fbpx

האם חבילות הגלישה באמצעות נטסטיק של הום סלולר כדאיות?

פתרונות תקשורת לעסקים

האם חבילות הגלישה באמצעות נטסטיק (Netstick)
במבצע של הום סלולר כדאיות?

 

חברת הום סלולר הצטרפה לרשימת החברות המציעות גלישה ניידת באמצעות מודם סלולרי זעיר ונייד וחבילות גלישה במבצע.
האם כדאי להשתמש בפתרון הזה לגלישה בארץ ובחו"ל?

 

חברת הום סלולר יצאה במבצע חדש לשכירת \ רכישת מודם סלולרי זעיר בשם נטסטיק, לשם קבלת שירותי גלישה ניידים בארץ ובחו"ל. לטענת הום סלולר, נטסטיק הוא מוצר נוח ושימושי להפליא של מודם סלולרי בחיבור USBB, שנותן מענה לאנשים הזקוקים לחיבור לאינטרנט בבית ובמקומות ציבוריים. ניתן להשיגו ברשת הום סלולר, לטענתה במחיר אטרקטיבי של 240 ₪, סכום שאפשר לחלק לעד 12 תשלומים חודשיים. רשת הום סלולר גם מציעה 3 סוגי חבילות גלישה בארץ, לטענתה במחירים נמוכים משמעותית מהחברות המתחרות:

 

  • נפח של 1 ג'יגה בייט בעלות גלישה של 29 ₪ (יחד עם נטסטיק בתשלומים: 49 ₪). סה"כ לכל תקופת התשלומים: 588 ₪ ב-12 תשלומים.
  • נפח של 3 ג'יגה בייט בעלות גלישה של 49 ₪ (יחד עם נטסטיק בתשלומים: 69 ₪ ). סה"כ לכל תקופת התשלומים: 828 ₪ ב-12 תשלומים.
  • נפח של 5 ג'יגה בייט בעלות גלישה של 69 ₪ (יחד עם נטסטיק בתשלומים: 89 ₪). סה"כ לכל תקופת התשלומים: 1,068 ₪ ב-12 תשלומים.

 

  • המחירים של חבילות הגלישה הינם למשך 12 חודשים ואח"כ המחיר מתעדכן בעוד 10 ₪.

לטענת הום סלולר, הסכומים עבור חבילות מקבילות בחברות המתחרות גבוהים משמעותית ויכולים להגיע אפילו ליותר מ-3,000 ₪. הום סלולר גם מאפשרת מכירה של חבילות הגלישה בנפרד מהנטסטיק. אגב, המחירים של הנטסטיק לגלישה בחו"ל לא פורסמו, וככל הנראה המחירים הללו הם חלק מעלויות "סים חו"ל" של הום סלולר, ואין מבצע מיוחד ונפרד הקשור לשימוש בנטסטיק בחו"ל.

האם הפתרון של הנטסטיק כדאי?

התחום של מודמי גלישה סלולרית כדי לגלוש בארץ ובחו"ל קיים בשוק הישראלי מזה כעשור והתחום הזה לא הצליח להתרומם. קדמו להום סלולר חברות סלולר ותקשורת רבות, שחלקן הציעו בדיוק את אותו נטסטיק (דוגמת פלאפון, פרטנר ובזק בינלאומי), או מוצרים מתחרים דוגמת ה-MiFi (בעבר פלאפון וכיום באופן עצמאי), Webbing (נטוויז'ן-013 וסלקום) ועוד.

מכאן, שבניתוח הסיבות לכישלון של הפתרונות הקיימים בתחום זה כבר שנים בשוק, לרבות נטסטיק, ניתן להצביע על הנקודות החשובות הבאות:

א. הפתרון הזה למעשה מיועד לבעלי מחשבים ניידים או נייחים (המודם בא בתצורת (USB. הוא אינו מתאים למי שזקוק לחיבור אינטרנט בארץ או בחו"ל לסמארטפון או לטאבלט שלוואין לו מחשב נייד.

ב. חבילות הסלולר בישראל מאוד זולות והן כבר כוללות בתוכן את הגלישה. לכן, שימוש במוצר נפרד לשם גלישה בארץ אין שום יתרון. פשוט אין כל יתרון לא כלכלי ולא מעשי בשימוש בנטסטיק, מול גלישה באמצעות הסמארטפון או הטאבלט. בנוסף, כל סמארטפון או טאבלט שיש בשוק יכול לספק קישור ב-WiFi למכשירים אחרים של המשתמש והנמצאים בטווח השידור של המכשיר. כך, שאפשר לחבר מחשב נייד לסמארטפון או לטאבלט ב- WiFi, אם יש צורך כזה.

ג. הפתרון של הנטסטיק הוא פתרון גלישה בטכנולוגיה של עד דור 3.5 ברשת הסלולר. דהיינו: הנטסטיק לא תומך בגלישה בדור רביעי (LTE), גלישה המאפשרת ביצועים טובים הרבה יותר מדור 3.5. כיום, רוב מכשירי הסלולר החדשים תומכים בגלישה ניידת בדור רביעי (LTE). כך, שרכישת נטסטיק היא "נסיגה לאחור" מבחינת יכולות הגלישה של המשתמש.

ד. יש כבר חברות סלולר בישראל (גולן טלקום ופרטנר) המציעות ללקוחות שלהם, לקוחות החבילה של ה-99 ש"ח לחודש, לקבל שירותי שיחות וגלישה בחו"ל כחלק מהחבילה. כרגע החבילה של פלאפון אינה כדאית, מול ההצעה של גולן טלקום. אולם ספקי סלולר נוספים ייכנסו לתחרות בתחום הזה ויספקו תחרות לגולן טלקום. מכאן, שגלישה בחו"ל אינה חייבת להיות הוצאה, שמשלמים עליה בנפרד.

ה. נושא הגלישה הסלולרית בארץ ובחו"ל שינה את אופיו בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה. יותר ויותר עסקים וארגונים, החל מבתי מלון דרך מסעדות, בתי קפה, קניונים, שדות תעופה ואפילו מטוסים, מציעים גלישה באינטרנט בחינם או במחיר די סמלי. מכאן, שברוב המקומות, שנמצאים בהם בעולם ויש צורך עסקי או פרטי בחיבור לאינטרנט, ניתן למצוא חיבורי WiFi חופשיים או במחיר די סמלי וללא התחייבויות.

ו. בכל מדינת יעד אליה נוסעים ניתן לרכוש SIM Card של גלישה סלולרית אצל ספק תקשורת ניידת מקומית במחירים מאוד זולים וללא התחייבויות ארוכות טווח.

מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק. אין מה לקפוץ על כל מבצע דוגמת מבצע הנטסטיק של הום סלולר, בטרם בודקים אם הפתרון הזה עונה לאיזה צורך, ואם יש בכלל צורך כזה – משווים את הפתרון הזה למה שיש אצל המתחרים. בנוסף, יש לזכור, שלמעשה, טרם החלה התחרות הרחבה בתחום שירותי הטלפוניה, המסרונים והגלישה בחו"ל. כך, שהתחרות בתחום הגלישה לרבות בחו"ל היא רק בראשיתה והמחירים עוד ירדו. אין מה למהר ולקפוץ על מבצעים הנראים על פניהם מפתים.

פוסטים נוספים