Data Roaming | גלישה סלולרית בחו"ל – מלכודת לנוסעים לחו"ל

Data Roaming | גלישה סלולרית בחו"ל 

מלכודת לנוסעים לחו"ל

 

שימוש ב-Data-Roaming, גלישה סלולרית בחו"ל יכול להוביל לתוצאות כלכליות לא רצויות, מה שמכונה "הלם החשבונית".

 

איך לא נכנסים להרפתקאות כספיות מיותרות ובוחרים בשירות המתאים והחסכוני ביותר לעסק ולעובדים בגלישה בחו"ל?

 

מחיר עולם הגלישה הסלולרית הנייד, בדגש על נדידה לחו"ל (Roaming) הפך להיות "מכת מדינה" גם ללקוחות פרטיים ובמיוחד ללקוחות עסקיים. רבים מהנודדים, שמשתמשים בפס הרחב הנייד בחו"ל, מקבלים את "הלם החשבונית" (Bill-Shock) בחזרתם לארץ, בקבלם את החשבון על שירותי הגלישה בחו"ל. לדברי סקר של CCMI, 37% מכלל חברות ה-Fortune-1000 בארה"ב חוו תופעה זו, והן רואות מידי חודש חשבונות סלולר של מעל אלף דולרים למשתמש, על הוצאות של עובדים בנדידה, ו- 57% מהחברות ה-Fortune-1000 חוות חשבונות של מעל 500 דולרים לעובד בנדידה. 70% מהארגונים דיווחו שהם מתמודדים באופן שוטף עם הוצאות הנדידה שלהם, שיוצאות מכלל שליטה. יודגש, שפתרונות הנדידה הסלולריים, שיש בהם גלישה (Data), שונים במהותם מפתרונות הנדידה בסלולר מחו"ל לשיחות (Voice) בלבד.

כאמור, התופעה הזו אינה ייחודית דווקא לנוסעים העסקיים היוצאים מישראל. סקר נרחב מבוצע מידי רבעון ע"י iPass, ומפורסם באופן חופשי. עפ"י הדו"ח הרבעוני לרבעון השני של שנת 2012, שמתמקד במגמות בעולם המחשוב הנייד והשפעותיהן על העובדים, נמצא כי 60% מהעובדים הניידים מציינים כי שעות העבודה שלהם נעות בין 50-60 ויותר שעות עבודה בשבוע, כולל עבודה בסופי שבוע, אשר הפכה לזמן עבודה פופולארי לעובדים מרוחקים. 74% מהעובדים מעוניינים להיות מחוברים בכל מקום (Always-On).

הדו"ח גם מציג כמה מהדרכים היצירתיות יותר של העובדים הניידים בחיפושם אחר חיבור אלחוטי בעת היותם בנדידה: 29% מהם ניצלו רשתות Wi-Fi שאינן מוגנות בסיסמא, בעוד 30% שוטטו במכוניתם או ברגל כדי "לתפוס" רשת Wi-Fi חופשית פנויה.

הדו"ח גם מצא כי מאז 2011 חלה עלייה של 11% ברמות הלחץ הנפשי (stress) אותה חווים עובדים אלה, בעיקר עקב הצורך בהתמודדות עם חיבור כל הזמן (Always-On) לרשת האינטרנט לצרכי העבודה. נמצא, שחיבוריות הינה צינור החמצן של העובד הנייד. היכולת המשופרת לעבוד מכל מקום תורמת לעלייה ברמת הפרודוקטיביות של העובדים. מגמה זו רק מדגישה את הצורך של מחלקות ה-IT לספק שירותים, שיבטיחו חיבוריות איכותית, בטוחה וזולה לעובדים בכל העולם. זאת, במיוחד שיש עלייה משמעותית בהיקף המנהלים והעובדים המביאים את המכשיר (סמארטפון, לפטופ, טאבלט) "מהבית", תופעה המכונה BYOD (ר"ת: Bring-Your-Own-Device). לצד היתרונות של עבודה מחוץ למשרד והיכולת לעבוד במיקום ובשעות הנוחות לעובד, על המנהלים והעובדים מוטלת האחריות לנהל בחוכמה את מרכיבי הלחץ הנלווים לסגנון חיים של חיבוריות מסביב לשעון.

מהסקר המקיף, שנערך במסגרת הדו"ח, נמצא כי 88% מהנשאלים אמרו כי חיבור לרשת חשוב להם "כמעט כמו מים וחשמל" ו- 95% מהם ציינו כי כאשר אין להם גישה לרשת, יעילות עבודתם פוחתת באופן משמעותי. בנוסף, אחוז העובדים הניידים הנוהג לישון כאשר הסמארטפון מונח בהישג ידם עלה מאז 2011. 71% מהעובדים באסיה עושים זאת, 58% מהעובדים בצפון אמריקה ו- 55% מהאירופאים. 56% מהעובדים באסיה מתעוררים באמצע הלילה לבדוק את הסמארטפון, וכך גם 31% מהעובדים בצפון אמריקה ו-21% מהאירופאים. 38% מהעובדים הניידים בצפון אמריקה בודקים דוא"ל בסמארטפון מיד לאחר קימה מהשינה, 33% באסיה ו-29% באירופה. 34% מהעובדים הניידים דיווחו על חיובי נדידה (Roaming) גבוהים מהרגיל. בין המשתתפים בסקר של iPass היו שדיווחו, שקיבלו חשבון של 7,900 דולרים לנסיעה אחת, והיו שהגיעו ל- 60 אלף דולר לחשבון. בהחלט צרה צרורה למי שלא מוכן ל"הלם החשבונית".

אייפון 6

מהם הפתרונות ל- Data-Roaming?

מגוון הפתרונות הוא רחב ביותר. לכן, נציג כאן את היתרונות והחסרונות המרכזיים של כל פתרון, בטבלה הבאה:

הפתרון

יתרונות

חסרונות

נתב עצמאי

דוגמת זה של Webbing מנטוויז'ן – סלקום, בפלאפון – Mifi.

מאפשר לגלוש בחו"ל בכל מקום ובעלויות ידועות מראש ונשלטות, גם ע"י העובד וגם ע"י הארגון.

מאפשר גלישה מכמה מכשירים (עד 5 במקביל), קל לתפעול, מאפשר לחבר כל מכשיר עם חיבור WiFi ללא כל התקנת דרייברים, קל לנשיאה, החשבון מצטרף לחשבון הסלולר הרגיל.

בד"כ יש התחייבות מינימום חודשית (או יומיתשבועית) – שכירות, גם אם לא גולשים במכשיר. יש מגבלות בהיקף הגלישה (השבועי חודשי) והחריגה ממנו יקרה. מחייב החלפת סים בכמה מדינות שיש להן רשתותData  שונות. זמן הבטרייה של הנתב די מוגבל (במיוחד בשימוש ממושך). המחירים לא מספיק זולים.

מודם USB

מודם סלולרי קיים בכל חברות הסלולרהגדולות, במגוון דגמים ובמחירים שונים.

 

מאפשר לגלוש בחו"ל בכל מקום ובעלויות ידועות מראש ונשלטות, גם ע"י העובד וגם ע"י הארגון.

קל לתפעול, החשבון מצטרף לחשבון הסלולר הרגיל.

 מודמים מתאימים רק ללפטופים (לא לטאבלטים ולמכשירי סלולר שאין להם יציאתUSB  תקנית). מחייב החלפת סים בכמה מדינות שיש להן רשתותData  שונות. המחירים אינם זולים. חריגות עולות ביוקר.

סים בינלאומי ל-Data  בלבד.

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעלויות ידועות מראש ונשלטות.

קשה להשיג בארץ. המחירים לעיתים לא מספיק זולים.

שימוש בסים מקומי הכולל גם Data, בכל ארץ יעד.

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעולם. מאפשר לחבר מכשירים נוספים למכשיר הסלולר (קיים רק בסמארטפונים) ב- WiFi ולגלוש דרך המכשיר. לרוב, העלויות נשלטות בפורטל גם ע"י המשתמש וגם ע"י הארגון.

מחייב החלפת סים בכל ארץ יעד. לעיתים המחירים אינם מספיק אטרקטיביים ויש צורך לחפש "דילים".

סים בינלאומי הכולל גם Data בגישת ה- Multi-SIM (מכונה גם: Multi-IMSI).

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעלויות ידועות מראש ונשלטות. מתאים כמעט לכל מדינה בעולם, במחירים מקומיים הזולים ביותר שיש באותה ארץ. מאפשר לחבר מכשירים נוספים למכשיר הסלולר (קיים רק בסמארטפונים) ב- WiFi ולגלוש דרך המכשיר. זו השיטה המומלצת ביותר כדי לחסוך בהוצאות הנדידה(Voice ו- Data).

טכנולוגיה בתחילת דרכה וטרם נפוצה. אין עדיין ספק מקומי המספק שירות בינ"ל מלא שכזה.

שימוש במכשיר הסלולר האישי עסקי לגלישה בחו"ל בחשבון חברת הסלולר.

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעולם. מאפשר לחבר מכשירים נוספים למכשיר הסלולר (קיים רק בסמארטפונים) ב- WiFi ולגלוש דרך המכשיר.

המחירים גבוהים ולעיתים בלתי נשלטים. ניתן לרכוש חבילות גלישה למכשיר בחו"ל, לפי ארצות יעד, אך כל חריגה עולה ביוקר.

שימוש במכשיר הסלולר האישי עסקי לגלישה בחו"ל. בחשבון חברת שירותי תקשורת עסקית בענן(דוגמת Voipli, IsraelNumber ועוד).

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעולם. מאפשר לחבר מכשירים נוספים למכשיר הסלולר (קיים רק בסמארטפונים) ב- WiFi ולגלוש דרך המכשיר. העלויות נשלטות בפורטל גם ע"י המשתמש וגם ע"י הארגון.

מחייב חיבורי מרכזייה ב-SIP לענן. השירות נמצא בתחילת דרכו. המחירים עדיין "נזילים" ויש להתמקח עליהם.

גלישה ב- WiFi באמצעות ספק בינלאומי (דוגמת iPass).

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעולם. מתאים במיוחד למכשירים בעלי יכולות WiFi. מאפשר לחבר כמה מכשירים נוספים ב- WiFi ולגלוש דרכם. העלויות נשלטות בפורטל גם ע"י המשתמש וגם ע"י הארגון.

לא מתאים למקומות בהם אין כיסוי WiFi של ספק השירות (אז עוברים לחיבורים בסלולר, במחירים שלא תמיד זולים).

גלישה ב- WiFi באמצעות ספק מקומי או מזדמן(בית מלון, מסעדה, קניון, שדה תעופה, וכיו"ב).

מאפשר לגלוש כמעט בכל מקום בעולם. מאפשר לחבר כמה מכשירים נוספים ב- WiFi ולגלוש דרכם. מתאים במיוחד למכשירים בעלי יכולות WiFi.

המחירים לא תמיד זולים. ההוצאה יכולה להיות בלתי נשלטת. לא מתאים למקומות בהם אין כיסוי WiFi (אז עוברים לחיבורים בסלולר, במחירים לא זולים).

.

כפי שניתן לראות מהטבלה, מגוון האפשרויות הוא רחב ביותר. ישנם אתרים שמשווים מחירי סימים במפעילים שונים ברחבי העולם. אולם, השוואות אלו לרוב אינן מתאימות לישראל ולישראלים היוצאים לחו"ל, למעט אם מדובר בחברה רב-לאומית, שיש לה משרדים בכל העולם, שיכולה להיעזר בהשוואות שכאלו. בישראל, יש חברות רבות המציעות סימים לנודדים בעולם, במגוון שיטות ומחירים (דוגמאות: קשר עולמי, טסים, טלאווי, אורנטפון, טריום-טלקום, סים-טרבל, אומני-טלקום -אומני-סים, סים-זול ועוד, וכמובן כל חברות המב"ל הגדולות והקטנות).

הפתרון הזול ביותר הוא סים בינלאומי הכולל גם Data בגישת ה- Multi-SIM (מכונה גם: Multi-IMSI). אולם, זו טכנולוגיה בתחילת דרכה. אפשרות זולה נוספת: החלפת סים Data או סים בינלאומי המכיל גם Data  בכל ארץ יעד. זה מאפשר גם חיבור מכשירים נוספים לגלישה דרך הסמארטפון, בחיבור ה- WiFi שיש בסמארטפון.

האם אין חסרונות בחיבורי WiFi של מכשיר הסמארטפון?

בהחלט יש. נמנה כמה מהם:

א. השימוש בחיבור זה (המכונה Tethering) מוגבל ע"י כמה מפעילי סלולר גדולים בעולם, שמזהים שלמכשיר הסלולר מחוברים כמה מכשירים אחרים ב- WiFi דרכו. מפעילים אלו נוקטים באחת או יותר משלוש השיטות הבאות:

 1) הגבלת רוחב הפס של הגלישה עד למינימום.

 2) חסימת הגלישה.

 3) גביית תשלום נוסף בחשבונית על הגלישה הזו ושליחת הלקוח להירשם לחבילת גלישה הכוללת Tethering, אחרת יחויב בקנס מידי חודש. לכן, יש לבדוק בכל ארץ יעד מיהם מפעילי הסלולר שמגבילים Tethering ומה העלויות שהם גובים עבור השימוש בתכונה הזו (המובנית בכל סמארטפון). העלות החודשית כתוספת למחירי הגלישה לצרכי שימוש ב- Tethering נעה בין 25 ליש"ט בבריטניה ל- 30 דולרים בארה"ב.

ב. הגלישה דרך הסמארטפון יכולה להיות איטית, איטית מאוד. הגלישה למשל במכשירי אייפון היא חצי או רבע מרוחבי הפס של מכשירי אנדרואיד מקבילים.

ג. טווחי השידור של הסמארטפון מאוד מוגבלים (מטרים בודדים ולעיתים עד מטר), וטווחי השידור מוגבלים עוד יותר ומופרעים באם יש בסיסי שידור של WiFi חזקים בסביבתו.

ד. השימוש ב- Tethering, במיוחד אם נעשה שימוש בכמה מכשירים לגלישה דרך הסמארטפון, מחסלים את הבטרייה של הסמארטפון. רוב הסמארטפונים לא יחזיקו מעמד יותר משעה בשימוש ב- Tethering. לכן, יש צורך לחבר את הסמארטפון לחשמל, באם רוצים גלישה חופשית ולאורך שעות. 

מה העסקים והארגונים צריכים לעשות בתחום Data-Roaming?

מחקר של iPass (לרבעון ראשון 2012) בחן את השפעת התהליך המכונה ע"י החברה בשם "דרוויניזם של עולם המחשוב הנייד", שמתאר מצב בו הטכנולוגיה וצריכת המידע מתפתחות בקצב מהיר יותר מהתשתיות הארגוניות ומהרשתות הסלולריות. המחקר מצא, כי ישנה ירידה של 25% בשביעות הרצון של הנשאלים מרשתות סלולריות, בעידן בו השימוש בניידים, ברשתות חברתיות וב- DATA עולה בהתמדה. רק חצי מכמות הנשאלים ענו כי הם מרוצים מהכיסוי ושליש – ממהירות הגלישה. כמות המכשירים הניידים בהם משתמש העובד עלתה ל-3.5 לעומת 2.7 בממוצע בשנת 2011. מכשירים אלה כוללים לפחות מחשב נישא (לפטופ) אחד, מכשיר סלולארי חכם (סמארטפון) ומחשב לוח (טאבלט). קצב האימוץ של מכשירי הטאבלט עלה מ-41 אחוזים ברבעון השני של 2011 ל-64% ברבעון הראשון של 2012.

עפ"י המחקר, משתמשים עסקיים נמצאים בטווח רשתות Wi-Fi כ- 61% משעות היום. עובדים ניידים עושים שימוש באותן רשתות, כאשר 58% מהנשאלים מדווחים על שימוש ברשתות Wi-Fi של יותר משעתיים ביום עבודה בסמארטפון, 73%– בטאבלט ו-83% בלפטופ. עפ"י מחקר אחרון של גרטנר, ב- 2015 כ- 80% מהרשתות האלחוטיות בארגונים לא יתפקדו בשל התקנות ישנות של טכנולוגיות, שאינן ניתנות להרחבה. מכאן, שהארגונים צריכים להשקיע יותר בכלי ניהול טובים המסוגלים לנטר שימוש ב-Data , לשדרג תשתיות כדי להכין אותם לצרכים המתפתחים, לרכוש רישיונות לשימוש ברשתות תקשורת חיצוניות ולהנחות עובדים להשתמש ברשתות Wi-Fi מאובטחות וזולות כאשר הדבר אפשרי.

 

מכאן, שיש לנקוט בכמה צעדי הכנה:

א. לקבוע מדיניות ברורה וכתובה של שירותי Data  בנדידה. מומלץ להשקיע בחינוך המשתמשים ולהפיץ נהלים מעודכנים על מדיניות השימוש הארגונית במכשיר הסלולר, לכל מי שנוסע לחו"ל.

ב. לשלוט במכשירים בכל מקום בעולם, באמצעות כלי MDM (ר"ת: Mobile-Device-Management).

ג. לבדוק מה יש לספקיות התקשורת החדשות להציע. גולן טלקום מתחרה "ראש בראש" מול הוט מובייל, עם הצעות זולות ביותר בשירותי נדידה בחו"ל. גם ל- YouPhone יש הצעות אטרקטיביות.

ד. להתנסות בשירותי Multi-SIM כדי לבחון את התאמתם לצרכי החברה ולחסכון בהוצאות התקשורת. יש מספר לא קטן של ספקים מקומיים ובינלאומיים בתחום זה. דוגמאות: יורוטק, ספיקו (Spikko), פורום טל, Movirtu, Truphone, WorldSIM, Cloud9 Mobile, RACO Wireless, Synectiv, Inno-Networks, Taisys ועוד.

ה. מומלץ לשלב זיהוי רשתות WiFi פתוחות או כאלו שיש לארגון הסכם עימן (למשל iPass) ביחד עם מערכות ה- MDM לשליטה מרחוק במכשירי הסלולר, ולהפנות את המחזיק במכשיר לעבור לשימוש ברשת WiFi כזו, כאשר הוא מצוי בקרבתה.

ו. מומלץ לסכם עם ספק הסלולר, שיחסום מכשירים של משתמשים החורגים ממכסת שימוש בחו"ל שנקבעה להם. שיטה די דרסטית, אבל מאוד יעילה.

אנו מציעים חלופה לא יקרה לנהל עבור העסקים את כל תהליך בחירת שיטת התקשורת לשירותי נדידה בחו"ל, מה שנעשה ע"י מומחים בעלי ניסיון רב בתחומי המחשוב, התקשורת וה – IP. אנו נכין עבור העסק מסמך אפיון דרישות מפורט, כדי שבעלי העסק יוכלו לקרוא, להבין ולבחור בשירות התקשורת ל-Data  בחו"ל הטוב ביותר עבור העסק מכל הבחינות, הן התפעוליות והטכנולוגיות והן הכספיות. בדרך זאת, בעלי העסק ישלמו רק עבור העצות שלנו ויוכלו לחסוך בהוצאות הסלולר אלפי שקלים לעסק כבר בשנה הראשונה של יישום הפתרון המומלץ.

טיפ:

מומלץ מאוד לעבור לניהול הוצאות התקשורת (WEM) בענן. המשמעות: אפשרות של מעקב צמוד אחרי כל מכשיר היכן שהוא נמצא דרך הענן, ושליטה על גובה ההוצאות שנעשות עם המכשיר. חברות רבות בתחום ניהול מכשירי הסלולר מרחוק (MDM) מספקות אפשרות שכזו דרך הענן שלהן. יש כאן חברות רבות והתחרות, שנוצרה בשוק, מאפשרת לתחר בניהן ולהשיג מחירים אטרקטיביים לשירותים הללו. מומלץ לבחון ולהתנסות, שאכן חברת ה-MDM  מספקת יכולות WEM לשליטה על ההוצאות של מכשירי הסלולר מרחוק, ואכן שולטת בכל סוגי המכשירים שיש בשוק ובכל מדינה בה הם מופעלים.

התחום המכונה בשם MDM נמצא כיום בפריחה ומופעל בהצלחה בעסקים וארגונים רבים. רוב הפתרונות אינם מאפשרים למשתמש, מהרגע שהופעל על המכשיר, להמשיך לנהוג במכשיר לצרכים הפרטיים שלו, עם היישומים הפרטיים שלו, כרצונו. הוא כפוף למדיניות האבטחה והניהול הארגונית בכל שימושיו ויישומיו. עפ"י חברת המחקר פורסטר, מכלל מיליארד מכשירי סמארטפון שיהיו בעולם ב- 2016, כ- 350 מיליון סמארטפונים יהיו של עובדים המשתמשים בהם במקום העבודה לצרכי העבודה ע"ג הרשת הארגונית. כמחציתם יהיו מכשירים, שהעובדים הביאו עימם מהבית (BYOD). לכן, חשוב לשמר את הרצון של העובדים להמשיך ולהשתמש ביישומים הפרטיים במכשירים שלהם, גם כשהמכשירים כפופים ונשלטים ע"י מדיניות האבטחה הארגונית.    

החברות העוסקות בתחום ה- MDM: Zscaler, AnyConnect, MobileIron, MaaS360 (Fiberlink), BoxTone, DejaOffice,  Xcontrol, CallUp (One1 Group), Cellrox, Ponaris, AirWatch, SilverbackMDM, ClearPass (Aruba Networks), Vmware, Symantec, MobileU (ShoreTel) ועוד.

 

שורה תחתונה:

התגברות התחרות בין חברות התקשורת פתח בפני הלקוחות העסקיים והארגוניים מגוון רחב של הזדמנויות לחסוך ולהפעיל שירותי נדידה זולים בחו"ל. בבחירת שיטת הגלישה בחו"ל יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של העסק. מומלץ לבחון את החלופות השונות הקיימות כיום ולקבל החלטה כיצד לעבור לשירותי תקשורת מנוהלים ואו במיקור חוץ בענן, גם לתחום ה-Data  בנדידה. אנו, בכל מקרה, עומדים לרשותכם לסייע בבחינת החלופות השונות, הצגת יתרונות וחסרונות של כל חלופה, על מנת שתבחרו בחלופה האופטימלית מבחינתכם. מומלץ למצות את אפשרויות החיסכון בהוצאות התקשורת הטמונות בשירותים החדשים בענן, שמספקים גם יכולות חדשות, מה שיכול להוות יתרון תחרותי משמעותי בשוק לכל עסק וארגון.

סקירת וידיאו, איך להימנע מ- Bill Shock (יומן חדשות): 

 

סקירת וידיאו, איך להימנע מ- Bill Shock (עם אנימציה): 

 

 

נמאס לך מחשבונות סלולריים מחו"ל בלי הצדקה? לחץ כאן.

 

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים