סמסונג גלקסי נקסוס– סקירה טכנית לעסקים!

Samsung Galaxy S2 / סמסונג גלקסי S II

סמסונג גלקסי נקסוס– סקירה טכנית לעסקים!

 

מכשירי סלולר דוגמת סמסונג גלקסי – Samsung Galaxy-Nexus מבית סמסונג, הופכים את המשתמש לבעל יכולת מחשוב ותקשורת, שעולה על מה שיש במחשב נייד. שלושה כללים הכרחיים לבחירת מכשיר סלולרי עסקי. לא רק לגיקים.

נכון לתחילת 2012, מכשיר האייפון 4S עקף את מכשיר הסמסונג גלקסי II וניצב למעשה "ראש בראש" מול הגלקסי נקסוס, כמכשיר הסלולר המתקדם ביותר שיש בשוק הסלולר העולמי והישראלי, גם לפרטיים וגם לעסקים. ניתן לצפות בווידיאו (המצוי בתחתית המאמר) המציג את הגלקסי נקסוס ולהתרשם מהמכשיר ויכולותיו, וגם לקבל מושג השוואתי מהטבלה שתוצג להלן. הבחירה במכשיר המתאים לצרכים האישיים והעסקיים של כל מנהל ועובד הפכה להיות קשה יותר. אין ספק. שמאחור מזנבים במכשירים המובילים הללו מכשירים מתקדמים ודי דומים של: מוטורולה, LG, ועוד. בינתיים, בשוק העולמי, המכירות של מערכת ההפעלה אנדרואיד (המצויה בגלקסי) גבוהות יותר מאשר מכירות מערכת ההפעלה של אפל (המצויה באייפון). אולם, זו אינה אינדיקציה מספקת כדי לקבל החלטה.

מה הופך את הגלקסי נקסוס למכשיר מומלץ ואולי אף המועדף (נכון להיום)?

מכשיר הגלקסי נקסוס, פרי שת"פ הדוק מאוד בין גוגל האמריקאית לסמסונג הדרום קוריאנית, נכון לתחילת 2012, הוא מכשיר הדגל של מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל. הוא מכיל את הגרסה החדישה ביותר של מערכת ההפעלה אנדרואיד המכונה Ice Cream Sandwich 4.0 ויש הטוענים שבכך השיג האנדרואיד את האייפון. לדבריהם, יש כאן מתיחת פנים ממש מרשימה. אם זה נכון, תחליטו לבד, בסיוע המידע שיש כאן והתייעצות במומחים לנושא. מי שמכור ואוהב מערכת הפעלה אחת, יראה תמיד את השנייה כנחותה ממנה. זה טבעי. אבל, בעסקים יש להפעיל גם את ההיגיון העסקי ולנתח כלכלית את הבחירה במכשיר מסוג אחד ולא את המכשיר מהסוג השני.

סמסונג גלקסי II מריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד 2.3, בעוד שכאן (בגלקסי נקסוס) רצה מערכת הפעלה 4.0. השאלה היא: מה גרם לרבים כל כך להתלהב ממערכת ההפעלה 4.0?

Samsung Galaxy S2 / סמסונג גלקסי S II

יש לכך כמה סיבות טובות:

א. זו גרסת מערכת ההפעלה הראשונה של האנדרואיד שבה מערכת ההפעלה לסמארטפונים זהה לחלוטין לזו של הטאבלטים. עד היום, לטאבלטים הייתה מערכת הפעלה בגרסה אחרת ושונה מזו של הסמארטפונים. זה נגמר, בכל הנוגע לאנדרואיד גוגל. באפל זה קרה מזמן, וכעת גוגל צמצמה וסגרה את הפער. המשמעות: יישומים שפותחו עבור הסמארטפון ירוצו בלי כל קושי על הטאבלט ולהיפך. מבחינה עסקית יש לכך חשיבות מאוד גדולה: אין צורך לרכוש, לתחזק ולפקח על שתי גרסאות לכל יישום: אחת לסמארטפון והשנייה לטאבלט. כעת יש גרסה אחת לכל וחוויית משמש אחידה וזהה.   

ב. בפעם הראשונה מגיע מכשיר סלולר ללא כפתורים בכלל. באפל זה טרם קרה. הגלקסי נקסוס חסר כפתורים, הכל נעשה על המסך עצמו במגע אצבע. מי שהיה רגיל לכפתורים צריך להתרגל לשינוי. מבחינת כפתורים פיזיים, נשארו רק כפתור ההדלקה כיבוי וכפתור עוצמת השמע. זהו. אין כפתור בית, לא חזרה, לא חיפוש, פשוט אין. הכפתורים מופיעים כאייקונים על המסך ולא תופסים מקום מיותר, מה שנותן יותר שטח עבודה על המסך. חלק מהפעולות מהעבר הפכו לחלק מהתפריט העליון על המסך, ונוסף כפתור וירטואלי של יישומים, המאפשר לנווט בקלות בין האפליקציות הפתוחות ולסגור אותן או לדלג אליהן. ה- Multi-Tasking זו תכונה, שמערכת ההפעלה אנדרואיד מובילה בה מול מערכת ה- iOS של אפל מזה שנים. עד לפני כשנה, ה- iOS לא אפשר בכלל לכמה יישומים לרוץ במקביל במכשירי האייפון. כעת, האנדרואיד מבצע קפיצת מדרגה בצורת השליטה והניווט בין היישומים, שרצים במקביל על המכשיר.

ג. עדכונים מהאוויר (Over-The-Air). בפעם הראשונה יש מערכת הפעלה ניידת, שמתעדכנת מרחוק (ניתן לקבל עדכונים ללא כל צורך בהתערבות או פעילות כלשהי מצד המשתמש), ללא צורך בהתקנת מערכות עדכון ותוכנות ייעודיות למכשיר (ובמוקד ספק השירות, או החברה שרוצה לעדכן את מכשיריה). זה מובנה כבר במערכת ההפעלה. קבלת עדכונים על רשת הסלולר אוטומטית למכשיר היא תכונה חזקה במקום בו עדכונים נעשים במהירות, כל כמה חודשים.

מה התכונות החדשות והמעניינות שיש בנקסוס?

יש בגלקסי נקסוס כמה תכונות, שמעמידות אותו בקדמת הטכנולוגיה העולמית, גם אם כרגע הניצול של יכולות אלו מצוי רק בתחילת הדרך. נציג כאן רק חמש תכונות חדשות משלל התכונות של המכשיר:

א. מהירות עבודה. מהירות עבודה למשתמש תלויה בפרמטרים רבים. כאן, ללא ספק, נמצא הנקסוס בקדמת הבמה. עם מעבד כפול ליבה מ- TI של 1.2 ג'יגהרץ, זיכרון פנימי – RAM של 1 ג'יגה, זיכרון פנימי של 32 ג'יגה (אין אפשרות לתוספת זיכרון חיצוני), מצלמה אחורית של 5 מגה פיקסל עם פלאש וקדמית של 1.3 מגה פיקסל, ומסך יחסית ענק של 4.65 אינץ עם רזולוציות מתקדמות באיכות HD, מתאפשרת עבודה מהירה וחלקה יותר מאשר בכל מכשיר מתחרה, שיש כרגע בשוק. 

ב. שבב ה- NFC. ניתחנו כבר את היתרונות בשבב ה- NFC שיש בכמה גרסאות של הגלקסי II, גם בתחום התשלומים וגם ביכולת להעביר מידע ואנשי קשר בהגיעה של שני מכשירים זה בזה, כך שאין צורך לחזור על שלל היתרונות הללו כאן. לאפל אין עדיין שבב כזה.

ג. עברית מושלמת [יחסית]. בפעם הראשונה התמיכה המובנית בעברית היא מלאה בתפריטים, ביישור לימין ובממשק המשתמש. מי שעניין התמיכה המלאה בעברית חשובה לו, ימצא כאן את התשובה המתקדמת ביותר שיש בשוק הנייד.

ד. תאימות לרשת ה- Data של ה- LTE. כל המכשירים המתחרים בשוק יהיו חסרי תועלת אם תוקם רשת דור 4 – LTE והמשתמשים ירצו להשתמש ולנצל את רוחבי הפס המהירים והטובים יותר ברשת ה- LTE. המכשיר הזה כבר מוכן לדור הבא של עולם הסלולר. יש לשים לב, שלא כל המכשירים המיובאים לישראל מגיעים עם התכונה הזו. לכן, בעת רכישת המכשיר יש לוודא, שאכן המכשירים יסופקו עם התכונה הזו "פתוחה". הצפי, שנראה רשתות LTE בישראל ב- 2013, ומי שנוסע לחו"ל יכול לפגוש רשתות LTE במדינות רבות בעולם. כך, שאין סיבה מדוע לא לנצל כבר היום את היכולת הזו.  

ה. שליטה בצריכת הנתונים. כדי למנוע את תופעת "הלם החשבונית בסלולר" הוסיפו באנדרואיד יכולת הקרויה "שימוש בנתונים", שנועדה לקבוע מה הרף העליון של צריכת Data לכל חודש (או לכל פרק שהמשתמש קובע). ניתן לעקב אחרי צריכת ה- Data של כל יישום, בדיוק כמו שעד כה ניתן היה לצפות בצריכת הזרם של כל יישום ורכיב במכשיר. בהחלט תכונה חשובה המובנית כבר במערכת ההפעלה, יכולת המאפשרת חסכון ושליטה טובה יותר בהוצאות של המשתמש במכשיר.

מה לקנות: נקסוס או אייפון 4s?

נציב את הנקסוס מול האייפון בטבלה, זה מול זה, ונשאיר למנהלים להחליט:

הפרמטר

גלקסי נקסוס

אייפון 4s

מעבד

1.2 GHZ כפול ליבה

1.0 ג'יגהרץ כפול ליבה

זיכרון פנימי- RAM

1 GB

½ GB

זיכרון פנימי לאחסון

16 או 32 GB

16, 32, 64 ג'יגה בתים

מצלמות

5 MP אחורית

1.3 MP קדמית

8 MP אחורית

1 MP קדמית

שבב NFC

יש

אין

מסך

רזולוציה

4.65"

1280 על 720 פיקסל

3.5" 

960 עד 640 פיקסל

בטרייה

1,850 mAh

1,420 mAh

משקל

145 גר'

140 גר'

מחיר שוק(ב-ZAP)כולל מע"מ(גרסת ה- 32 ג'יגה)

הרבה פחות מ-4,000 ₪

קצת מעל ל-4,000 ₪

 

ישנה תכונה אחת שבה האייפון 4s עדיף על האנדרואיד וזו היישום Siri: שילוב של Speech-Recognition עם יכולת חיפוש מתקדמת, BI בענן ו- Text-To-Speech. היישום המקביל באנדרואיד (Voice-Search) בכלל לא מתקרב ליכולות של ה- Siri. אולם, יישומים אלו לא תומכים בעברית, לא קוראים מידע ונתונים באינטרנט בעברית ולא מסוגלים לזהות בסיסי נתונים בעברית במכשיר (אפילו הנתונים הכי בסיסיים, דוגמת רשימת אנשי הקשר). מכאן, כל עוד אין תמיכה בעברית (וכנראה לא תהיה בשנה הקרובה, ואולי אף יותר), יישום ה-Siri  אינו רלבנטי למשתמשים בישראל.

למה יש לשים לב ברכישת המכשיר?

א. המחיר: המחיר בחברות הסלולר יהיה יקר עד כאלפיים ₪ יותר מהחנויות הפרטיות והעצמאיות או ביבוא אישי (כולל המכס, ביטוח והמשלוח). אין כל סיבה כלכלית לשלם עוד אלפיים ₪ בחברות הסלולר גם במנגנון חיוב-זיכוי.

ב. החזר תמורת שימוש: הסיכויים לקבל החזר כשמגיעים לחברת הסלולר עם מכשירים שנקנו מחוץ לחברת הסלולר לפי "חוק ניתוק זיקה", אינם גבוהים ותלויים בכושר המיקוח מול חברת הסלולר. למעשה, הסיכויים להעביר גלקסי נקסוס בין חברות ולקבל עליו זיכוי בחברה אליה עוברים, הוא אפסי.

ג. ביטוח: יש לבחון ביטוח המכשיר שלא בחברת הסלולר, משום שתעריפי הביטוח של המכשיר בחברת הסלולר גבוהים ואינם כדאיים כלכלית, במיוחד במקרים של אבדן גניבה Total Loss של המכשיר.

ד. בחינת חלופות. יש כמה חלופות שמומלץ לבחון בשוק, חלופות עם איכויות ומערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, בדגמים גם של סמסונג, HTC וגם של מוטורולה. מומלץ לבצע בדיקה כלכלית וטכנולוגית ולא להתבייש לבקש ייעוץ, במיוחד על רקע התחרות הגוברת בשוק מכשירי הסלולר החכמים (הסמארטפונים).

ה. מי יקבל את המכשיר בעסק? הנטייה המקובלת בעסקים וארגונים רבים לספק את המכשירים המתקדמים ביותר והיקרים ביותר לחברי ההנהלה. זו טעות עסקית. מומלץ לבחון רכישת מכשירים כמו הנקסוס או האייפון 4s לאלו שזקוקים לשירותי אינטרנט בכל מקום, וזקוקים לזמינות וקישוריות גבוהים בכל מקום. לרוב אלו לא חברי ההנהלה אלא: אנשי התמיכה, השירות, ההנדסה, הפיתוח, השיווק וכיו"ב. 

מהם שלושת הכללים לבחירת מכשיר סמארטפון לעסקים?

א. התקציב. יש להגדיר תקציב כולל – TCO למכשירי הסמארטפון. המדובר לא רק בעלות הרכישה והביטוח, אלא גם בתחזוקה השוטפת, עלויות יישומים, ועלויות החלפה. התחזיות מדברות שכל חצי שנה יוצאת גרסה חדשה של מכשיר. למשל, בקרוב אפל תצא עם האייפון 5. מנגד, גם המתחרים "אינם שוקטים על השמרים" ומוציאים גרסאות חדשות, כך שהשוק נעשה תחרותי בצורה מאוד משמעותית. הרווח כולו של הלקוחות. לכן, ייתכן שיהיה צורך להחליף מכשירים כל שנה או לכל היותר כל שנתיים, ולא כל שלוש עד חמש שנים, כמו שהיה נהוג עד כה. חישוב ה- TCO יהיה פרמטר משמעותי בבחירת המכשיר המתאים לעסק.  

ב. הניהול. סמארטפון זה מחשב נייד. נקודה. כך יש להתייחס אליו. צריך לבחון לפני רכישת המכשיר האם למכשיר הנרכש יש יכולות וכלים מספקים כך שניתן לנהל אותו בדיוק כמו מחשב נייד. מומלץ להחיל על המכשיר את כל הכללים העסקיים והארגוניים הקיימים והנוגעים לכל מחשב עסקי, עם ההתאמות המתאימות לסוג המכשיר אותו מבקשים לרכוש ובכלל זה:

1) מדיניות אבטחה קפדנית ואכיפתה.

2) מדיניות הוצאות חודשיות ואכיפתה (לרבות בעת הנדידה לרשתות זרות בנסיעות לחו"ל), שדרוגים, תוכנות ויישומים.

3) כלי ניהול ושליטה מרחוק המתאימים לסוג המכשיר הנרכש.

ג. מי הספק הסלולרי? אין צורך להתחתן "חתונה קתולית" עם ספק הסלולר. אצלו, מלווה כמעט תמיד רכישת המכשיר בהתחייבות ל- 3 שנים. אם מחליפים מכשיר כמעט כל שנה או לכל היותר אחת לשנתיים, אזי מדוע להיתקע עם התחייבות ל- 3 שנים אצל ספק הסלולר? התחרות בשוק הסלולר ב- 2012 תספק ללקוחות העסקיים מודלים חדשים של רכישת ושדרוג סמארטפונים. בהחלט ניתן לשקול, שהסמארטפונים יהיו בידי ספק שונה מהספק הסלולרי הקבוע של העסק, בין אם זה אצל ספק סלולר מסוג MVNO או אצל ספק חדש דוגמת מירס וגולן-טלקום. הבחירה בספק סלולר מתאים היא משימה חשובה לא פחות ואולי אף יותר, מבחירת המכשיר הסלולרי.

שורה תחתונה:

עסקים וארגונים צריכים לגלות צרכנות נבונה ולהתייעץ עם המומחים לנושא, לפני שהם רוכשים מכשיר סלולר חכם. מדובר בהוצאה לא קטנה, שיש לבחון אותה למי היא מתאימה, מהם היישומים והשימושים שיהיו למכשיר בעסק, מה המחיר ואיזה ביטוח עושים למכשיר. אין ספק, שהמעבר למכשיר חכם משדרג את העסק, יכולותיו ויכולות עובדיו להפיק הרבה יותר מעבודתם.

סקירת וידיאו, מכשיר Galaxy Nexus:השאר תגובה

פוסטים נוספים