fbpx

קווי תקשורת בינלאומיים – מה יגרום לך לעבור לקווים חדישים, זולים בעשרות אחוזים, מתקדמים ומאובטחים?

קווי תקשורת בינלאומיים SD-WAN

 

תקציר:

 

 • עסקים רבים בכל העולם עוברים מחיבורי תקשורת ותיקים לחיבורי SD-WAN. למה זה קורה?

   

 • עסקים עוברים לשירותי ענן, בחיבורים הנייחים והניידים שלהם, לרבות גיבוי בענן. אולם, תשתיות קווי התקשורת הבינלאומיים לענן ובענן אינן מאובטחות תמיד ברמה מספקת ולעיתים לא עונות על הרגולציות וההנחיות החדשות, שנוגעות לעסקים מכל הסוגים ומכל סדר גודל. מה עושים? מבחר טיפים.

   

 • מי מוביל בתחום הפתרונות החדשים בתחום קווי תקשורת מקומיים ובינלאומיים המתאימים לעסק שלי?

   

 • ממי אני יכול לקבל ייעוץ לבחירת פתרונות לקווי תקשורת בינ"ל זולים ומאובטחים המתאימים לצרכי העסק שלי?

 

הטרנד המבוקש ביותר כיום בשוק ה-ICT (מידע ותקשורת) העולמי כמו גם בישראל בתחום התקשורת ובמיוחד בתחום חיבורי אינטרנט לעסקים זה SD Software Defined.

זה כרגע מתמקד בעיקר ב-SD בתחום הקמפוסים, הארגונים והעסקים מכל הסוגים והגדלים, גם ב-Data Centers מקומיים ובינלאומיים, ובשוק המקומי כבר קיימים פתרונות מתקדמים ביותר מהיצרנים המובילים בתחום הזה.

כמו בעולם, גם בישראל התחיל ביקוש בתחום הקישורים המרחביים – SD-WAN (ר"ת: Software Defined Wide Area Network). התמריץ הכלכלי לעבור ל-SD-WAN מאוד משמעותי, עם קפיצה מדהימה ביכולות והתקדמות הטכנולוגית מאוד מרשימה במעבר הזה. לפי כל התחזיות הביקוש לזה ילך ויגבר בתקופה הקרובה.

לכל מי שזקוק לקישורים בינלאומיים ו \ או יש לו סניפים וחיבורים לחו"ל, יש כאן דרישה הולכת וגוברת ומהירה מאוד לפתרונות SD-WAN. בד"כ, משלבים זאת עם פתרונות משלימים מעולם ה-ICT.

בתחום ה-Access (הגישה) יש יתרון רב בגישת ה-SD. במקום הרבה קופסאות, שמותקנות מיצרנים שונים למטרות שונות בכניסה לארגון או לעסק, מותקן רק מוצר אחד בכניסה לארגון, תחת מערכת הפעלה ושליטה אחת.

זה הופך את כל הרשת של העסק או הארגון לשטוחה, ל-Fabric אחד, שניתן להריץ עליו הכל, עם אוטומציה מלאה, עם נראות (שקיפות) קצה לקצה, עם יכולות אבטחת מידע ושמירה על הפרטיות – ברמה המרבית.

הדבר החשוב ביותר כיום לחברות מתקדמות בתחום ה-ICT: קל לנהל קונטיינרים בגישת ה-SD, כי היתרון של קונטיינרים זו היכולת לשנע ולהניע אותם ממקום למקום. ב-SD זה נהיה שקוף, קל ואוטומטי.

 

מהי המשמעות של החידוש הזה בתחום החיבורים וקווי התקשורת הבינלאומיים?

 

החידוש המרכזי, כאמור לעיל, נקרא בשם הטכנולוגי SD-WAN, שיפורט להלן, שירות חדשני המחליף בהדרגה את שיטת ה-MPLS, שמאוד מקובלת בחיבורים של קווי תקשורת בינלאומיים.

היתרון במעבר ל-SD-WAN הוא לא רק במהירות החיבור, קלות הפריסה והוזלה משמעותית של עלויות התקשורת, אלא בכך, שהכול הופך לווירטואלי, גם ה-WAN. הכל מבוסס תוכנה. בכך, "עוקפים בסיבוב" את ספקי החומרה ובזק, ששלטו עד היום ובמשך שנים רבות בתחום ה-WAN.

פתרונות SD-WAN (שהם פתרונות מבוססי תוכנה) הם הלהיט הנוכחי והעתידי. הפתרונות הללו ניתנים למימוש בצורה המיטבית על חיבורים מבוססי אתרנט קצה לקצה (כלומר: גם ב-LAN וגם ב-WAN). פתרונות החיבור הישנים, שמבוססים על פרוטוקולים דוגמת MPLS, מוחלפים בפתרון מהיר יותר, גמיש יותר וזול הרבה יותר.

ניתן גם לקבל "שרידות" ו"המשכיות עסקית" טובות הרבה יותר כשמחברים את תשתיות ה-SD-WAN בתקשורת הקווית עם חיבורי אלחוטיים ו \ או סלולריים. כך, שאם החיבור הקווי נופל, התקשורת עוברת אוטומטית לרשת הסלולרית או האלחוטית.

בנוסף, טכנולוגיית "הבית, המשרד והעסק החכם" היא אחד התחומים הצומחים בעולם כיום והיא מביאה איתה פתרונות טובים לצרכים בסיסיים ומהותיים לצרכן כגון: הגדלת השליטה, האבטחה והביטחון, גם מרחוק, שליטה על הבית \ המשרד \ העסק וצפייה על הנעשה בו מרחוק, פיקוח מרחוק על פעוטות, ילדים וקשישים (גם בבית וגם במוסדות) וכמובן חיסכון בעלויות. למעשה, הפתרון הזה מתאים לכל בית, לכל עסק ולכל משרד ובמחירים מאוד אטרקטיביים. חיבורי SD-WAN משתלבים היטב במגמה הזו.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פתרונות קווי תקשורת בינלאומיים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

מי ספק הפתרונות המוביל בתחום ציוד לחיבורי SD-WAN?

 

מעבר לפתרונות של קבוצת דל טכנולוגיות (לרבות VMware), שכרגע מתחילה לבסס את עצמה בשוק לכיוון של הובלת השוק (כך היא מקווה), כרגע מובילת השוק היא פורטינט (Fortinet), שנמכרת בישראל ע"י מגוון רחב של מפיצים, ספקי תקשורת ואינטגרטורים.

גישת ה'אבטחה קודמת לכל' של פורטינט ל-SD-WAN ממשיכה לצבור מומנטום בכל העולם. פורטינט, שהיא מובילה עולמית בפתרונות אבטחת סייבר מקיפים, משולבים ואוטומטיים, מדווחת, שפתרון ה-FortiGate Secure SD-WAN צובר מומנטום בקרב לקוחות, שותפים והשוק ושהוא זוכה לתוצאות טובות מאוד בבדיקות עצמאיות של הפתרון. ה- FortiGate Secure SD-WANשל פורטינט זוכה לפופולריות רבה בקרב ארגונים שונים ברחבי העולם.

דו"ח אחרון של חברת גרטנר בנושא “Survey Analysis: Address Security and Digital Concerns to Maintain Rapid SD-WAN Growth”, מפרט כיצד אבטחה היא הדאגה הגדולה ביותר בתחום רשת התקשורת המרחבית (WAN). לפי הדו"ח, "לקוחות ממשיכים לחפש אחר נראות וביצועי WAN טובים יותר, אך האבטחה נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהם ככל שהדבר נוגע לאתגרים שלהם עם "WAN. למעשה, 72% מהמשיבים העידו, שבטחה היא הדאגה העיקרית שלהם בכל הקשור לרשת המרחבית (WAN).

ארגונים מאמצים באופן הולך וגובר גישת אינטרנט ישירה בפריסות ה- SD-WAN שלהם, פעולה המעלה חששות ודורשת ממנהלי אבטחת המידע מעורבות גבוהה לצורך מעבר חלק של כל פריסות ה-SD-WAN. בו-בזמן, ספקיSD-WAN  רבים אינם מספקים את מאפייני האבטחה המתקדמים הנדרשים לפריסות מסוג זה.

בגרטנר טוענים, ש"במצב הנוכחי, מרבית ספקי ה- SD-WAN תומכים ביכולות בסיסיות כמו פיירוולים ו-VPN בפיקוח המדינה; ועם זאת, הם לוקים בחסר ולכן, תלויים בשותפי אבטחה, שיספקו להם יכולות מתקדמות כמו מערכת למניעת חדירות, ניתוח נוזקות ו-Sandboxing".

כתוצאה מכך, ארגונים רבים יותר מחפשים לשלב אבטחה מעולה ברמה ארגונית בקצה ה-WAN כדי לשפר את יעילות האבטחה שלהם ולהפחית עלויות באמצעות הפסקת התלות בספקים מרובים. עוד מצא הסקר, ש"ההשקעות המקסימליות הקרובות תהיינה בתחום של אבטחה מפני פריצות באינטרנט".

 

ה-SDWAN המאובטח של פורטינט:

פתרון ה-FortiGate Secure SD-WAN של פורטינט מספק את הפונקציונליות של ספקי SD-WAN עם אבטחה מתקדמת מובנית בפתרון אחד. הפתרון מגובה ע"י בדיקות עצמאיות, שנועדו לספק איכות חוויה מצוינת לווידאו וקול, תפוקת VPN גבוהה והיחס הטוב ביותר בין מחיר וביצועים. פונקציונליות ה-SD-WAN  פותחה באופן פנימי ואורגני בפורטינט ומהווה מאפיין של כל פיירוול של הדור הבא של FortiGate. מעבדי אבטחה מובנים ומודיעין איומים של מעבדות FortiGuard מוודאים, שהאבטחה היא חלק בלתי נפרד מפתרון ה-SD-WAN של פורטינט.

פורטינט מאמינה בבדיקות עצמאיות ומבדקים של צד ג' כדי לבחון את יעילות הפתרונות שלה. בין התוצאות האחרונות בתחום ה-SD-WAN המאובטח של פורטינט ניתן למצוא, שפורטינט מוקמה ברביע ה-Challengers בריבוע הקסם של גרטנר בנושא תשתית קצה לרשתות תקשורת מרחביות בזכות שלמות החזון של החברה. פורטינט קיבלה את מספר הביקורות הגבוה ביותר מכל ספקי האבטחה האחרים ב-Gartner Peer Insights בשוק תשתיות הקצה לרשתות WAN. פורטינט היא הספקית היחידה בעלת יכולות אבטחה, שקיבלה את הדירוג "מומלץ" מטעם מעבדות NSS במבדק ה-SD-WAN.

ג'ון מדיסון, סגן נשיא בכיר לתחום מוצרים ופתרונות בפורטינט: "בנוף האיומים של היום, אבטחה לא יכולה להיות רק מחשבה זניחה כאשר העניין נוגע לפריסת רשת. החידושים וההתפתחות של פורטינט, שממוקדים בתחום ה-SD-WAN הטוב ביותר מסוגו עם פיירוול מובנה של הדור הבא, מספקים את הגנת האיומים המתקדמת הדרושה לחיבוריות אינטרנט ישירה. הגישה שלנו של שילוב הדוק בין אבטחה ופונקציונליות SD-WAN ממזערת את מורכבות הניהול, מוודאת פריסה בטוחה יותר ומסייעת להפחית עלויות. כל אלה יוצרים תהודה אצל הלקוחות ואנו רואים אימוץ מהיר של ה-FortiGate Secure SD-WAN”.

 

4 השיטות הטובות ביותר בדרך לאימוץ פריסת SD-WAN כחלק מאסטרטגיית האבטחה שלכם:

ה- FortiGate Secure SD-WAN של פורטינט זוכה לפופולריות רבה בקרב ארגונים שונים ברחבי העולם. לפניכם 4 השיטות הטובות ביותר, ששימשו את הלקוחות בבואם לאמץ פריסת SD-WAN מאובטח ע"י מינוף הפתרון של פורטינט: 

 1. אבטחה ברמה ארגונית לגישה ישירה לאינטרנט – עם התגברות הדרישות לרוחב הפס, סניפים ארגוניים רבים מתרחקים מה-MPLS (Multiprotocol Label Switching) לטובת פס רחב במטרה להפחית את הוצאות התפעול (OPEX). הדבר מגדיל את סיכוני האבטחה, היות ויישומים קריטיים משתמשים בגישה ישירה לאינטרנט. FortiGate Secure SD-WAN מאפשר ללקוחות להשתמש בפיירוול מאובטח ברמה ארגונית של הדור הבא כדי לספק הגנה ואיתור איומים מלא יחד עם חוויה באיכות גבוהה ליישומים למטרות עסקיות.
 1. בדיקה מעמיקה של תעבורה מוצפנת לתמיכה בטרנספורמציה דיגיטלית – ארגונים מאמצים יותר יישומי SaaS לשיפור היעילות התפעולית. על אף זאת, עם השינויים בתחום היישומים, תעבורה מוצפנת הגיעה לסף חדש של מעל ל-72% מכלל תעבורת הרשת. האקרים מנצלים את המגמה ומסתירים נוזקות בתעבורה המוצפנת. FortiGate Secure SD-WAN מהווה את הפתרון היחיד עם מעבד תכליתי מובנה, שמעוצב כדי לספק בדיקות SSL מעמיקות עם ביצועים גבוהים בקצה ה-WAN כדי לבחון תעבורת נוזקות יחד עם נראות עמוקה ליישומים.
 1. אבטחה עבור סניפי SD – ה-SD-WAN מספק ליישומים אוטומציה וגמישות הדרושות כדי לפשט פעילויות רשת, אך לוקה בחסר ככל שהדבר נוגע בשילוב עם מכשירים אחרים בסניף. פורטינט מאפשרת ללקוחות להרחיב את ה-SD-WAN לסניפים מבוזרים ע"י שימוש בנקודת הגישה והמתגים המאובטחים שלה. החדשנות של פורטינט ממשיכה לספק שילוב מעמיק בין FortiGate, FortiAP ו-FortiSwitch כדי לאפשר ללקוחות להפחית בצורה משמעותית את המורכבות באמצעות פריסה של אבטחה, נראות וניהול מאוחדים ברחבי הסניף.
 1. השגת תאימות עם שירותי דירוג אבטחה -FortiGate Secure SD-WAN מספק את שירותי דירוג האבטחה הראשונים בתעשייה לצורך תאימות כדי לאפשר ללקוחות להיות מודעים תמיד למצב האבטחה שנפרסה, להשוות אותה לעמיתים בתעשייה ולהעריך את היעילות שלהם בניהול סיכוני אבטחה של סניפי הארגון בחיבוריות אינטרנט ישירה.

 

פתרון מתחרה חשוב הוא מבית ג'וניפר – Juniper:

ג'וניפר נטוורקס הופכת את יתרונות ה-SD-WAN נגישות לכל ארגון בעזרת פתרון מבוסס ענן: Contrail SD-WAN של ג'וניפר כשירות מתחבר ומנהל כעת את כלל פתרונות ה-WAN של ג'וניפר, וסולל את הדרך לארגונים מונעי בינה מלאכותית (AI).

ג'וניפר נטוורקס, שהיא מובילה עולמית ברשתות אוטומטיות, סקלאביליות (יכולת גדילה) ומאובטחות (מיוצגת בישראל ע"י מגוון רחב של מפיצים ואינטגרטורים), הודיעה על השקת גרסה מבוססת ענן לפתרון ה-SD-WAN שלה, המוצר הסקלאבילי ביותר בשוק היום. Contrail SD-WAN החדש של ג'וניפר כשירות, מאפשר לארגונים דרך פשוטה לנהל ולאבטח לא רק את תשתית ה-WAN, אלא גם סניפי רשתות LAN ו-WiFi הפועלים בדרך כלל לצידה.

היתרונות הכלכליים של שימוש בענן ברורים לכל. ארגונים צורכים יישומים ושירותים בעיקר דרך הענן כדי ליהנות מיתרונות העלות הנמוכה והגמישות. פתרון מבוסס ענן מפשט משמעותית את תפעול הארגון המבוזר, שמתפתח במהירות בעזרת הסרת הצורך של הארגונים להפעיל תוכנות בעצמם.

אך פישוט זה אינו יכול לבוא על חשבון יכולת הארגון להתאים עצמו למורכבויות המגיעות ביחד עם גדילה ושדרוג. פתרון ה-SD-WAN הסקלאבילי, מבוסס ענן של ג'וניפר, מסייע לארגונים להיערך לעתיד לצד פישוט המערכות היום. הפתרון החדש משלב את הפשטות של מודל מחשוב הענן עם התזמור המרכזי של Contrail על תשתית הרשת, תוך אספקת כל היתרונות המתקדמים של הרשת האוטומטית, אבטחה, אנליזה ובינה מלאכותית ל- IT.

ביקאש קולי, מנהל טכנולוגיות ראשי בג'וניפר: "Contrail SD-WAN של ג'וניפר כשירות מתחבר בקלות ומנהל את כל חבילת השירותים של ג'וניפר ופתרונות הסניף וה-WAN, תוך שימוש ביתרונות ה-SDN והפיכתם נגישים לכל ארגון. זה צעד משמעותי במתן אפשרות ללקוחותינו לשדרג לארגון מבוסס בינה מלאכותית, הרחבת שינוי צורת ה-SDN מעבר לענן ומרכזי נתונים לסניף ול-WAN. באמצעות השקה זאת וביחד עם רכישת Mist, עליה הודענו לאחרונה, אנו עושים צעדים מובילים בתעשייה כדי להפוך את הבינה מלאכותית לאפשרית עבור חברות בכל הגדלים".

הצעה זו מאפשרת ללקוחות מודל אספקה חדש לפתרון ה-WAN של ג'וניפר העשיר באפשרויות וכולל חבילה של יכולות חדשות לתמיכה באוטומציה מאובטחת לכל אורך חיי הטמעת השירותים בארגון:

 • גמישות SD-WAN ראשונה מסוגה – Contrail SD-WAN תומכת כעת בגרסאות רבות יותר של קישורי WAN פאסיביים היברידיים שרידים, פיצול תעבורת האינטרנט ישירות בציוד ה-CPE או העברת כלל התעבורה דרך נקודה מרכזית, וטופולוגיות כמו Hub & Spoke, Partial Mesh וקישוריות Dynamic mesh של כל אתר לכל אתר. שירות זה נבדק גם ע"י צד שלישי EANTC ברמות של למעלה מ-10,000 אתרי קצה והוא רב יכולות, שמאפשר סקלאביליות חסרת תקדים.
 • סניף LAN ו-WAN מנוהל מרכזית – מחבר את סדרת מוצרי מתגי האת'רנט EX של ג'וניפר לצומת WAN בודדת או דואלית של סדרות NFX או SRX ומאפשר ללקוחות לנהל באופן אוטומטי את מדיניות ה-WAN וה-LAN ואספקת קישוריות מאובטחת.
 • אבטחה מנוהלת – ללקוחות יש היום מבחר עשיר יותר ושליטה בניהול צרכי האבטחה שלהם, לרבות אינטגרציה עם ZScaler ספק אבטחת ענן וניהול אפשרויות הדור הבא של חומת האש עבור מכשירי SRX ו-NFX, כולל Sky ATP של ג'וניפר.
 • שילוב Mist Systems – Mist, הספק המוביל בבינה מלאכותית עבור IT עם ה-LAN האלחוטי הראשון מסוגו בעולם המבוסס בינה מלאכותית, משולב כעת בממשק הניהול של ה-Contrail החדש. לקוחות יכולים לראות נתונים תפעוליים ואנליטיים אודות הרשת האלחוטית לצד ה-WAN, ה-LAN והאבטחה.
 • פתרון פתוח וגמיש – Contrail SD-WAN, פתרון גמיש המספק לארגונים יכולת להטמיע ולהתפתח במהירות, מאפשר ללקוחות להרחיב SD-WAN מאובטח למרכזיות ולאתרי קצה בענן, פשוט בעזרת הוספת vSRX לענן ציבורי בבחירת IaaS. נוסף על כך, הארכיטקטורה של ג'וניפר, שמבוססת על סטנדרט פתוח ו-API פתוח, מאפשרת אינטגרציית מערכות שקופה ואוטומציית זרימת NetOps.

דניאל ג'ונס, מנהל מידע ראשי של העיר פורטסמות', וירג'יניה, ארה"ב: "העיר פורטסמות' אימצה גישה הוליסטית כדי להפעיל את הרשת שלנו ברמה, שתדרבן את העיר החכמה והקישוריות באזורים החכמים אליהם אנו מכוונים, ושיתוף הפעולה שלנו עם ג'וניפר נטוורקס היה רב ערך. פתרון ה-SD-WAN החדש של ג'וניפר יאפשר פישוט, גמישות ואבטחה הנדרשים להתרחב מעבר למטרות העיר החכמה הראשוניות שלנו ויתבע את הזכות המגיעה לו כמרכז טכנולוגי לעסקים הדיגיטליים הטובים והמבריקים ביותר".

עם Contrail SD-WAN של ג'וניפר כשירות, החברה מכשירה את הקרקע עבור הצעד הבא באבולוציית ריבוי העננים, ומאפשרת ללקוחות לחבר תשתית מבוזרת ולתזמר פעולות במרוכז. פתרון סקלאבילי (עם יכולת גדילה), פתוח, מוכן לעתיד זה מציע ללקוחות את הפשטות של שירות מבוסס ענן, ביחד עם העוצמה של רשת מוגדרת תוכנה ואבטחה.

 

קווי תקשורת בינלאומיים SD-WAN

 

קווי תקשורת בינלאומיים – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מי מספק חיבורים של קווי תקשורת בינלאומיים בישראל?

בנובמבר 1990, הונח (ע"י בזק) הכבל התת-ימי הראשון בישראל, שנקרא EMOS-1, שמחבר את ישראל עם טורקיה, יוון ואיטליה. הכבל הזה עדיין פעיל. מאז, הונחו כבלים נוספים המספקים תקשורת גדולה יותר בין ישראל לחו"ל.

כך, ניתן לחבר רשתות תקשורת מישראל לכל מקום בעולם בחיבורי סיבים אופטיים, שהם תשתית התקשורת הטובה, האמינה והמהירה ביותר הקיימת כיום.

כיום יש כמה ספקי חיבורי כבלים ימיים לחו"ל והגדולים בהם הם:

א. חברת Sparkle (לשעבר חלק מטלקום איטליה וקודם לכן המערכת הזו נקראה מד-נאוטילוס – MedNautilus). החל מ-2001 ועד היום, פרושה בישראל תשתית תקשורת של סיבים אופטיים בשם IC-1, בין ערים מרכזיות ואזורי תעשייה. תשתית זו הוקמה ע"י מד נאוטילוס ומאז 2005 היא בבעלות חברת פרטנר. אליה מחוברים ספקי גישה לאינטרנט וגופים שונים. רשת זו כוללת כבל תת-ימי המחבר ערים לאורך מישור החוף בין נהריה לאשקלון. ב-2001 מד נאוטילוס פרסה בין ישראל לאירופה וארה"ב צמד כבלים תת-ימיים, שדרכו מועבר חלק גדול מתעבורת האינטרנט של מדינת ישראל, מכיוון שלישראל אין חיבור כבלים יבשתי להעברת תעבורת האינטרנט דרך המדינות הסמוכות לה, מסיבות פוליטיות. צמד הכבלים במבנה טבעתי מחובר ישירות לכמה מדינות בים התיכון דוגמת יוון, קפריסין, תורכיה ואיטליה (ומאיטליה נעשה החיבור למערב אירופה ולאמריקה).

ב. בזק בינלאומי. בזק בינלאומי היא החברה היחידה בישראל בעלת תשתית בינלאומית עצמאית לחלוטין, שמחברת את ישראל לשדרת האינטרנט הבינלאומית. הכבל התת ימי מוגדר כיום כתשתית קריטית לאומית למדינת ישראל ואחראי לתעבורה של כ-40% מהקיבולת האינטרנט של ישראל ומחובר אל שדרת האינטרנט העולמית. פריסת הכבל היא מישראל לבארי שבאיטליה (כ-2,300 ק"מ) ומשם אל רחבי העולם והוא מספק קיבולת של TB 12.2, פי 4 מהיכולות, שהיו קיימות בישראל עד פריסת הכבל של בזק בינלאומי.

ג. חברת טמרס טלקום. פרסה ב-2011 כבל לקפריסין ומשם הוא מחובר לצרפת ומשם לגרמניה ולבריטניה ומשם לכל רחבי העולם, בדגש על חיבור למתקני העננים הגדולים בעולם של: אמזון, גוגל ומיקרוסופט. כמהISP  מחוברים לעולם דרך טמרס טלקום ויש ארגונים ועסקים לא מעטים הרוכשים חיבור דרך טמרס טלקום כגיבוי לחיבורים הבינלאומיים האחרים (בזק בינלאומי ו \ או Sparkle).

מעבר לחיבורים הללו, של קווי תקשורת בינלאומיים בסיבים אופטיים, יש חלופה זמינה לחיבור לווייני לכל העולם דרך כמה ספקי חיבורי לוויינים ישראלים ובינלאומיים.

הספקים הלוויינים הבינלאומיים הישראליים המובילים הם:
 • גילת רשתות לוויין,
 • חברת חלל תקשורת (לווייני "עמוס"),
 • חברת MX1 – לשעבר RRmediaוקודם לכן RRsat של בזק, עם חוות לוויינים גדולה בעמק האלה ועוד כמה חוות לוויינים קטנות).

בנוסף אליהם, יש עוד כמה ספקים קטנים וכן נציגויות של ספקי חיבורי לוויינים של חברות בינלאומיות, שפתחו סניף שיווק ומכירות בישראל.

אולם, השימוש העיקרי לחיבורי לוויינים בישראל הוא לשידורי טלוויזיה ורדיו ולצרכים עסקיים ספציפיים (למשל: למידה מרחוק, שיחות ועידה, קישור למקומות, שאין בהם תשתיות סיבים אופטיים וכיו"ב).

עסקים וארגונים מעטים בישראל רוכשים חיבורי לוויינים לצרכי Data וטלפוניה, בעיקר הם עושים זאת לצרכי גיבוי, אם במקרה החיבור בסיבים ימיים לחו"ל מתנתק באופן מוחלט מאיזו סיבה. במציאות זה טרם קרה עד היום בהיסטוריה של חיבורי הסיבים לקווי תקשורת בינלאומיים מישראל.

 

 1. מה המשמעות של SD-WAN בקווי תקשורת מאובטחת בינלאומית?

יצוין, שתחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. כאמור, מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים עם פתרונות חדשים, דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN, שמסופקים, למשל, ע"י קבוצת בינת, בזק בינ"ל ופרטנר (מובילת שוק) וקבוצת דל טכנולוגיות באמצעות האינטגרטורים המפיצים את הפתרונות שלה.

במקום רכיבי קצה Access Points המבוססים על קופסאות נפרדות וסגורות לצרכים השונים דוגמת: ניתוב, סינון ואבטחה, רכיבים יקרים, שהיו קשים לתחזוקה ומלכדו את הלקוחות לעולמים עם ספק אחד, חומרה ותוכנה יחד, מוצעת הגישה הפתוחה והווירטואלית.

לאחרונה, חברת הענק הבינלאומית VMware (מקבוצת דל טכנולוגיות) דיווחה, שיש לה בישראל כבר מעל ל-250 לקוחות בחיבורי SD-WAN (חלקם הגדול חוברו לרשת באינטגרציה ע"י פרטנר). זאת, תוך פחות משנתיים מאז שהחלה להציע את השירות הקווי החדש הזה בשוק הישראלי. בהחלט התפתחות מהירה ביותר של חיבורים קווים חלופיים לעסקים, שמתחרים "ראש בראש" בפתרונות של קבוצת בזק. כך, הפכה VMware למובילת שוק בתחום זה בעולם, כמו גם בישראל.

 המעבר של השוק לכיוון SD-WAN מביא טכנולוגיה חדשה, שמשנה את כל מה שהכרנו עד היום בתחום התקשורת. הפיכת הרשתות לווירטואליות גם בתחום ה-WAN (הרשת המרחבית שמחוץ לעסק) זו מהפכה של ממש. אין יותר צורך בחיבורי ה-WAN היקרים מאוד והמסורבלים של העבר.

על פי חברת המחקר IDC, היקף המעבר של עסקים וארגונים לחיבורי SD-WAN בארצות המערב נמצא בעלייה מסחררת של כ-70% בכל שנה וזה יימשך כך לכל אורך העשור הקרוב. המחירים האטרקטיביים, החיסכון בהוצאות, פשטות ההתקנה, קלות ההפעלה ורמת האבטחה המשופרת, כל אלה דוחפים את המנהלים ובעלי העסקים בכל העולם וגם בישראל, לזנוח את הטכנולוגיות הישנות ולעבור ל-SD-WAN.

כיום מוסיפים למערכות ה-SD-WAN יכולות אנליטיות (AI, "אינטליגנציה מלאכותית") ויכולות "למידת מכונה" (ML- Machine Learning). כך, שמדובר בפתרונות המתקדמים ביותר מבחינה טכנולוגית בשוק ה-ICT.

ב-2020 או לכל המאוחר ב-2021 נתחיל להכיר גם בישראל, די באיחור, את חיבורי הסלולר רחב הפס ב-5G, שכבר קיים ברחבי העולם, ברוחבי פס מצוינים (עד 10 גיגה), לבתים ולעסקים קטנים עד בינוניים. יצוין, שרשתות SD-WAN וגם רשתות IoT (אינטרנט של הדברים, דהיינו: בעיקר סנסורים מכל סוג ופתרונות "בית ועסק חכם") המתחילות להתפשט בעסקים רבים בארץ, רשתות שהן חלק בלתי נפרד מרשתות התקשורת של ההווה והעתיד, תוכננו לפעול גם על רשתות 5G של עולם הסלולר, וגם על רשתות האלחוט בגלים מילימטריים.

 

 1. איך מספקים בישראל שירות לקווי תקשורת בינלאומיים במערכת מאובטחת לגיבוי לענן בגישת ה-SD-WAN?

דוגמה לפתרון כזה היא בקבוצת פרטנר, אחת מספקי הפתרונות הללו, שמובילה כרגע בשוק. פרטנר מתחרה "ראש בראש" בקבוצת בינת, במיוחד באינטרנט בינת, בתחום הספציפי הזה, וגם בבזק בינלאומי.

פרטנר מציעה פתרונות עסקיים במגוון רחב של תצורות. הלהיט הטרי ביותר, כאמור לעיל: חיבורי SD-WAN עם NFV (ניהול וירטואלי של היישומים בענן, יישומים ואפליקציות של שירותי התקשורת). זאת, בשת"פ הדוק של פרטנר עם חברת הענק VMware ביחד עם חברת ההזנק Cloudify הישראלית. זה משולב עם פתרונות טלפוניה קווית במגוון רחב של תצורות, החל ממרכזיות פיזיות בעסק וכלה במרכזיות בענן ומגון פתרונות משלימים בכל תחום, החל מסייבר, דרך מולטימדיה וטלוויזיה וכלה בתקשורת בינלאומית. זאת, בתוספת שירותי ערך מוסף לכל צורך ובראשם שירותים מאוד מבוקשים דוגמת גיבוי בענן (קרוי בפרטנר: CloudUp360), אירוח שרתים ואתרים ועוד. זה כולל שירותי אינטגרציה, תכנון, הקמה, תפעול, תחזוקה, ניטור, שליטה ובקרה ועוד, לכל חיבורי הענן. הפתרון החדיש ביותר קרוי: V-Net – לניהול תשתיות התקשורת בענן. פרטנר מציעה שירותי תמיכה ושירות לרבות באתר הלקוח 24X7. התחייבות (SLA) ל-4 שעות לטיפול בתקלה מרגע הדיווח על התקלה.

בכל מקרה, מומלץ מאוד בטרם בחירת ספק שירות לבצע תיחור מקצועי בין ספקי השירות ולשקלל לא רק את המחיר, אלא גם את רמת השירות, ה-SLA המובטח ואת יכולת ההתאמה האישית והגמישות של ספק השירות מול צרכי הלקוח העסקי. 

 

 1. איך עוברים לקווי התקשורת הבינלאומיים וגיבוי לעסקים בענן ב-SD-WAN?

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון.

כל התהליכים הללו מחייבים מנהלים ובעלי עסקים לשקול החלפה או שדרוג של רשתות התקשורת הפנימיות – LAN, או החיצוניות – WAN. אם אפשר, להחליף הכל בו זמנית וב"מכה אחת".

התשתיות הוותיקות בעסקים בישראל, ברוב המקרים, מבוססות על טכנולוגיות אנלוגיות וטכנולוגיות ISDN המכונות בישראל בשם PRI, או טכנולוגיות נל"ן ישנות אחרות (דוגמת SDH). גם חיבורי IP-PRI הם למעשה אמולציות של ISDN, ולא Pure IP קצה לקצה. כדי לקבל את כל היתרונות של עולם ה-IP והיכולות הקיימות בשירותי הענן, יש צורך, שמערכות ה-IP תהיינה Pure IP "קצה לקצה".

 המגמה היום היא, שהכול דיגיטלי, והגבולות הטכנולוגיים בין ה-LAN וה-WAN מיטשטשים. לכן, ספקי התקשורת המובילים בכל העולם מתקדמים ועוברים לטכנולוגיות וירטואליות, SD-WAN, שמשמעותן: מהענן הנמצא ב-Data Center אי שם בעולם ועד לפורט המחשב או הטלפוניה בתוך העסק בכל פינה של העסק, הכל אותו דבר, עם אותם פרוטוקולים, יכולות והגנות, "קצה לקצה".

המעבר לשיטת SD-WAN מייתר את כל שיטות החיבור הקודמות ובכללן את חיבורי ה-MPLS וה-IP-VPN היקרים למינם. זה ייקח זמן עד שהשיטה הזו תתפשט בכל רשתות התקשורת בישראל. אולם, המהפכה כבר החלה ומומלץ לכל עסק לבחון כבר היום הצטרפות למהפכה הזו, שמובילה לצד חיסכון אדיר בהוצאות, גם לשיפור משמעותי ביכולות של הרשת העסקית.

אם עוברים לאתרנט קצה לקצה, ניתן לשלב ממש הכל "קצה לקצה" בתשתית אחודה כולל: תשתיות המחשוב, הטלפוניה, הווידיאו (למשל ממצלמות אבטחה), ה-WiFi, מערכות "עסק חכם", מערכות חיבור לסלולר, שירותי אינטרנט, אבטחת סייבר ועוד.

 מי שרוכש כיום מרכזיה מבוססת IP (ותקשורת SIP) מבטיח לעצמו תאימות מלאה למתגי התקשורת של ספק התקשורת שלו, לטלפוני ה-IP שלו ולכל המוצרים האחרים המתחברים למרכזיה. זאת, משום שכל מרכזייתIP , מקומית או בענן, דורשת חיבור לספק תקשורת לפחות אחד, כדי לצאת לרשתות התקשורת הוותיקות (הנייחות והניידות) בארץ ובעולם, בד"כ בחיבור מסוג SIP, שמאחד את כל המוצרים התומכים בתקן זה.

 

 1. אילו תשתיות צריך להכין מי שמעוניין לעבור לשירותי תקשורת בינלאומיים וגיבוי עסקית בענן בגישת ה-SD-WAN?

הכיוון של השוק הוא: Unified Infrastructure, "תשתית אחודה" לכל צורך. מכנים זאת בשם: xTTx, "תשתית לכל", החל ממתח נמוך דרך האינטרנט, כולל הזנת חשמל. כל מי שדורש להעביר ביטים של מידע לכל צורך ולכל מקום, יכול העביר את הביטים הללו על כבל יחיד ללא הצורך, שהיה עד היום, לסלול לכל מערכת רשת נפרדת של תשתיות חיווט וכבלים בעסקים. זה נגמר.

"שיטוח" הרשת הפנימית בפתרון אתרנט "קצה לקצה" מוביל ליתרונות נוספים: כך, מבטלים את הצורך לרשתות נפרדות והיררכיה של רשתות לשימושים השונים. כל הרשת נעשית "שטוחה" באמצעות מתג בטכנולוגיית Campus Fabric (מתג רשת).

כך, כל הרשת מנוהלת במערכת אחת וקל לבצע בה שינויים והתאמות לפי הצרכים המתפתחים בעסק ללא צורך בטכנאי ומהנדסי רשת לכל שינוי. ה-TCO (עלות הבעלות הכוללת) של הרשת מוזל בעד 75% במעבר ל"רשת שטוחה".

 

קווי תקשורת בינלאומיים SD-WAN

 

 1. איך בוחרים ספק קווי תקשורת בינלאומיים לעסק שלי?

הבעיה המרכזית, שכל בעל עסק אמור להשיב עליה, היא: האם לרכוש את החיבור של קווי התקשורת הבינלאומיים ישירות מאחד מספקי התקשורת בסיבים אופטיים (מעטים העסקים שנזקקים לחיבור לווייני), או לרכוש זאת מצד ג', מאחד מספקי התקשורת (ISP, או בעלי "רישיון אחוד").

יש 16 ספקים כאלה (עם "רישיון אחוד") בישראל. בזק בינלאומי שונה ממתחרותיה בעניין זה, כי היא גם ISP וגם ספקית חיבורי סיבים אופטיים לחו"ל.

בד"כ, ספק קווי תקשורת בינלאומיים צד ג' דוגמת ISP (כולל ISP בינלאומיים שיש להם נציגות בישראל, דוגמת: Vonage ו-AT&T), יציע לעסק לא רק חיבור תקשורת בינלאומי, אלא גם שירותים נלווים רבים תחת מעטפת שירות אחת (דוגמת: טלפוניה, שירותי CDN או Proxy, שירותי דומיינים, שירותי אתרים, שירותי הגנת סייבר, שירותי ענן מכל הסוגים, שירותי התאוששות מאסון – DR והמשכיות עסקית ועוד).

התשובה לשאלה זו (של חיבור ישיר לספק חיבור בינלאומי, או קבלת החיבור דרך ה-ISP), אינה פשוטה ודורשת ניתוח מדויק של הצרכים של העסק, עם ניתוח מקצועי של הצרכים לפחות ל-5 שנים קדימה. לכן, מוצע, שתבוצע התייעצות מקצועית עם מומחים לתחום הזה.

 

מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק כי הכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת ספק שירותי SD-WAN עבור קווי תקשורת בינלאומיים:

 

בבחירת ספק שירותי תקשורת בינלאומיים לעסק ובמיוחד לעסק המקושר לענן באמצעות טכנולוגיית SD-WAN, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים המדויקים של בעל העסק \ הארגון.

כמובן, יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת המופעלת ב"ענן מרובה" (Multi-Cloud – התצורה המומלצת כיום), או בתצורה אחרת המתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו.

יודגש שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד סוכני ביטוח ופיננסים, או של משרד רואי חשבון.

 מחפש פתרונות מחשוב ושירות אינטרנט לעסקים? לקבלת ייעוץ חינם בנושא סיבים אופטיים \ קווי תקשורת בינלאומיים ותשתיות תקשורת ומחשוב לעסקים –   לחץ כאן!

 

 

לקבלת הצעת מחיר עבור פתרונות קווי תקשורת בינלאומיים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן


 

 קווי תקשורת בינלאומיים – מה מתאים לעסק שלך?
(טיפים חדשים לעסקים)

 

פוסטים נוספים