fbpx

מצלמות אבטחה IP לעסק – איך לבחור מצלמה מתאימה לעסק שלך?

מצלמות אבטחה DVR

מצלמות  אבטחה IP לעסק –
איך לבחור מצלמה מתאימה לעסק שלך?

 

התפתחות המהירה בעולם הצילום והווידיאו לא פסחה על תחום מצלמות האבטחה, שעברו לעידן ה-IP (ר"ת: Internet Protocol), שמגיעות כיום לרזולוציה גבוהות של K4 ולחיבור שלהן לענן. אולם, עסקים מתלבטים בשאלות:

 

האם כיום יש עדיין צורך במצלמות אבטחה IP לעסק?

 

מהם החידושים בתחום מצלמות אבטחה מבוססות IP המתאימות לצרכי העסק שלי?

 

איך בוחרים ספק מצלמות אבטחה?

 

תחום מצלמות האבטחה התקדם במהירות ממצלמות אנלוגיות פשוטות למצלמות דיגיטליות מבוססות IP  (פרוטוקול האינטרנט) ובאיכות עד 4K (פי 4 מאיכות HD) ושכעת הן עוברות לקישור דרך הענן, ברשת האינטרנט.

 

את "הטרנדים החמים" ביותר בתחום מצלמות אבטחה אפשר לרכז בכמה נושאים מובילים:

 • כמעט כל המצלמות הנמכרות כיום בשוק מבוססות על תקשורת IP. לכן, ניתן לחבר אותן לאינטרנט ולכל מכשיר קצה ולצפות בהן (למי שמקבל הרשאות צפייה), בכל מקום בעולם ומכל מכשיר קצה נייח או נייד.
 • רוב מצלמות האבטחה החדשות, שנכנסו לשוק, מסוגלות לקבל מתח – זרם ב-PoE (ר"ת: Power over Ethernet, כלומר הן אינן זקוקות לשקע חשמלי אליהן והמתח מסופק על חיבור כבל הרשת) והן מסוגלות להתחבר לרשת ב-WiFi (או בסלולר).
 • המחירים של מצלמות אבטחה ברמת רזולוציה הגבוהה ביותר 4K יורדים כל העת ומתקרבים למחירים של מצלמות HD, שהן כיום הסטנדרט המקובל בשוק. מצלמות עם רזולוציה נמוכה מסוג SD מתחילות לצאת מהשוק.
 • נכנסות לשוק מצלמות אבטחה המסוגלות לגלות אש ועשן ולספק התראה, בנוסף או במקום גלאי אש ועשן. חלק ניכר ממצלמות האבטחה החדשות כוללות בתוכן יכולת צילום בלילה (בד"כ על בסיס אינפרה-אדום).
 • מצלמות אבטחה IP מתקדמות מגיעות כיום כחלק בלתי נפרד ממערכות אינטרקום ופנקודים, לשליטה על כניסות ושערים, בעסקים ובבניינים שרוצים לפקח על הנכנסים דרכם.
 • נכנסו לשוק מצלמות לצרכים מיוחדים דוגמת: מצלמות מוגנות פיצוץ לפעילות במצבים קשים, מצלמות "אור כוכבים" לצילומי לילה ברורים, ללא אינפרה-אדום הניתן לגילוי, מצלמות טרמיות עם ביצועים אנליטיים חדשים ומתקדמים לצילום בתנאי תאורה קשים במיוחד.
 • מעבר לשימוש בתקן 265 להעברת הווידיאו מהמצלמות, מה שמאפשר שימוש במצלמות עד רמת 4K בחיסכון של כ-50% ברוחב הפס.
 • מצלמות אבטחה הופכות למצלמות חכמות עם יכולת מובנית של ניתוח ואנליטיקה המצויה כבר בתוך המצלמה, דוגמת: זיהוי פנים ואיתור חשודים, מעקב אחרי חשודים, ספירת אנשים (נכנסים או יוצאים או הנמצאים בשטח מוגדר), זיהוי מספרי מכוניות, ספירת מכוניות, זיהוי חניות, זיהוי נהגים, צילום וניתוח בתנאי צילום קשים, פיצוי על רעידות מצלמה (למשל עקב רוח), מצבי התראות, סימון אזורים רגישים, איתור חפצים חשודים ופעילויות חשודות בשטח נתון ועוד.
 • שילוב הקלטות וניתוח הקלטות (ללא מגבלת היקף ההקלטות והניתוחים) בענן. מצלמות אבטחה מתקדמות מכילות בתוכן מיקרופון להקלטת הרעשים שיש בסביבת המצלמה. כך, שניתן לזהות מצבים חריגים רק על סמך הרעש (דוגמת: ניפוץ חלון או דלת, ירייה, פיצוץ, צעקות, דליפת מים, וכיו"ב), גם אם האירוע לא נקלט במצלמה, או לא נמצא בטווח הכיסוי שלה.
 • שילוב מצלמות אבטחה במערכות "בית ועסק חכם". מדובר במצלמות מאוד חכמות המחוברות לסנסורים מסוגים שונים, שנשלטים מסמארטפון מרחוק.
 • שילוב מערכות הגנה מפני סייבר, כדי להגן על המצלמות עצמן ועל המידע, שהן מפיקות ומשדרות. לא מעט התקפות סייבר נעשות בשנה האחרונה בעולם, דרך חדירה של ההאקרים למצלמות אבטחה, שלא היו מוגנות אלא בסיסמת כניסה פשוטה (אם בכלל).

מצלמות אבטחה IP

מהם החידושים במצלמות אבטחה IP לעסקים?

קו מוצרי מצלמות אבטחה הקיים כיום בשוק כולל את כל מגוון המצלמות, לכל צורך. בקצה העליון יש מצלמות ברמת רזולוציה של 4K, מוגנות מים וונדליזם, עם יכולת מעקב וצפייה גם בחושך מוחלט, יכולת צפייה ומעקב מכל מכשיר קצה (לרבות סמארטפונים), עם מיקרופון מובנה וחוכמה מובנית כבר במצלמה עצמה ועוד.

מגוון המחירים הוא רחב ביותר: מ-200 ₪ ועד 3,500 ₪. כך, שכל אחד יוכל למצוא את המצלמה המתאימה לצרכיו. המגוון כולל מצלמות: כיפה, צינור, מוסתרות, נחש, PTZ, גוף, דמה, עם או בלי ראיית לילה לטווחים משתנים, להתקנה בפנים או בחוץ, ברזולוציות מגוונות (של 1 עד 5 מגה-פיקסל), עם הגנות מגוונות ותאימות לתקנים בינלאומיים.

כיום, לא רוכשים יותר מצלמות אבטחה מתחת לרזולוציה של 1.3 מגה-פיקסל (זה הקו התחתון למצלמות אבטחה, שמשטרת ישראל דורשת מבעלי עסקים טעוני רישוי).

מדובר במאות דגמים של מצלמות אבטחה לכל מטרה, שאפשר להעלות על הדעת. לרוב המצלמות ניתנת אחריות יצרן לשנתיים.

התקן החדיש ביותר בעולם מצלמות האבטחה הוא ONVIF G (תקן חדיש יותר בשם ONIF Q נמצא בשלבי כניסה לשוק). ניתן להסתפק לעתים גם בתקן ONVIF S היותר ותיק ומוכר בשוק הזה, או בתקן הביניים ONIF C. רצוי לא לרכוש מצלמת אבטחה, שאינה עונה לתקן הבינלאומי הבסיסי.

יש לזכור, שמצלמות אבטחה (כמו גם כל חיבור ה-IP) תלוית בחשמל. כך, שיש לדאוג למכשיר אל-פסק (UPS) להגן על המצלמות בעת הפסקת חשמל, או מפני ברקים ושינויי מתח.

למצלמות האבטחה מלווה אופציה לרכישת מערכת הקלטה. ההתלבטות של בעלי עסקים היא בין רכישת מערכת הקלטה מקומית, לבין רכישת שירות הקלטה מרוחק בענן.

 מצלמות אבטחה IP

איזו מערכת הקלטה כדאי לרכוש בנוסף למצלמות האבטחה IP לעסק?

3 הפתרונות המרכזיים הקיימים של מערכות הקלטה מקומיות של הווידיאו, שמופק ממצלמות האבטחה, הן מסוג של:

 • MVR (ר"ת: Mobile Video Recording), להקלטה של ווידיאו ממצלמות אבטחה, שמחוברות באלחוט (דוגמת WiFi) או מהסלולר. ההקלטה נעשית במכשיר אחסון מקומי המותקן בעסק והמחובר לרשת ה-WiFi ואו לרשת הסלולרית והווידיאו עובר מהרשת הסלולרית או האלחוטית להקלטה על גבי השרת המקומי הזה (למחשב שמשמש כשרת).
 • DVR (ר"ת: Digital Video Recording), להקלטה רגילה של מצלמות אבטחה (מצלמות DVR) מכל סוג, שמחוברות בכבלים מכל סוג. מבוצע בשרת מקומי, בד"כ בתצורה של מכשיר מקומי ייעודי לאגירת ווידיאו, שמחובר ישירות בכבלים אל מצלמות האבטחה המפוזרות ברחבי העסק.
 • NVR (ר"ת: Network Video Recording), להקלטה של מצלמות, שמחוברות ברשת המקומית – LAN. ההקלטה ואגירת הווידיאו יכולות להיעשות בכל מקום ברשת, בכל שרת, שיש לו נפח אחסון. השרת לא מחובר בכבלים ישירות למצלמות (כמו בפתרון ה-DVR), אלא המצלמות מחוברות לשרת המקומי והווידיאו עובר לשרת – על הרשת המקומית.

אלו 3 שיטות של הקלטות מקומיות, שהמשותף לכולן: מדובר בשרת הקלטות ייעודי מקומי, שדורש נפח גדול של דיסקים לאגירה של הצילומים ולניתוחם. נפח ההקלטה בדיסקים קובע את כמות שעות ההקלטה האפשריות במכשיר.

המציאות בשוק של היום משנה את הגישה ל-3 התצורות הללו של שמירת ואגירת ווידיאו ממצלמות אבטחה. שוקי התקשורת בעולם כמו גם בישראל נמצאים בתזזית מאוד חזקה, עם מעבר מהיר של עסקים וארגונים לשירותי טלפוניה ושירותי מחשוב בענן. בעשור הקודם, המהפכה הייתה במעבר מטלפוניה אנלוגית ישנה לטלפונית IP, מעבר מטלפוניה פיזית (של מרכזיה טלפונית מבוססת ברזלים, נורות, חוטים, חשמל וחיבורים) למרכזיה וירטואלית, שנמצאת אי שם אצל ספק השירות (המצוי בארץ או בעולם).

כעת, הטלפוניה עברה לענן, שיכול להיות בכל מקום בעולם. הצורך העסקי בחיסכון בהוצאות גובר על כל שיקול אחר. כך גם התפתח שוק מצלמות האבטחה וההקלטה של הווידיאו מהמצלמות הללו.

אולם, ההתקדמות הזו של עולם הטלפוניה לא הובילה להתקדמות מספיק מהירה בתחום מאוד משמעותי מבחינת העלויות שלו לעסק: הקלטה, ניתוח ותפעול של החומר המוקלט ממצלמות האבטחה. לכן, ההתפתחויות האחרונות הן של העברת נושא ההקלטות לענן המותאם לאגירת וניתוח ווידיאו מוקלט. זאת, במיוחד כשיש כיום עננים ציבוריים המספקים נפחי אחסון של מידע במחירים אפסים והלקוח לא צריך להתעסק עם חומרה, עם הגנה על המידע עם אחזורים וגיבויים, עם תחזוקה ועם רישיונות ואינטגרטורים. ספק שירותי הענן מספק ללקוח העסקי את הכל תחת מעטפת שירות אחת הנגישה בקלות מכל דפדפן.

מצלמות אבטחה DVR

מה מערכות הקלטה מקומיות מסוג MVR, DVR, NVR מספקות ללקוחות?

מערכות ההקלטה הללו מאפשרות חיבור של מצלמות האבטחה לטלוויזיה במעגל סגור, מה שמאפשר להקליט את מה שנתקבל מהמצלמות. בעזרת מערכת הקלטה יש אפשרות לראות, לנתח, להריץ בחזרה במועד מאוחר יותר או מוקדם יותר לפי שניות, דקות, שנים, ימים ותאריכים.

מערכות ההקלטה מתקדמות מאפשרות צפייה מרחוק, במקום שבו מותקנות המצלמות, מהמחשב, מהסמארטפון או מהטאבלט.

מערכות ההקלטה הקיימות בשוק זמינות עם 4 ועד 16 ערוצים (מצלמות), מה שמאפשר לחבר עד 16 מצלמות אבטחה למערכת הCCTV- בעסק. במערכות הקלטה מסוג NVR אפשר להגיע עד 64 מצלמות במערכת הקלטה אחת, משום שהמידע מועבר על הרשת הפנימית ולא מתחבר ישירות בכבלים לשרת ההקלטות (המוגבל בכמות כניסות הווידיאו מהמצלמות ישירות לגב המכשיר, בשיטת ה-DVR).

מצלמות אבטחה IP

האם מערכת הקלטה ממצלמות אבטחה IP בענן מספקת יתרונות לעסק?

תשובה חד משמעית: כן. הסיבות:

 • מערכות הקלטה מקומיות הן יקרות. המחירים נעים בין אלפי ₪ לעשרות אלפי ₪ (כתלות בנפח המידע המוקלט, כמו המצלמות והיקף העיבוד, שיש לבצע על המידע המוקלט). נפחי אחסון בענן הם בד"כ במחירים אפסיים.
 • מערכות ההקלטה המקומיות חייבות להיות מותאמות למצלמות. אם משדרגים את המצלמות האנלוגיות לדיגיטליות ואחר כך משדרגים אותן ל-HD או ל-4K, מכשירי ההקלטה אמורים לתמוך ברזולוציות הללו. גם מערכות השליטה והבקרה על המצלמות חייבות לתמוך ברזולוציות הגבוהות. דהיינו: יש לזרוק לפח את מכשירי ההקלטה הישנים ולרכוש חדשים ולהחליף לשדרג את מערכות השליטה והבקרה על המצלמות והחומר המוקלט. בענן אין בכלל בעיה כזו: ניתן להקליט בענן כל רזולוציה של מצלמה מכל סוג ולנהל ולנתח כל רזולוציה של חומר מוקלט.
 • בהקלטות בענן אין מגבלה לכמות המצלמות, שניתן להקליט מהן בו זמנית (מגבלה הקיימת בשרתי הקלטה מקומיים).
 • הניהול של מערכות הקלטה מקומיות אינו פשוט ואינו זול:
  • יש צורך בתוכנות ייעודיות לכל סוג של מערכת הקלטה. כלומר: יש צורך גם בעמדת מחשב מיוחדת לנושא הניהול של ההקלטות.
  • הדיסקים במוצרי ה-DVRNVR נוטים להתמלא בחומר מוקלט די מהר ואז יש צורך לקבוע מנגנוני מחיקה של חומר מוקלט, או לחילופין לרכוש עוד דיסקים ועוד שרתי הקלטה.
  • המוצרים המקומיים הללו דורשים תחזוקה מתמדת, ביטוח וחלפים.
  • כל זה לא קיים ולא נדרש בשירות המסופק בענן. אם צריך עוד נפח, רוכשים במחיר אפסי עוד נפח בענן. ניהול המצלמות בענן נעשה בד"כ בדפדפן מכל מכשיר קצה, שיש בו דפדפן. כך, שזה מאוד קל וידידותי.
 • חיבור למערכות מקבילות (מערכות אזעקה, אש ועשן, מערכות לניהול כניסות, ניהול חניונים וכלי רכב וכיו"ב) והקלטת הנתונים ממערכות מקבילות נעשים בקלות בענן. זה בלתי אפשרי ליישום במערכות הקלטה מקומיות.
 • יכולות ניהול משופרת: יכולת הגישה והניהול של קבצי וידאו מכל מקום בעולם באמצעות אפליקציית ענן בטלפון הנייד (בהנחה וקיים חיבור אינטרנטי), היא יתרון ברור של מערכת תיעוד ואחסון מבוססת IP בענן, מול מערכות הקלטה מקומיות.
 • אבטחה ושרידות: מערכות הקלטה מקומיות הן בעלות רמת אבטחה ושרידות אפסית (אלא אם משקיעים הון עתק בתחומים הללו). בהקלטות בענן, נושא האבטחה והשרידות הוא חלק בלתי נפרד מהשירות של הספק בענן.
 • יכולות ותכונות מתרחבות, לרבות אפשרויות ניטור הווידיאו בענן: מדובר ביכולות חדשות הכוללות, למשל: זיהוי פנים, ספירת נכנסים לעסק, זיהוי מקומות המושכים יותר קונים בתוך העסק, זיהוי מוצרים שמושכים יותר את הקונים, התאמת טרנזקציות כספיות בקופות רושמות, מעקב אחרי כלי רכב, מעקב אחרי אנשים, איתור חפצים חשודים, אנשים חשודים ורכבים חשודים באזורים מוגדרים, הפניה אוטומטית של מצלמות לכיוון שיש בו חשד, יכולת העברת ההקלטות או חלק מהן לאמצעי שידור וצפייה אחרים דוגמת יוטיוב, או רשת חברתית (למשל פייסבוק) לצרכים שונים ולשיתוף מי שמורשה להיות שותף בצפייה או ניתוח ניטור של החומר המצולם, חיבור תוכן לווידיאו, הוספת תרגום לווידיאו, יכולות חיפוש מתקדמות בווידיאו לפי התוכן המצולם ועוד. יכולות מתקדמות כאלו הן בלתי אפשריות למימוש, אם משתמשים במערכות הקלטה מקומיות.
 • ניתן לשלב בענן הקלטת מצלמות אבטחה עם הקלטות ממקורות וידיאו אחרים הקיימים בעסק: למשל הקלטות של שיחות ועידה, הקלטות של ישיבות עסקיות בחדרי הישיבות, הקלטות משיחות בסקייפ לעסקים, או מכל מערכת לשיחות וידיאו עסקיות, הקלטת מסכים (למשל מעמדות של נציגי שירות), הקלטת וידיאו עסקי המופק או עושים בו שימוש בעסק וכך הלאה. יכולות כאלו לא קיימות במערכות הקלטה מקומיות.מצלמות אבטחה מבוססות IP

האם חיבור מערכת הקלטה בענן מספקת תועלת עסקית?

בהחלט. "עלות בעלות כוללת" – TCO בשירותי ענן שונה לחלוטין מהקלטות מקומיות. היכולת לשמור את הווידיאו ולטפל בו בענן, בין בענן פרטי ובין בענן ציבורי, או ענן היברידי, מורידה את ה-TCO מול הפתרון האנלוגי הקודם, שדרש ציוד חומרה מקומי.

התחום של Cloud DVR הוא תחום המתפתח מהר בעולם וגם בישראל, וגם ספקי שירותי הטלוויזיה עוברים בהמוניהם לגישה הזו. זאת, משום שביצוע הקלטות מקומיות על הממירים בבתי הלקוחות יקרים יותר (גם ללקוחות וגם לחברת התקשורת הרב-ערוצית). בנוסף, היכולות הנלוות לשמירת ההקלטות בענן מספקות תכונות חדשות ומלהיבות ללקוחות, מה שלא ניתן לביצוע ולמימוש במכשיר הקלטה מקומי.

"החזר ההשקעה" (ROI) במעבר לענן הוא מיידי, בגלל ההפרש העצום בעלויות והיכולות הנרחבות הנוספות המצויות רק בהקלטות בענן.

מצלמת אבטחה H.265 IR

איך מחברים פיזית את מצלמת האבטחה החכמה מבוססת IP לאינטרנט ולענן?

זה אפשרי כיום ב-4 שיטות שונות של חיבור על תשתיות תקשורת ומחשוב:

 • על גבי כבל רשת אתרנט. רצוי כבל תקני ברמת Cat6 ומעלה (כיום מקובל להשתמש ב-Cat7 וכיום יש כבר כבלים מתקדמים יותר ויקרים יותר, לרבות סיבים אופטיים). זה הפתרון המומלץ לרוב העסקים. בהתקנה חדשה של רשת משרדית מומלץ לבחור Cat7 ומעלה. יש כיום, במיוחד בעסקים קטנים, מעבר לתקן של 5 גיגה על כבלי רשת אתרנט הקיימים בתקני Cat6 משופר, מה שחוסך את המעבר לסיבים. אפשר כיום לקבל כבלי אתרנט בתקן Cat6 לרשת של 5 גיגה, בתקן הנקרא ,NBASE-T שמתחיל להיות מבוקש בשוק, ולדחות ע"י כך את המעבר ל-Cat7 או לסיבים אופטיים, שהם כבלים הרבה יותר יקרים.
 • על גבי כבל קואקסיאלי (בעסק שיש לו תשתית כבלים קואקסיאליים). פחות מומלץ.
 • על גבי רשת אלחוט WiFi או רשת סלולר. הפתרון הזה נדרש רק למקומות בהם אי אפשר לסלול כבל פיזי אל המצלמה. יש לקחת בחשבון, שמדובר בחיבור, שאמינותו נמוכה יותר מחיבור קווי פיזי. תחום החיבור ב-WiFi תופס תאוצה בגלל כניסת תקן WiFi בשם ac Wave 2, שמספק עד 3.5 גיגה באוויר.
 • חיבור על רשת החשמל. קיימת אופציה כזו, אך לא תמיד היא אפשרית למימוש. החיסרון המרכזי של הפתרון הזה, שהוא לא עובד אם החשמל מתנתק. בכל מקרה, במקומות, שיש בהם חשש, שפורצים ינתקו את החשמל, מומלץ לתכנן מערכת גיבוי נסתרת בעת הפסקת חשמל, דוגמת חיבור ב-WiFi המבוסס על הזנת סוללות, או מהזנה של אל-פסק.

 

מי מספק התקנת מצלמות אבטחה IP בעסק עם מערכות הקלטה בענן:

כיום, אין יותר רכישת מצלמות אבטחה, שאינן דיגיטליות, עם תמיכה ב-IP וברמת HD  לפחות (יש כבר ביקושים ערים למצלמות 4K), כאשר חיבורי החשמל למצלמות נעשים בגישת ה-PoE והחיבורים המקובלים ביותר של המצלמות לעסק הם באלחוט או ברשת מקומית.

הספקים המובילים בשוק: ארגוקום (מובילת שוק), פוקוס טלקום, בינת מערכות יישום, לדיקו – בוש, יורוקום – פנסוניק, Provision, בזק, AVcom, גטר-טק, Milesight, ריסקו, BGC, לנ-טק, iLANOT, קרמר (הישראלית), One1SaMBa, DM – Dedicated Micros, קרסטון Crestron, Provision, iCATCH, HIKVISION, NeoCam, SpotCam, בינת-עסקים, B-Eye ועוד.

בית משרד חכם

שורה תחתונה בתחום מצלמות אבטחה  מתקדמות מבוססות IP:

בבחירת ספק מצלמות אבטחה ובמיוחד ברזולוציות גבוהות (HD עד 4K), יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת מצלמות אבטחה המופעלת בענן (התצורה המומלצת כיום), או בתצורה אחרת, שמתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו.

מאוד מומלץ לרכוש רק ציוד העונה על התקנים החדשים הקיימים בתחום הזה.

יודגש, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, או של משרד רואי חשבון.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת פתרון של מצלמות אבטחה IP מתקדמות?

מה אתה יודע על היתרונות של שירותי תקשורת בענן ואיזה סוג של ענן מתאים לחיבור ולהקלטה ממצלמות אבטחה IP מתקדמות?

 אם אתה כבר משתמש במערכת מצלמות אבטחה IP בענן, ממה אתה לא מרוצה מהשירות הזה? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לחסוך בהוצאות התקשורת ולהתייעל ע"י שימוש בפתרון של מצלמות אבטחה IP מתקדמות, פתרון המתאים לצרכיך?

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום מערכות בקרה וביטחון, נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה יחזור אליכם בהקדם.

 

Best Wireless Home Security Cameras 2017 – IP cameras 

 

פוסטים נוספים