fbpx

סיבים אופטיים לעסקים – באיזה פתרון לבחור? 🎯 (מידע חדש וטיפים מוכחים)

סיבים אופטיים לעסקים NOKIA

סיבים אופטיים לעסקים

תשתיות התקשורת הקוויות גם בתוך העסק (LAN) וגם בחיבורים החיצוניים (WAN) עוברות לסיבים אופטיים. אולם, הציבור העסקי עדיין אינו מכיר מספיק טוב מה התחדש בתחום הזה.

 

✅ מה זה POL?

 

✅ האם זה טוב יותר (או זול יותר) מתשתיות אתרנט? האם הפתרונות של נוקיה מתאימים לעסק שלי?

 

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיות IP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה". המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת WiFi. לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים אופטיים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN), שמסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (בתחום ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים.

בכל מקרה, תחום הרשתות המקומיות – LAN (ר"ת: Local Area Network) לא הולך להיעלם מהעולם העסקי כל כך מהר, לטובת תשתיות סלולריות ואלחוטיות.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פתרונות סיבים אופטיים לעסקים – השאירו פרטים כאן

 

סיבים אופטיים לעסקים NOKIA

 

מה נוקיה מציעה בתחום הסיבים האופטיים לעסקים ולמה זה טוב מרשת אתרנט?

חברת נוקיה (שבתחילת העשור נקראה נוקיה-רשתות, וקודם לכן: נוקיה-סימנס-רשתות, עד שנוקיה רכשה את חלקה של סימנס בשותפות), היא כיום חברה מובילה עולמית בתחום תשתיות התקשורת. זו חברה שונה לגמרי מנוקיה סלולר, שהובילה שנים רבות את השוק העולמי במכשירי סלולר ונמכרה למיקרוסופט ובהמשך נמכרה ע"י מיקרוסופט לחברה בשם HMD Global, ששומרת על המותג נוקיה במכשירים סלולריים (כעת הם מבוססי אנדרואיד). נוקיה רכשה, בין היתר, את חברת הענק אלקטל-לוסנט הצרפתית-אמריקאית הכוללת גם את Bell-Labs בכ-16.6 מיליארד דולרים ויצרה את חברת ציוד התקשורת הגדולה בעולם, עם מעל ל-110 אלף עובדים (אחרי סיום תהליכי המיזוג, באמצע 2016).

הפתרון המוביל בתחום הסיבים האופטיים מבית נוקיה נקרא POL (ר"ת: Passive Optical LAN). לאור ניסיון של 30 שנה בפתרונות של רשתות מקומיות – LAN, נוקיה טוענת, שהפתרון לעלייה בצרכים וברוחבי הפס של המידע והטלפוניה (והווידאו) העובר על רשתות LAN  הוא בשדרוג של הרשתות הללו – לסיבים אופטיים.

לטענת נוקיה, הארכיטקטורה והביצועים של רשתות מבוססות אתרנט אינם עונים על הצרכים הגוברים והולכים של רשתות עסקיות, מה גם, שיש צורך להחליף תשתית אתרנט ככל שהצרכים עולים (אי אפשר לשדרג רשת אתרנט של 10/100 לרשת של גיגה וכך הלאה), מה שלא קיים בתשתיות סיבים אופטיים.

לדברי נוקיה, פתרונות POL זולים ומתאימים יותר לאורך זמן לצרכים המשתנים של עסקים וארגונים. היתרונות די ברורים: אין רעשים על החיבור, אין ירידה בביצועים בגלל רעשים ממכשירים חשמליים הקרובים לכבל, אין יכולת האזנה על התשתיות האופטיות, הביצועים גבוהים ולמעשה בלתי מוגבלים, המידע עובר ביעילות קצה לקצה, תמיכה טובה יותר ביישומים עסקיים ועוד. חיבורים באתרנט מוגבלים במרחק (בד"כ עד 100 מטר ללא הגברה), בעוד שבסיבים אופטיים פאסיביים ללא כל הגברה אפשר להעביר את האות למאות מטרים ואף לקילומטרים. יש פתרונות POL  הפועלים ללא הגברה עד למרחקים של 20 קילומטרים ואף 40 קילומטרים. כלומר: זה עונה על כל צורך גם בקמפוס מבוזר או בנייני משרדים רבי קומות כשרוצים לחבר את כל המשרדים בכל הקומות ברשת אחת.

לכן, רשת אתרנט דורשת רכיבים אקטיביים בכל 100 מטר לאורך הרשת, מה שלא קיים ברשת סיבים מבוססת POL. למי שזקוק לביצועים ברשת של מעל 1 גיגה, ובמיוחד ביצועים שמעל 10 גיגה, הפתרונות של האתרנט מאוד מוגבלים ויקרים. ככל שהקצב ברשת עולה, הטווח של היעילות של רשתות אתרנט יורד. למשל, בחיבורים של 10 גיגה, רשת אתרנט מוגבלת ב-50 מטרים בין הרכיבים האקטיביים. אין בעיה כזו ב – POL.

השטח, שתופסת רשת POL בעסק, הוא כ- 90% פחות מהשטח, שתופסת רשת אתרנט. תצרוכת החשמל של רכיבי רשת POL נמוכה בכ-40% מתצרוכת החשמל של רכיבי רשת אתרנט. באורך הכבלים ניתן לחסוך בין 60% ל-80% ב-POL מול רשת אתרנט ובנוסף לכל סיב ניתן לחבר פי 2 עד פי 5 יותר מכשירי קצה מאשר ברשת אתרנט.

בנוסף, זמן ההתקנה של רשת POL הוא כחמישית עד עשירית (תלוי בטופולוגיה של העסק) מזמן ההתקנה של רשת אתרנט, ורשת POL  דורשת שליש מרכיבי הרשת (מחברים, מגשרים, מפצלים, נתבים, פאנלים, קופסאות, שקעי חשמל ומבואות) מול רשת אתרנט. כל הנתונים הללו מורידים את העלות הכוללת (TCO) של פתרון POL מול פתרון אתרנט, לאותו עסק.

התקנת רשת אתרנט מספקת עד כ-5 שנות שימוש במערכת, לפני שנוצר הצורך לשדרג אותה במלואה, או להחליף בה רכיבים. בהתקנת רשת POL, זו התקנה "לכל החיים". שדרוגים בסיבים נעשים ע"י "תוספת צבע" לקרן האור-לייזר המועברת בסיבים, ללא צורך לשנות מאומה בארכיטקטורה ובפריסה של הסיבים הקיימים.

בנוסף, רשת מבוססת POL מספקת יכולת להפעיל עליה טכנולוגיית GPON (ר"ת: Gigabit Optical Network), שמספקת חיבורים עד רוחבי פס של 40 גיגה, ללא כל צורך בשדרוג. זה די והותר לכל צורך קיים ועתידי. אין בכלל דבר כזה ברשתות אתרנט.

כך, רשת ה-POL עם טכנולוגיית ה-GPON מספקת איכויות של תקשורת במצבים של עומסים כבדים. למשל, כשמעבירים וידיאו באיכות 4K (ובקרוב 8K) על הרשת העסקית, בפתרונות מולטימדיה עסקיים.

בסה"כ, בהשוואה של פריסה של רשת LAN באותו מתחם עסקי, התקנת רשתPOL  באותו מתחם זולה בכ-61% מול התקנת רשת אתרנט (CAPEX), ותחזוקת רשת POL זולה בכ-54% מול התחזוקה של רשת אתרנט (OPEX), כמודגם בשני הגרפים הבא (על פי נתוני Bell-Labs).

 

סיבים אופטיים לעסקים - נוקיה

 

סיבים אופטיים לעסקים

 

האם יש פתרונות מתחרים לנוקיה בתחום פריסת הסיבים ב-LAN?

בהחלט. יש לדוגמה פתרונות חדשים ומובילים בתחום הכבלים האופטיים ותשתיות תקשורת רחבות סרט מחברת CSP, שמספקת לשוק הישראלי פתרונות בתחום הסיבים האופטיים, שמכסות גם חיבורים בתחומי המתח הנמוך והפתרונות ממומשים בשת"פ עם חברות גדולות דוגמת בזק. זאת, כדי לספק כל צורך העולה בתחום התשתיות הפיזיות, הקוויות, המקומיות והמרחביות של עסקים וארגונים מכל סוג וגם לבתים מכל סוג.

הפתרונות המובילים בארץ הם מבית PPC ומבית MMC, החברות גדולות ומוכרות בעולם לתחום פתרונות הרשת הקווית לכל מטרה, לכל צורך של רשת ולכל מקום.PPC מתמקדת במענה לצרכי התקשורת העולמיים, ובחברה זו מייצרים ביום – כל יום, כ-1.5 מיליון מחברי תקשורת, ובתחום הזה היא מובילת שוק עולמי.

ב-2016 חברת PPC רכשה את חברת M2fx הבריטית, שהתמחתה בפתרונות FTTx (סיבים לכל מקום) והתחילה לספק גם פתרונות מהסוג הזה לשווקים העולמיים. עד היום הותקנו מעל ל-150 אלף רשתות FTTx בכל רחבי העולם, ולמעשה, רוב ספקי התקשורת הגדולים בעולם משתמשים בפתרונות הללו כדי לספק פס רחב לבתים ולעסקים בכל רחבי העולם. כיום, PPC מספקת את הפתרונות המתקדמים ביותר בתחום התקשורת דוגמת: רשתות סיבים אופטיים למכוניות, רשתות ההופכות להיות חלק מהתפתחות המכוניות האוטונומיות.

תחום הסיבים הוא התחום הנמצא ב-PPC בצמיחה החזקה ביותר. הסיבים באים בכל התצורות ובכל ההגנות הנדרשות. אמנם, פריסת סיבים אצלם מעט יותר יקרה מפריסת אתרנט, אבל היתרונות המעשיים לטווח ארוך – עצומים. לסיבים אין כמעט מגבלה של רוחבי פס, אפשר להעביר עליהם הכל ואי אפשר להאזין לסיבים (וגם קשה לחתוך ולחבל בהם). הם גם יותר עמידים בפני פגעים (הצפות, רעידות אדמה וכיו"ב). לדברי PPC, הלקוחות בוחרים בפתרונות הללו, כי את הסיבים של PPC קל להשחיל במקומות הקשים ביותר, כמו השחלת סיבים לבתים ובעסקים, בתעלות מאוד ישנות בבניינים ישנים.

ההתמודדות הקשה ביותר היום בהתקנות היא עם ההפרעות לכבלי הקואקס והאתרנט הוותיקים משידורי רשתות הסלולר בתקני LTE, כי התדרים קרובים ויוצרים הפרעות למערכות, שלא מבודדות מספיק. ל-PPC יש פתרונות לבעיה הזו עם פתרון ספציפי, שאין (לטענתה) למתחרים בשוק. גם למי שתקוע עם תשתיות ישנות של נחושת ואו קואקס – יש פתרונות חדשים וטובים .

בנוסף, הבעיה הקשה ביותר בתחזוקת תשתיות פס רחב בבתים, משרדים ובעסקים היא התקנות לא נכונות, שגויות או עם ציוד נחות. לשלוח טכנאי לגלות ולטפל בבעיות של תשתיות בבתים, בעסקים, או ליד הבתים עסקים ובדרך לבתים עסקים, זה מאוד יקר, איטי וגם מעצבן את הלקוחות. אצל PPC, אין דבר כזה וגם טכנאי ללא כל הכשרה, לא יכול לעשות טעויות בהתקנת הציוד, בגלל שהציוד נבנה בדיוק כך, עם שרידות מכסימלית, כדי למנוע בעיות בתחזוקה לאורך שנים רבות.

MMC מספקת פתרונות לצרכי מולטימדיה ופס רחב לספקי התקשורת בכל רחבי העולם ובישראל דרך חברת סי אס פי. MMC היא חלק מקבוצת TKH ההולנדית הענקית, חברה המשקיעה 19% מהמחזור שלה במו"פ כדי שתהיה בחזית הידע העולמי.

התחום החזק ביותר ב-MMC כיום הוא תחום הבית והעסק החכם, הבניינים החכמים וערים חכמות. MMC מספקת את כל הפתרונות של תשתיות פס רחב ומולטימדיה להתפתחויות החדשות הללו. זאת, כי כולם מעוניינים בתשתיות היכולות להעביר וידיאו ברמת 4K ו-MMC כבר מוכנה עם פתרונות ל-K8 על גבי תשתיות כבלים מכל סוג בהתקנות מקומיות.

הכיוון של השוק בתחום הפתרונות של MMC הוא  – Unified Infrastructure "תשתית אחודה" לכל צורך. ב-MMC מכנים זאת בשם: .xTTx דהיינו: תשתית לכל, החל ממתח נמוך דרך אינטרנט כולל הזנת חשמל על רשת פנימית אחת (LAN).

התשתיות החדשות הללו בתפיסת xTTx מעבירות על כבל אחד ממש הכל: מידע מסנסורים –  IoT, מוצרי מתח נמוך, וידיאו וטלוויזיה, Data, שירותי קול וטלפוניה, מערכות אזעקה, אינטרנט, שליטה ובקרה ועוד.

ניתן להעביר ביטים של מידע לכל צורך על כבל יחיד, ללא ההכרח, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בבתים ובעסקים. זו התפתחות מאוד חשובה לשוק וכיום MMC מפיצה את הבשורה החשובה הזו ללקוחות.

שורה תחתונה בתחום תשתיות לחיבורי סיבים אופטיים לעסקים ולארגונים:

רכישת פתרון פס רחב – LAN בסיבים, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק. לכל עסק יש צרכים אחרים והיקף שונה של מכשירים, שמעוניינים לחבר אותם לרשת האינטרנט. גם הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים בכלל לצרכים של רשת מרכולים, חברת הייטק, סוכני ביטוח, או של משרד רואי חשבון.

לכן, לכל בעל עסק מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת תשתיות בסיבים אופטיים, ומומלץ לבצע תיחור, בגלל התחרות הקיימת בשוק הזה.

מומלץ, לבחור בספק המספק גם SLA (הסכם רמת שירות) ויש לו מערכת לשירות לקוחות אמינה: ניתן לבדוק בארגוני הצרכנים, בפרסומי משרד התקשורת ובפורומים השונים באינטרנט, מה רמת האמינות במתן השירות של הספק שנבחר על ידכם.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה המרכזית, שיש לך בעסק, בתחום החיבור לאינטרנט או לענן (פרטי, ציבורי או היברידי), שאתה סבור, שתוכל לפתור באמצעות מעבר לחיבור בסיב אופטי? 

אם יש לך כבר חיבור בסיב אופטי – ממה אתה לא מרוצה מהשירות הזה? שתף אותנו!

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך בבחירה או בשדרוג של החיבור בסיב אופטי לעסק שלך?

 

לקבלת ייעוץ חינם בנושא סיבים אופטיים לעסקים / תשתיות תקשורת ומחשוב לעסקים הירשמו כאן

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פתרונות סיבים אופטיים לעסקים – השאירו פרטים כאן

Nokia Optical LAN brings faster, better & smarter LAN experiences

 

פוסטים נוספים