fbpx

בית חכם – סקירת פתרונות ומוצרים חדשים בשוק

חשמל חכם אלחוטי

בית חכם

✅ "בית חכם" ו"משרד עסק חכם" הופכים למציאות גם בישראל. הספקים הרבים הפכו מערכת, שהייתה מתאימה אך לאחרונה רק לאלפיון העליון ולמשוגעים לדבר, למערכת, שכל אחד יכול להתקין ולהפעיל לבד, בבית או במשרד שלו.

 

✅ אילו מוצרים חדשים יש בשוק של הבית חכם?

 

הכניסה של בזק לתחום "הבית החכם" עוררה את כל השוק ויצרה תחרות מאוד משמעותית עם היקף רכישות והתקנות של מוצרי בית חכם בהיקף של מאות עד אלפי בתים ומשרדים בחודש. בעבר הלא רחוק, פתרונות בית משרד חכם עלו בין עשרות אלפי ₪ למאות אלפי ₪ ודרשו מומחה להתקנה וחוזה תחזוקה שנתי יקר. כל זה נחלת העבר.

כיום, אפשר לרכוש מבזק את הפתרון הבסיסי, ששמו ,Bhome ב-29.90 ₪ לחודש, ולקבל פתרון, שיכול להיות בסיס לחיבור כל דבר בבית, ליחידת הבסיס הנשלטת מהסמארטפון דרך רשת האינטרנט הקווי, האלחוטי והסלולרי. לעסקים מכל סוג, בזק עסקים מציעה חבילה משולבת חיישנים ב-99 ₪ לחודש (+ עלות התקנה חד פעמית הכוללת: סקר צרכים בעסק, אפיון, מיפוי, תכנון מפורט, הכנת פורטל ולוח בקרה – Dashboard לעסק והתקנת עד 10 סנסורים בעסק – 540 ₪).

החידושים, שבזק מספקת היום ללקוחות הבית החכם שלה:

 • כל לקוח חדש שמצטרף לשירות בית החכם מקבל שלושה חודשי ביטוח דירה מתנה בחברת ביטוח ישיר.
 • ניתן לרכוש את השעון החכם Apple Watch בעלות של 29.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. בעזרת השעון החכם הלקוח יכול לנהל את הבית החכם ממש מכף ידו, למדוד ולשתף את פעילויות הספורט, להיות במעקב אחרי מדדי הבריאות השונים, ופשוט להישאר מחובר למידע ולסביבה החכמה באמצעות השעון.
 • ניתן לרכוש נורה חכמה ב-5.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. מדובר בנורה חסכונית המאפשרת לשלוט בעצמת האור, לכבות ולהדליק את התאורה מרחוק, ואפילו לתזמן הפעלה מראש. בנוסף, ניתן להפעילה לפי מצב התאורה בבית ומחוצה לו.
 • בקרוב ניתן יהיה לרכוש רכיב דוד חכם, הופך את הדוד החשמלי הרגיל לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעילו לפי תרחישים של ימים ושעות. כך, שלא נתקעים יותר עם מים קרים.
 • ניתן לרכוש גלאי מזגן חכם ב-9.90 ₪ לחודש ב-36 תשלומים. הגלאי הופך כל מזגן לחכם ומאפשר לנהל אותו מרחוק, לכבות ולהדליק מהאפליקציה, להפעיל לפי תרחישים של טמפרטורה, לחות, ימים ושעות ותמיד לשמור על הבית נעים.
 • בנוסף יש עוד גלאים דוגמת: גלאי דלת או חלון ב-5.90 שח לחודש ב-36 תשלומים, שקע חכם באותו מחיר ועוד.

עם התעוררות התחרות בתחום זה בישראל, נוצרו כמה מובילי שוק בפתרונות בית חכם לעסק ולמשרד החכם: חברת בזק וחברת iDigital (שהיא גם נציגת אפל בישראל), לצד כמות לא קטנה של ספקים, יצרנים ואינטגרטורים יחסית קטנים ודי צעירים, דוגמת: SwitchBee, SmartLive, TopCinema, DiLight, Switch Point, Log-Inn ועוד.

חברת iDigital, באמצעות הכרת השוק שלה דרך לקוחות מוצרי אפל למיניהם בישראל, החלה להתחרות "ראש בראש" מול בזק.

השוואת המתחרים בפתרונות החדשים לבית חכם: בזק מול iDigital:

אין שום דרך קלה להשוות מחירים בין הפתרונות השונים, בגלל השונות העצומה של חבילות הפתרונות המוצעות ע"י המתחרים בשוק הבית החכם. יתרה מכך, השונות היא גם בטכנולוגיות, שהחברות השונות מציעות, מה שיכול להוביל להחלטות מוטעות (כמו "לכידת" הלקוח לפתרון קנייני סגור אצל ספק אחד).

בפתרון של בזק לבית החכם, בזק מספקת במחיר הבסיסי מכשיר אחד לבית (+ גלאי אחד חכם לבחירה מתוך 4 אפשרויות: גלאי דלת או חלון, שקע חכם, נורה חכמה, גלאי מזגן חכם בתוספת 4 ₪ ל-36 חודש). את כל השאר יש לרכוש בנפרד (כמפורט לעיל) ב-36 תשלומים.

המכשיר הבסיסי בפתרון של בזק הוא מוצר אחד, שהוא שילוב של מצלמה, גלאי טמפרטורה, לחות ותאורה, כריזה ושמע דו-כיווני, אזעקה רבת עוצמה, חיישני תנועה וקול. סנסורים נוספים עולים בין 4.90 ₪ ל-9.90 ₪ לחודש, עבור כל רכיב. ניתן לרכוש עד 10 רכיבים לחשבון משפחתי אחד.

בזק משתמשת במערכת מבוססת Z-Wave (או WiFi בכמה מהסנסורים). רוב הרכיבים בפתרון של בזק ל"בית חכם" מגיעים מחברת  iControl Networks האמריקאית (למעט השעון החכם והגלאי למזגן), במערכת המחוברת בתדר מאושר ל-Z-Wave של 916 מגהרץ. אפשר להוסיף למערכת של בזק סנסורים וגלאים, שאינם נרכשים מהחנות של בזק, מכל ספק בשוק, כל עוד הם עונים לתקן Z-Wave ופועלים בתדר המאושר לשימוש בישראל.

מול הפתרון של בזק, חברת iDigital מציעה מערכת ללא דמי שימוש חודשיים, אלא בעלות חד-פעמית הנפרסת על פני זמן (ב-36 תשלומים). במחיר של 157₪ לחודש ב-36 תשלומים מקבלים מערכת בית חכם אוטומטי הכוללת 7 רכיבים. כך, שניתן ליהנות מ-2 חדרים חכמים אוטומטיים, מזגן, 2 תאורות, דוד חשמלי ותריס חשמלי. ההצעה היא מודולרית וניתנת לשינוי בהתאם לצרכים ולרצונות של המזמין. כך, שניתן להוסיף עוד מתגים וחיישנים בלי הגבלה בעלות נוספת של 17 ש״ח לחודש לרכיב, ב-36 תשלומים. המערכת של iDigital מכילה עושר של יכולות (הרבה יותר ממה שיש בבית החכם של בזק), כולל תסריטי פעולה חכמים המבצעים כמה פעולות ביחד, או זה אחר זה, בהתקיים תנאים, שקבע בעל המערכת.

חברת iDigital משתמשת במערכת, שפותחה ע"י חברת גרינפוינט הישראלית, בטכנולוגיה ייחודית, שפותחה על ידה, שנקראת igh בתחום התדרים 433-434 מגהרץ, שהוקצו לה ע"י משרד התקשורת. בכל מתג יש מחשב זעיר הפועל באופן עצמאי ויודע לקבל הוראות מהחיישן, מהאפליקציה או בהפעלה ידנית, וכל רכיבי המערכת משדרים ביניהם בפרוטוקול גלי רדיו (RF) מיוחד, שאינו מצריך תלות בHub- (רכזת) וברשת אינטרנט אלחוטית. זאת, בניגוד למערכת של בזק, שיש בה Hub בתוך המערכת המרכזית ויש תלות מלאה ברשת האלחוט (WiFi) והאינטרנט.

אפשר לרכוש רכיבים נוספים (סנסורים, מתגים, חיישנים וכיו"ב) בפתרון של iDigital, רק מהפורטל של iDigital, או מהמפיצים והמשווקים המורשים של גרינפוינט. אין יכולת להכניס למערכת הבית החכם של iDigital רכיבים שאינם של גרינפוינט.

כפי שניתן לראות מהנתונים של 2 הספקים המובילים כיום בשוק הישראלי בתחום בית חכם, אי אפשר להשוות את המחירים, כי מדובר בגישה שונה לגמרי, גם במחיר, גם בצורת התמחור וגם בטכנולוגיות. לכן, היוועצות במומחים לתחום היא חיונית, בטרם קבלת החלטה, שעלולה להיות מוטעית ללא ייעוץ.

חשמל חכם אלחוטי שקע קיר

בית חכם – טרנדים ומגמות בשוק הישראלי

יש כיום מגמה ודרישה מהשוק הביתי והעסקי לספק יכולות חדשות ומתקדמות, מבוססות ענן וסמארטפונים. למשל: יכולת להדליק את המזגן כשמתקרבים לבית (או למשרד), לסגור אוטומטית את האורות והמזגן כשעוזבים את הבית או המשרד, לראות אם יש פריצה בבית או במשרד, לראות מה עושים הילדים בבית, להשגיח מרחוק על חולים וזקנים הנמצאים בבית, לזהות סיכונים אחרים בבית או במשרד (למשל: שריפה, הצפה וכיו"ב) מרחוק ולקבל התראות על סכנות כאלו, לחבר ציוד וסנסורים מסוג IoT, לחבר מצגות מהטאבלט מחשב נייד או מהסמארטפון ישירות באלחוט למסך הטלוויזיה, ושימושים רבים נוספים, שנמצאים בפיתוח ע"י חברות רבות וכמות עצומה של סטארטאפים בכל רחבי העולם. כיום, כל זה בהישג יד של כל אחד. התחום הזה הפסיק להיות "גימיקים לעשירים בלבד".

מעבר לכך, ניתן כיום להוסיף חיבורים לכל דבר, כולל שימוש ב"עוזר אישי" חכם, שמסייע בקול לבצע מטלות שונות, מפעיל את כל הסנסורים והמתגים הקיימים בבית או במשרד רק בפקודות קוליות ועונה על שאלות מכל סוג, דוגמת: Amazon Echo Dot ו-Google Home, שכרגע אינם פועלים בעברית ואין להם תמיכה בישראל (אבל בקרוב סביר להניח, שנראה פתרונות כאלה בשוק). הפתרונות מהסוג הזה (של אמזון וגוגל) שולטים גם במוצרי בית חכם ובעתיד הקרוב יובילו גם בישראל בשוק הזה.

בארה"ב ובכמה מדינות באירופה, Amazon Echo Dot הוא להיט ענק, שהפך תוך זמן קצר למוביל שוק בתחום פתרונות הבית החכם. באתר המכירות המקוון של אמזון (ובאתרים מקוונים אחרים) יש כבר מאות מוצרי קצה מכל הסוגים, שמתחברים ברשת האינטרנט או ב-WiFi למכשיר ה-Echo Dot (המכונה בשם אלכסה – Alexa) של אמזון ושנשלטים בקולו של המשתמש. אין צורך בשום מכשיר קצה נוסף, כדי לספק פקודות למערכת ולקבל משוב ומידע מהמערכת.

איך זה נהיה כל כך פשוט וזול? הסוד טמון בטכנולוגיה, ששמה Z-Wave, שנסביר אותה בהמשך. בכל מקרה, אין צורך להיות תלויים בבזק או בכל ספק שירות אחר. זאת, מהסיבה הפשוטה: אפשר לרכוש ולהתקין את זה לבד. זה קל ופשוט ומי שלא מתמצא בכלל בהתקנות של מכשירים אלקטרוניים יכול לבקש עזרה מחבר או בן משפחה או לשלם על שעת עבודה של חשמלאי. לחילופין יוכל להזמין שירות ממי שמתמחה בתחום זה.

מה אפשר לחבר למערכת בית חכם?

למעשה הכל. אולם כדאי להתחיל בדברים הכי בסיסיים הנחוצים לכל בית (ומשרד):

 • שליטה על התאורה.
 • שליטה על החימום (דוד חימום) ועל המזגן
 • חיישני תנועה, קול וגלאים על הפתחים. אלה סנסורים המשמשים כמערכת התראה ושליטה על הנכנסים והנמצאים בבית ובמשרד.
 • שקעים חכמים – לשליטה על כל מכשיר חשמלי מכל סוג.
 • מצלמות – משמשות גם לאבטחה וגם לצפייה מרחוק (למשל על תינוק, על הילדים, על בן משפחה חולה, על בן משפחה הזקוק לסיעוד וכיו"ב).
 • גלאים מכל סוג (עשן, דליפת גז, הצפה), עם יכולת משלוח התראות דרך האפליקציה.
 • תריסים – שליטה על מצב התריסים וגם על הווילונות.
 • שליטה על מוצרי המולטימדיה שיש בבית או במשרד (טלוויזיות, נגנים, מערכות קול, קונסולות משחקים וכיו"ב).
 • חיישני חנייה (אם יש חנייה של בעלי הבית או המשרד).
 • חיבור למערכות נוספות דוגמת: שעון חכם, מערכת השקיה חכמה, מערכת האזעקה הביתית או המשרדית, "מוצרים לבנים" חכמים (דוגמת מקרר, תנור או מכונת כביסה, מדגמים חדישים).

 

מה זה Z-Wave?

השוק הגואה של בית ועסק חכם, שנמצא בתחילת דרכו בישראל (במקביל להתפשטות טכנולוגיות "עיר חכמה"), מבלבל את הלקוחות בישראל, משום שיש בשוק שפע של מוצרים ושירותים במחירים מאוד מגוונים.

הבעיה: חלק מהספקים מעוניינים "ללכוד" את הלקוחות בפתרונות קנייניים ובטכנולוגיות סגורות. כך, שהלקוחות יישארו כבולים אליהם לעד ב"חתונה קתולית".

אולם, יש בתחום גם טכנולוגיות, שהן תקן "חופשי" ופתוח, כמו ה-Z-Wave וה-WiFi לדוגמא, והמשמעות היא: יש תחרות חופשית והיצע גדול של מוצרים במחירים טובים, והרבה טכנולוגיה ויכולות, ואפשר להחליף ספק מבלי להחליף את התשתיות, כי התשתיות הן בתקן חופשי ופתוח, שכל אחד יכול לתמוך בו. בנוסף, תשתיות ומוצרים של ספק אחד תואמים תשתיות ומוצרים של ספק אחר, אם כולם עובדים לפי התקן הפתוח. 

רשת Z-Wave בודדת יכולה להכיל עד 232 אלמנטים, כאשר המרחק בין כל זוג יכול להגיע עד כ-300 מטר בקו-ראיה, דבר, שמספיק בהחלט לבית ולמשרד טיפוסי, גם אם יותקן סנסור בכל מוצר חשמלי ובכל שקע הקיים בבית או במשרד. הרכיבים פועלים בטופולוגית MESH (סריג), כלומר כל רכיב יודע לדבר עם הרכיב הבא. כך, שבעצם גם בבית עם 5 קומות ושטח של 2 דונם ניתן ליישם Z-Wave, כאשר במקרה הגרוע ביותר יותקן ממסר פשוט לשם הארכת הטווח לחיבור "קצה לקצה" של כל הסנסורים הנמצאים בבית.

קבוצת חברות הנקראות Z-Wave Alliance התארגנה במטרה לייצר מוצרים תואמים, כדי שיוכלו "לדבר זה עם זה". הקבוצה כוללת למעלה מ-450 חברות וקיימים למעלה מ-1,750 מוצרים תואמים בשוק. היתרון הגדול של טכנולוגיית Z-wave הוא, שניתן לחבר אותה בקלות לענן דרך רשת האינטרנט ולהפעיל אותה מרחוק באפליקציות סלולריות, שניתן להתקין ולהפעיל בכל סמארטפון הנמצא כיום בשוק.

הדבר הכי חשוב בתקן הפתוח: היכולת של הרכיבים בתקן Z-Wave "לדבר אחד עם השני". מוצר של חברה אחת ידבר עם המוצר של החברה השנייה. כל עוד הבקר של העסק מספיק חכם כדי להבין מה המוצרים יכולים לעשות, ניתן לחבר כל רכיב למערכת ולשמור על תחרותיות גבוהה ומחירים טובים לנו הצרכנים.

מערכת בית חכם

האם אפשר להתקין מערכת Z-Wave לבד?

בהחלט. ניתן לרכוש מערכות ,Z-Wave שיש בהן הוראות התקנה והפעלה די פשוטות. הרכיב החשוב ביותר הוא הבקר המרכזי המפקח ומנהל את כל הסנסורים האחרים. מאוד מומלץ לרכוש בקר, שעבר את כל האישורים הרגולטוריים (כולל מכון התקנים). מחירו של בקר (הכי משוכלל) לא אמור לעלות על אלף ₪. בוחרים היכן הוא יותקן בבית וממנו ייעשה החיבור האלחוטי לכל שאר המתגים והסנסורים, שבוחרים להתקין, שאינם יקרים (עשרות עד מאות בודדות של ₪, לכל רכיב).

היות ומדובר בטכנולוגיה אלחוטית, היא יכולה להתחבר לכל מתג, סנסור או רכיב (כל עוד הטווח לא גדול מדי), שמתקינים בבית או במשרד. תשומת לב, שבמקום בו יש קירות עבים מאוד כמו של ממ"ד ומרתף, יש סיכוי סביר, שיהיה צורך לבצע סלילה של חוטים למקומות הללו או להתקין בהם בקר נוסף. אם שידורי WiFi מנתב אינטרנט לא מגיעים לממ"ד או למרתף, גם שידורי Z-Wave לא יגיעו לשם.

אחרי שמחברים את הבקר לחשמל, כל רכיב אחר (סנסור, מתג וכיו"ב), שמתקינים, עובר תהליך קצרצר של "התאמה" ו"צימוד" לבקר ומרגע זה הוא נשלט ע"י הבקר. את הבקר אפשר (ורצוי) לחבר לאינטרנט וממנו לשלוט בבקר באמצעות אפליקציה לסמארטפון. באפליקציה אפשר לשלוט בכל דבר, למשל להדליק את המזגן כשמתקרבים לבית, או לכבות אותו כשיוצאים מהבית. אפליקציות מתקדמות מאפשרות לכל הפעולות להתבצע אוטומטית, לפי הגדרות, שבעל המכשיר החליט עליהן מראש (למשל: אם נכנסים לבית: האורות יידלקו, התריסים יורמו, דוד המים יידלק והמזגן יפעל).

תשומת לב, שמכשירים חשמליים לא עובדים בלי חשמל. לכן, לכל רכיב חשוב, שעובד על חשמל, למשל הבקר המרכזי, יש לרכוש עבורו UPS ("אל-פסק") כדי שיפעל גם בהפסקת חשמל וגם יהיה מוגן בפני קצרים וברקים.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת פתרון חדש עבור בית חכם:

מערכת בית משרד חכם ניתן לרכוש, להתקין ולתחזק לבד, ע"י מי שיש לו ידע טכני בסיסי. למי שלא מעוניין לעשות זאת לבד, או מעוניין לבחון את המערכת לפני החלטה, מומלץ לרכוש לתקופת התנסות מערכת אחת בסיסית מכל ספק, מבוססת תקן פתוח לבית חכם. זאת, כדי להתנסות בה ולראות אם היא עונה לצרכים של הבית או העסק. רכישה של מוצר בתקן פתוח מבטיחה, שרכישה של מוצרים נוספים גם מיצרנים אחרים תהיה תואמת ותאפשר לכל הרכיבים "לדבר זה עם זה".

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מהו האתגר הכי משמעותי בבית או בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות מערכת "בית עסק חכם"? 
מה אתה יודע על ההבדלים בין מערכת Z-Wave וטכנולוגיות בית ומשרד חכם אחרות הקיימות בשוק? מה הטכנולוגיה המתאימה לך ולצרכי בני המשפחה או העובדים שלך? 
אם יש לך כבר מערכת "בית חכם", ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו. 
איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מערכת בית משרד חכם המתאימה לצרכיך?

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פתרונות בית חכם – השאירו פרטים כאן

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "בית חכם", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

SwitchBee – A Quick Switch to A Smart Home

 

פוסטים נוספים