fbpx

האם מבצעי ההוזלה של אמזון – AWS כדאיים?

שירותי ענן בתקשורת

האם מבצעי ההוזלה של אמזון – AWS כדאיים?

 

 

שירותי הענן של אמזון AWS הוזלו בשבוע החולף בפעם ה-45 מאז תחילת הפעילות הזו.

 

האם כדאי ורצוי לבחור כעת בשירותי הענן של אמזון?

 

חברת שירותי מחשוב הענן של אמזון – Amazon Web Services-  AWS, הודיעה ללקוחותיה ביום 4.8.14 על הוזלה משמעותית של 20% במחירי שאילתות סטנדרטיות (Standard Queries – Route 53) ושאילתות ניתוב מבוסס-השהייה (Latency Based Routing Queries). עם הוזלה זו, מגיע מספר הורדות המחיר של AWS ל-45 פעמים מאז תחילת פעילותה ב-2006. זאת (לטענת אמזון), כחלק מאמונתה של החברה מאז הקמתה, שמרחב מחשוב הענן יהיה רווחי עם כמויות גדולות של לקוחות במרווחים קטנים של רווח תפעולי מהשירות.


הירידה של מחירי שירותי AWS לא נולדה בחלל הריק. 3 מתחרותיה הגדולות בעולם הענן: גוגל, DigitalOcean ומיקרוסופט, הוזילו אף הן את עלויות שירותי הענן שלהן בצורה משמעותית בשנה החולפת. זאת, בנוסף לחברות ענק נוספות, שהחלו לפרוס שירותי עננים למגזר העסקי ברחבי העולם, דוגמת VMware ו-SAP.


האיום הגדול ביותר לשירותי AWS מגיע דווקא מכיוון DigitalOcean, שתוך זמן די קצר מאז החלה לפעול (לפני כשנתיים) צברה מעל ל-150 אלף לקוחות עסקיים משלמים. הישג מרשים בכל קנה מידה.

נכון למחצית 2014, חברתDigitalOcean  היא הפתרון הזול והטוב ביותר לשירותי מחשוב בענן בעולם, עפ"י מומחים ואנליסטים, שהשוו את המתחרים המובילים בתחום. שירותי  DigitalOcean שונים מכל המתחרות בה בכך, שכל מערכת המחשוב שלה מבוססת על SSD  (כוננים קשיחים מבוססי פלאש ללא כל דיסק מסתובב).

עסקים קטנים עד בינוניים יכולים לקבל בDigitalOcean- פתרון למחשוב ענן ב-5 עד 10 דולרים לחודש. זה מחיר זול בשליש ויותר בממוצע מהמחירים של אמזון ושאר המתחרים. DigitalOcean מבטיחה, שכל אחד גם ללא כל ידע במחשוב, יכול לייצר שרת מבוסס SSD בענן בלא יותר מ-55 שניות, כולל כל התהליך של הרכישה וההקמה של השירות בענן.

מול זה, לאמזון יש הסכמים עם כמה חברות בישראל ובכלל זה תדיראן טלקום ו-Triple C, לאספקת שירותי מגוונים מכל סוג (לרבות מרכזיות ו-Call Centers), על הענן של אמזון.

 

אז מה לבחור: AWS או DigitalOcean?


התקפות הסייבר האחרונות על אתרים ועסקים בישראל במסגרת מבצע "צוק איתן"  (בעיקר התקפות מסוג DDOS – למניעת שירות), הובילו לחסימות די ממושכות של הקישור של רשת האינטרנט לחו"ל. החסימות, שבוצעו עקב התקפות אלו ע"י ספקי האינטרנט הישראליים, הוכיחו, למי שהיה זקוק להוכחה, שאין להסתמך באופן מוחלט על חיבור לעננים ברחבי העולם, אצל שום ספק עננים שאין לו נוכחות פיזית של שירותי הענן בתוך ישראל. פשוט: ספק הקישור לאינטרנט העולמי יכול לסגור את החיבור הזה באופן פתאומי, כדי להגן על הרשת הישראלית, או מכל טעם אחר.

מבין המתחרות הגדולות, רק למיקרוסופט יש ענן מקומי בישראל (ב-Triple C). כך, שמי שזקוק לזמינות של השירותים שלו 24X7 עם גישה לשירותים מכל העולם, אסור לו לקחת בחשבון שימוש בעננים בינלאומיים, הנמצאים אי שם בעולם. זאת, מאחר שהחיבור הבינלאומי היוצא מישראל יכול להיות מנותק בכל רגע בגלל תקיפות סייבר על ישראל, או מכל סיבה טכנית אחרת.

יש פתרונות העוקפים בעיה זו, למשל של רדוור, אינטרנט בינת ובזק בינלאומי. אך פתרונות אלו כרוכים בתשלום חודשי ממש לא קטן, כדי לבצע דרכן קישור בינלאומי מאובטח וזמין בכל מצב. מכאן, שהחיסכון הכלכלי בחיבור לענן בינלאומי נעלם אם יש צורך להפעיל כלי אבטחה ושרידות מיוחדים על הרשת של העסק בענן.

 מכאן, שהבחירה כעת אינה פשוטה: האם להסתמך על ספק שירותי ענן זול הנמצא בחו"ל, שלא ברור אם הקשר אליו יישמר בכל מצב (ומה זמן התגובה שלו לתקלות בשירות הנמצא מעבר לים, שלא לדבר על בעיית העברית והלוקליזציה של השירותים), או להסתמך על ספק מקומי הנמצא כאן בפתח-תקווה דוגמת,Triple C או לחילופין על ספק שירותי ענן ישראלי אחר גדול (לרבות קבוצות בזק, סלקום, פרטנר והוט), או לחילופין להמתין, שהשוק יתפתח ונראה תחרות גדולה יותר, לרבות מהכיוון של,VMware שהמערכות הווירטואליות שלה מובילות כיום את עולם השרתים של השוק הארגוני והעסקי בישראל ובכוונתה להקים ענן מקומי גם בישראל. גם הקבוצות בזק ובינת מצויות בשלבי הקמה של עננים מקומיים מתקדמים ב- Data Centers חדשים.

 

שורה תחתונה:


הבחירה בספק שירות ענן צריכה להתבצע רק אחרי ניתוח הצרכים של העסק. לאחר ניתוח צרכי העסק, יש לשקול בבחירה בין ענן פרטי, ענן ציבורי או ענן היברידי ולשקול בחירה בין ענן ישראלי מקומי או ענן בינלאומי ולאחר מכן לבחור את הספק המתאים. תהליכי הניתוח הללו, אמורים לתת תשובה ייחודית לכל עסק, לפי היקף ורמת הצרכים שלו, מול החיסכון בעלויות שישיג, בשירותי ענן מקומיים או בינלאומיים. הניתוק של ישראל מרשת האינטרנט העולמית בשבועות האחרונים הדגים את הצורך בהכנסת השיקולים של זמינות ושרידות, בעת בחירת ספק שירותי ענן עבור העסק.

פוסטים נוספים