בזק עסקים – מדריך שירותי תקשורת חדשים ללקוחות עסקיים

בזק עסקים – מדריך שירותי תקשורת חדשים ללקוחות עסקיים

 

בזק שדרגה את הרשת של ה- NGN ותמשיך לפתח אותה בשנים הקרובות. איך לא מפסידים את ההתפתחות הזו ובוחרים בשירות המתאים והחסכוני לעסק?

 

במשך שנים רבות, ועד עצם היום הזה, קבוצת בזק מובילה את השוק בפתרונות לעסקים וארגונים. החברות המתחרות בה בתחום שירותי המפ"א (קבוצת הוט, קבוצת סלקום, קבוצת פרטנר), אינן מתקרבות עדיין להיקף השירותים שבזק מציעה ללקוחות העסקיים ואינן עומדות ברמה הטכנולוגית (לרבות רמת השירות והתמיכה) של קבוצת בזק. לבזק יכולות לספק ללקוחות פתרונות ב- One-Bill, של שירותי תקשורת סלולר ומפ"א משולבים, אך מטעמים רגולטורים פתרון זה עדיין לא מושלם.

להיעדר מתחרים ברמה שיכולה להתחרות (עד היום) בבזק יש גם חסרונות. בהיעדר תחרות אמתית במגזר העסקי, בזק נטתה במשך שנים לא להשקיע יותר מדי בטכנולוגיות חדישות, ומחיריה היו גבוהים יחסית. זאת, בין היתר, בגלל שחלק מהשירותים נמצא תחת פיקוח רגולטורי צמוד והיקף ההנחות, שהיא יכולה לתת ללקוחות (למשל עבור נאמנות, או גודל), מאוד מצומצם. אולם, במהלך שנת 2011 זה החל לקבל גוון וצביון אחר ובמהלך 2012 המצב בשוק העסקי ישתנה לגמרי, עם גיבושן של קבוצות תקשורת גדולות (הוט-מירס, סלקום-נטוויז'ן, פרטנר-012-סמייל) שתתחרינה "ראש בראש" בקבוצת בזק. גם הרגולציה בתחום התקשורת הקווית עתידה לשנות את כללי המשחק בשוק (בעקבות דו"ח חייק). בנוסף, תחילת פריסת הסיבים – FTTH ע"י חברת הבת של חברת החשמל דוחפת את בזק להשקיע ולהרחיב מאוד את פריסת הסיבים והשירותים שלה (מה שמכונה אצלה כעת: Fiber-NGN), תהליך שיתעצם מ- 2012 והלאה.

בזק עסקים

מה מציעה בזק עסקים ללקוחות?

התשובה פשוטה: הכל. אין שירות עסקי או ארגוני שאינו נמצא בבזק עסקים. החל מטלפוניה דרך תמסורת, מוקדי שירות לקוחות, שירותי עסקיים ניידים ונייחים, אינטרנט לעסקים, וכלה בשירותי אחסון, גיבוי, התאוששות מאסון וענן. כתוצאה מההפרדה המבנית, שנכפתה על בזק, חלק מהשירותים העסקיים ניתן כיום בכפילות (מעין תחרות מדומה) ע"י חברות הבנות של בזק: בזק בינלאומי, פלאפון ובזק אונליין. עפ"י מתווה דו"ח חייק, שהוגש לשר התקשורת באוקטובר 2011, הפרדה מבנית זו עתידה להסתיים בשנים הקרובות (כנראה תוך כשנתיים).

השירותים המסורתיים של בזק עסקים די מוכרים בשוק (דוגמת: שירותי תמסורת SDH ונל"ן, PRI,IP-Centrex) ואין צורך להרחיב את הדיבור לגביהם. נציג כאן בקצרה כמה שירותים חדשים [יחסית] של בזק עסקים:

א. שירותי טלפוניה נייחת על מכשירים ניידים (סמארטפונים) בארץ ובחו"ל. מדובר בשירות בשם Bizphone ללקוחות עסקיים (ללקוחות פרטיים זה נקרא Bphone), שבו מכשיר הסמארטפון או הטאבלט והמחשב הנייד, הופכים לשלוחה במרכזייה. תעריפי השיחה לשיחות מחוץ למרכזייה הארגונית הם תעריפי שיחה קווית (ולא סלולרית). זה דורש טעינת תוכנת לקוח, שמשתמשת ב- SIP TRUNK וניתן להתקשר עם המספר הנייח (של העסק) מעל כל רשת ניידת בארץ ובחו"ל (בינתיים – רק על רשתות WiFi, מטעמים רגולטוריים, שלא כאן המקום לפרטם).

ב. תקשורת אלחוטית – WiFi: מדובר בשירות בשם BizNet, מבוסס נתב חכם של סיסקו. השירות מתאים ללקוחות עסקים עם עד 27 משתמשים, המחוברים לרשת ה-NGN של בזק. בשנת 2012 יופץ מוצר חדש ומתקדם יותר בתחום זה בשם "נתב NGN פרמיום" בטכנולוגיית Dual-Band של D-Link ו- Broadcom, שיצור רשת רחבת פס לכל בית ומשרד עם חיבורי ג'יגה-אתרנט קוויים ואלחוטיים גם יחד, המוכנים והמותאמים לרשת ה- Fiber-NGN העתידית של בזק.

ג. שירות מטרו (Metro): תמסורת על רשת מטרו אתרנט החדשה של בזק. זו קישוריות מסוג Ethernet-Layer-2, רחבת פס עם רמת ביצועים גבוהה ביותר וגמישות רבה. השירות מסופק על גבי התשתיות של בזק באמצעות מערכות התקשורת החדשות והמתקדמות של בזק. השירות מאפשר העברת נפחי תנועה גדולים בין אתרים עבור מגוון יישומים וכולל אפשרויות מתקדמות של ניהול עצמאי, שמאפשרות שליטה טובה יותר בניהול רשת התקשורת הארגונית. בנוסף, בזק היא [לדבריה] הספק היחיד בעולם המציע ללקוחותיו לא רק רשת מטרו אחת, אלא שתי רשתות מטרו ארציות בלתי תלויות זו בזו, לצרכי גיבוי ושרידות מכסימליים. כך, עסקים וארגונים שזקוקים לרמת גיבוי ושרידות גבוהים, יכולים להתחבר לשתי הרשתות במקביל.

למי שזקוק לרוחבי פס ממש עצומים, מציעה בזק מתחילת 2012 חיבורי Core (מרכז הרשת) של עד 100 ג'יגה סל"ש לחיבורי קצה, בעיקר ל- Data-Centers, מה שאין למתחרים בה.

ד. הפצה המונית של מסרונים (SMS): מדובר בשירות SMS-Direct, שמאפשר חיבור קבוע לשרת ה- SMS של בזק והפצה המונית של הודעות SMS למספר רב של נמענים (יעדים סלולריים ויעדי בזק) וכן קבלת הודעות SMS למספרי בזק. השירות מופעל באמצעות קישור ישיר (אינטרנטי או קו נתונים ייעודי) מהאפליקציה בשירות, או מהאפליקציה הקיימת בעסק (במרבית המקרים מחירי בזק נמוכים יותר מהמחירים המוצעים ע"י המפעילים הסלולריים ומומלץ לבחון חלופה זו).

ה. קישור IPVPN: מדובר ברשת סגורה של קישורים על גבי תשתיות בזק, שמעניקה רמת אבטחה וביצועים זהה לרמה הקיימת ברשתות פרטיות. רשת VPN פרטית וירטואלית מוגדרת עפ"י הצרכים והיישומים ללא תלות במיקום הפיזי של האתרים. השירות מיועד ללקוחות עסקיים שברשותם 3 סניפים ומעלה. הגדרת הרשת הווירטואלית מתבצעת על גבי תשתית בזק ואינה מצריכה התקנים מיוחדים. כל אתר ברשת מתחבר אל הרשת הווירטואלית הפרטית שלו באמצעות קו תקשורת יחיד, שבקצהו נתב מנוהל. כל אתר לקוח הוא נקודה ברשת, שיכולה לתקשר עם כל יתר הנקודות (A2A – Any to Any). לצורך יצירת הרשתות, משתמשת בזק בטכנולוגית MPLS, שממומשת על גבי תשתית ה-IP הפרטית שלה.

ו. אינטרנט מהיר: תשתית האינטרנט המהיר של בזק מאפשרת חבילות גלישה במהירות ואיכות עד 100 מגה (מתחילת 2012 עד 200 מגה [בנתב בשם Bonding-200, לחיבור 2 זוגות חוטי נחושת, למי שיש 2 זוגות בחיבור אצלו] ובהמשך 2012 עד 400 מגה), ברשת ה-NGN. בזק נכנסת בשנת 2012 לניסוי של 1 ג'יגה לכל לקוח ביתי או עסקי קטן על רשת ה- Fiber-NGN, ושירות זה יורחב מ- 2013 לכל הארץ. ברשת ה- NGN בזק מציעה מגוון רחב של שירותי ערך מוסף של אינטרנט לעסקים דוגמת: אנטי-וירוס למספר רב של משתמשים, שירותי סינון אתרים, טלפון אינטרנטי אישי (בחייגן), אחסון וגיבוי מידע עסקי בניהול עצמי דרך האינטרנט, רשת אלחוטית מתקדמת ותמיכה מבית בזק.

ז. תשלומים מאבטחים (לרבות לקופות רושמות): מדובר בשירות PAY NET. שירות זה מציע תקשורת מהירה, ללא חיוג, בעלויות וברוחבי פס המותאמים לעדכוני מידע קצרים בין נקודות קצה מרוחקות לאתר הראשי של העסק. PAY-NET משפר ומייעל את הביצועים של העסק, חוסך במשאבים ובזמן ע"י העברת מידע בזמן אמת ומתן אפשרות לתגובה מהירה לצורכי העסק. ניתן לחבר את נקודות הקצה לאתר הראשי באמצעות מגוון רוחבי פס. השירות מספק פתרון תקשורת כולל מנוהל ותמיכה בתקשורת דו-כיוונית. באמצעות פרוטוקול IP, שנפוץ מאוד בקרב יישומים עסקיים, ניתן לנהל מרחוק את כל אחת מנקודות הקצה בצורה פשוטה, יעילה ומהירה, שמתאימה לצרכים המשתנים של העסק. השירות יוצר עבור העסק רשת IP פרטית, שאינה מבוססת על תשתית האינטרנט הציבורי. בנוסף, כולל השירות יכולות מובנות של אבטחת מידע, שמגדילות את רמת האבטחה בעסק. זאת, בזכות טכנולוגית MPLS המיושמת ברשת.

ח. שירות :B-Office שירות מלא לכל הצרכים של לקוחות ה- SMB תחת מעטפת אחת. זה פתרון של "תקשורת אחודה" – Unified-Communications, שמאחדת את שירותי הטלפוניה, האינטרנט ושירותי הענן בנתב אחד. השירותים הניתנים להפעלה מנתב זה: אינטרנט מהיר לרבות Fiber NGN, שירותי WiFi (BizNet), מרכזיית IP Centrex, גיבוי מרחוק, שירות מצלמות (לרבות Bcam), הפצת הודעות SMS, פקסים, שירותי אבטחת מידע, פורטל ניהול לשירותים, ועוד. 

ט. Bcam: שירות של צפייה בעסק מכל מקום ובכל זמן דרך רשת האינטרנט, לרבות על הסמארטפון או הטאבלט. השירות כולל מצלמות רשת באיכות גבוהה, שליטה על המצלמות מרחוק, הקלטת כל המידע לענן של בזק בעת זיהוי תנועה ע"י המצלמה, התראות, עם מערכת ניהול מרכזית בענן.

י. שירותי ניטור ובקרת רשת: שירותי ניטור ובקרה באמצעות פורטל WEB, שמאפשרים שליטה מלאה על כל הקווים, לרבות קבלת התראות, כלי בקרה וצפייה בכל הקווים, באמצעות ממשק ידידותי.

פתרונות בזק עסקים לגיבוי לעסקים קטנים עד בינוניים

שיטות הגיבוי הישנות של מידע עסקי (לקלטת גיבוי, לדיסקים מקומיים) סיימו מזמן את חייהם ואמינותם. הגיבוי המומלץ כיום הוא לענן. הרעיון המרכזי בלב השירות הזה: 'לזרוק לפח' את הטייפים הישנים לגיבוי ולזנוח כל שיטת גיבוי ישנה, איטית ולא אמינה מהעבר, לעבור למערכת גיבוי כפולה, חזקה, מאובטחת, מנוהלת, אמינה ומהירה – תחת המטרייה של בזק ושירותיה.

לשירותי "גיבוי ענן" של בזק עסקים יתרונות רבים, בהם:

א. גישה ושיתוף קבצים מכל מקום – השירות מציע אפשרויות רבות לאחסון, שיתוף וגישה למידע. הגישה לקבצים קלה ובמגוון אפשרויות, החל ממחשב שולחני וכלה בסמארטפון.

ב. עבודה משותפת – באפשרות המשתמשים לעבוד במשותף ע"י שימוש בפונקציונליות הפרויקטים שבענן. ניתן לתמוך בכל סוגי הקבצים. רמת האבטחה היא גבוהה ביותר.

ג. שילוב יכולות ויישומים. בשירות הענן ניתן לשלב עבודה מרחוק במערכות תוכנה מגוונות ובשירותים רבים החל מדוא"ל וכלה ביישומים עסקיים מגוונים.

ד. חסכון כספי. שימוש בשירות ענן חוסך את העלויות היקרות בהשקעה וניהול שרתי קבצים או גישה מוצפנת למערך אחסון מרכזי ואו גיבוי בהתקנים נתיקים. בהשקעה מזערית יכולים המשתמשים לשמור קבצים עסקיים קריטיים, בטוחים ומוגנים. לכל משתמש גישה מכל דפדפן, יכולת שיתוף ועבודה משותפת. השימוש בשירות משפר את רמת אבטחת המידע ואת הגישה אליו גם באמצעים ניידים. התשלום עבור השירות הנו לפי שימוש ובכך מתאפשרת גמישות מרבית מבחינת צורכי האחסון והעלות ללקוח. בנוסף, לשירות הבסיסי מסופקים כלי ניהול וניטור, שמאפשרים ללקוח שליטה בגישה לאנשים המורשים על ידו, קבלת עדכון אוטומטי במייל אודות כניסה ויציאה למידע, שליטה בכל הפרמטרים האישיים של המשתמש ועל בעלי ההרשאות שנתנו על ידו, ועוד.

ה. יכולת מהירה יותר של "התאוששות מאסון". המידע מצוי במתקן מאובטח של בזק, שאינו המתקן של העסק, כך שאינו נפגע כאשר המתקן העיקרי של העסק נפגע (מכל סיבה, החל מאש, הצפה, נזק במזיד או טעות אנוש, או חו"ח מלחמה, רעידת אדמה או פיגוע). ניתן לקבל רמות שירות שונות של התאוששות מאסון, כשהקצה העליון הוא שירות של מעבר להמשך עבודה מתוך מתקן האחסון עצמו של בזק.

מאז כניסת בזק לתחום האחסון (Data-Centers) לפני יותר משלוש שנים, שזכה להצלחה מידית, נכנסה בזק לתחום אחסון בענן, עם מגוון שירותים לרמות השוק השונות, החל מהלקוח העסקי בבית, דרך לקוח עסקי קטן וכלה בארגונים ועסקים גדולים עד גדולים מאוד. השירותים הם במגוון תצורות, לרבות שירותי חברת CTERA. שירות זה מספק שירותי גיבוי וענן ללקוחות בתחום ה- SMB וה- SME, על בסיס ענן, שנבנה באתר ה- DRP של בזק ביפו. היתרון של שירותי CTERA בבזק: מדובר בשירות גיבוי אוטומטי כפול: מקומי (על התקן אחסון מיוחד) ומרוחק. בכך, הוא שונה מכל ההצעות של גיבוי בשירותי ענן שיש בישראל, בהם העסק תלוי בקישור שלו לענן, שמצוי באתר ספק השירות. אם הקישור נופל, תופעה קיימת לעיתים ברשת האינטרנט בישראל, נשאר העסק ללא קשר וגישה לאתר הגיבוי. הגיבוי אל הענן אינו גוזל כמעט רוחב פס מהחיבור לאינטרנט, והוא נעשה בשעות שהעסק בוחר (רצוי כמובן: שעות שבהן הרשת אינה פעילה). מחירי השירות (כולל חומרה, אחסון ותוכנה) נעים מ- 50 דולרים לחודש ומעלה, תלוי בחבילת הגיבוי שבוחר העסק.

בנוסף, לפרטיים ו- SoHo, קיים ברשת ה- NGN של בזק שירות גיבוי בענן בשם NetDisk. שירות NetDisk מאפשר אחסון בנפח עד 20 ג'יגה בתים במחיר של 1 ₪ לג'יגה.

בנוסף, בזק מציעה מגון שירותי ענן לעסקים וארגונים, החל ממצלמות מעקב, דרך: CRM,ERP,SAP, גיבוי מרחוק ושירותי משרד חכמים (כולל שירותי אופיס, שולחן עבודה וירטואלי – VDI, שירותי אבטחה, דוא"ל ועבודה קבוצתית), ושירותים נוספים לפי הזמנה.

 

טיפ:

לבזק מגוון שירותים ותיקים (על רשת ה- SDH, לרבות אמולציות SDH על רשת ה- IPNGN החדשה של בזק (למשל שירות IPPRI). שירותים אלו נמצאים ממילא בסוף דרכם, ולכן מומלץ למי שמעוניין להרחיב שירותים קיימים או להזמין שירותים חדשים, לבדוק את שירותי הדור החדש, דור ה- NGN וה- Fiber-NGN של בזק. אלו שירותים מבוססי IP ופרוטוקול הניתוב SIP. גם אם חלק משירותים כאלו אינם מראים היום חסכון כלכלי (בגלל מדיניות תמחור של בזק, שתומכת עדיין בשירותים הישנים ואינה ממהרת לסגור אותם), בטווח הארוך החיסכון הכלכלי יהיה ממשי וברור. מלבד זאת, בהתקנת רשתות IP עם חיבורי אתרנט בעסק, היכולת להתנייד ולעבור למתחרים נעשית קלה ומהירה. זה יאפשר לעסק לתמרן בין ספקים כדי לקבל את השירות והמחיר הטובים ביותר, ולא להיות כבול "בחתונה קתולית" לבזק עסקים בהתקשרות ארוכת טווח, בגלל חיבורים וציוד תקשורת ישן שנמצא רק בבזק.  

 

שורה תחתונה:

שדרוג רשת בזק ל- NGN פתח בפני הלקוחות העסקיים והארגוניים מגוון רחב של הזדמנויות לחסוך ולהפעיל שירותים חדשים לפי צרכיהם. המעבר לענן מספק יכולות, שירותים ומחירים שמביאים ROI מהיר וברור לעסק. התגבשות קבוצות תקשורת גדולות במהלך 2012 יביא לחיזוק כוחו של הלקוח, ויוכל להוביל לחסכון ממשי בהוצאות התקשורת של העסק. כיום, בזק היא מובילת שוק בתחום הרשת ושירותי הענן ומומלץ למצות את אפשרויות החיסכון בהוצאות התקשורת הטמונות בשירותים חדשים אלו, המספקים גם יכולות חדשות מלוות בשירותים חדשים שיכולים להוות יתרון תחרותי בשוק.

במאמרים הבאים נפרסם את שירותי התקשורת החדשים של הוט-מירס, סלקום-נטוויז'ן, פרטנר-012-סמייל עם סיום גיבושן של קבוצות התקשורת חדשות שתתחרינה "ראש בראש" בקבוצת בזק. 

בזק שירות לקוחות עסקי

 

לצפייה בסקירת וידאו של שירותי מרכזיות בזק לעסקים:

 

 

 לשיחה אישית ומיידית עם מהנדס תקשורת מיכאל פנחס חייג/י: 077-8123111

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים