fbpx

בית חכם או טיפש ? מה זאת החוכמה הזאת ? איך בית יכול להיות חכם ?

בית משרד חכם

בית חכם או טיפש ? מה זאת החוכמה הזאת ?
איך בית יכול להיות חכם ?

 

זה נשמע באמת קצת לא רציני. האם לבית יכולה להיות אינטליגנציה ?

 

האם ניתן למדוד את החוכמה של "בית חכם" ?


במדינת ישראל כיום אנו עומדים בפתחה של מהפכה טכנולוגית אשר הביאה את הבית החכם עד אל האנשים הפשוטים, לכל דירת קבלן, וילה במושב, בית ותיק, או משרד.
שילוב של גורמים רבים אשר הביאו לירידת המחירים של הרכיבים, לצד התקדמות טכנולוגית אשר הוכיחה את עצמה באירופה וארה"ב ומגיעה כיום לישראל, ועם פתיחת השוק בארץ לתחרות בתחום הבתים החכמים לכל דורש, מייצר כיום "רעש" תקשורתי רב.

המטרה של המאמר להלן היא לתת לכם כלים להבין מהו בית חכם, מי יכול לתת לכם פתרונות של בית חכם, ומי רק אומר שיש לו בית חכם, אבל בפועל מציע לכם פתרונות פשוטים מנוונים לא אמינים ו"סגורים" , אשר יגרמו לכם הרבה תסכולים ועלויות מיותרות.

 

"בדומיקון בית ישראלי חכם יותר" אנחנו תמיד אומרים שבית באמת חכם זה בית שמזהה לבד שחמתך מגיעה ללא תיאום, ואז, באופן אוטומטי לחלוטין – כל דלתות הבית נאטמות, החלונות נסגרים, האורות כבים, ומופיע מסר מעל הדלת הקדמית: "נסענו לנופש בטנגניקה, נחזור בעוד חודשיים" . זו חכמה…!!

כל השאר , זה שליטה, בקרה ואוטומציה, ואת זה – אפשר לעשות באופן מתוחכם ומתקדם, או פשטני וידני, אז בואו נראה: באלו מישורים או יכולות אפשר למדוד חכמה של בית ? של מערכת שליטה ובקרה לבית?

בית חכם

"בית חכם" – בואו נגדיר את הפרמטרים השונים :

 

 1. שליטה בסיסית על תשתיות החשמל של הבית: תאורה, שקעים, הסקה מיזוג, תריסים וכו'.
 2. ניטור של פתחים – חלונות דלתות תריסים – מצב בפועל (סגור, פתוח, כמעט סגור…) ואירועים (פתיחה סגירה) .
 3. ניטור אירועים בבית – טמפרטורה, תנועה, לחות, רמת תאורה.
 4. חיבור למערכות חשמל "אחרות" – מולטימדיה, מכשירי חשמל ביתיים שונים, מצלמות.
 5. יכולת עבודה "עצמאית" , או רק ע"י חיבור לרשת האינטרנט ? האם כאשר יש תקלה בחיבור לאינטרנט – האם הבית משותק? או שהכול עובד באופן עצמאי ? ישנן מערכות אשר יודעות לעבוד "רק" באופן מקומי , ואז ללא חיבור לאינטרנט – הבית "משותק" …
  המלצתנו – תזהרו ממערכות אלו! בחרו רק במערכות היודעות לעבוד באופן מקוון וגם באופן עצמאי.
 6. אישור תקינה ורגולציה: האם המערכת מאושרת ע"י מכון התקנים, ע"י משרד התקשורת ? זו אולי לא תמיד נראה לכם הכי חשוב, אבל לצרכי ביטוח, טופס 4, או למקרים של מכירת נכס השכרה – נושא זה הנו מחויב המציאות, שלא לדבר על השקט הנפשי שלכם. בישראל מערכות בית חכם Z-Wave מקבלות אישור משרד התקשורת , גם אם לאחר בדיקות מחמירות וייסורים רבים, וודאו שלספק שלכם יש אישור משרד תקשורת לשיווק ומכירה של המערכת שלכם, כמו גם אישור מכון התקנים לבית החכם שלכם.
 7. אוטומציה ותרחישים – האם ניתן לבצע:
  1. הפעלת אלמנט מסוים בתגובה לאירוע: דוגמא – הדלקת אור כניסה כאשר דלת הבית נפתחת.
  2. הפעלת תרחישים מורכבים, דוגמא: כאשר דלת הבית נפתחת אחרי שקיעה ואין אף אחד בבית להדליק את האור בכניסה ובמטבח, לשלוח סמס להורים, ולהדליק את הדוד.
  3. הפעלת תרחישים לפי תזמון: שעה, יום, יום בשבוע, בחודש, בשנה, לפי לוח שנה , שישי שבת: דוגמא – הפעלת פלטת שבת, או מיזוג הבית לפי טמפרטורת יעד במשך הלילה בלבד, באמצע השבוע בלבד.
  4. יכולת הפעלת תרחישים לאחר קבלת מידע ממקורות נוספים , לדוגמא: שירות מזג אויר, לוח שנה בגוגל, שירותי מיקום (GPS ) וכו': האם הבית שלכם יודע מתי יורד גשם? מתי השמש זורחת? בחופש ובקיץ – מידע זה יכול לחסוך שעות תאורה רבות.המלצתנו: חשבו מה בעצם תרצו שהבית יידע לבצע עבורכם – הדלקה של תאורה בבית לפי הצורך, שליטה על המגן גם מהעבודה, חסכון בחשמל בחימום המים, חיבור למערכת ההשקיה שלכם וכו'… הכינו רשימה, ובדקו את דרך הישום של הפתרונות שאתם צריכים – לפני הטמעת המערכת שתבחרו.
 8. מגוון הפתרונות המתממשקים למערכת: האם המערכת "סגורה" , כלומר תוכלו להטמיע רק רכיבים שתקנו מספק יחיד, או מערכת פתוחה, וכמה פתרונות ומוצרים שונים קיימים בשוק עבור המערכת שלכם ? ישנן מערכות "סגורות" , אשר לא ניתן לחבר להם רכיבים צד שלישי, ולא ניתן להתחבר אליהם אלא באופן שספק המערכת קובע. לעומת זאת, ישנן מערכות בתים חכמים שהנן פתוחות וניתנות לניהול בממשקים שונים וע"י תוכנות צד שלישי רבות – לדוגמא – בקרים חכמים VeraEdge  בטכנלוגיית Z-Wave , ניתנים לניהול גם דרך תכנה יעודית של הספק , אבל גם דרך דפדפן, דרך ממשק HTTP מלא, דרך תוכנות צד שלישי כגון ImperiHome , דרך תכנות של תוספים (Plugins  ) ועוד. מערכת פתוחה תבטיח לכם יכולות רבות יותר וגמישות יותר לנהל את הבית החכם שלכם ולהתחבר בעתיד לפתרונות וטכנולוגיות חדשות .
 9. מי נותן לכם שירות ותמיכה ? האם כל מתקין חשמלאי, או חברה אחת בלבד? האם תהיו לכודים מול ספק יחיד, או שתוכלו לבחור מי ייתן לכם את השירות הטוב ביותר, במחיר הטוב ביותר ?
 10. הפעלה קולית – חיבור לאלקסה גוגל הום: האם קיים? כיום מסתמן כי זהו אחד מהכיוונים העיקריים של התפתחות השליטה על בתים חכמים, ובחלק מהטכנולוגיות הקיימות כיום בישראל, הפתרון כבר זמין ופעיל. האם תוכלו כיום או בעתיד ליישם חיבור לשליטה והפעלה קולית?בית חכם רכיבים
 11. יכולת התאמה ללא שינויי תשתית קימת: האם המערכת דורשת השחלת חוטים, חציבה בקירות, לוחות חשמל מורכבים, ארון חשמל גדול, תכנון מוקדם וכו', או שניתן להרכיב בבית קיים בן 15… או 50 שנה? והאם ניתן להתקין את היכולות גם בבית שכור ? או מושכר? מערכות אלחוטיות כיום ניתנות להטמעה בבתים קיימים, גם ללא כל התאמה חציבה חיבורי ארונות חשמל או תקשורת וכו'.
 12. יכולת ניטור צריכה חשמל אנרגיה : האם ניתן לנטר ולשלוט על צריכת החשמל שלכם ? מדינת ישראל כיום מעודדת תקנים של בניה ירוקה המזכים קבלנים בנקודות מס אחוזי בניה, למול הוכחה כי ניתן לשפר את ניהול מערכות החשמל. בררו עוד על הנושא באתרי הממשלה לעידוד בניה ירוקה.
 13. יכולת הפעלה ממכשירים ניידים : האם דרך אפליקציה ייעודית, מגוון פתרונות ניידים, אפליקציה "סגורה" ? אנדרואיד? אייפון?  דפדפן פשוט ?
 14. ממשקי הפעלה חיצונים: API , Web Services , שירותי ענן, ממשק תכנות מלא חלקי ?
 15. יכולת התראה – קולית, חזותית, סמס, מייל, התראות "דחיפה" ? כיצד תדעו שמשהו קרה בבית שלכם ?
 16. מודעות הבית למצבים : לילה, יום, אנשים בבית, חופשה, בית ריק? האם תוכלו להפעיל אורות בבית באופן אקראי או בתגובה לקרבה של עובר אורח לדלת הבית ? גם כשאתם בחופשה? האם תוכלו לתכנת את הבית החכם שלכם שלא יפעיל את הדוד מים כאשר נשארתם אצל ההורים בסופ"ש , באופן לא מתוכנן ?
 17. בגרות ויציבות: מתברר שאוטומציה ושליטה דורשים יציבות ובגרות… אין מחיר לתקופת "התבגרות" של כל פתרון וטכנולוגיה, ומי שקונה מוצרים "חדשים" , לעתים משלם מחיר על חדשנות… וכאשר זו דלת פתוחה, מים קרים בבוקר, קצר חשמלי, או חשבון חשמל מוגזם – המחיר לעתים יכול להיות גם גבוה מדי.
 18. עלות קבוע או חד פעמית ? זמן חיים ממוצע של בית חכם הוא מספר שנים. אם תאלצו לשלם עלות קבועה עבור הבית החכם שלכם, כעבור תקופה – המחיר יהיה גבוה יותר ממחיר של רכישה חדש פעמית. לדוגמא – בקר בית חכם אשר עליו תשלמו 30 ₪ לחודש, יעלה לכם לאחר 5 שנים מעל 1500 ₪… חשבו את העלות המלאה שלכם לפי טווחי זמן של 7 שנים לפחות!
 19. כיסוי וטווח הפעלה: כאשר המדובר על מערכות אלחוטיות – נושא טווחי ההפעלה נהיה לעתים בעייתי. מוצרים שונים יודעים לעבוד "רק" בטווחים יחסית קצרים. האם המערכת שאתם תקנו תוכל לעבוד גם בשער הכניסה לבית? במרתף? בממ"ד שלכם? בחצר שלכם?
  ישנן מערכות אשר ניתן להוסיף להן גם ממסרים, ומערכות אשר מותאמות גם לפעולה בפריסה על מרחקים גדולים יותר, באמצעות יכולות של רכיבים במערכת לשמש כממסרים עבור רכיבים מרוחקים יותר.
 20. התאמה לבני הבית אורחים – אשר אינם מודעים לחכמת הבית שלכם: האם ניתן להדליק אור, לפתוח תריס, או למזג את הבית, גם בלעדיכם? האם הילדים שלכם יוכלו לכבות את האור באמבטיה ? או להדליק את המאורר תקרה ? המערכת צריכה להיות נגישה ונוחה להפעלה גם לאנשים "רגילים" –  אורחים, ילדים, ובני משפחה באופן כללי.לסיום – היו ביקורתיים, תכננו מראש את הצורך שלכם, את הרצונות שלכם. בדקו היטב מול הספק – ומראש , האם תוכלו לבצע את כל שתרצו, מה תהיה העלות הכוללת שלכם, ומה באמת תוכלו לעשות בבית החכם שלכם, למול מה באמת תוכלו לעשות .

 

על הכותב: אורי ניסני ייסד בשנת 2015 את חברת "דומיקון – בית ישראלי חכם יותר" , המתמחה ביישום מערכות שליטה ובקרה ובתים חכמים בישראל.

 

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום "בית חכם", נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

מדריך התקנה של מערכת בית חכם של חברת Vera

 

פוסטים נוספים