fbpx

גיבויים בענן – מה כדאי ומומלץ כיום לעסקים קטנים ובינוניים? (מידע חדש וטיפים מוכחים)

גיבויים בענן Backup

גיבויים בענן – מה כדאי ומומלץ כיום לעסקים קטנים ובינוניים?

 

שירותי גיבוי בענן ו"המשכיות עסקית" בכל מצב מהווים את אחד הפתרונות הנחוצים ביותר לכל עסק וארגון, בכל סדר גודל. באמצעות גיבוי מנוהל בענן (בשונה מגיבוי רגיל), ניתן להבטיח את המידע החיוני לניהול תקין, זמין ומקצועי של העסק.

 

מי ספק הגיבוי המנוהל בענן \ ספק שיחרות המשכיות עסקית המתאים לעסק שלי?

 

האם הפתרונות של קבוצת פרטנר מתאימים לעסק שלי?

 

מנהלים ובעלי עסקים רבים אינם מבינים את ההבדלים בין "גיבוי בענן", שהוא רק גיבוי (בעבר זה היה נעשה על גבי קלטות פיזיות ואח"כ על דיסקים), לבין "גיבוי מנוהל בענן", שהוא לא רק גיבוי אלא גם הגנה על הגיבוי (הגנת סייבר) וסיוע לעסק ב"התאוששות מאסון" \ נפילה או ניתוק של כלל מערכות המחשוב והתקשורת של העסק.

גיבוי בכלל וגיבוי בענן הם אחד הצרכים החשובים ביותר לקיומם ושרידותם של עסקים. אולם, המציאות מראה, שעסקים רבים נוטים לשכוח לתת פתרון לצורך הזה ומזניחים את הטיפול בו, או שבוחרים בפתרון בלתי מתאים (גיבוי בלבד, ללא "גיבוי מנוהל").

גיבוי מנוהל בענן אינו שירות יקר, בניגוד לתפיסה של חלק מהמנהלים ובעלי העסקים בישראל. לדוגמה (על בסיס המחירון של חברת CTERA הישראלית, שמספקת גיבוי בענן במחיר חודשי של החל מ-55 אג' ל-1GB. המחירים של המתחרים הרבים במשבצת הזו גם הם די אטרקטיביים ואפסיים): עסק, שמגבה, למשל, 100 גיגה-בתים (שזה המון לעסק קטן), ישלם סביב ה-60 ₪ לחודש, כולל מערכת לשליטה קלה במידע בדפדפן וביזור של המידע המגובה ב-3 חוות שרתים שונות. אם יש צורך לגבות מספר מחשבים ברשת ולגבות מערכות תוכנה עסקיות כבדות עם יותר ממערכת הפעלה אחת, המחיר יכול להגיע לכ-100 ₪ לחודש ל-100 גיגה-בתים.

כלומר: כל עסק יכול לחשב את העלות הצפויה של הגיבוי המנוהל בענן, שהוא יבצע, די בקלות מהדפדפן שלו, לפי "כלל אצבע" בסיסי של 1 ₪ ל-1 גיגה-בתים לחודש. בהחלט מדובר ב"מחירי רצפה" לכל בעל עסק \משרד ומנהל, מול התועלת העצומה הטמונה בעצם השימוש בשירות גיבוי מנוהל בענן.

 עסקים רבים "למדו על בשרם", שמערכות אבטחת המידע לרבות כל מערכות ה-Firewall וה-Anti-Virus הוותיקות, שקיימות במערכות שלהם מזה שנים רבות, גם אם הן מתעדכנות באופן שוטף, אין בהן שום תועלת מול סוגי מתקפות הסייבר החדשות.

הבעיה היותר חמורה: כל ההתקנים המחוברים לאינטרנט, שמכונים תחת השם הכולל IoT (ר"ת: Internet of Things), החל ממצלמות אבטחה, דרך טלפוני IP, סנסורים מכל סוג, מערכות של "משרד ועסק חכם" וכלה במרכזיות עסקיות, חשופים למתקפות סייבר. המשמעות: התוקפים יכולים להשתלט עליהם, להוציא מהם את כל המידע, שנאגר דרכם, ואף להשתמש בהם כבסיס להתקפות על עסקים אחרים.

חברת המחקר הישראלית STKI דיווחה על 2,500 משתמשים ישראלים (לרבות עסקים וארגונים), שנפגעו מכופרות בשנה החולפת. 50% עליה מהשנה הקודמת. בהחלט נתון מדאיג, שלא ניתן להתעלם ממנו.

בהתקפת כופר, התוקף מחדיר את הקוד העוין שלו למחשב או מחשבי העסק (או למחשבי עובדיו), ומפעיל את הקוד העוין המצפין את כל התוכן של המחשב (שייפתח רק תמורת תשלום הכופר בביטקוין), ברגע הינתן פקודה ע"י התוקף. בד"כ, התוקף מחכה פרק זמן מספיק (בין שבוע לכמה חודשים), כדי להבטיח, שאם מתבצע גיבוי למחשב הנגוע, הגיבוי הזה יכיל עותק של הקוד התוקף, שיושב לו בשקט ומסתתר במערכת (כולל במערכת הגיבוי הישנה), עד מועד קבלת פקודת התקיפה.

לכן, מי שהותקף ולא מוכן לשלם כופר ומנסה לשחזר את המחשב \ המחשבים מעותק הגיבוי, שביצע בענן (או בכל מקום אחר, כולל על קלטת או דיסק), מגלה, שהבעיה שלו לא נפתרה, כי גם עותק הגיבוי שלו, מכיל את הקוד העוין, שממשיך ומצפין את המחשב, דורש כופר וחוסם את פעולתו.

לעומת זאת, מי שמבצע גיבויים ב"שירות ענן מנוהל", הגיבוי, שמתבצע בענן, נבדק היטב ע"י ספק שירותי הגיבוי המנוהלים, ממש לפני הגיבוי, לוודא, שאין בגיבוי קוד עוין או איזה קוד חשוד מכל סוג. כך, שאם בעל העסק, שנפגע מהתקפת כופר, מעוניין לבצע שחזור, ספקי שירותי "הגיבוי המנוהל בענן" מבצעים עבורו שחזור מהיר ויעיל מעותק נקי מקוד עוין, שנשמר בענן מאובטח. כך, מחזירים תוך מספר דקות את העסק לפעילות תקינה ללא שום קוד עוין.

חשוב לזכור את ההבדלים בין גיבוי מנוהל בענן לבין "המשכיות עסקית". גיבוי מנוהל מגבה רק את הנתונים ומניח, שמערכת ההפעלה והאפליקציות אצל המשתמש ממשיכות לפעול (או שהן ניתנות לשחזור בקלות). בפתרון "המשכיות עסקית" יש גם גיבוי מנוהל אבל הגיבוי כולל גם את מערכת ההפעלה וכל התוכנות והאפליקציות שעליה, "גיבוי חם", שמשכפל הכל לענן. כך, שאם המערכות של הלקוח נהרסות לגמרי באסון, אפשר להמשיך ולפעול, כולל שחזור מהיר של מערכת ההפעלה, בדיוק כפי שהייתה רגע לפני האסון, מהעותק המלא המצוי בענן.

גיבויים בענן Backup

 

מה מציעה פרטנר למגזר העסקי לרבות פתרונות הגיבויים בענן?

קבוצת פרטנר מציעה מגוון רחב ביותר של פתרונות לעסקים בכל סדר גודל ושלל ההצעות שלה מתחלק על פני כמה סוגים, תחת המוטו, שניתן לקבל את כל השירותים הנחוצים לכל עסק וארגון תחת קורת גג אחת ותחת חשבונית אחת, מה שאין, למשל, בבזק, בגלל "ההפרדה המבנית", שהרגולציה הטילה עליה.

זה כולל, בין היתר:

 • פתרונות סלולר מגוונים, כולל מענה לכל הצרכים הכי עדכניים דוגמת שירותי IoT (כולל: משרד ועסק חכם, בקרת טפטפות, קריאת מוני חשמל, בקרת תצרוכת חשמל, בקרת רכב, קריאת שעוני מים ועוד).
 • פתרונות חיבורי אינטרנט לכל צורך. זאת, כולל כל השירותים הנלווים (דוגמת: איזון עומסים, CDN, IP Roaming, Hosting, קישוריות מבוססת IP, קישוריות אלחוטית מאובטחת ועוד).
 • פתרונות עסקיים במגוון רחב של תצורות. הלהיט הכי טרי: חיבורי SD-WAN עם NFV, בשת"פ של פרטנר עם חברת הענק VMware ביחד עם חברת Cloudify הישראלית.
 • פתרונות טלפוניה קווית במגוון רחב של תצורות, החל ממרכזיות פיזיות בעסק וכלה בשירותי מרכזיות טלפוניה מתקדמות בענן.
 • תקשורת בינלאומית במגוון שירותים, מבוססת תשתיות סיבים אופטיים ברחבי המדינה, לאורך חופי המדינה (בים על קו החוף) ו-2 כבלים תת-ימיים המחוברים מישראל לאירופה (ומשם לכל העולם).
 • פתרונות טלוויזיה רב-ערוצית ושירותי וידיאו לכל צורך, גם לעסקים וארגונים.
 • פתרונות חיבורי תשתית בסיבים, כשהלהיט הטרי והכי מבוקש כיום: חיבורים בסיבים ברוחב פס של 1 גיגה (חיבור א-סימטרי) במסגרת שירות "פרטנר פייבר".
 • שירותי ערך מוסף לכל צורך ובראשם שירותים מאוד מבוקשים דוגמת סייבר, גיבוי בענן (קרוי בפרטנר: CloudUp360, שירות, שיפורט בהמשך), אירוח שרתים ואתרים, שירותי פקס, שירותי ניהול עובדים, שירותי תקשורת מנוהלים ועוד.
 • שירותי אינטגרציה, תכנון, הקמה, תפעול, תחזוקה, ניטור, שליטה ובקרה ועוד. הפתרון הכי חדיש קרוי: V-Net לניהול תשתיות התקשורת בענן.
 • שירותי תמיכה ושירות, לרבות באתר הלקוח 24X7. התחייבות (SLA) ל-4 שעות לטיפול בתקלה מרגע הדיווח על התקלה.

שירותי גיבויים בענן, כשירות בסיסי, הראשוני והחשוב ביותר:

כאמור, גיבוי בכלל וגיבוי בענן בפרט (בדגש על "גיבוי מנוהל") הם אחד הצרכים החשובים ביותר לקיומם, תפקודם ושרידותם של עסקים בכל סדר גודל.

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת, חיינו הופכים יותר ויותר לתלויים בה. אנו מנהלים אותם על גבי רשת המחשבים שלנו. כחלק מכך עולה חשיבותו של נושא הגיבוי. כאשר מידע חשוב הופך להיות מתועד באופן וירטואלי ודיגיטלי, אנו חייבים ליצור לו גיבוי, שיהווה עותק במידה והמידע יימחק (או ייגנב, או יוצפן ע"י תוקף), מסיבה כלשהי.

בעבר, היה נהוג לשמור גיבויים על גבי מדיה קשיחה דוגמת קלטות ודיסקים קשיחים, אך הבעייתיות בכך היא, שגם המדיה הקשיחה עלולה להינזק וכך גם הגיבוי שלנו ייעלם. גם אפשר לגנוב בקלות מדיה קשיחה והיא נוטה להתקלקל מסיבות שונות (למשל מיגנוט).

כיום, בעידן בו ניתן לגבות מידע בענן, כלומר באופן וירטואלי לחלוטין, על גבי שרת מרוחק ב-Data Center המנוהל ע"י ספק שירותים מקצועי וגדול, הגיבוי פשוט יותר ונוח יותר וגם בטוח יותר וזמין יותר. חלק מהיתרונות של גיבוי לענן על פני On-Premises (התקנה מקומית – לוקאלית) הם, שבענן הוספת שטחי אחסון לגיבויים היא מיידית. אין צורך בפעולות טכניות מורכבות ורכישת דיסקים יקרים (בעבר קלטות), שיש להתקין ולתחזק באופן שוטף. גם לגיבוי עצמו יש גיבוי, ואפילו כמה (למשל ברחבי הארץ או ברחבי העולם), והענן מרוחק פיזית ממיקום שרתי בית העסק. כך, שאם העסק נופל מכל סיבה (שריפה, הצפה, רעידת אדמה, התקפת טרור, שביתה פראית, מלחמה, ניתוק קווי התקשורת וכיו"ב), הגיבוי בענן ממשיך להתקיים וניתן להמשיך ולעבוד (ולתת שירות) מרחוק מהגיבוי הנמצא בענן.

מהם הפתרונות הנמצאים בשוק לשירותי גיבויים בענן?

השירותים הכי נפוצים הם של "גוגל דרייב" ויש עוד הרבה מתחרים בתחום הזה דוגמת: SugarSync, iCloud, Syncplicity, Box, TresorIt, OneDrive של מיקרוסופט, Degoo, Mozy, MEGAsync, CloudBerry Backup, Sync, pCloud, Actifile ועוד עשרות שירותים דומים, וכמובן "האבות המייסדים" של התחום הזה בחברת דרופבוקס (Dropbox) שנולדה ב-2007, יזמים שהפכו את נושא הגיבוי לשימוש יומיומי בקרב משתמשי קצה בכל רחבי העולם ומהווים עי"כ בסיס נרחב לא רק לגיבוי, אלא גם לשיתוף קבצים לצורך עבודה משותפת ועוד.

טבלת השוואה שערך אתר Cloudwards בין ספקי שירותי גיבוי בענן, על פי מגוון רחב של פרמטרים לבחירה, נכון ל-2018 – הטבלה הזו נמצאת כאן.

למעשה, כל מי שמשתמש בסמארטפון או בטאבלט, מפעיל אוטומטית כמה וכמה מערכות גיבוי בענן, בלי שירגיש בכך. המערכות המרכזיות הנפוצות הללו נמצאות לרוב בענני הגיבוי של גוגל ואפל, שמספקות את מערכות ההפעלה המובילות לסמארטפונים ולטאבלטים.

שירותי הגיבוי בענן הללו, משמשים בעיקר לסנכרון ושיתוף קבצים ופחות למטרות גיבוי מידע עסקי והם אינם מנוהלים (כלומר: בעל המידע מנהל אותם, לא ספק שירותי הגיבוי). למשל, הם אינם מספקים פתרון מלא בדמות גיבוי כולל של השרתים והמחשבים, מה שמאפשר שיחזור מלא לא רק של המידע (Data), אלא של מצב השרת \ מחשב כולו (State), על כל מערכת ההפעלה, הקונפיגורציות והיישומים המותקנים עליו.

פתרון גיבוי בענן מנוהל חוסך את כל כאב הראש הכרוך בניהול השירות באופן עצמאי ומאפשר באופן אוטומטי יתירות (Redundancy), ביזור גיאוגרפי למקרי אסון, ניהול קל של תצורת השירות, שחזור נוח ומהיר של הכל ולבסוף חסכון בעלויות, בדומה למודלים אחרים של שירותי ענן.

מה חברת פרטנר מציעה בתחום הגיבויים בענן מנוהל?

לחברת פרטנר יש Data Center יחסית חדש ומודרני בראש העין (שהחליף, בין היתר, את ה-Data Center הוותיק של 012-סמייל, שהיה בפתח-תקווה), ופרטנר מציעה בו, בין היתר, שירותי גיבויים בענן לכל סוגי העסקים.

השירות, שממותג תחת השם CludUp360, מאפשר לארגון ליהנות מפתרון גיבוי מקיף, שכולל: גיבוי שרתים, Storage, נייחים וניידים. השילוב בין הטכנולוגיות המובילות בעולם לבין הידע המקצועי הרחב והניסיון העשיר של מומחי פרטנר, מבטיח לעסק פתרון גיבוי המותאם במיוחד לצרכים.

ניתן להוסיף לפתרון הגיבוי נתב LTE לצרכי גיבוי סלולרי (כלומר, שהגיבוי מבוצע דרך הרשת הסלולרית), שמסופק בפרטנר במחיר של כ-100 ש"ח לחודש כולל סים.

מחיר השירות של CloudUp360 מתחיל ב-175 ₪ לחודש (ללא מע"מ), בהחלט הוצאה בגבול הסביר, לכל עסק בכל סדר גודל. מסמך תנאי השירות המלאים בשירות זה של פרטנר – מצוי כאן, למתעניינים.

פתרון גיבוי בענן הוא מאובטח במיוחד, מספק גיבוי לכל סוגי המידע בכל הפלטפורמות.

הנתונים משוכפלים בזמן אמת עם מספר עותקים המאוחסנים ב-3 מתקנים נפרדים של פרטנר. השחזור מובטח בצורה הכי המהירה האפשרית. ההתקנה מאוד פשוטה ונעשית בד"כ בגישת ה-Agentless, הגיבוי כולו מאובטח ומוצפן קצה לקצה, שירות המספק תמיכה בכלל הנפחים לגיבוי (מגיגות ועד פטות). כל לקוח חדש מקבל את ההתקנה וחודש ראשון במתנה (ללא עלות).

מאפייני המוצר CloudUp360 של פרטנר:

 1. מאובטח ואמין.

הפתרון מבוסס על הצפנת 256-סיביות לכל הנתונים, בעת העברתם ובמצב נייח. השירות הוא ללא התקנת תוכנה ביחידות הקצה (Agentless), עם ריפוי אוטונומי ואימות השחזור.

 1. אוטומטי ושקוף.

הפתרון כולל פלטפורמת ניהול ואוטומציה בענן, שמתזמרת את תהליכי השחזור לאחר אחסון באופן מלא, מדויק, מורשה ומהיר. בנוי לעידן הענן.

 1. שחזור כמעט מיידי.

השירות מספק פתרונות שחזור לכל יעד זמן התאוששות (RTO) או יעד נקודת התאוששות (RPO). תהליכי המעבר לגיבוי בעת כשל והסנכרון החוזר מתבצעים באופן אוטומטי, לצד תיקון השירות, התראות ובקרה, שמאפשרים השבת העסק לפעולה באופן כמעט מידי.

 1. תאימות טכנולוגית.

תמיכה במגוון הרחב ביותר של מכשירים, טכנולוגיות וירטואליות ופיזיות הקיימים בשוק.

 1. טיפול ב-Ransomware (כופרה).

זיהוי של Ransomware במהלך הגיבוי / השחזור באופן מובנה בשירות, והפרדת קובץ ה-Ransomware מבלי שתפגע במידע לאחר שחזור.

יתרונות שירות CloudUp360 של פרטנר:

 • גיבוי מאובטח ונגיש – גיבוי מאובטח ומוצפן עם גישה לקבצים מכל מקום.
 • פשטות ונוחות – מעבר לעולם הענן וגיבוי מהיר בכל רגע נתון.
 • ניהול עצמי – גישה לאפליקציה לנייד או דרך ממשק אינטרנטי נוח וידידותי למשתמש.
 • שחזור מידע – הנתונים מאוחסנים בצורה מאובטחת במספר מיקומים. אפשרות מובטחת לשחזור בכל מקום ובכל זמן.
 • תקן אבטחת מידע – ספק השירות בעל תקן FIPS 140-2.
 • הצפנה ברמה צבאית.
 • Attack-Loop Prevention – פתרון מובנה במערכת הגיבוי, שמאפשר מניעת תהליך החזרה של Ransomware בזמן השחזור. המנגנון הוא ייחודי לפתרון הגיבוי CloudUp360 ונקרא Attack-Loop Prevention.

גיבויים בענן Backup

 

האם יש מתחרים בתחום שירותי גיבויים בענן מנוהלים?

בהחלט. כל ספקי שירותי הענן לעסקים וארגונים בארץ ובעולם מספקים גם שירות ענן מנוהל ומגוון של שירותי אבטחת מידע. כיום בשוק יש שירותי גיבוי מנוהלים הכוללים ניטור גיבויים בזמן אמת, שירותי תמיכה מסביב לשעון, דו"חות מנהלים מקיפים ושחזור הגיבויים בכל זמן נתון לפי דרישת הלקוחות. החלק החשוב הוא מהירות ההתאוששות מאסון – DR.

הספקים המובילים בשוק: בזק עסקים, בזק בינלאומי, בינת עסקים, טלדור, ווי-אנקור, נס, תים, IBM, אמזון – AWS, מיקרוסופט Azure, גוגל Cloud, טריפל-סי, מטריקס, פלאפון, סלקום, Terrasafe, CTERA, הוט, MedOne (שירות של CloudEndure), U-BTech, רדוור (חברה ישראלית מקבוצת רד-בינת), OwnBackup הישראלית, ועוד. מדובר בשוק מאוד תחרותי, עם מגוון רחב מאוד של פתרונות.

לכן, בבחירת ספק שירותי ענן מנוהלים יש לקחת בחשבון פרמטר חשוב והוא: האם לספק הענן יש נוכחות פיזית של ענן בישראל. אם יש לו נוכחות פיזית בישראל: האם יש סנכרון מלא בין הענן הקיים בישראל לבין העננים של אותו ספק ברחבי העולם (אם יש צורך כזה).

גיבויים בענן מנוהל לעסקים – למי זה מתאים?

נושא הגיבוי הופך לנושא חשוב ביותר כשמדובר בעסקים כלכליים, משום שהמידע של העסק הוא קריטי עבור המשך התנהלותו באופן תקין. כל עסק מחזיק במידע חיוני כמו לדוגמא פרטי הלקוחות והספקים, חוזים, תכניות עסקיות ועוד. לא נרצה שמידע זה ייעלם, משום שלרוב ייקח לנו שנים לאגור אותו מחדש.

בדיוק לצורך זה קיים גיבוי בענן, שמאפשר לנו להבטיח את קיומו של המידע שלנו גם במידה וייעלם מסיבה כלשהי מהמחשבים ומערכות המידע שלנו.

גיבוי בענן מתאים (מעצם תפקידו) לארגונים ובתי העסק הנסמכים על מאגר מידע ממוחשב. אין זה משנה אם הם ממוקדי טכנולוגיה בצורה חלקית, או נשענים על מדיה דיגיטלית מכל סוג שהוא בלבד.

המשתמע מכך הוא, שרובם המכריע של בתי העסק בעולם ובישראל כיום, ייצאו נשכרים משירות גיבוי מנוהלים בענן, במידה והם:

 1. מחפשים פתרון יעיל לנושא "ההמשכיות העסקית" שלהם (BCP) ומבקשים להתכונן מראש לכל מקרה של סיכון אפשרי למאגר המידע שלהם.
 2. שואפים להתמקד בתהליכי הליבה שלהם ולהשאיר למקצוענים את “כאב הראש” הטכנולוגי הכרוך בניהול הגיבויים.
 3. מבקשים לחסוך משאבים אבל רוצים (או מחויבים) להישאר מעודכנים טכנולוגית, תוך שימוש בתשתית ייעודית המתאימה לצרכיהם באופן מדויק.
 4. מעוניינים להימנע מנפילה למלכודת של התקפות סייבר, שתשתקנה את פעילות העסק, בראשן התקפות כופר – Ransomware.

מה נדרש משירות מוצלח של שירותי גיבויים בענן?

שירות מוצלח של גיבוי בענן יוצר גיבויים מכווצים ומוצפנים לשרתים ותחנות העבודה של העסק במערכת האחסון המבוססת על תשתית הענן, לרבות המערכות המשמשות את הפקת המידע (החל ממערכת הפעלה, מערכות וירטואליות דוגמת VMware, מערכות ERP, CRM  וכיו"ב).

לאחר יצירת הגיבוי הראשוני מבוצע גיבוי מצטבר (אינקרמנטלי) שוטף בהתאם למדיניות הגיבויים של העסק, שהקונפיגורציה ניתנת לעדכון וניהול קל ונוח בענן. שיטה זו מאפשרת למזער את עלות ונפח הגיבויים ובנוסף מאפשרת נקודות שחזור רבות יותר. כך, שרמת האמינות של השירות עולה.

השירות המנוהל מגבה את השרתים ותחנות העבודה בצורה אוטומטית בהתאם למדיניות העסק ותומך בגיבוי ברמת קבצים ו/או ברמת המכונה הווירטואלית, או בכל תצורה שנקבעת. הכי מומלץ זה לגבות הכל, ממש הכל, כי עלויות האחסון בענן ירדו בצורה תלולה והתשלום על האחסון הפך להיות מזערי.

במסגרת השירות המנוהל, מנוטרת פעילות גיבוי השרתים ברמת קבצים וברמת המכונה הווירטואלית. יש כמובן לתת תשומת לב מיוחדת לנושא אבטחת המידע, שהוא הנושא החשוב ביותר לספקי שירותי ענן מנוהלים.

ברור, שכל התעבורה לענן ובחזרה אמורה להיות מוצפנת ומאובטחת. מפתחות ההצפנה של מערכות האבטחה אמורים להיות רק אצל הלקוח של השירות.

בנוסף, יש  לוודא, שספק הגיבוי נוקט בצעדים המתאימים כדי להגן מפני דליפת מידע וגניבתו. יש כיום תקנים מחמירים בנושא זה, כשבאירופה יש סדרה חדש של תקנים מחמירים בשם GDPR, שנכנסו לתוקף ב-28.5.18.

יש לוודא, שספק שירותי הגיבוי המנוהל בענן שלך, אכן עומד בתקנים הבינלאומיים הללו, לרבות תקני אבטחת המידע וההגנה על הפרטיות שנכנסו לתוקף בישראל במחצית 2018.

שירות גיבוי בענן הוא כבר לא משהו המשמש רק יחידים או צוותים קטנים, אלא קיים בתצורה המתאימה לארגון כולו ודורש פתרון מקצועי ומתקדם.

 

מהן השאלות, שאני צריך לשאול את ספק שירותי גיבוי בענן מנוהלים, לפני קבלת הצעת המחיר?

מדובר במשא ומתן עסקי – מקצועי לכל דבר, שרצוי שייעשה ע"י מומחים לתחום הזה. אם לבעל העסק אין ידע בתחום שירותי הגיבוי המנוהלים בשילוב שירותי אבטחת מידע, קל יהיה "לעבוד עליו" ולשכנע אותו לרכוש מה שטוב רק לכיס של ספק הפתרון, או אפילו למכור לו שירותי גיבוי ואבטחת מידע ישנים או יקרים, במסווה של שירותים חדשים ומתקדמים.

השאלה החשובה ביותר, שבעל העסק יכול לשאול בעצמו (גם ללא ייעוץ מקצועי) את ספק המערכת היא: מה העלות הכוללת לעסק, עלות הכוללת הכל: עלות הרכישה והרישיונות לכל השימושים, עלויות התקנה, עלויות הביטוח, עלויות התחזוקה, תוכנות נדרשות, מכשירי קצה נדרשים וכיו"ב. כך, ניתן להשוות בקלות בין ספקים ולחשב את העלות הכוללת (TCO) של כל פתרון. נקודה נוספת לא פחות חשובה: מהם זמני התגובה לגיבוי מלא במקרה של נפילה.

לכן, מומלץ לנקוט באחת מ-2 הדרכים הבאות (או לשלב ביניהן):

 • Best of breed. כלומר: מי הספק המספק את פתרון הגיבויים בענן הטוב ביותר מבחינת ביצועים, שירות, יכולות, תכונות, נוחות השימוש, גמישות הפעלה, יכולת התמיכה של הספק וכך הלאה.
 • המחיר הטוב ביותר (בד"כ הכוונה למחיר הזול ביותר).

מדובר בתהליך מקצועי, שיש לבצע בלי "ליפול במלכודת" של אנשי שיווק ממולחים מחברות התקשורת והאינטגרציה, שמסוגלים "למכור קרח לאסקימוסים".

יש לקחת בחשבון, שכדי לקבל "איכות שירות" ו"איכות עבודה" בפתרונות גיבוי עסקיות, צריך גם חיבור תקשורת איכותי (קו עם SLA), במסגרת חבילת תקשורת מתאימה (דוגמת IPVPN), ולא חיבור לאינטרנט בגישת ה-Best Efforts, שיש כיום בחיבורים הפרטיים לאינטרנט (לרבות ב"שוק הסיטונאי"), מה שחלק מהעסקים מיישמים אצלם (כדי לחסוך בהוצאות התקשורת לאינטרנט).

 

שורה תחתונה בתחום בחירת שירותי גיבויים בענן מנוהלים לעסקים:  

בבחירת ספק שירותי גיבויים בענן, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. קודם כל, יש לקבל החלטה אם בכלל מעוניינים במערכת המופעלת מקומית (מול התצורה המומלצת כיום לעסקים – לעבור לענן), או בתצורה אחרת, שמתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, רשות מקומית, חברת הייטק, משרד מומחי ביטוח ופיננסים, או של משרד רואי חשבון.

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בשרידות מערכות המחשוב והתקשורת של העסק, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות רכישת פתרון שירותי גיבויים בענן?

 אם יש לך כבר שירותי גיבויים בענן מנוהלים, ממה אתה לא מרוצה מהשירות? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את ספק מערכת ושירותי גיבויים בענן מנוהלים המתאימה לצרכיך?

How to Back up your Computer Data to the Cloud

 

פוסטים נוספים