fbpx

HTC One – סקירת דגמים מובילים!

סלולר

HTC One  – סקירת דגמים מובילים!

 

מכשירי סלולר דוגמת HTC One, הופכים את המשתמש לבעל יכולת מחשוב ותקשורת, שעולה על מה שיש במחשב נייד.

כל מה שיש לבחון ולשקול בטרם רוכשים את אחד מהמכשירים המתקדמים בעולם.
 

 

נכון לאפריל 2013, התחרות בעולם מכשירי הסלולר מתמקדת בין מכשיר האייפון 5 (שישודרג בקרוב לגרסה 5S) לסמסונג גלקסי 4 (שיצא כשדרוג לסמסונג גלקסי S3, מכשיר שזכה להצלחה עולמית). שני אלו עקפו את כל המתחרים והם מתחרים ביניהם כמכשיר הסלולר המתקדם והמוצלח ביותר בשוק הסלולר העולמי והישראלי, גם לפרטיים וגם לעסקים. רוב הלקוחות הסלולריים בעולם (כמו גם בישראל) מחכים כיום לדגמים הבאים (מבית אפל וסמסונג), שיוצאים בקצב של מכשיר חדש כל שנה. 

לכן, המתחרים לא ישבו בשקט, וזה כולל את חברת RIM הקנדית, ששינתה את שמה לבלקברי והחליטה להצטרף לחגיגת ה"סמארטפונים" עם סדרת מכשירים חדשה – בלקברי 10, ואת חברת נוקיה (ששלטה בשוק מכשירי הסלולר בעולם עד שהאייפון יצא לאוויר העולם), שהוציאה סמארטפונים המבוססים על מערכת ההפעלה הניידת של מיקרוסופט: Windows Phone 8 תחת שם המותג נוקיה לומיה. בכך, ויתרה נוקיה על מערכת ההפעלה, שהיא טיפחה בעשורים הקודמים במכשיריה (סימביאן). כך עושה גם ענקית האלקטרוניקה מטאיוואן, HTC, שמוציאה מידי שנה כמה דגמים חדשים, שמייחדים אותם מול המתחרים בעיצוב מושך העין שלהם ובתפריטים מתקדמים.

HTC הוציאה בשנה החולפת כמה דגמים של HTC One, מכשיר הדגל שלה המבוסס על מרכת ההפעלה אנדרואיד (ל- HTC יש דגמים המבוססים על מערכת הפעלה חלונות 8). הגרסה החדשה והמתקדמת ביותר, שנמצאת בשורה הראשונה בתחרות מול אפל וסמסונג, היא גרסת HTC One X+, שאך לאחרונה הגיעה לארץ. מדובר בשדרוג די משמעותי של גרסת HTC One X הנמכרת כיום בישראל במחירים שנעים בין 2,345 ₪ בחנויות פרטיות ועד 4,896 ₪ בחברות הסלולר, למשל באורנג'. זה פער של יותר מ- 2,500 ₪, שחלקו מוסבר בהיעדר עברית בגרסאות הזולות בחנויות הפרטיות. אולם, העברית עולה כ- 100 ₪ בסך הכל, מה שמשאיר הפרש של כ- 2,400 ₪ בין המחיר בחנויות הפרטיות למחיר בחברות הסלולר. המחיר של גרסת X+ אצל היבואנים הפרטיים (שכבר החלו לייבא דגם זה לארץ) היא כ- 3,200 עד 3,400 ₪.

 

האם HTC מהווה תחרות של ממש באפל ובסמסונג?

לדעת רוב המומחים בעולם הסלולר התשובה היא חד משמעית: לא. הכוח השיווקי של אפל וסמסונג מאוד משמעותי והמוצרים שלהן איכותיים לא פחות מאלו של HTC. בנוסף, המחירים של מוצרי HTC לא מספיק אטרקטיביים. 

מכאן, גם מגיעה ההמלצה הברורה של המומחים: יש לבחון בזהירות את המעבר ל- HTC, מול החלופות, שיש כבר בשוק זה.

 

מה חדש ב- HTC?

אם מתקבלת החלטה לרכוש מכשירי HTC, המלצתנו לבחור בדגם HTC One X+, שעדיין לא נמכר בחברות הסלולר (נכון לסוף מרץ 2013), מצוי רק אצל היבואנים הפרטיים, עם גרסת זיכרון מוקטנת: 1 ג'יגה זיכרון פנימי (במקום 2 ג'יגה) ו- 32 ג'יגה זיכרון רגיל (במקום 64 ג'יגה). מכאן, שכרגע מומלץ להמתין, עד שתגיע לארץ הגרסה המלאה של דגם X+.

 

מה השתפר בין דגם HTC One X לדגם HTC One X+?

כמה דברים חשובים והמרכזי בהם: שדרוג המעבד, ממעבד מרובע ליבות של 1.5 ג'יגהרץ למעבד של 1.7 ג'יגהרץ. במבט חטוף נדמה, שזה שיפור מינורי במהירות המעבד. אולם, השיפור הזה במהירות המעבד הביא לשיפור של 66% (!) לפחות, בכל מבחני הביצועים, שנעשו למכשיר החדש. דהיינו: מדובר במנוע רב עוצמתי, שמספק חוויית שימוש וגלישה טובה יותר למשתמשים. כשהסמארטפון הופך למעין "מחשב אישי נייד", יש לרמת הביצועים ולמהירות העבודה החלקה חשיבות עליונה מנקודת מבט של המשתמשים. זאת, במיוחד למשתמש המקצועי, שהמכשיר מהווה עבורו חלק מגישת ה- BYOD ומשמש אותו לעבודה מרחוק. 

השיפור בביצועים בגרסת ה- X+ נתמך גם בשיפור משמעותי בשני רכיבים חשובים אחרים במכשיר: הזיכרון הוכפל מ- 32 ג'יגה ל- 64 ג'יגה, מה שמאפשר עבודה עם יישומים רבים יותר וכבדים יותר. בנוסף, הסוללה של גרסה זו שודרגה מ- 1,800 מיליאמפר ל- 2,100 מיליאמפר, מה שמבטיח 50% יותר זמן העבודה בין הטעינות. רק בשל השיפורים הללו (ויש עוד), כדאי להמתין עד שגרסת ה- X+ המלאה תגיע לישראל.

 

תכונות ודגמים של HTC One

הדגם הנפוץ כעת בישראל הוא HTC One X (היבואן הראשי: חברת טאץ' גרופ), שהושק לפני כשנה. הדגם הזה כולל מסך Full HD בגודל 4.7 אינץ', עיצוב אלגנטי העשוי מיחידה שלמה של אלומיניום, כש- HTC התמקדה בחוויית המשתמש, שמזכירה במקצת את מראה האריחים במערכת ההפעלה ווינדוס פון 8 של מיקרוסופט. HTC קוראת לממשק המשתמש בעמוד הבית שלה BlinkFeed, שהוא המשך של ממשק ה- Sense הידוע של HTC, כאשר ממשק זה מציג מידע חי ואישי מרשתות חברתיות וגופי תוכן שונים. המידע עצמו מוצג בתמונות גדולות, שמאפשרות לראות את כל התוכן בצורה נוחה. לטענת HTC, המטרה בממשק הזה, היא היכולת לקבל מידע מספקי תוכן שונים, מבלי שהמשתמש יצטרך להיכנס לכל שירות בצורה נפרדת. כדי להעשיר את ה-BlinkFeed בתוכן רב, חתמה HTC על הסכמים עם 1,400 ספקי מידע שונים, כמו ESPN, MTV ורויטרס. 

המצלמה של One מגיעה עם חיישן בטכנולוגיית Ultrapixels בעל 8 מגה פיקסל. מדובר בטכנולוגיה, שלטענת החברה מציעה חיישנים באיכות גבוהה מאוד המצליחים לאסוף 300% יותר תאורה מסמארטפונים סטנדרטיים. הגישה החדשה מאפשרת לדברי HTC להציג תמונה באיכות טובה במקומות בהם התאורה נמוכה מאוד. 

המכשיר החדש תומך בכל סוגי רשתות הסלולר כולל LTE (שעדיין לא קיים בישראל). בדומה לסמארטפונים אחרים של HTC, החברה הטיוואנית השקיעה רבות בנושא הסאונד. המכשיר כולל רמקולים סטריאופוניים קדמיים עם מגבר ייעודי ואקולייזר של חברת Beats. המסך מגיע בגודל של 4.7 אינץ' ברזולוציית 1080p, שמספקת חוויית צפייה טובה.

המעבד הוא בעל 4 ליבות מסוג סנפדרגון של חברת קוואלקום במהירות 1.5 ג'יגה הרץ עם 2 ג'יגה זיכרון פנימי, 32 ג'יגה זיכרון רגיל, והמשקל הוא 140 גרם. בנוסף, יש למכשיר את כל היכולות שיש בסמארטפונים המתחרים, שמבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד -Android 4 Ice Cream Sandwich. 

יש למכשיר גם חסרונות, למשל: הסוללה אינה נשלפת ולא ניתנת להחלפה בקלות, אין מקום לתוספת זיכרון (די דומה לחסרונות שיש במכשירי האייפון). זו אולי הסיבה ש- HTC מספקת עוד 25GB  נוספים חינם בשירות אחסון הענן של Dropbox. החיסרון הוא, שהשירות הזה מוגבל לשנתיים, ובכל מקרה המידע הוא בענן ולא על המכשיר.

 

ל-HTC One  יש עוד מספר גרסאות, בעיקר לשווקים ייחודיים וגרסאות יותר זולות ו"רזות יותר". הגרסאות הללו, שאינן נפוצות כל כך בישראל, הן:

HTC One – הגרסה הישנה הקודמת ל- HTC One X.

HTC One SV – גרסת מסך קטן יותר (של 4.3 אינץ') ומעבד חלש יותר (1.2 ג'יגהרץ). HTC One S – הגרסה הקודמת והישנה יותר של SV.   

HTC One V – גרסה "רזה" וזולה יותר, עם מסך קטן יותר של 3.7 אינץ', מעבד חלש יותר (1 ג'יגהרץ) וזיכרון פנימי קטן יותר (רק חצי ג'יגה זיכרון פנימי ועם הזיכרון הרגיל – 4 ג'יגה סך הכל).

 

למה יש לשים לב ברכישת מכשיר HTC?

א. המחיר: המחיר של המוצר בישראל עדיין יקר. בנוסף, אין כל סיבה כלכלית לשלם עוד כ- 2,400 ₪ בחברות הסלולר הגדולות. 

יש לשים לב, ש- HTC One X מגיע לישראל בשתי גרסאות שונות של זיכרון פנימי (1 או 2 ג'יגה), עם הפרש במחיר בין הגרסאות. כך, שיש לשקול ולנתח בצורה זהירה מה היקף השימושים שייעשו במכשיר ולהימנע (אם ניתן) מרכישת הדגם החלש יותר עם 1 ג'יגה זיכרון פנימי. 

ב. החזר תמורת שימוש: הסיכויים לקבל החזר כשמגיעים לחברת הסלולר עם מכשירים, שנקנו מחוץ לחברת הסלולר לפי "חוק ניתוק זיקה", אינם גבוהים. למעשה, הסיכוי להעביר מכשיר HTC בין חברות ולקבל עליו זיכוי בחברה אליה עוברים הוא אפסי.

 ג. ביטוח: יש לבחון ביטוח המכשיר שלא בחברת הסלולר, משום שתעריפי הביטוח של המכשיר בחברת הסלולר גבוהים ואינם כדאיים כלכלית, במיוחד במקרים של אבדן גניבה Total Loss של המכשיר. יש לשים לב, שהביטוח בחברות הסלולר אינו מכסה (בד"כ) שבר מסך וקורוזיה. אין מגבלות כאלו במבטחים העצמאיים. מוצע גם לשים לב, שיש חברות סלולר המבטחות מכשירים מכל חברה (גם מהמתחרים) כמו YouPhone. 

ד. בחינת חלופות. יש כמה חלופות, שמומלץ לבחון בשוק, חלופות כמו האייפון וחלופות מתחרות עם איכויות ומערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, בדגמים של: סמסונג, סוני, הוואווי, ZTE, וגם של מוטורולה. מומלץ לבצע בדיקה כלכלית וטכנולוגית ולא להתבייש לבקש ייעוץ, במיוחד על רקע התחרות הגוברת בשוק מכשירי הסלולר החכמים (הסמארטפונים). 

ה. מי יקבל את המכשיר בעסק? הנטייה המקובלת בעסקים וארגונים רבים לספק את המכשירים המתקדמים ביותר והיקרים ביותר לחברי ההנהלה. זו טעות עסקית. מומלץ לבחון רכישת מכשירים יקרים דווקא לאלו, שזקוקים לשירותי אינטרנט בכל מקום, וזקוקים לזמינות וקישוריות גבוהים בכל מקום. לרוב אלו לא חברי ההנהלה אלא: אנשי התמיכה, השירות, ההנדסה, הפיתוח, השיווק וכיו"ב. 

 

טיפ

הגברת התחרות בשוק הסלולר שהחלה בשנת 2012, וכניסת מפעילי סלולר חדשים לשוק, מספקות מגוון רחב של מכשירים ממקורות אספקה שונים ומחירים תחרותיים. בשנה הנוכחית נראה בשוק מכשירים נוספים מתקדמים מאוד אך זולים יחסית, מדגמים, שלא היו מוכרים עד כה בשוק הישראלי, כגון סמארטפונים של החברות ZTE ו- Huawei הסיניות. יש לנצל את ההתפתחות הזו לטובת העסק, ולבחון את השוק בזהירות לפני שרוכשים מכשירים יקרים, שלא ברורה תועלתם הממשית לעסק.

 

לכן, שומה על העסקים ומנהליהם לבחון בזהירות יישום סמארטפונים יקרים ברשת העסקית, ולבדוק אם הרשת הסלולרית של ספק הסלולר שלהם אכן מספקת את רוחבי הפס הנדרשים כדי לשמר יכולות של גלישה סבירה וחוויית משתמש טובה יחסית. בהיעדר יכולות כאלו, עדיף אולי לוותר על "סמל הסטטוס" הזה, לטובת פתרונות רחבי פס טובים יותר. זאת, עד שרשתות LTE אכן תיפרסנה בישראל, מה שצפוי להתרחש בטווח זמן של שנתיים עד שלוש, "נצח" בעולם המושגים של מכשירי סלולר חכמים.

 

שורה תחתונה:
עסקים צריכים לגלות צרכנות נבונה, ולהתייעץ עם המומחים לנושא, לפני שהם רוכשים מכשיר סלולר חכם. מדובר בהוצאה לא קטנה, שיש לבחון אותה למי היא מתאימה, מה היישומים והשימושים שיהיו למכשיר בעסק, מה המחיר ואיזה ביטוח עושים למכשיר. אין ספק, שהמעבר למכשיר חכם משדרג את העסק, יכולותיו ויכולות עובדיו להפיק יותר מעבודתם.

 

נמאס לך לשלם לחברות הסלולר עבור שירותים סלולריים ?

 

 

פוסטים נוספים