את המכשירים והיישומים עליהם?

 

 8) איך מאבטחים, מגבים ומחילים את מדיניות האבטחה הארגונית על המכשירים הניידים?

 

9) מהי מדיניות העסק בכל הקשור בשימוש במכשיר סלולר של העסק? האם יש בכלל מדיניות שכזו? מומלץ, שהמדיניות תקיף את מכלול הנושאים הרלבנטיים לשימוש הנייד ובכלל זה יכללו לפחות הנושאים הבאים: עלויות והחזר הוצאות, אחזקה ותחזוקה, אביזרים, בטיחות ואבטחה, ביטוח, הורדה והפעלת יישומים, עבודה מרחוק, שיטות ואמצעים לאכיפת המדיניות על המחזיקים במכשירים.

 

הגברת התחרות בשוק הסלולר וכניסת מפעילי סלולר חדשים לשוק הביאה מגוון רחב של מכשירים ממקורות אספקה שונים ומחירים תחרותיים עם חבילות מחירים אטרקטיביים. בשנה הקרובה נראה בשוק הישראלי עוד מכשירים מאוד מתקדמים אך זולים יחסית, מדגמים, שלא היו מוכרים בשנים שעברו בשוק הישראלי, כגון סמארטפונים של החברות ZTE, אלקטל, Meizu, Xiaomi ו- Huawei הסיניות. יש לנצל את ההתפתחות הזו לטובת העסק.

טיפ

הנטייה המקובלת בעסקים רבים לספק את המכשירים המתקדמים ביותר והיקרים ביותר לחברי ההנהלה. זו טעות עסקית. מומלץ לבחון רכישת מכשירים יקרים כמו סמסונג גלקסי S5, סוני אקספריה Z2, HTC One X+, או נקסוס 5, לאלו הזקוקים לשירותי אינטרנט בכל מקום, וזקוקים לזמינות וקישוריות גבוהים בכל מקום. לרוב אלו לא חברי ההנהלה אלא: אנשי התמיכה, השירות, ההנדסה, הפיתוח, השיווק וכיו"ב.

 

נמאס לך לשלם לחברות הסלולר עבור שירותים ומכשירי סלולר יקרים?

 

Sony Xperia Z2 First Look and Hands On:

 

Huawei MediaPad X1 First Look and Hands On: 

 

פוסטים נוספים