fbpx

בית חכם הכולל זיהוי קולי לבית הפרטי, למשרד ולעסק – מה יגרום לך להזמין ולהתקין אצלך מערכת מתקדמת כזו?

בית חכם הכולל זיהוי קולי - Smart Home

 

תקציר:

 

 • איך בוחרים ספק מערכות "בית ועסק חכם" מתקדמות הכוללות מצלמה\ות וזיהוי קולי?

   

 • פתרונות "בית \ עסק חכם", שכוללים מצלמות אבטחה ואזעקה איכותיות, עם קישוריות מעל לרשת ה-WiFi האלחוטית, נמכרים היום בעולם במחירים של פחות מ-200 דולרים, ולעיתים אף פחות מ-100 דולרים.

   

 • לאן הולך תחום "בית \ עסק חכם" ובמה כדאי ורצוי להשקיע כיום?

   

 • עם מי אפשר להתייעץ בנושא רכישת "מערכת חכמה" לבית, למשרד, או לעסק?

 

תוך פחות מ-5 שנים, טכנולוגיות קוליות תהפוכנה את המקלדות למיותרות וכל מגע בין האדם עם סביבתו (החל מהמכונית וכלה בטוסטר) יהיה בקולו של האדם ובתנועות ידיים ("מחוות"). בדיוק כמו התקשורת האנושית הבין-אישית, שבני האדם לומדים ומטמיעים, החל מינקותם.

תוך פחות מ-5 שנים, לא רק שהמקלדת המוכרת לנו תיעלם, גם המקלדת הווירטואלית המצויה בסמארטפון שלנו, ובכל טאבלט, תיעלם. מדובר בשינוי עצום ומהפכני בחוויית המשתמש. אנו כבר מצויים בתוך המהפכה הזו.

היום חברות ענק כמו אמזון וגוגל שולטות בתחום הקול ו"הבית והעסק החכם". אמזון מציעה למשתמשים את העוזרת הקולית אלכסה, שזמינה היום ביותר מ-20 אלף מוצרים מחברות שונות. בתחילת השנה (2019) אמזון הצהירה, כי 100 מיליון מוצרים תומכי אלכסה נמכרו עד היום. אמזון מוכרת גם את הרמקולים החכמים תחת המותג אמזון אקו, שמתבססים על אלכסה, ואילו גוגל מציעה את העוזרת הקולית גוגל אסיסטנט ואת הרמקולים החכמים של גוגל הום. גם פייסבוק הודיעה, שהיא מפתחת עוזרת קולית משלה ונכנסת לתחום. למיקרוסופט יש מערכת משלה בשם קורטנה, שיש גם לה נתח שוק לא קטן. מי שהמציאה את השוק הזה: סירי של אפל, גם לה יש נתח שוק מסוים בתחום הזה.

אלא שלמרות המצב הנוכחי בו הענקיות שולטות בתחום, עדיין יש בו הרבה מקום להתרחבות ולתחרות. ענקיות הטכנולוגיה עושות "עבודה טובה" בקביעת הסטנדרטים לטכנולוגיות קוליות עבור התעשייה, למשל בכך, שהחלו לזהות גם מבטאים פחות מוכרים בשפות שונות, אך עדיין יש צורך בחדשנות מאסיבית בתעשייה הזו ובדרכים חדשות לעשות שימוש בקול. כך שאנו, למעשה, רק בתחילת הדרך.

לפי חברת המחקר Juniper Research, ב-2018 נעשה שימוש בעוזרות קוליות בעזרת 2.5 מיליארד מכשירים, והמספר צפוי להאמיר ל-8 מיליארד מכשירים עד 2023. כלומר: כמעט בכל בית ומשרד בעולם, כבר ב-2023 ייעשה שימוש יום-יומי במוצר אחד לפחות המבוסס על זיהוי קולי.

 

מה התחדש בתחום הבית החכם?

 

הרבה. אך נציג כאן רק פתרון חדשני בקו מוצרים אחד: Echo Show 5.

מדובר במוצר בקו המוצרים החכמים של אמזון – אלכסה, שמחירו 89.99 דולרים (אם קונים 2, השני בפחות 30 דולרים). ההמלצה היא להתקין מוצר אחד כזה בכל חדר בבית או במשרד.

מדובר במוצר מבוסס אלכסה, עם מסך צבעוני של 5.5 אינץ'. הגרסה של מסך גדול יותר (גרסה הנקראת Echo Show) עם מסך של 10.1 אינץ 'עולה 229.99 דולרים.

הגרסה הגדולה – Echo Show מכילה 2 רמקולים חזקים (לעומת רמקול אחד בגרסה הקטנה בקו המוצרים הזה: Echo Show 5), מכילה מצלמה של 5 מגה-פיקסל (לעומת מצלמה של 1 מגה-פיקסל בגרסה הקטנה).

המערכת תואמת למערכות הפעלה ניידות: Fire OS, Android, iOS ולכן ניתן להפעיל את המערכת הזו מרחוק גם מסמארטפונים וטאבלטים (וכמובן מכל מוצרי אמזון מבוססי מערכת הפעלה Fire OS).

ההפעלה של המוצר מאוד פשוטה: תוקעים לחשמל, המערכת מזהה רשת WiFi, מתחברת לבד לאינטרנט וזהו. מתחילים לדבר עם המערכת בדיוק כמו כל מכשיר אלכסה.

היתרון כאן: שאפשר להעביר תמונות ווידיאו ולקיים שיחות וידיאו עם הצד השני, בין אם יש לצד השני מערכת אלכסה של אמזון, או אף אם יש לו מערכת תואמת, למשל סקייפ או Teams. בנוסף, אפשר לצפות בסרטים ובערוצי טלוויזיה המועברים על רשת האינטרנט. כך, שמדובר במכשיר רב-שימושי.

המערכת הזו, כמו כל קו מוצרי אלכסה, יכולה לשלוט בכל הסנסורים החכמים הקיימים בבית \ משרד ולנהל אותם לפי תסריטים מוכנים מראש (למשל, מתי יופעל המזגן, מתי ייכבו או יודלקו האורות וכך הלאה).

המכשיר גם שולט במצלמות האבטחה ויכול לבצע פעולות הנובעות ממה שמצלמות האבטחה מזהות (למשל להזעיק משטרה אם מזהים פורצים. לפתוח את דלת הכניסה אם מגיע בן משפחה).

 

לקבלת הצעת מחיר עבור שירותי בית חכם ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

מהי המערכת המובילה כיום בתחום הבית החכם משולב עם זיהוי קולי?

מבחינת היקף מכירות, אין בכלל שאלה כזו: אמזון מובילה בפער ניכר מול כל מתחרותיה.

מנקודת המבט של השוואה טכנולוגית, שימושיות, ביצועים, חוויית שימוש, תמורה לכסף וכיו"ב, נעשו מספיק מחקרים והאחרון הוא של RootMetrics, והסיכום של המחקר נמצא כאן – למתעניינים.

 

נמצא, שאין מערכת אחת, שעדיפה בכל התחומים. לכל מערכת מתחרה יש יתרונות בתחומים אחרים, שמתאימים לצרכים של קהלים שונים:

 • אלכסה של אמזון (נבדק על: מכשיר: Amazon Echo 2) מובילה בתחום הפרודוקטיביות והשימושיות (לכל שימוש אפשרי).
 • סירי של אפל (נבדק על: Apple HomePod) מובילה בתחום השימוש במולטימדיה וידידותיות למשתמש.
 • גוגל אסיסטנט (נבדק על: Google Home) מובילה בתחום השימושיות.
 • קורטנה של מיקרוסופט (נבדק על: Invoke Harman Kardon) מובילה בתחום השאילתות הקשורות לאינטרנט (Web Queries).

 

מה התחדש בתחום מצלמות האבטחה החכמות של בית ועסק חכם?

 

מצלמות אבטחה הפכו לחכמות עם אפשרויות חיבור למערכת "בית ועסק חכם" גם ללא חשמל (המצלמה ניזונה מסוללות או מפאנל סולרי) וללא חיבור חוטי – התקשורת נעשית על גבי רשת WiFi או סלולר.

כיום, כל "מערכת בית ועסק חכם" כוללת מצלמות חכמות.

טווח המחירים נע בין 100 ₪ ל-2,500 ₪ בתלות בתכונות של המצלמה, במיוחד איכות המצלמה, גודלה, שיטת ההתקנה או ההסלקה שלה, גודל הזיכרון (בתלות בשאלה כמה זמן הקלטה צריך לשמור מקומית על המצלמה לפני העברת המידע לענן, או למערכת הקלטה, שאינה בענן), איכות המיקרופון (אם יש), האם יש בה חיישני תנועה, האם היא פועלת גם בחושך מוחלט, מה רמת ההגנה מפני ונדליזם, מה רמת ההגנה מפני מים, ערפל ואבק (יש תקנים בתחום הזה), האם יש לה יכולת לפעול ללא חיבור לחשמל ולפעול ללא חיבור חוטי, דהיינו: שיש בה חיבור WiFi, או טכנולוגיית אלחוט אחרת דוגמת בלוטוס', או חיבור סלולרי. ניתן לרכוש את כל סוגי המצלמות הללו באינטרנט ולהתקין אותן לבד (למי שיש מינימום מיומנות טכנית).

המצלמות היותר יקרות הן מצלמות חכמות המשדרות מידע ללא חוטים ופועלות עצמאית. אלו מצלמות אלחוטיות גלויות או נסתרות על בסיס חיבורי WiFi. הן הנפוצות ביותר והן, למעשה, מצלמות בשידור ישיר מכל מקום ובכל זמן ומאפשרות צפייה מקוונת בזמן אמת דרך מגוון מכשירים ברשת האינטרנט כגון: סמארטפונים, אייפונים, טאבלטים ומחשבים. המידע מנותח בענן ומספק תובנות בהתאם ליכולות מערכות ה-AI (בינה מלאכותית) שיש בענן המנתח את המידע המגיע מהמצלמות. דוגמאות לשימוש כזה: ניתוח הרגלי קנייה בין מדפי החנות של הקונים המסתובבים בחנות, זיהוי בעלי רכב לפי מספר הלוחית, זיהוי פנים למי שמעוניין להיכנס לבניין או למשרד ועוד.

מצלמות לצפייה ישירה דרך האינטרנט מאפשרות להשגיח ,למשל, על בני משפחה בכל רגע נתון. יש טכנולוגיה נוספת, שנקראת מצלמת סלולר או מצלמה עם סים לצפייה ישירה מהסלולרי (מחייב חשבון אצל ספק הסלולר). מצלמות אלחוטיות מספקות מידע ותיעוד בזמן אמת בשידור ישיר. כך, שתוכלו לטפל בעניין מיידית ככל שיש צורך.

 

בית חכם הכולל זיהוי קולי - Smart Home

 

איך עולם מצלמות האבטחה ומערכות האזעקה השתנה בשנים האחרונות והפך לחלק מבית ועסק חכם?

 

עולם מערכות האזעקה הוותיקות, שכללו קופסה, שאליה מחוברים בחוטים סנסורים, והמפעילה בעת חדירה לעסק או למשרד צופר אזעקה ו\או מחייגת להזעיק את מי שנקבע במערכת, שיש להזעיק, הולך ונעלם.

התחליף הוא מערכות חכמות והעיקר: מצלמות אבטחה חכמות, עם סנסורים מגוונים, מיקרופון ורמקול, עם יכולות מתקדמות הכוללות "אינטליגנציה מלאכותית" – AI (ר"ת: Artificial Intelligence).

במציאות ביטחונית וחברתית כמו זו הקיימת בישראל, מערכות אזעקה, מערכות "בקרת כניסה" לרבות מערכת אינטרקום (המשולבת במקרים רבים עם מצלמת אבטחה), הופכות להיות מצרך חיוני והן בהחלט ממדרות את הבתים, המשרדים והעסקים, מאורחים בלתי רצויים ומשמשות גם כ"בקרת כניסה" למשפחה, לעובדים, לספקים, לשותפים, לאורחים ולרכביהם.

 אחד החידושים, שהפך פופולרי בעולם וכעת גם בישראל, הוא מערכות אזעקה בגישת "הבית \ העסק החכם" (כלומר: מחובר לאינטרנט ונשלט מהסמארטפון גם מרחוק), מבוססות אלחוט. בד"כ מקובל, שחיבורי האלחוט יהיו מבוססי WiFi, אך ניתן להשתמש גם בחיבורי סלולר, שדורשים SIM ועלות חודשית של קו Data סלולרי, בעוד שרשת ה-WiFi מתחברת לנתב האינטרנט של הבית \ המשרד \ העסק, ללא כל עלות נוספת.

ניתן לרכוש כל מוצר בנפרד ולחבר אותו למערכת קיימת (בזכות החיבור התקני של WiFi), או לרכוש מערכת מלאה. מחירי המערכות המלאות תלויים בכמות הסנסורים האלחוטיים המותקנים וביכולות של המרכזיה האלחוטית של המערכת, ונעים בין 100$ עד 500$. ניתן להתקין את המערכת לבד ע"י מי שיש לו מיומנות טכנית בסיסית.

 תחום מצלמות אבטחה בווידאו (באיכות של עד 5 או אף 6 מגה פיקסל ויותר) מתפתח במהירות במקביל להתפתחות כל תחום "הבית החכם" ו"המשרד החכם" ופתרונות IoT (ר"ת: Internet of Things) המבוססים על סנסורים אלחוטיים חכמים המותקנים בכל מוצר קצה, כמעט לכל מטרה, לרבות במצלמות אבטחה.

משתמשים פרטיים, כמו גם עסקים וארגונים רבים, מפעילים מצלמות אבטחה מסוגים שונים הן בתוך הבית או העסק והן סביבו (כולל בחניה), כדי להיעזר במצלמות הללו לצרכי אבטחה, מניעת גניבות (פנימיות וחיצוניות), ייעול התפעול של העסק, שליטה מרחוק בנעשה בעסק, תיעוד התרחשויות בעסק ובסביבתו, מעקב אחרי אנשים (לרבות השגחה על תינוקות, חולים וקשישים), מעקב אחרי פעילויות חריגות ועוד.

 

מי מוביל בישראל בתחום מערכות "בית \ משרד חכם"?

 

אין נתונים מדויקים על ההתפלגות של המכירות בשוק הישראלי, אך נראה, שבזק עם פתרון הבית החכם שלה, היא מובילת שוק, בפתרון המתחיל ב-19.90 ₪ לחודש, ואחריה נמצאות כמה חברות עם נתחי שוק יותר קטנים, דוגמת שיאומי.

בזק מקדמת את תחום "האזעקה לבתים, משרדים ועסקים" ב-2 סוגי פתרונות המשתלבים זה בזה:

א. "עסק חכם", שמשמעו ניטור, מדידה והתראה בזמן אמת על ניסיון פריצה ל משרד \ לעסק, הפסקת חשמל, חשד להצפה או שריפה, חריגות בטמפרטורות בכל המכשירים המצויים בעסק (מקררים, מקפיאים, חדר מחשב, מיזוג וכיו"ב), שליטה על שקעים ועוד. הכל נשלט מרחוק דרך הסמארטפון, בגישת ה-IoT ("אינטרנט של החפצים"), פתרון המשתלב בפתרונות "עיר חכמה" של בזק. עלות פתרון " משרד \ עסק חכם" של בזק מתחיל ב-112 ₪ (ללא מע"מ) לחודש, והמחיר הסופי תלוי בכמות הסנסורים המותקנים בעסק ובהיקף ההקלטות והגיבוי הנדרשים בשירות לעסק הספציפי המזמין ומתקין את המערכת.

ב. "Bcam" – פתרון הכולל מבחר מצלמות IP מתקדמות In/Out Door המותקנות בצורה פשוטה של Plug & Play, ומגיעות עם אפליקציה המאפשרת צפייה On-line, עם חבילת ימי הקלטה המותאמת לדרישות העסקה הכוללת רישיון הקלטה בענן. ההקלטה מאובטחת ונשמרת בחוות השרתים של בזק עסקים ללא צורך ב-DVR (מקליט וידיאו ממצלמות אבטחה), בתוספת שירות מקיף, שכולל מערכת ניהול מתקדמת בעברית, עם אפשרות קבלת התראות ישירות למייל או ב-SMS, עם התאמה אישית לפי תנועה, מיקום וזמנים בהתאם למיקום המצלמה. פתרון Bcam יכול להיות חלק בלתי נפרד מפתרון "עסק חכם" ומומלץ לעסקים ולמשרדים בכל סדר גודל, לשלב בין 2 הפתרונות הללו.

כאמור לעיל, החידושים האחרונים מאפשרים להתקין מערכות של מצלמות אבטחה חכמות, שלא מחוברות לחשמל (ניזונות מסוללות ו\או מפאנל סולארי) ולא מחוברות בחוטים בכלל (אלא מעבירות את המידע לרשת באלחוט – WiFi). השליטה על המערכות המתקדמות הללו עברה מזמן לסמארטפונים והמידע נשמר ומנותח בענן.

כאמור לעיל, לא רק בזק נכנסה לתחום הזה, גם החברות הכי גדולות בעולם, דוגמת אמזון (קו מוצרי Alexa) וגוגל (קו מוצרי Nest), מספקות פתרונות מתקדמים ומאוד זולים בתחום הזה, פתרונות שניתן לרכוש ברשת האינטרנט, לייבא ולהתקין לבד. יש כבר ספקים ישראלים המציעים את הפתרונות הללו לשוק הישראלי (כך שאין צורך בייבוא וניתן לקבל התקנה ותמיכה בישראל), ספקים שניתן למצוא אותם באינטרנט, דוגמת חברת CTI.

מתחרה נוספת, שמתחילה לצבור תאוצה בשוק הישראלי, היא חברת שיאומי. המטרה המרכזית של חברת שיאומי (Xiaomi) היא להפוך כל בית לבית חכם וכל משרד למשרד חכם. חברת שיאומי מיוצגת בישראל ע"י קבוצת המילטון, שהשיקה ערכת "בית חכם", שמתחרה "ראש בראש" בפתרונות המובילים הנמצאים כבר בשוק "בית חכם" בישראל, דוגמת הפתרון המצליח של בזק. ערכת ה-MI Smart Sensor  מבית שיאומי נמכרת ב-399 ש"ח בלבד, כולל מע"מ (עלות חד פעמית, מול המודל של תשלום חודשי אצל בזק). בהחלט מחיר אטרקטיבי למערכת כזו חכמה.

ניתן לרכוש מוצרים משלימים למערכת הזו, גם כן במחירים מגוחכים, דוגמת מנורות חכמות הנשלטות מהסמארטפון, נתב אלחוטי חכם, מצלמת אבטחה חכמה, ועוד.

הערכה החדשה ל"בית חכם" קלה לתפעול וכוללת רכזת חכמה וחיישנים המקושרים אלחוטית ומאפשרים יצירת מערכת "בית חכם" מלאה הנשלטת באמצעות יישומוןMi Home  הנטען על כל סמארטפון.

ערכת ה-MI Smart Sensor כוללת חיישני חלון ודלת, חיישני תנועה ומפסק אלחוטי, שמקושרים לרכזת באמצעות פרוטוקול אלחוטי מסוג ZigBee. חיישני דלת וחלון מתריעים כאשר החלון או הדלת נפתחים, בהתקנה פשוטה וקלה ומאפשרים הפעלת מוצרים חכמים אחרים, כגון תאורה או מטהר אוויר, בעת כניסה לחדר במגוון אפשרויות רחב.

 

בית חכם – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. למה תחום מערכות האזעקה הביתיות התמזג לתוך מערכת "בית \ משרד חכם"?

טכנולוגיית "הבית, המשרד והעסק החכם" היא אחד התחומים הצומחים בעולם כיום והיא מביאה איתה פתרונות טובים לצרכים בסיסיים ומהותיים לצרכן כגון: הגדלת השליטה, האבטחה והביטחון, גם מרחוק, שליטה על הבית \ המשרד \ העסק וצפייה על הנעשה בו מרחוק, פיקוח מרחוק על תינוקות, ילדים וקשישים (גם בבית וגם במוסדות) וכמובן חיסכון בעלויות. למעשה, הפתרון הזה מתאים לכל בית, לכל עסק ולכל משרד ובמחירים מאוד אטרקטיביים.

כיום ניתן, למשל, להשיג מוצרי וידאו לשליטה על כניסות (לבתים, משרדים ועסקים), מה שמכונה בשם Video Doorbell, בחנויות מקוונות דוגמת אמזון, איביי או אלי-אקספרס, בפחות מ-200 דולרים, ויש מוצרים די טובים (אך פחות מומלצים) גם בפחות מ-100 דולרים.

ההתקדמות המהירה בתחום טכנולוגיות מצלמות אבטחה ומערכות החומרה והתוכנה של מוצרי "בית חכם" והתחרות העצומה, שהתפתחה בשוק, מספקות פתרונות מתקדמים וזולים, וניתן להתקין אותן ולהפעיל אותן לבד, ללא עזרת מומחים.

מצלמות האבטחה הפשוטות של העבר זוכות כיום לדגמים משופרים וחכמים, ברמה של 4K לפחות (K8 כבר נכנס לשוק העולמי), דגמים המנצלים את החיבור לסמארטפון, חיישנים חכמים, מערכות שליטה ובקרה מרחוק וחיבור לשירותי ענן מתקדמים.

חשוב לציין, שהקלטה ב-NVR (הקלטה ברשת המקומית על גבי מכשיר הקלטה) או ב-DVR (מכשירי הקלטה מהדור הישן של מצלמות אבטחה), לא אפקטיבית, היות והגנבים לוקחים אתם את המכשיר בפריצה, או מנטרלים אותו מרחוק, מה שלא ניתן לבצע בשירותי ענן. גם אם מקליטים עם מכשיר NVR, צריך פתרון של הקלטה בכרטיס זיכרון במצלמה עצמה לפחות (כגיבוי ראשוני) או בענן. כיום, ההמלצה היא לאפשר הקלטה גם בכרטיס זיכרון במצלמה וגם בענן.

 

 1. לאן הולך עולם מצלמות האבטחה משולבות עם מערכות אזעקה ביתיות ועסקיות?

מערכות של מצלמות אבטחה משולבות כיום עם מערכות אינטרקום, אזעקה ובקרת כניסה, ועם מערכות נוספות דוגמת מרכזיות וסמארטפונים.

מצלמות אבטחה הן ,אמנם, מערכות צילום ותקשורת פשוטות למדי, אך זה לא הפריע להן להפוך בשנים האחרונות למוצרים פופולריים ביותר ולחובה בעסקים רבים. המערכות הללו החלו להשתלב בטרנד של "בית ועסק חכם".

בבית הפרטי, בבניין, במגרש החנייה או במשרד – מערכת מצלמות האבטחה ובמיוחד אם הן משולבות עם מערכות האינטרקום, האזעקה ובקרת הכניסה, מאפשרת לנו לזהות מי נמצא בחוץ ולהחליט האם אנו רוצים, שהוא ייכנס או לא (לרבות עם רכבו). הטכנולוגיה של מערכת מצלמות האבטחה והאינטרקום התקדמה עם השנים והיום, מעבר למערכת הפשוטה המוכרת, ניתן למצוא מצלמות אבטחה ואינטרקום אלחוטי עם טלוויזיה ומצלמות איכותיות (כיום ברמת 4K), שמחוברות לטלפון בבית, ואפילו מצלמות אבטחה עם אפליקציה סלולרית (לצפייה מרחוק ושליטה מרחוק), שזה הלהיט הכי פופולרי בשוק.

ברכישת והתקנת מצלמות אבטחה יש לקחת בחשבון את הכיוון של השוק של היום, שהוא כאמור לעיל, לכיוון מצלמות ברמת K4, חיבורי אלחוט (WiFi) במקום חיבורים קווים, הזנת זרם על חיבור הרשת (PoE), לרבות מערכות משולבות דוגמת מצלמות המשולבות ממש בתוך האינטרקום, במערכת האזעקה ומערכות בקרת כניסה, עם חידושים רבים הקיימים בשוק ושחקנים רבים הנמצאים בשוק הזה מהארץ ומהעולם.

החלק החשוב הוא השילוב של המערכות הללו במערכות קיימות אחרות בבית או בעסק ובכלל זה: סמארטפונים וטאבלטים, מערכות ביומטריות, מערכות זיהוי פנים, מרכזיה טלפונית, מערכת אבטחה פיזית, מערכת לגילוי אש ועשן, מערכות אלחוטיות, מערכות מולטימדיה, מערכות IoT, הגנה על מקומות רגישים, גיבוי ושליטה בענן ועוד.

בנוסף, תחום ה-AI ("אינטליגנציה מלאכותית") נכנס וייכנס לכל המערכות של מצלמות אבטחה, בכל הרבדים, כולל בשילוב של מערכות אינטרקום ובקרת כניסה. זאת, בעיקר בתחום ניתוח המדיה (תמונה, וידיאו, קול, מסמכים), מדיה העוברת בכל ערוצי התקשורת, לרבות ובמיוחד בסמארטפונים, כולל שילוב AI בתחומי "העבודה הקבוצתית" ו"התקשורת האחודה". הטכנולוגיה של הדור הבא, ששמה "למידת מכונה" (ML – Machine Learning), כבר נמצאת בפתח ויש ספקים המיישמים כבר את הטכנולוגיה הזו במערכות החדשות, שהם מספקים לשוק. מומלץ לבדוק, אם אתה רוכש פתרון חדש, אם יש בו יכולות של AI או ML.

למעשה, בעתיד הדי קרוב (ויש מערכות כאלו כבר בשוק), המשתמש: אדם פרטי, לקוח, מנהל או עובד, לא ידע ולא ירגיש, שהוא מדבר עם מחשב ולא עם בן אנוש, מחשב הנותן פקודות קוליות למצלמת האבטחה והמצלמה וגם יודע לענות לו בקול ולספק לו מידע ותשובות לשאלות, בכל הנוגע למה שמצולם ומוקלט במצלמת האבטחה. זו גם הסיבה, שמצלמות האבטחה אמורות לכלול מיקרופון ורמקול.

כמעט כל המוצרים והשירותים, שאנו משתמשים בהם כיום בחיי היום יום, במיוחד באמצעות הסמארטפון שלנו, מבוססים של תשתיות ענן ושירותי ענן, בצורה הכי שקופה שיש. בנוסף, השימוש בהם קל, מהיר, עם חוויית שימוש טובה ואף ממכרת. לכן, זה הוריד את החשש משימוש בשירותי ענן ותשתיות ענן גם בבית וגם במקום העבודה. לכן, ההמלצה היא, שגם בתחום מצלמות האבטחה ייעשה השימוש שלהם בתשתיות ענן.

 אין דרך קלה ומהירה עבורך, לבחירת מערכת מצלמות אבטחה, לרבות כאלו המשולבות באינטרקום, מערכת אזעקה ובקרת כניסה, שמתאימה לדרישות של הבית או העסק שלך, במחירים המתאימים לתקציב שלך, שניתן למצוא בשוק. התחרות העזה ושפע המוצרים יכולים לבלבל כל אחד. אם אתה מעוניין בפתרון תקשורת מתקדם לבית או לעסק שלך באמצעות ספק אמין ושירות איכותי, אבל לא יודע על מי לסמוך, בשביל זה יש למצוא את היועץ המתאים – שיעמוד לרשותך ולימינך.

בית חכם הכולל זיהוי קולי - Smart Home

 

 

 1. מה יש לקחת בחשבון בעת בחירת מצלמות אבטחה חכמות למערכת אזעקה אלחוטית?

הפתרונות החכמים של היום נעשים במצלמות איכותיות עד רמת 4K ומשלבים שמירה ואגירה (וגם יכולת ניתוח) של הווידאו המצולם בענן, ויש עוד תשלום סמלי עבור השמירה של הווידאו בענן (עד כ-30 דולרים לשנה), אם הפתרון הזה הוא לא חלק מהערכה, כמו שיש למשל בפתרונות של שיאומי, שהמידע נשמר ללא עלות (במגבלות מסוימות) בענן של שיאומי. כך, תחום ה-Video Doorbell ופתרונות מעקב בווידאו הפכו לנגישים (גם מבחינה כלכלית) לכל אחד.

בעידן בו המידע כ"כ חשוף וזמין מכל מקום ולכל אחד, חשוב לכולנו להגביר את רמת הביטחון האישי בסביבה הביתית וגם העסקית ובמיוחד בסביבת העבודה.

לכן, שילוב של פתרונות חכמים דוגמת טביעת אצבע או זיהוי פנים, עם או בלי שילוב של צילום בווידאו איכותי בצבע, הופכים להיות מקובלים, והמערכות האלו יכולות לשמש גם למטרות נוספות, או כחלק ממערכת "בית חכם", "עסק חכם", או מערכת אבטחה מקפת לבית, לעסק, לעובדיו ולנכסיו.

 

 1. מי עוד מתחרה בתחום של "בתים, משרדים ועסקים חכמים" לרבות מצלמות אבטחה חכמות, מצלמות אבטחה נסתרות, לרבות פתרונות בתחום מערכות אזעקה אלחוטיות?

השוק הזה מלא מתחרים והכוח נמצא בידי הלקוחות, בגלל ריבוי המתחרים בשוק זה.

אחד המתחרים החזקים, שנכנסו לשוק זה, הוא חברת מובוטיקס (שבסיסה בגרמניה, הפיתוח והייצור בגרמניה, ייצוג בישראל ע"י גטר), שנחשבת לחברה מובילה בעולם בתחום המצלמות החכמות (עם איכות צילום ברמה של 5 מגה-פיקסל ומעלה. רוב המצלמות החדשות הן ברמה של 6 מגה-פיקסל), עם אנליטיקה מובנית (אין צורך בטעינת תוכנה חיצונית), מגיעות עם יכולות AI בשילוב עם פתרון זיהוי פנים של חברת ההזנק FST הישראלית, וכן המצלמות הללו מכילות הגנת סייבר מובנית מפני חדירות למצלמות. כל המצלמות ניתנות לשליטה מכל מקום, גם מסמארטפונים. כל המצלמות לשימוש חיצוני מוגנות בפני כל פגעי הטבע (בתקן עד רמת IP66). כל זאת, במחירים המתאימים גם לשוק ה-SMB וה-SME. לטענת גטר, מחירים של מובוטיקס זולים בכ-60% מהמתחרה הכי קרוב אליהם, באותו קו ורמה של מוצרים.

יודגש, שכיום אין יותר רכישת מצלמות אבטחה, שאינן דיגיטליות ותומכות ב-IP ורמת המצלמות מומלצת שתהיה 4K, כאשר חיבורי החשמל למצלמות נעשים בגישת ה-PoE והחיבורים המקובלים ביותר של המצלמות לעסק הם באלחוט (WiFi) או ברשת מקומית (אתרנט).

 הספקים המתחרים הנוספים המובילים בשוק: ויסוניק, ארגוקום, סינריון (Synerion), בינת מערכות יישום, לדיקו – בוש, יורוקום – פנסוניק, בזק, Avcom, Milesight, Arlo, ריסקו, BGC, לנ-טק, iLANOT, קרמר (הישראלית), DM – Dedicated Micros, קרסטון (Crestron), iCATCH, HIKVISION, Provision (הישראלית), B-Eye, Foutec Digital, מקור טכנולוגיות, SpotCam (Video Doorbell Solution), טופ אודיו, NeoCam, תדאור טכנולוגיות, CSP, מקור טכנולוגיות, ,One1SaMBa מור מערכות תקשורת, סקיוריטי מערכות אינטרקום, Ring Video Doorbell Pro ו-Ring Video Doorbell 2 המשלבים יכולות של Alexa מבית אמזון (מוצרים מאוד מבוקשים בארה"ב), MindoLife (פתרון ישראלי), Essence (פתרון ישראלי), "מוקד 301", Octopus, עולם המיגון והאבטחה, ALSEC, "אביגדורי עודד ואילנה", "עידן מערכות תקשורת", "מוקד אמון", Advice, מצלמות אבטחה מבית אמזון – Alexa, מצלמות אבטחה מבית Nest של גוגל, מצלמות אבטחה של חברת שיאומי, FOUTEC Digital Technology, מערכת Nelysis (הישראלית) להגנה על רכיבי הקצה של מערכות ביטחון, מתח נמוך ומצלמות,  SwitchBeeועוד.

 

 1. האם יש חובה, שמצלמת האבטחה \ מערכת האזעקה תכיל חיבור אלחוטי –WiFi ?

לא, אבל רצוי להחליט על תצורת החיבור: WiFi או אתרנט או חיבור קווי אחר דוגמת כבל קואקס) , כבל נחושת או סיב אופטי, בטרם מזמינים את המצלמה, בתלות המיקום שלה בבית או בעסק.

לפי צרכי המזמין, ניתן להחליף את חיבור האלחוט (או האתרנט) מהמצלמה בחיבור סלולרי ואז יש עלות של חשבון סלולרי חודשי.

כ"כ, יש לקחת בחשבון, שיש עלות נוספת על שימוש באחסון בענן וביצוע ניתוחים מתקדמים של הצילומים הנאגרים בענן (לרבות שימוש בכלי AI, אם יש). החיבור לענן נעשה דרך הנתב הביתי או העסקי או דרך ספק הסלולר.

השאלה החשובה ביותר, שבעל הבית \ העסק יכול לשאול בעצמו (גם ללא ייעוץ מקצועי) את ספק המערכת היא: מה העלות הכוללת של הרכישה, עלות הכוללת הכל: התקנה, נפח התקשורת ואחסון המידע בענן, הביטוח, התחזוקה, רישיונות (אם יש), תוכנות וכיו"ב. כך, ניתן להשוות בקלות בין ספקים ולחשב את העלות הכוללת (TCO) של כל פתרון.

 

שורה תחתונה בתחום מערכות בית חכם או עסק חכם:

 

בבחירת ספק מערכות בית ועסק חכם מתקדמות, שמשולבות גם עם מערכות אזעקה לרבות מצלמות אלחוטיות, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל הבית הפרטי \ בעל המשרד \ בעל או מנהל העסק.

יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת בית ועסק חכם המופעלת בענן (התצורה המומלצת כיום), או בתצורה אחרת, שמתאימה לצרכי בעלי הבית (או בעלי המשרד \ העסק).

חשוב, שכל פתרון שייבחר יסופק עם הסכם SLA ("הסכם רמת שירות") מחייב וברור ומומלץ שייענה על התקנים שיש בשוק ובמיוחד להקפיד (אם יש צורך כזה) על תאימות MSA בתחום חיבורי הרשת, תקן IP66 להגנה מפני פגעי טבע ותקן ONVIF בתחום מצלמות האבטחה (התקנים הללו בד"כ לא יעניינו משתמשים פרטיים ועסקים זעירים).

יודגש, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

 

ליצירת קשר עם מהנדס תקשורת מומחה לקבלת יעוץ בתחום תכנון מערכות אזעקה ומצלמות אבטחה חכמות ואלחוטיות לבית חכם ולמשרד שלך – לחץ כאן.

 

 

לקבלת הצעת מחיר עבור שירותי בית חכם ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

  Amazon Echo Show 5 Review

 

פוסטים נוספים