fbpx

האם יש טלפונים סלולריים PTT חליפיים לאלה הקיימים ברשת "מירס"?

פתרון PTT

האם יש טלפונים סלולריים PTT חליפיים
לאלה הקיימים ברשת "מירס"?

 

פרסום המכרז (RFI) של משרד האוצר לשירותי PTT ("מירס") על רשתות הסלולר הקיימות עורר את כל המתחרים בשוק הזה להציג את הפתרונות שלהם. למירס (הוט-מובייל כיום) עדיין נותרו עוד כ-140 אלף מנויים, שיצטרכו להגר מהרשת הזו די בקרוב. עובדים ומנהלים בעסקים וארגונים רבים שומרים על מערכות ה-PTT שלהם ומעוניינים להמשיך בשיטה הזו ויש רבים המוכנים לעבור לגישה הזו על רשתות הסלולר – LTE.

 

חשיפת פתרון חדיש, זול (יחסית) וזמין של יהודה טל תקשורת לסוגיה ולצורך הזה. יש תשובות מפתיעות לבעיית ה-PTT בישראל.

 

השוק של פתרונות אלחוט וסלולר לגופים, שזקוקים לקשר איכותי (מוצפן, שריד, מהיר) בין כל העובדים והמנהלים, החל להיות סוער, משום שמשרד האוצר יצא לאחרונה במכרז (שלב ראשון כ-RFI) לאספקת שירותי PTT (ר"ת: Push To Talk) על רשתות הסלולר הקיימות בישראל (הגישה הזו קרויה בשם POC = PTT Over Cellular).

זאת, משום שמשרד התקשורת החליט, שעד פברואר 2019 רשת מירס תיסגר והתדרים של רשת מירס יוחזרו למדינה. משמעויות המהלך ברורות: על לקוחות של רשת מירס יהיה לאתר פתרון חלופי, והאוצר מעוניין לבחור (עבור השירות הממשלתי וגופי הסמך הממשלתיים) כבר במהלך המחצית הראשונה של 2018 פתרון חלופי כזה.

מספר המנויים הממשלתיים המשתמשים בשירות ה-PTT מוערך בכ-5,000 מנויים, לא כולל לקוחות ביטחוניים כגון כיבוי אש, שב"ס, מ"י, מד"א (כמות די גדולה של מכשירים), צה"ל ועוד גופים ציבוריים-ממלכתיים, לרבות בתי"ח ורשויות מקומיות. הבחירה של משרד האוצר תשפיע גם על בחירת הפתרון ע"י שאר הגופים והעסקים המשתמשים ב-PTT דוגמת: עובדי שטח בחברות שונות, נהגים ושליחים, מאבטחים ושומרים, יחידות ביטחוניות בארגונים, מערך שירותי הרפואה הציבוריים, מתקנים ציבוריים, ועוד גופים הזקוקים ל-PTT כפתרון לצורכי קשר פנים ארגוני מידי ואמין.

יודגש, שארגונים ועסקים רבים בישראל נזקקים גם כיום ויזדקקו גם בעתיד הנראה לעין לפתרון תקשורת נייד מסוג PTT, מה שנקרא בעבר בשם "מירס" (כיום זו חברת הוט-מובייל). השם "מירס" נוצר ע"ש חברת התקשורת העיקרית, שסיפקה שירות כזה בארץ (היו עוד מתחרים, אבל "מירס" שלטה בתחום ה-PTT במשך שנים רבות, עד ששמה זוהה עם השירות). בשיאה, רשת מירס שירתה כ-700 אלף מנויים. 

אולם, מירס נרכשה ע"י קב' הוט והפכה להוט-מובייל והרשת הישנה נזנחה (גם ע"י מוטורולה, שבנתה את הרשת והפסיקה לפתח אותה). יתר על כן, הרשת של הוט-מובייל נעזבה אף היא והתמזגה לתוך הרשת של פרטנר, במסגרת חברת PHI המשותפת לפרטנר והוט-מובייל.

כיום, עולם התקשורת הנייד מבוסס על טכנולוגיות הדור הרביעי – LTE (הרשת של PHI עוברת ממש כעת שדרוג ל-LTE-Advanced, תחת שם המותג LTE+""), כשבאופק כבר מדברים על טכנולוגיות הדור החמישי – ,5G שתהיינה נפוצות בשוק הסלולרי ברחבי העולם בסוף העשור הנוכחי.

אולם, נשארו לא מעט לקוחות ברשת מירס, שממשיכה לפעול ולספק שירות טוב ללקוחות הנאמנים לטכנולוגיה וותיקה זו. הרשת הייתה אמורה להיסגר זה מכבר, אך הוט החליטה להמשיך להפעילה כל עוד זה אפשרי (ויש ממנה הכנסות). ה-ARPU (הכנסה ממוצעת חודשית למנוי) ב-iDEN עומד על כ-85 ש"ח לחודש, כמעט כפליים מה-ARPU של לקוחות הסלולר הרגילים (פרטיים ועסקיים) של הוט-מובייל.

בסקירות הקודמות של פתרונות תקשורת PTT נסקרו הפתרונות של הוט-מובייל ללקוחות רשת מירס (ובמרכזם שירות "מירס 4G"), פתרונות מתחרים של חברת "מובייל טורנדו" ופתרונות נוספים, שניסו להיכנס לשוק הישראלי וללא הצלחה יתירה: Zello (פתרון מארה"ב), Azetti Networks (פתרון מספרד, ייצוג ע"י "איתם פתרונות תקשורת"), Kodiak (פתרון מארה"ב), ופתרון חדש (יחסית) של חברה בשם Easy Talk, שהיא חלק מקבוצת יהודה טל, שמשווקת בארץ את פתרון של חברת Talk-IP  הגרמנית. כ"כ נסקר כבר פתרון חדש מבית מוטורולה סולושנס בשם Wave. כאן נציג פתרון חדש ושונה מבית יהודה טל תקשורת ושמו: Hytera LTE-LMR.

המושג LMR  משמעו: Land Mobile Radio, והוא חלק מסדרת המוצרים מסוג Professional Mobile Radio) PMR) של קונצרן Hytera, יצרן בינ"ל ענק של פתרונות תקשורת, שמרכזו בסין.

פתרון PTT

מה Hytera מציעה לעולם ה-PTT על רשת הסלולר בדור רביעי (LTE)?

הפתרון החדש של יהודה טל תקשורת בשם Hytera LTE-LMR מכיל בתוכו 2 אלמנטים הנרכשים בנפרד (לרוב העסקים מספיק לרכוש רק את המכשיר הנייד):

א. סמארטפון מוקשח (עם מסך מגע של 4 אינץ' ועוד מסך עליון של 1 אינץ'), שמספק שירותי PTT על רשת הסלולר דור רביעי (LTE) וגם על רשתות סלולר מדורות קודמים (תאימות לאחור עד דור 2), עם יכולת לפעול על רשתות ישנות ולדלג בין רשת ישנה לרשת סלולר חדשה. לכן, המכשיר ממותג תחת הכינוי: Multi-mode Radio.

ב. מתג תקשורת, שניתן להתקין אותו בעסק כדי לחבר את מכשירי הסלולר החדשים: Hytera LTE-LMR למכשירים ישנים מכל סוג (מירס, Tetra, אלחוט מדורות קודמים, רשת חרום לאומית – "ניצן" וכיו"ב). זה מתאים לארגונים ולעסקים, שיש בהם כמה מערכות תקשורת ואלחוט מדורות קודמים ומעוניינים להשאיר אותן גם בעתיד (למשל לצרכי שרידות, אם רשת הסלולר נופלת). המתג מספק קישוריות צולבת בין כל הדורות הישנים של התקשורת למכשירים החדשים, באופן שקוף לחלוטין למשתמשים. למתג נלווית מערכת שליטה בתוכנה למפעילי הרשת בעסק.

מכשיר Hytera LTE-LMR הוא לא רק מכשיר סמארטפון מוקשח, הוא שירות PTT, שיפעל על כל רשת סלולר ועל כל רשת WiFi ויכול לפעול גם על רשתותPTT  ישנות (המכשיר מזהה לבד איזו רשת תקשורת יש בסביבתו) ולהתקשר למכשירים ישנים דוגמת מכשירי אלחוט PTT ברשת ה-Tetra הישנה ולמכשירים ברשת מירס. כך, שהשירות הוא זהה בכל העולם ומאפשר לעבוד בתוך קבוצות עבודה בלחיצת כפתור (ללא חיוג) ובצורה מאובטחת, מה שאין ברשת הסלולר הרגילה.

כל השירותים, שקיימים ברשת מירס, קיימים גם במכשיר החדש בתוספת יכולות חדשות דוגמת: יכולת חיבור של המחזיק במכשיר (גם באמצעות מתג החיבור) למכשירי אלחוט מכל הסוגים, כולל מכשירים של רשתות "ניצן" (משטרת ישראל) ו"ברק כתום" (פיקוד העורף) וכל מכשיר טלפון נייח או נייד, בכל מקום. היכולת הזו מאפשרת קישור בין האלחוט לסלולר (כלומר: בין מכשירי רשתות אלחוטיות ישנות מכל סוג, רשת מירס הישנה, לבין המכשיר החדש, שעובד גם ברשת הדור הרביעי בסלולרי). הכל נעשה בצורה שקופה למשתמשים בכל הרשתות.

משתמש במכשיר יכול לדבר ב-PTT בכל מקום בעולם והשיחות הן פנים רשתיות באיכות גבוהה ובזמן תגובה מאוד גבוה. זה שירות העונה על התקנים המחמירים ביותר בעולם ה-PTT. למכשיר סוללה חזקה הניתנת להחלפה בקלות, מה שמבטיח רציפות פעולה בשטח לזמנים ארוכים.

 motorola lex 755

מהם היתרונות בפתרון PTT על רשת הסלולר בדור רביעי (LTE)?

  • אפשרות לשיחות ווקי טוקי "ללא הגבלה" ליחיד או לקבוצה, בלחיצת כפתור אחת.
  • "לחצן מצוקה" המשרד קריאה בלחיצת כפתור, גם ללא דיבור.
  • מכשיר ייעודי מוקשח לצרכים עסקיים שונים ואביזרים תומכים, שיכול לפעול במצבים קיצוניים ביותר (של מזג אויר מכל סוג, סביבת פיצוץ, סביבות חום ושריפה, עמיד למכות וטלטלות וכיו"ב).
  • השירות פועל על גבי רשתות התקשורת המתקדמות: 3G, 4G (LTE) ,WiFi וגם על הרשתות הישנות.
  • ממשק מוקדן נייח Dispatcher המאפשר ניהול ויצירת קשר עם המשתמשים על בסיס מיקום (GPS, גם על גבי מפות GIS).
  • ממשק לניהול ולהגדרת קבוצות המשתמשים ע"י הלקוח בקלות.
  • פתרון תקשורת מאובטח ומוצפן (מה שאין בתקשורת סלולרית רגילה).
  • זמן תגובה מהיר ביותר בין חברי הקבוצה.
  • תמיכה במגוון שפות (כולל עברית, בקרוב) במערכת ההפעלה.

שורה תחתונה בתחום פתרונות PTT על רשת הסלולר בדור רביעי (LTE):

רכישת פתרונות מחשוב ותקשורת מתקדמים, דוגמת PTT על רשת הסלולר (POC) בדור רביעי (LTE), כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק. המעבר משירותי PTT הישנים של מירס למערכת מודרנית וחדישה של PTT ב-LTE כמו שיהודה טל תקשורת מציעה, דורש לא רק תכנון מדוקדק, אלא שינויים בהרגלי העבודה והתקשורת של כל העובדים בעסק.

לכן, מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מוצרי תקשורת מתקדמים מהסוג של POC. יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

 

מכאן, נשאלות כאן השאלות:

מהו האתגר הכי משמעותי בבית או בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות מעבר למערכת PTT על LTE מבית יהודה טל תקשורת? 

מה אתה יודע על ההבדלים בין מערכת iDen (מירס) וטכנולוגיות LTE הקיימות בשוק הסלולרי? מה הטכנולוגיה המתאימה לך ולצרכי העובדים שלך? 

האם יש לך צורך בסמארטפון מוקשח? 

אם יש לך כבר מערכת PTT  על LTE, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו. 

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת PTT המתאימה לצרכי העסק שלך?

 

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "פתרון PTT", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

Hytera LTE + DMR + TETRA Multi mode Gelişmiş Telsiz

 

פוסטים נוספים