fbpx

גיבוי בענן – האם זה מתאים לעסק שלי? כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים ספק! (מידע חדש וטיפים)

גיבוי בענן BACKUP

גיבוי בענן – האם זה מתאים לעסק שלי?
כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים ספק!

 

גיבוי מידע רציף ותמידי בענן הוא הטרנד החדש בעסקים, בעיקר בעידן, שבו יש התקפות סייבר רבות ויש צורך, שהמידע העסקי יהיה מגובה באופן שוטף לכל מקרה, שלא יקרה.

 

מה התחדש בתחום הגיבוי הרציף בענן?
האם זה מתאים לעסק שלי? השוואת מחירים בגיבוי בענן אינה משימה פשוטה.
מי ספק הגיבוי בענן המתאים (כלכלית) לעסק שלי?

 

מתקפות הכופר האחרונות – Ransomware (שפגעו גם במאות רבות של עסקים בישראל), חידדו את ההבדלים בין גיבוי רגיל בענן לבין גיבוי בענן מנוהל.

בהתקפת כופר, התוקף מחדיר את הקוד העוין שלו למחשב או מחשבי העסק (או למחשבי עובדיו), ומפעיל את הקוד העוין המצפין את כל התוכן של המחשב (שייפתח רק תמורת תשלום הכופר בביטקוין) ברגע הינתן פקודה ע"י התוקף. בד"כ, התוקף מחכה פרק זמן מספיק (בין שבוע לכמה חודשים), כדי להבטיח, שאם מתבצע גיבוי למחשב הנגוע, הגיבוי הזה יכיל עותק של הקוד התוקף, שיושב לו בשקט ומסתתר במערכת, עד מועד קבלת פקודת התקיפה.

לכן, מי שהותקף ולא מוכן לשלם כופר ומנסה לשחזר את המחשב המחשבים מעותק הגיבוי, שביצע בענן, מגלה, שהבעיה שלו לא נפתרה, כי גם עותק הגיבוי בענן מכיל כבר את הקוד העוין, שממשיך ומצפין את המחשב, דורש כופר וחוסם את פעולתו.

לעומת זאת, מי שמבצע גיבוי בשירות "ענן מנוהל", הגיבוי, שמתבצע בענן, נבדק היטב ע"י ספק שירותי הגיבוי המנוהלים, ממש לפני הגיבוי, לוודא, שאין בגיבוי קוד עוין, או איזה קוד חשוד מכל סוג. כך, שאם בעלי העסק, שנפגע מהתקפת כופר, רוצים לבצע שחזור, ספקי שירותי הגיבוי המנוהל בענן מבצעים עבורם שחזור מעותק נקי מקוד עוין, עותק נקי, שנשמר בענן. כך, מחזירים תוך מספר דקות את העסק לפעילות תקינה ללא שום קוד עוין.

 

 גיבוי בענן לעסקים

למה צריך שירותי גיבוי בענן רציפים ומנוהלים (מלבד הגנה מפני מתקפות כופר)?

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת, חיינו הופכים יותר ויותר לתלויים בה. אנו מנהלים אותם על גבי רשת המחשבים שלנו. כחלק מכך עולה חשיבותו של נושא הגיבוי. כאשר מידע חשוב הופך להיות מתועד באופן וירטואלי ודיגיטלי, אנו חייבים ליצור לו גיבוי, שיהווה עותק במידה והמידע יימחק מסיבה כלשהי.

כיום, בעידן, שבו ניתן לגבות מידע בענן, כלומר באופן וירטואלי לחלוטין, על גבי שרת מרוחק ב-Data Center המנוהל ע"י ספק שירותים מקצועי וגדול, הגיבוי פשוט יותר ונוח יותר וגם בטוח יותר וזמין יותר. חלק מהיתרונות של גיבוי לענן על פני On-Premises (התקנה מקומית) הם, שבענן הוספת שטחי אחסון היא מיידית, אין צורך בפעולות טכניות מורכבות ורכישת דיסקים יקרים (או קלטות גיבוי מהדור הישן), או ציוד יקר, שיש להתקין ולתחזק באופן שוטף. גם לגיבוי עצמו יש גיבוי, ואפילו כמה (למשל ברחבי העולם), והענן מרוחק משרתי בית העסק. כך, שאם העסק נופל מכל סיבה (שריפה, הצפה, רעידת אדמה, התקפת טרור, שביתה פראית, מלחמה, וכיו"ב), הגיבוי בענן ממשיך להתקיים וניתן להמשיך ולעבוד (ולתת שירות) מרחוק מהגיבוי הנמצא בענן.

אולם, השוואת מחירים בתחום הגיבוי בענן אינה משימה כל כך פשוטה. זאת, משום שהיקף הפתרונות הוא עצום.

איך בוחרים בפתרון של גיבוי בענן לעסקים?

אפשר לחלק את הפתרונות לכמה רבדים שונים המתומחרים שונה בכל רובד:

 • פתרונות גיבוי בענן בחינם או במחיר אפסי. זה אפשרי בכמה סוגי שירות מתחרים הקיימים באינטרנט (דוגמת: דרופבוקס, SugarSync, Box, אפל, Syncplicity, TresorIt, Actifile, CTERA, גוגל – Drive, מיקרוסופט – OneDrive ועוד) וגם בשירותים כאלה בישראל. למשל, גיבוי בחינם בבזק כשירות נלווה לשירות אחר של בזק (דוגמת טלפוניה של בזק). חברתCTERA רק לצורך ההשוואה (פתרון המוצע גם במסגרת בזק עסקים) מספקת גיבוי בענן במחיר חודשי של החל מ-55 אג' ל-1GB . המחירים של המתחרים הרבים במשבצת הזו גם הם די אטרקטיביים ואפסיים.
 • שירותי גיבוי בענן של ספקי שירותי גיבוי, שהם אינטגרטורים של שירותי ענן (דוגמת: בינת עסקים – מובילת שוק, טלדור, תים, נס, ווי-אנקור, טריפל-סי ועוד רבים).
 • שירותי גיבוי בענן אצל ספקי התקשורת. כל ספקי התקשורת בישראל מציעים שירותי גיבוי בענן. המובילה: בזק בינלאומי. אחריה: בזק, פרטנר, סלקום, פלאפון והוט.
 • ספקי גיבוי בענן של ספקי ענן בינלאומיים ומקומיים. המובילה: אמזון – AWS. אחריה: גוגל Cloud ומיקרוסופט Azure.
 • שירותים מחברות ישראליות המתמחות בתחום. דוגמה: שירותי מחברת OwnBackup הישראלית, שמספקת שירותי שיחזור וגיבוי Cloud-To-Cloud. לעסקים, שכבר מצויים בענן ביישומים דוגמת אלה של Salesforce, או ServiceNow, וביישומים של "עבודה קבוצתית" בענן דוגמת Slack, הפתרון הזה מאוד מתאים להם ואף מומלץ לבחינה. קיימים שירותים מתחרים מחברות נוספות דוגמת: CTERA (מאוד פופולרי), MedOne, TerraSafe, Zadara, Exsitu, ועוד.

 

גיבוי בענן לעסקים – בשביל מה ולמי זה מתאים?

אם אתה בעל עסק, שבו עוברים במהלך היום לקוחות ומוכנסים אל מחשבי החברה נתונים על לקוחות, על הוצאות והכנסות ועל כל נושא אחר הקשור לעסק, אתה זקוק לגיבוי קבוע. הסכנה באובדן המידע פירושה אי יכולת לשחזר דבר מהנתונים הכספיים או המנהלתיים הדרושים כדי לנהל עסק בצורה טובה ויעילה.

אובדן של נתונים על לקוחות פוטנציאליים, על פעולות שנעשו בתיקי לקוחות שונים ושל מסמכים חשובים וכד', פירושו מכה אנושה לעסק שלך וחוסר מסוגלות לתפקד. גם אם אתה חושב, שתוכנת גיבוי, שמותקנת על מחשבי החברה, יכולה לעזור לך במקרים אלה, היום ידוע, שדרושה בדרך כלל מעורבות חיצונית של חברת מחשבים, שמציעה גיבוי, כדי להבטיח הגנה מרבית על הנתונים, שהחברה מייצרת במהלך העבודה השוטפת.

קרוב ל-50% מהארגונים בישראל, נכון להיום, נפגעו באיזושהי צורה מ"וירוס הכופר" (Ransomware), והאיום היום רלבנטי מתמיד. ישנה הסכמה בין חברות אבטחת המידע בארץ ובעולם, שהפתרון היעיל ביותר להתגוננות מפני תוכנות כופר למיניהן הוא פתרון גיבוי מתקדם ומאובטח (שנוקה מעותקים רדומים של "וירוס הכופר"), ששומר על גרסאות עדכניות של המידע, זמין ומאפשר שחזור מהיר שלו במקרה הצורך, כדי לאפשר חזרה מהירה לשגרת עבודה.

למרות שישנן דרכים רבות ליצור גיבוי קבוע לעסק, בין אם באמצעות דיסק קשיח, דיסק תקליטור, דיסק און קי, סרט מגנטי ועוד, גם אלה עלולים למצוא את עצמם נהרסים, נגנבים, נשברים או מושחתים באמצעות פגעי מזג אוויר שונים. גם אם עבדת במשך שנים עם אמצעים אלה, תגלה, ככל שהזמן עובר והעסק "תופח", שאתה זקוק ליותר מקום אחסון ונפח גדול יותר של אמצעים, שיוכלו להכיל את כמות המידע העוברת בתוך מחשבי העסק שלך. בנוסף, אתה חייב למנות אדם, שתפקידו יהיה לגבות את הנתונים באופן קבוע, בכל סוף יום או כל מספר ימים. פירוש הדבר הוא, להקצות משאבים מיוחדים של כוח אדם.

גיבוי בענן מתאים (מעצם תפקידו) לארגונים ובתי העסק הנסמכים על מאגר מידע ממוחשב. אין זה משנה אם הם ממוקדי טכנולוגיה בצורה חלקית, או נשענים על מדיה דיגיטלית מכל סוג שהוא בלבד.

המשתמע מכך הוא, שרובם המכריע של בתי העסק בעולם ובישראל כיום, ייצאו נשכרים משירות גיבוי בענן, במידה והם:

 1. מחפשים פתרון יעיל לנושא ההמשכיות העסקית שלהם (BCP) ומבקשים להתכונן מראש לכל מקרה של סיכון אפשרי למאגר המידע שלהם.
 2. שואפים להתמקד בתהליכי הליבה שלהם ולהשאיר למקצוענים את “כאב הראש” הטכנולוגי הכרוך בניהול הגיבויים.
 3. מבקשים לחסוך משאבים אבל רוצים (או מחויבים) להישאר מעודכנים טכנולוגית, תוך שימוש בתשתית ייעודית המתאימה לצרכיהם באופן מדויק.

 

גיבוי בענן BACKUP


איך לבחור ספק גיבוי ענן מוביל וגדול לעסק? בחירה בין
Azure, גוגל, אמזון ואחרים:

מבין ספקי שירותי הענן המובלים בעולם, שמספקים גם שירותי גיבוי בענן לעסקים מכל סדר גודל, ניתן למנות, כאמור לעיל, בשורה הראשונה את העננים של: מיקרוסופט Azure, גוגל Cloud ו-Amazon AWS.

יש בישראל עוד פתרונות רבים, שסקרנו קודם, ובכללם: שירותי הגיבוי בענן של בזק, שירותי גיבוי אצל כל האינטגרטורים הגדולים (בינת, טלדור, תים, נס טכנולוגיות, טריפל-סי, Terrasafe, וכיו"ב), שירותי חברת CTERA הישראלית (שמופעלים גם בבזק), שירותי הגיבוי ושירותי הענן של Data Dimension ב-Med-1 (MedOne), שירותי הענן של IBM, שירותי גיבוי של נט-אפ, שירותי הגיבוי בכמה עננים ובהם סיסקו ורקספייס בחברת בזק בינלאומי ועוד. למעשה, ההחלטה על בחירת ספק הגיבוי היא די מבלבלת ולכן יש צורך בקבלת ייעוץ מקצועי מתאים. 

השיקולים בבחירת ספק גיבוי בענן יורכבו מהפרמטרים הבאים:

 • מה תצורת הגיבוי המבוקשת בענן: PaaS, IaaS או SaaS. יש עלויות שונות לכל תצורה ומימוש שונה. אם בעל העסק או מי שאחראי עם נושא הגיבויים בעסק לא מבין את המונחים הללו, מוטב שיתייעץ עם מי שכן מבין.
 • האם יש חשיבות, שהענן יימצא בישראל אם לאו? לא כל העננים העולמיים יש להם נוכחות פיזית בישראל. למשל לגוגל ולאמזון אין עדיין נוכחות פיזית של ענן בישראל, אבל זה לא מפריע בכלל ללקוחות רבים במגזר העסקי בישראל (בדומה לנעשה בעולם), לבחור בשירותים של אמזון – AWS, שהיא מובילת שוק.
 • מהירות היישום, רמת והיקף התמיכה בשירות (והאם יש תמיכה בעברית).
 • האם הגיבוי בענן מגבה את כל סוגי האפליקציות העסקיות של עסק ואת כל המידע, שהן מפיקות? אם לא, מה נדרש לעשות כדי לגבות אפליקציות ייחודיות המצויות בעסק?
 • מה תחזית גידול הביקושים לשירותי גיבוי בענן. האם יהיו עוד סניפים לעסק, שייעשה בהם גבוי לענן, והיכן הם ימוקמו?
 • האם יש צורך בעוד שירותים מספק הענן (כולל: איזון עומסים, שירותיDR ו-BCP, הפעלת אפליקציות, שירותי ניתוב, שירותי DNS ודומיינים, שירותי BI AI ו-Big-Data, חיבור מצלמות אבטחה, חיבור שירותיIoT, שירותי אבטחה והגנת סייבר, פיתוח אפליקציות ושירותים וכיו"ב)?

מבין הספקים הבינלאומיים, השירותים של אמזון הם הוותיקים ביותר (נולדו 5 שנים לפני שירותי ענן של גוגל ו-4 שנים לפני שירותי הענן של מיקרוסופט). מבין המתחרים העולמיים האחרים (שאינם אמזון, גוגל ומיקרוסופט), רק Data Dimension היפנית (מבית NTT) זוכה להצלחה ולצמיחה עולמית, כששאר המתחרים מצמצמים את ההשקעות שלהם בשירותי ענן, בעיקר בגלל הצלחה והצמיחה הענקית של אמזון ושל מיקרוסופט וגוגל. המתחרים הללו מתרכזים כיום בפתרונות נישה, בעיקר בפתרונות של גישה לשירותי עננים היברידים והנעת מידע בין עננים שונים, דוגמת הגישה החדשה של סיסקו ורקספייס לשירותי ענן.

בישראל, המובילים את שוק שירותי ענן וגיבוי בענן הם: אמזון-AWS, בזק בינלאומי, בזק עסקים, בינת עסקים, גוגל – ענן ומיקרוסופט – Azure (אצל כמה ספקים מקומיים). יחד עם זאת, השוק תחרותי ויש הצעות לא פחות מעניינות ואטרקטיביות אצל הספקים המתחרים.

 

טיפ בתחום השוואת מחירים ובחירת ספק גיבוי בענן לעסקים

חשוב לבחור חברה מקצועית ומוכרת בשוק, שיש לה ניסיון בתפעול של מערכות גיבוי בענן. למרות שמדובר בשירות המסופק ע"י ספק חיצוני, בד"כ גדול, אין לסמוך רק על זה שהוא ספק גדול ומוכר.

כיום, פתרונות גיבוי בענן לעסקים (Cloud Backup) מאפשרים לכל עסק לבצע גיבוי מרוחק, מוצפן ומסונכרן של כל המידע העסקי ולהימנע מנפילות תוכנה וחומרה או אסונות כלשהם ואיבוד המידע העסקי היקר. מחקרים מראים, שיותר מ-80% מהעסקים, שאיבדו חלק נכבד מהמידע שלהם, נסגרו בתוך פחות משנה. אם אתה לא רוצה ליפול לסטטיסטיקה הזו, מומלץ שתיעזר בשירותי גיבוי מקצועי בענן, שיעניקו לך מעטפת הגנה מלאה מפני אבדן מידע עסקי.

לכן, במידה ואתה שוקל לרכוש שירותי גיבוי בענן, מומלץ להכין רשימת חברות המומלצות ביותר לבחירה. רשימת החברות המומלצות ביותר מבוססת בד"כ על ניסיון אישי, ביקורות גולשים, מאפיינים, מחיר ונוחות שימוש בתוכנות הגיבוי. אולם, זה לא תמיד מספק.

חשוב לבחור בחברה, שיכולה לספק מענה של תמיכה טכנית בכל שעות היום, כי הצורך בגיבויי אינו מוגבל בשעות מסוימות. בנוסף חשוב, שהחברה תעניק אחריות לגבי נתונים, שהולכים לאיבוד או גיבוי, שלא יוצא לפועל ויוצר נזק באובדן מידע לחברה. יש לשקול רכישת ביטוח לנתוני העסק, גם כשהם נמצאים בגיבוי בענן.

לכן, מומלץ, בכל מקרה, לקבל המלצות מלקוחות עסקיים, שכבר עובדים עם אותו ספק בתחום הגיבויים בענן, לחפש באינטרנט חוות דעת עצמאיות (גם של אנליסטים) על הספק הזה, לשאול על הספק בפורומים מקצועיים המצויים ברשתות חברתיות וכמובן להתייעץ עם מומחים בתחום.

גיבוי בענן פרטנר


שורה תחתונה בתחום השוואת מחירים ובחירת
ספק גיבוי בענן לעסקים:

הפתרון של גיבוי בענן לעסקים זוכה כיום להצלחה רבה בשוק העולמי וגם בישראל. זאת, בגלל ההיקף הרחב של היכולות, שבעל העסק מקבל בחבילה אחת מקיפה, שתומכת באופן מלא בכל צרכיו. השוק רווי מתחרים והכוח נמצא בידי הלקוחות העסקיים. לכן, השוואת מחירים ע"י מומחה לתחום, היא חובה לכל בעל עסק, לפני בחירה בספק הגיבוי בענן.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת ספק פתרון מתאים ולא יקר של גיבוי בענן לעסקים?

 האם הפתרון של ספק גיבוי בענן חינמי או חצי חינמי הוא גם הפתרון המתאים לעסק שלך?

 במידה ואתה מפעיל כבר גיבוי בענן, ממה אתה לא מרוצה מהספק שלך ומהעלויות של הגיבוי אצלו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לחסוך בהוצאות ולהתייעל ע"י שימוש בפתרון של גיבוי בענן לעסקים בחבילה המתאימה לצרכיך וליכולותיך הכלכליות?

 נמאס לך לחפש פתרונות גיבוי בענן לעסקים?

?Cloud Storage vs Cloud Backup – What's the Difference

 

פוסטים נוספים