fbpx

בית חכם בזק – סקירת מחירים ושירותים חדשים

חשמל חכם אלחוטי שקע קיר

בית חכם בזק – סקירת מחירים ושירותים חדשים

בזק החליטה להיות מובילת שוק בתחום "בית חכם" ו"משרד עסק חכם" בישראל.

 

אילו מוצרים חדשים יש בשוק של הבית חכם מבית בזק?

 

הכניסה של בזק לתחום "הבית החכם" וה"עסק חכם" עוררה את כל השוק ויצרה תחרות מאוד משמעותית עם היקף רכישות והתקנות של מוצרי בית חכם בהיקף של מאות עד אלפי בתים ומשרדים בחודש.

פתרון בית חכם מבזק – מה התחדש?

כיום, אפשר לרכוש מבזק את הפתרון הבסיסי, ששמו ,Bhome ב-29.90 ₪ לחודש, ולקבל פתרון, שיכול להיות בסיס לחיבור כל דבר בבית, ליחידת הבסיס הנשלטת מהסמארטפון דרך רשת האינטרנט הקווי, האלחוטי והסלולרי.

החידושים שבזק מספקת היום ללקוחות הבית החכם שלה:

  • כל לקוח חדש שמצטרף לשירות בית החכם מקבל שלושה חודשי ביטוח דירה מתנה בחברת ביטוח ישיר.
  • ניתן לרכוש את השעון החכם Apple Watch בעלות של 29.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. בעזרת השעון החכם הלקוח יכול לנהל את הבית החכם ממש מכף ידו, למדוד ולשתף את פעילויות הספורט, להיות במעקב אחרי מדדי הבריאות השונים, ופשוט להישאר מחובר למידע ולסביבה החכמה באמצעות השעון.
  • ניתן לרכוש נורה חכמה ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. מדובר בנורה חסכונית המאפשרת לשלוט בעצמת האור, לכבות ולהדליק את התאורה מרחוק, ואפילו לתזמן הפעלה מראש. בנוסף, ניתן להפעילה לפי מצב התאורה בבית ומחוצה לו.
  • בקרוב ניתן יהיה לרכוש רכיב דוד חכם, הופך את הדוד החשמלי הרגיל לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעילו לפי תרחישים של ימים ושעות. כך, שלא נתקעים יותר עם מים קרים.
  • ניתן לרכוש גלאי מזגן חכם ב-9.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. הגלאי הופך כל מזגן לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעיל לפי תרחישים של טמפרטורה, לחות, ימים ושעות ותמיד לשמור על הבית נעים.
  • בנוסף יש עוד גלאים דוגמת: גלאי דלת או חלון ב-5.90 שח לחודש ב-36 תשלומים, שקע חכם באותו מחיר ועוד.

בפתרון של בזק לבית החכם, בזק מספקת במחיר הבסיסי מכשיר אחד לבית (+ גלאי אחד חכם לבחירה מתוך 4 אפשרויות: גלאי דלת או חלון, שקע חכם, נורה חכמה, גלאי מזגן חכם בתוספת 4 ₪ ל-36 חודש). את כל השאר יש לרכוש בנפרד (כמפורט לעיל) ב-36 תשלומים.

המכשיר הבסיסי בפתרון של בזק הוא מוצר אחד שמוצב בחדר אחד בבית לפי בחירת הלקוח, מוצר שהוא שילוב של מצלמה, גלאי טמפרטורה, לחות ותאורה, כריזה ושמע דו-כיווני, אזעקה רבת עוצמה, חיישני תנועה וקול, הכל בתוך המוצר הבסיסי.

סנסורים נוספים עולים בין 4.90 ₪ ל-9.90 ₪ לחודש, עבור כל רכיב. ניתן לרכוש עד 10 רכיבים לחשבון משפחתי אחד.

בזק משתמשת במערכת מבוססת Z-Wave (או WiFi בכמה מהסנסורים). רוב הרכיבים בפתרון של בזק ל"בית חכם" מגיעים מחברת  iControl Networks האמריקאית (למעט השעון החכם והגלאי למזגן), במערכת המחוברת בתדר מאושר בישראל ע"י משרד התקשורת ל-Z-Wave של 916 מגהרץ.

אפשר להוסיף למערכת של בזק סנסורים וגלאים, שאינם נרכשים מהחנות של בזק, מכל ספק בשוק מוצרי הבית החכם, או בפורטלים באינטרנט, כל עוד הם עונים לתקן Z-Wave ופועלים בתדר המאושר לשימוש בישראל.

פתרון עסק חכם מבזק – מה התחדש?

לעסקים מכל סוג, בזק עסקים מציעה חבילה משולבת חיישנים ב-99 ₪ לחודש, פלוס עלות התקנה חד פעמית הכוללת: סקר צרכים בעסק, איפיון, מיפוי, תכנון מפורט, הכנת פורטל ולוח בקרה – Dashboard לעסק והתקנת עד 10 סנסורים – 540 ₪.

בזק עסקים מספקת לבעלי העסקים מערכת ניהול ובקרה מרכזית אחת, שמקושרת להתקנים והמערכות הקיימים והחדשים בעסק. המערכת מנטרת את החיישנים המותקנים ע"ג רכיבי העסק ושולחת התראות בזמן אמת, בהתאם לתרחישים וחוקיות המוגדרים ע"י בעל העסק מראש.

רכישת בקרים או סנסורים נוספים (מתוך רשימת הסנסורים, שבזק עסקים מציעה): מ-3 ₪ לחודש ועד 20 ₪ לחודש לסנסור, לפי סוג הסנסור, כתוספת לעלות החודשית הבסיסית של 99 ש"ח.

ניתן לחבר למערכת מערכות הנמצאות כבר בעסק (החל ממרכזיה וכלה במצלמות אבטחה) ע"י ,API שבזק מפתחת, בתמחור ספציפי לכל סוג של חיבור ציוד קיים למערכת החדשה.

על איזו תשתית מומלץ לחבר עסק חכם עם פתרונות IoT לענן השירות של בזק עסקים?

כיום, יש לעסקים מגוון רחב של אפשרויות של חיבור לענן של בזק. בזק מסוגלת לחבר את העסק לענן שלה, שלא על תשתית האינטרנט הציבורית, כדי להגביר את האבטחה והשרידות של הפתרון.

לגבי חיבור סניפים ושלוחות של העסק הנמצאים בחו"ל, מומלץ לבחון, שהוא ייעשה על רשת האינטרנט הציבורית, כי חיבור של קווי תקשורת פרטיים לחו"ל היא עסק יקר, שמתאים רק לעסקים גדולים או למי שהחיבור לחו"ל הוא קריטי וחיוני ביותר לעסקיו.

השיטה המומלצת כיום לחיבור בארץ היא חיבור ב-IPVPN. זאת, בגלל רמת האבטחה והשרידות של סוג החיבורים הזה, קלות הפעלתם והמחיר הנוח של החיבור. במקרה של חיבור לחו"ל, ניתן לשקול גם כן חיבור IPVPN.

ניתן לשקול בחירה בחלופות תשתית חיבור אחרת, לרבות בחינת חיבור בשיטות חיבור זולות ביותר ועד היקרות ביותר: החל מחיבור רגיל לרשת האינטרנט הציבורית ב-xDSL או כבל-מודם של הוט לעסקים, וכלה בחיבור של תקשורת נתונים מסוג של מטרו אתרנט, חיבור מצוין אך יקר ביותר.

חשמל חכם אלחוטי

מה חשוב לזכור בעת בחירת פתרון של בית או עסק חכם של בזק?

יש לשקול קודם כל על מה רוצים לשלוט ומה רוצים לנטר בבית או בעסק. מגוון האפשרויות הוא עצום ולכן אסור להתפתות לקחת הכל, אם אין צורך בכל כך הרבה חיישנים בבית או בעסק. המחיר הנוח של השירות וקלות ההפעלה יכולים לפתות את בעל הבית העסק להתקין חיישנים בכמויות, גם לצרכים שלא מביאים לו כל ערך פרטי, עסקי או אחר.

אסור גם לשכוח לדרוש, שספק השירות (בזק או בזק עסקים) יספק לבית לעסק הסכם SLA (ר"ת: Service Level Agreement) על השירותים, שהוא נותן. די ברור למה. כיום, כמעט כל ספקי שירותי הענן מספקים ללקוחותיהם SLA ברור, שבו הלקוח מזוכה במידה והשירות לא עומד ברמה הנדרשת המוגדרת בהסכם.

האם יש מתחרים לבזק בתחום הבית החכם?

בהחלט, ולא מעט. עם התעוררות התחרות בתחום זה בישראל, נוצרו כמה מובילי שוק בפתרונות בית חכם לעסק ולמשרד החכם: חברת בזק וחברת iDigital (שהיא גם נציגת אפל בישראל), לצד כמות לא קטנה של ספקים, יצרנים ואינטגרטורים יחסית קטנים ודי צעירים, דוגמת: SwitchBee, SmartLive, TopCinema, DiLight, Switch Point, Log-Inn ועוד.

חברת iDigital, באמצעות הכרת השוק שלה דרך לקוחות מוצרי אפל למינם בישראל, החלה להתחרות "ראש בראש" מול בזק, בצד הספקים הוותיקים, שהיו כבר בשוק הזה מזה שנים.

מערכת בית חכם

בית חכם – טרנדים ומגמות בשוק הישראלי

יש כיום מגמה ודרישה מהשוק הביתי והעסקי לספק יכולות חדשות ומתקדמות, מבוססות ענן וסמארטפונים. למשל: יכולת להדליק את המזגן כשמתקרבים לבית (או למשרד), לסגור אוטומטית את האורות והמזגן כשעוזבים את הבית או המשרד, לראות אם יש פריצה בבית או במשרד, לראות מה עושים הילדים בבית, להשגיח מרחוק על חולים וזקנים הנמצאים בבית, לזהות סיכונים אחרים בבית או במשרד (למשל: שריפה, הצפה וכיו"ב) מרחוק ולקבל התראות על סכנות כאלו, לחבר ציוד וסנסורים מסוג IoT, לחבר מצגות מהטאבלט מחשב נייד או מהסמארטפון ישירות באלחוט למסך הטלוויזיה, ושימושים רבים נוספים, שנמצאים בפיתוח ע"י חברות רבות וכמות עצומה של סטארטאפים בכל רחבי העולם. כיום, כל זה בהישג יד של כל אחד. התחום הזה הפסיק להיות "גימיקים לעשירים בלבד".

מעבר לכך, ניתן כיום להוסיף חיבורים לכל דבר, כולל שימוש ב"עוזר אישי" חכם, שמסייע בקול לבצע מטלות שונות, מפעיל את כל הסנסורים והמתגים הקיימים בבית או במשרד רק בפקודות קוליות ועונה על שאלות מכל סוג, דוגמת: Amazon Echo Dot ו-Google Home, שכרגע אינם פועלים בעברית ואין להם תמיכה בישראל (אבל בקרוב סביר להניח, שנראה פתרונות כאלה בשוק). הפתרונות מהסוג הזה (של אמזון וגוגל) שולטים גם במוצרי בית חכם ובעתיד הקרוב יובילו גם בישראל בשוק הזה.

בארה"ב ובכמה מדינות באירופה, Amazon Echo Dot הוא להיט ענק, שהפך תוך זמן קצר למוביל שוק בתחום פתרונות הבית החכם. באתר המכירות המקוון של אמזון (ובאתרים מקוונים אחרים) יש כבר מאות מוצרי קצה מכל הסוגים, שמתחברים ברשת האינטרנט או ב-WiFi למכשיר ה-Echo Dot (המכונה בשם אלכסה – Alexa) של אמזון ושנשלטים בקולו של המשתמש. אין צורך בשום מכשיר קצה נוסף, כדי לספק פקודות למערכת ולקבל משוב ומידע מהמערכת.

בית משרד חכם

תקן פתוח מול תקן קנייני (פרטי) בפתרונות בית ועסק חכם:

השוק הגואה של בית ועסק חכם, שנמצא בתחילת דרכו בישראל, מבלבל את הלקוחות בישראל, משום שיש בשוק שפע של מוצרים ושירותים במחירים מאוד מגוונים.

הבעיה: חלק מהספקים מעוניינים "ללכוד" את הלקוחות בפתרונות קנייניים ובטכנולוגיות סגורות. כך, שהלקוחות יישארו כבולים אליהם לעד ב"חתונה קתולית".

אולם, יש בתחום גם טכנולוגיות, שהן תקן "חופשי" ופתוח, כמו ה-Z-Wave וה-WiFi לדוגמא, בהם בזק משתמשת. המשמעות היא: יש תחרות חופשית והיצע גדול של מוצרים במחירים טובים, והרבה טכנולוגיה ויכולות, ואפשר להחליף ספק מבלי להחליף את התשתיות, כי התשתיות הן בתקן חופשי ופתוח, שכל אחד יכול לתמוך בו. בנוסף, תשתיות ומוצרים של ספק אחד תואמים תשתיות ומוצרים של ספק אחר, אם כולם עובדים לפי התקן הפתוח.

הדבר הכי חשוב בתקן הפתוח: היכולת של הרכיבים בתקן Z-Wave או WiFi "לדבר אחד עם השני". מוצר של חברה אחת ידבר עם המוצר של החברה השנייה. כל עוד הבקר של העסק מספיק חכם כדי להבין מה המוצרים יכולים לעשות, ניתן לחבר כל רכיב למערכת ולשמור על תחרותיות גבוהה ומחירים טובים לצרכנים.

מצלמות אבטחה IP

טיפים לפתרונות בית חכם ועסק חכם של בזק

היות ומדובר בטכנולוגיה אלחוטית, היא יכולה להתחבר לכל מתג, סנסור או רכיב (כל עוד הטווח לא גדול מדי), שמתקינים בבית או במשרד. תשומת לב, שבמקום בו יש קירות עבים מאוד כמו של ממ"ד ומרתף, יש סיכוי סביר, שיהיה צורך לבצע סלילה של חוטים למקומות הללו או להתקין בהם בקר נוסף. אם שידורי WiFi מנתב אינטרנט לא מגיעים לממ"ד או למרתף, גם שידורי Z-Wave לא יגיעו לשם. כחלופה לסלילה של חוטים למקומות ללא קליטה אלחוטית בבית או בעסק, ניתן להתקין "מאריך טווח" (אפשרי להאריך טווח גם ב-WiFi וגם ב-Z-Wave, באמצעות מוצרים מאריכי טווח, שאפשר לרכוש בעלות די קטנה).

תשומת לב, שמכשירים חשמליים לא עובדים בלי חשמל. לכן, לכל רכיב חשוב, שעובד על חשמל, למשל הבקר המרכזי, יש לרכוש עבורו UPS ("אל-פסק") כדי שיפעל גם בהפסקת חשמל וגם יהיה מוגן בפני קצרים וברקים.

תקשורת סלולרית

שורה תחתונה בתחום בחירת פתרון חדש לבית חכם או עסק חכם מבזק:

מערכת בית משרד ועסק חכם ניתן לרכוש, להתקין ולתחזק לבד, ע"י מי שיש לו ידע טכני ממש בסיסי. לכן, הבחירה בבזק ומוצריה תישקל בעיקר ע"י מי שלא מעוניין לבצע זאת לבד ובאופן עצמאי.

לכן, למי שלא מעוניין לעשות זאת לבד, או מעוניין לבחון את המערכת לפני החלטה, מומלץ לרכוש לתקופת התנסות מערכת אחת בסיסית מכל ספק הקיים בשוק, מבוססת תקן פתוח לבית חכם. זאת, כדי להתנסות בה ולראות אם היא עונה לצרכים של הבית או העסק. רכישה של מוצר בתקן פתוח מבטיחה, שרכישה של מוצרים נוספים גם מיצרנים אחרים תהיה תואמת ותאפשר לכל הרכיבים "לדבר זה עם זה".

אחרי ההתנסות, ניתן להזמין שירות מבזק. המוצרים שנרכשו בהתנסות (אם הם מוצרים פתוחים בתקן Z-Wave ובתדר המאושר לשימוש בישראל), יכולים להתחבר בקלות למערכת של בזק, בגלל שבזק משתמש במערכת פתוחה.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מהו האתגר הכי משמעותי בבית או בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות מערכת "בית עסק חכם" מבית בזק? 
מה אתה יודע על ההבדלים בין מערכת Z-Wave וטכנולוגיות בית ומשרד חכם אחרות הקיימות בשוק? מה הטכנולוגיה המתאימה לך ולצרכי בני המשפחה או העובדים שלך? 
אם יש לך כבר מערכת "בית חכם" או "עסק חכם" מבזק, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו. 
איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת בית עסק חכם המתאימה לצרכיך?

 

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "בית חכם", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

איך נראים בעלי עסקים בעתיד? תשאלו את ליאורה מגלידריית ליאור'ז 

 

פוסטים נוספים