fbpx

פתרונות תקשורת סלולרית לחיסכון בהוצאות – תוכנות חינמיות

פתרונות תקשורת סלולרית לחיסכון בהוצאות

פתרונות תקשורת סלולרית לחיסכון בהוצאות – תוכנות חינמיות

 

 אין צורך לשלם על תוכנות. מגוון תוכנות חינמיות, שעונות על כל צורך עסקי, מצויות ברשת האינטרנט לשירות העסקים. רק להוריד ולהשתמש בתבונה.

 

 אחת הדרכים הבטוחות והמהירות ליצירת חסכון בהוצאות היא השימוש בתוכנות חינמיות. עצם היות התוכנה חינמית אינה רומזת שהיא נחותה. להפך. יש לא מעט תוכנות בקוד פתוח וחינמיות באיכות שעולה על התוכנות המסחריות. כיום, לבעלי מכשירי הטלפון הסלולרי החכם, בעיקר בעלי מכשירי אייפון ואנדרואיד, עומדים חנויות ענקיות (עם מאות אלפי תוכנות בכל חנות), שבהן יש מאות אלפי תוכנות בחינם. החנויות המרכזיות הן:AppStor-iPhone עם מעל 450 אלף יישומים, ו- Android-Market עם כ- 250 אלף יישומים (נכון למאי 2011), בנוסף יש עוד אלפי חנויות עם מיליוני יישומים ברשת האינטרנט, למשל: Amazon-AppStore-Market. חלק ניכר מהיישומים בחינם וחלק במחירים אפסיים.

 למעשה, אין יישום מסחרי אחד שאין לו חלופה חינמית. אפילו רשת סלולרית GSM מלאה ניתן לבנות בקוד פתוח (OpenBTS), בשילוב עם מרכזיות טלפוניה על בסיס קוד פתוח בתקשורת – אסטריקס. מי שרוצה לבנות מכשירי סלולר בעצמו, תוכנת GNU-Radio עומדת לרשותו בחינם כמובן. מי שמעוניין במספרי סלולר בחינם במדינות העולם יוכל למצוא אותם אצל Voxbone. כך, שניתן להבין שאין גבול להיקף תוכנות החינם, והן מכסות כל תחום וכל יישום שניתן להעלות על הדעת.

נציג כאן כמה תחומים, שבהם ניתן לבחור בתוכנות חינם במקום לשלם על תוכנות מסחריות:

 א. כדי לחסוך בהוצאות הדלק ולחפש תחנת דלק זולה, תוכנת FullTank מספקת לבעלי אייפון את המענה לצורך הזה. הורדה כאן או מ- AppStore.

 ב. תוכנות לתקשורת חופשית על רשתות IP נייחות או ניידות:

המבחר כאן עצום, כמעט אין סופי. דוגמאות: סקייפ, ICQ, מסנג'ר, PingChat, Ping! ,OfficeTalk ,AIM פרינג, eBuddy, fonYou, Nimbuzz, VonageMobile, BBM, O-Phone, Kik, Viber (מומלצת. תוכנה שמתחילה לזנב בהצלחה של WhatsApp, כרגע מכוונת לאייפונים ובקרוב לכל סוגי הסמארטפונים, ומאפשרת גם קיום שיחות VoIP חופשיות), Lavalife, QQ, SUN-iMessanger, Comverse-Mobile-IM ,Yahoo!, Google-Talk, PhoneTell, Tango, Jajah, Voxtrot, ועוד.

כדי להשתמש בסקייפ ללא חיבור לאינטרנט הסלולרי או להשתמש בסקייפ במכשיר סלולר ישן בלא אינטרנט, מאפשרת חברת הזנק שימוש בסקייפ באמצעות SMS. מדובר בשירות חדש וחינמי של חברת הזנק ישראלית בשם CallByText, שמאפשר להוזיל שיחות נדידה בכל העולם ע"י חיוג המשתמש במסרון. הסברים לשיטה החדשה באתר. למעשה, מופעלת כאן שיטת Call-Back דו-כיוונית, מחשבון המשתמש בסקייפ. מומלץ למשתמשי סקייפ באשר הם.

 ג. אם מעוניינים בחיבור למרכזייה הארגונית גם כשנמצאים בתנועה עם מכשיר הסלולר, הרי חברת Business-Mobility-Systems שחררה גרסאות חינמיות לכל סוגי מערכות ההפעלה של מכשירי סלולר חכמים, של תוכנה בשם bCM. התוכנה מחברת את כל סוגי המרכזיות, אפילו מרכזיות בענן, אל מכשיר הסלולר. כך, מכשיר הסלולר הופך לשלוחה של המרכזייה, והמחזיק במכשיר הסלולר ממשיך להיות חלק מהרשת הטלפונית בארגון. המוצר זכה בתואר "מוצר השנה" של 2010 ע"י המגזין Internet-Telephony.

 ד. אם נדמה שמחייבים את העסק על שיחות שלא קוימו, מעוניינים לעקוב כמה מדברים ועם מי בכל מכשיר ורוצים לדעת כמה דקות דיבור ומסרונים נותרו בחבילה, היישום "כמה דיברתי" יצא בגרסה לאייפון. מומלץ.

 ה. אם רוצים להדפיס מכל מקום, מי שלא התנסה בשירותי הדפסה בענן, מוזמן להירשם לאחת משתי האופציות החינמיות שיש ברשת: AirPrint של אפל המיועד למכשירים נייחים וניידים של מערכות ההפעלה החדשות של אפל, או בשרות המתחרה של גוגל (הנמצא כעת בשלבי בטא). בניגוד לאפל, שתומכת רק בכמה סוגי מכשירים ומדפסות ומחייבת ששני המכשירים (המשדר והמדפסת) יהיו על אותה רשת WiFi בסמיכות זה לזה, הרי השירות של גוגל גמיש ופתוח ומצוי בענן של גוגל. דהיינו: שני הצדדים (המשדר והמדפיס) יכולים להיות בכל מקום בעולם. השירות הזה מחבר בין כל סוגי המכשירים ותומך גם באנדרואיד וגם באייפון ובכל סוגי המדפסות (בתנאי שהן מחוברות לאינטרנט, או דרך נתב או ישירות). השירות תומך בהדפסת קבצי DOC ו- PDF ממכשיר הסלולר במדפסת המחוברת לענן, וכן מקושר באופן שקוף ב- Gmail ו- Google Docs. ל- AirPrint של אפל יש תוכנה חינמית מתחרה בשם ePrint מחברת e-Workshop, שמיועדת לאייפון ולאייפד, ומאפשרת להדפיס כל מסמך מכל סוג לכל מדפסת בכל מקום (בתנאי שיודעים את מספר ה- IP שלה). מומלץ.

 ו. אם רוצים לבנות מערכת שיווקית ישירות מתוך האתר שלך, אפשר להתנסות במערכת של Knotice, שמבצעת משולח של חומר שיווקי בדוא"ל, במסרונים ובהודעות קוליות, מסייעת ביצירת ברקוד לשימוש סלולרי (QR-Code), במתן קופונים ובהפנייה למבצעים ישירות מהאתר. ניתן לקבל בחינם וללא התחייבות גרסת הדגמה כאן.

 ז. בדיקת אתרים ורשתות:

תחום מאוד חשוב לעסקים וארגונים בעלי אתרים ורשתות. מגוון הכלים המקצועיים בחינם הוא עצום. דוגמאות: WebLoad של רדוויו שהוא בקוד פתוח וחופשי. כלי הבדיקה המהיר והקל שיש ב- WebsiteOptimization, נקרא Web Page Analyzer, ובו רק מקליקים את שם האתר אותו רוצים לבדוק, וכל השאר מתבצע אוטומטית באינטרנט, מקבלים לאחר כמה שניות מקבלים תוצאות בניתוח די מרוכז, עם המלצות ברורות לתיקון האתר.

יש הרבה כלים נוספים: Site Inspector, IE Inspector ManageEngine, Keynote, WebPerformance, Dotcom-Monitor, OpenSTA, LoadImpact, , ועוד. חברת Expand Networks מאפשרת להתנסות ל- 15 יום בכלי ה- Accelerators שלה, על גבי רשתות WAN, נייח או נייד, או בענן. אם מעוניינים לנתח ולצלול לנבכי תעבורת הרשת, מערכת Wireshark היא מערכת של נתח פרוטוקולים (Protocol analyzer) לרשת מבית Riverbed. מומלץ למקצועני הרשת.

חברת Cloud-Intelligence המבצעת בדיקות מכל סוג בענן, מאפשרת בדיקת אתר (Load Testing) במערכת PerformanceXpert lite שלה בחינם, עם עד 50 Concurrent-Users ו- 10 מחזורי בדיקה.

כדי למדוד חינם ביצועי אתר שזה עתה נבנה, יש מגוון רחב של כלים המצוי כאן (Kratos Networks) לשימוש חופשי, כאשר מומלץ לבחון את היישום שבאתר: Website-Traffic-Monitor.

אם נתקלים בבעיה ברשת ולא מסוגלים לפתור אותה, ניתן לנסות את המוצר המוביל לאיתור בעיות בכל שכבות הרשת, מוצר מתקדם מחברת ScriptLogic בשם: PacketTrap-IT-Network Management-solution בהתנסות ל- 21 יום.

חברת Continuity-Software המתמחה בפתרונות DRPBCP שחררה את התוכנה RecoverGuard-Pilot-Scan, להפעלה למשך 48 שעות, לבחינת הסיכונים והפרצות שיש במערכות המחשוב הארגוניות העסקיות. התוכנה מנטרת עד 10 שרתים ומספקת למשתמש דו"ח מלא ומפורט: מהם כל הסיכונים שיש ברשת ומה יכולת ההתאוששות של הרשת במקרה של תקלה גדולה או אסון.

לבחינת הרשת טרם הפעלתה המבצעית, ישנה מערכת הסימולציה מבית Gambit Communications בשם: MIMIC-Simulator, שמוצעת להתנסות יחד עם עוד כמה מערכות סימולציה לרשתות. ניתן לקבל את הניטור וניהול הרשת כשירות בענן במערכת בשם: MIMIC Virtual Lab Cloud.

כדי להבין מה קורה ברשת, מערכת השו"ב והניטור המובילה מבית IPSwitch בשם WhatsUpGold מאפשרת 30 יום התנסות בחינם. מומלץ.

 

ח. תחליפים לאופיס (Microsoft Office):

מומלצים: שירותי אופיס בענן, דוגמת Google-Docs. במקביל, שחררה מיקרוסופט שירות ענן משלה, בשם Office-Live. זו מעין גרסת "אופיס לעניים", שנועדה להתחרות ב- Google-Docs. מי שרוצה גרסה שלא בענן, יכול לבחור ב- OpenOffice בגרסתה העברית, שפותחה ע"י משרד האוצר, או בגרסאות החדשות והמתקדמות יותר – LibreOffice. קיימת גרסת Google-Docs לסלולר, מומלץ לבחון יכולת חדשה שיש ביישום זה: צילום מסמך במצלמת הסלולר וביצוע אוטומטי של זיהוי הכתוב (OCR), כרגע רק למסמכים באנגלית. כך, מכשיר הסלולר הופך לסורק עם זיהוי כתב, מה שמאפשר להפוך בקלות רבה את הצילום למסמך שניתן לעבד אותו.

כדי להעביר להעביר מסמכים, נתונים וקבצים בין עמיתים לעבודה לקבוצה, ולעבוד בעבודה קבוצתית בלי לשלם על התוכנה למיקרוסופט, מומלץ לנסות את SparkleShare, מערכת קוד פתוח לעבודה קבוצתית, המצויה בראשית דרכה. הגרסה הראשונה תואמת לינוקס ומק, והבאות תהיינה למערכות הפעלה של מיקרוסופט ואנדרואיד.

 

ט. אחסון מידע, תכנים וקבצים בחינם, משולב בשירותי עננים.

תחום שירותי הענן תופס תאוצה ויש לא מעט אתרים המאפשרים התנסות ושימוש חינם בשירותיהם בענן. בראש הרשימה חברת RapidShare, שמספקת שירותי אחסון וגישה לקבצים בענן, עם שטח אחסון חינמי בלתי מוגבל. זה האתר הפופולארי ביותר באירופה לצרכי אחסון ושיתוף קבצים ויישומים. אתר מתחרה באותה משבצת הוא MegaUpload, עם 200 ג'יגה שטח לאחסון בחינם. למשמשי אפל כדאי להתרשם משירות iCloud החדש של אפל בענן. חברת SugarSync מציעה מערכת מתחרה לזו של Dropbox, RapidShare, ו- Google Docs, עם פתרון חינמי לאחסון ושיתוף קבצים בענן. ממשק הניהול הפשוט שלה והסנכרון המתבצע אוטומטית ברקע, עושים אותה פתרון טוב במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים ומשתמשים ביתיים כבדים. ניתן לראות כאן טבלת השוואה של יכולותיה מול המתחרים.

 SkyDrive, שירות האחסון החינמי בענן של מיקרוסופט, עבר לאחרונה שדרוג משמעותי לאחר שנבנה מחדש באמצעות שימוש ב-HTML 5  וCSS 3 –  – תקני האינטרנט החדשים, שנתמכים על ידי כל הדפדפנים המובילים בגרסאותיהם חדשות. לפי מיקרוסופט, התכנון מחדש מאפשר ניווט מהיר יותר בין המסמכים והתיקיות ומציע צפייה מהירה יותר בתמונות שמאוחסנות בו. לפי החברה, הגרסה החדשה מהירה פי 6 עד 9 בממוצע לעומת הגרסה הקודמת, שהושקה ב-2007.

 אם רוצים לבצע גיבוי מקצועי כולל DRP בלי לשלם על התוכנה, אזי תוכנת Todo Backup של חברת Easeus שוחררה להורדה בחינם מכאן, לכל גרסאות חלונות.

 אתר Cloud.com מאפשר התנסות בשירותי ענן ציבורי. האתר מספק Data-Center מלא ללקוח העסקי הקטן עד הגדול במודל של IaaS.

 לקוחות שירותי Microsoft Online Services ועסקים רבים, ששוקלים בין חלופות של שירותי ענן (אמזון, גוגל, למשל), ישמחו לשמוע, שניתן להצטרף חינם ל- 30 יום וללא הגבלת יישומים לשירותי הענן החדשים של מיקרוסופט: Office-365. בהרשמה לשירות הביטא מקבל העסק רישיון עד ל- 25 משתמשים, דומיין על שם העסק, 35 ג'יגה של שטח אחסון, את כל כלי התוכנה שיש בחבילה ואת כל ההגנות שיש לשרות בענן. מיקרוסופט מבטיחה 99.9% Uptime. ניתן לגשת ליישומים ולעבוד מרחוק מכל מחשב נייח, נייד או מכשיר סלולר, מכל מקום בעולם. המערכת מחוברת גם באופן שקוף לטוויטר, פייסבוק ולינקדאין, ולמערכת בלוגים עצמאית. לעסקים ברמת ה- SMB המחיר לאחר סיום תקופת החינם הוא 6 דולרים לאדם לחודש. המחירים לארגונים ולעסקים מעל 25 משתמשים, בתום תקופת ההתנסות, כאן.

 אם נדמה ש- Call-Center לא יכול להיות בענן, הרי זו טעות. חברת Five9 מאפשרת Call-Center מלא בענן (כולל IVR, הקלטות, חייגנים, ACD, CTI, ועוד). אם לא מאמינים, התנסות בחינם ב- Virtual Call Center, ללא כל התחייבות, עשויה לשכנע גם את הספקנים.

 חברת Citrix מעוניינת אף היא לתפוס נתחי שוק בעולם העננים. זו כנראה הסיבה ששחררה את גרסה 5 החדשה של תוכנת XenDesktop להתנסות חינמית. מדובר במוצר שהופך כל מכשיר קצה נייד או נייח בכל מקום למכשיר On-Demand ומנוהל מרחוק עם וירטואליזציה מלאה.

חברת NetSuit, שמספקת פתרונות ERP ופיננסיים בענן, מאפשרת התנסות ל- 30 יום בשירות ERP בענן.

 אם מעוניינים בענן פרטי, אבל ממש פרטי ובחינם, יש לחפש את ownCloud, פרויקט בקוד פתוח הרץ על שרת אישי שהמשתמש בוחר ומנהל. כרגע הגרסה שבפיתוח היא ללינוקס. אם זה לא מתאים, ניתן לבדוק את המתחרה: OpenStack, פלטפורמה הנתמכת גם ע"י נאס"א ורשימה מכובדת של חברות, בהן: סיטריקס, דל, אינטל, AMD ועוד. ה- OpenStack נמצאת כבר בשימוש די רחב בשוק, כך שמומלץ לתת בה מבט נוסף.

 אם מחפשים אנטי-וירוס מעודכן שלא מכביד על ביצועי המחשב, יש כיום הגנות חופשיות בענן. כדאי לבדוק אתCloud Antivirus Panda כאן. התוכנה מבוססת ענן, דהיינו: יושבת בענן ועל כן מעודכנת תמיד.

 י. אם שוכחים מטלות וכותבים פתקי תזכורת במחשב אבל לא נמצאים ליד מחשב ולא זוכרים מה צריך לעשות, אזי מערכת Evernote תעזור לזכור הכל בכל מקום. התוכנה באה בגרסאות לכל מערכות ההפעלה למחשבים ולמכשירי סלולר חכמים, מאפשרת כתיבת מזכרים בטקסט או בקול, ומזכירה לך מתי יש לבצע מה, בכל מכשיר המצוי באותה עת. 'הפתקים' מסונכרנים בכל מכשיר שעשויים להשתמש בו, בשירות המצוי בענן. למשל: כותבים תזכורת במחשב השולחני בעבודה, התזכורת הזו תופיע גם במכשיר הסלולר וגם במחשב הנייד הביתי. בקטע של הסנכרון האוטומטי בין המכשירים, זה די מזכיר את שירות Dropbox, ושירות Windows Live Mesh.

 י"א. אם מעוניינים בתרגום מהיר ומדויק של מסמך מצגת מאמר ומתייאשים מהתרגום המייגע והמשובש של גוגל ובינג, אזי שירות OneHourTranslation הוא התשובה. התרגום נעשה ע"י אנשים חיים, מומחים לשפות המקור והתרגום המבוקש ולא ע"י מכונה כמו במערכות תוכנה באינטרנט. ניתן להתנסות בטקסט שמעלים לאתר. המערכת מראה כיצד הטקסט תורגם ע"י מכונה, וכמה זה עלוב ולא מובן. מדובר בחברת הזנק ישראלית, שיש לה כבר מעל 10 אלף מתרגמים (פרילנסרים) בכל רחבי העולם, שעומדים הכן לבצע תרגום מכל שפה לכל שפה, תוך שעה מהרגע שהם מקבלים את הטקסט. המחיר הרגיל של השרות הוא 0.273 ₪ למילה, למי שלא מסתפק בתרגום החינמי.

 י"ב.  אם חושבים לבנות אתר אינטרנט מהר ובזול, ניתן לעשות זאת חינם באמצעות שירות Wix, שמאפשר לבנות אתר מרהיב על בסיס פלאש בקלות ובמהירות, ללא כל צורך בידע בבניית אתרי אינטרנט. מעל 8.5 מיליון אתרים כבר נבנו בשירות זה. מתחרים טובים לא פחות: WordPress, Drupal.

 י"ג. אם מעוניינים לנהל את התהליכים העסקיים (BPM) בחינם, הרי מערכת קוד פתוח ל- BPM יצאה לדרך – Activiti BPM. היא מחליפה ומתחרה במערכות BPM יקרות וכבדות, למשל אלו של אורקל.

 י"ד. אם מחפשים תמיכה מרחוק, יש כלים מובנים כאלו במערכות ההפעלה. אולם, אפשר גם לנסות את Skyfex, מערכת חופשית, שמאפשרת למומחים או חברים להיכנס למחשב מרחוק ולתמוך מרחוק במה שמתקשים, או לתקן תקלות מרחוק. מתחרה אחר הוא כלי התמיכה מרחוק של Bomgar, בשם Remote desktop control. היתרון ב-Skyfex הוא, שזהו שירות רשת מבוסס דפדפן ולכן אינו מצריך התקנה של תוכנה במחשבים המקושרים.

 שורה תחתונה:

אין צורך להיות שבוי של ספקי התוכנות הקנייניות. שפע של תוכנות חופשיות מצוי ברשת האינטרנט, רובן באיכות שאינה נופלת מהתוכנות היקרות שיש בשוק. רק לחפש, לבדוק המלצות, להתנסות וליישם בעסק.

פתרונות תקשורת סלולרית לחיסכון בהוצאות

פוסטים נוספים