fbpx

הגנת סייבר – חבילות חדשות להגנה ואבטחת מידע בענן לעסקים

אבטחת מידע בעידן מחשוב ענן

הגנת סייבר – חבילות חדשות להגנה ואבטחת
מידע בענן לעסקים – כיצד לעשות זאת נכון?

 

עסקים רבים ברמת ה-SoHo, ה-SMB וה-SME מגלים, שמערכות הפיירוול והאנטי-וירוס, שהתקינו אצלם במחשבי העסק, כבר לא מספקות הגנה מפני עולם הסייבר של היום. מאות עסקים בישראל כבר שילמו בשנה החולפת "כופר" לתוקפים אותם.

 

האם הפתרונות בענן מאובטחים? מה עושים בעת המעבר לשירותי ענן ואילו פתרונות אפשר לבחור?

 

מה זה סייבר?

תחום "אבטחת מידע", שמוכר לבעלי עסקים קטנים עד בינוניים, שלא מבינים בנושא ואין אצלם "מנהל אבטחה" מוסמך ומוכשר, משתנה במהירות. הם מופתעים כאשר הם מגלים, שמישהו "חטף" להם את כל מערכות המחשוב ודורש מהם כופר כדי לשחרר את הנעילה. הם לפתע מבינים, שכל מערכות האנטי-וירוס והפיירוולים, שהתקינו אצלם, אין להם שום ערך, בדור החדש של תקיפות מחשבים.

הסיבה מאוד ברורה: התוקפים מכירים היטב את כל מערכות ההגנה הוותיקות ולכן הם תוקפים בשיטות חדשות, שאין להן (בחלק ניכר מהעסקים) שום מענה הגנתי. השיטות הללו מכונות בשם: סייבר. סייבר זה פשוט תחום אבטחת המידע בלבוש חדש ועדכני.

חברת המחקר הישראלית STKI דיווחה על 2,500 משתמשים ישראלים (אנשים פרטיים וארגונים), שנפגעו מכופרות בשנה החולפת. 50% עליה מהשנה הקודמת. בהחלט נתון מדאיג.

אבטחת מידע בעידן מחשוב ענן

אילו התקפות סייבר ידועות לנו ולמה אנו לא מוגנים?

שירותי אבטחת מידע קיימים מאז שהתגלה הווירוס הראשון במערכות המחשוב בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. רוב העסקים הקטנים והבינוניים (SMB) משתמשים באמצעי אבטחה מקומיים: נתב אבטחה, Firewall מקומי, תוכנות הגנה מקומיות דוגמת אנטי-וירוס ואנטי-ספאם.

אולם, כל אמצעי ההגנה הללו שייכים לעבר. אין בהם כל תועלת לעסק בהווה וכמובן בעתיד. הסיבה די ברורה: התוקפים מזמן עברו לשיטות תקיפה שונות לגמרי והכלים הישנים הללו אינם יודעים להתמודד עמן.

יתרה מכך, בבדיקות, שנערכו לאחרונה במערכות המחשוב של עסקים קטנים (בעולם וגם בישראל) נמצא, ש-80% לפחות מהעסקים חוו תקיפת סייבר אחת לפחות בשנה האחרונה, מאות עסקים בישראל כבר שילמו כפר כשחוו התקפת כופר (Ransomware) על מחשביהם וכמחצית ממחשבי העסקים נגועים ברוגלות ונוזקות. אגב, מרבית המקרים הללו מתרחשים במערכות, שאינן בענן.

כיום, תקיפות מסוג כופר (Ransomware) והתקפות מניעת שירות (DDoS), הן ההתקפות הנפוצות ביותר בעידן החדש של התקפות סייבר. למערכות ההגנה הוותיקות, שקיימות בעסקים, אין כל מענה לסוגי ההתקפות הללו. יתרה מכך, המחשבים של עסק (וגם מערכות אחרות, שאינן מוגנות מספיק, דוגמת: מצלמות אבטחה, סנסורים של IoT, טלפונים ומרכזיות), נחשפים להתקפות כאלו, בלי שבעל העסק מרגיש בכך, והמחשבים שלו משמשים כבסיס להתקפות אצל עסקים אחרים.

דהיינו: המערכות העסקיות הקיימות (הוותיקות) משמשות בסיס להאקרים כדי לתקוף עסקים אחרים, בלי שבעל העסק יודע, שהוא מהווה הבסיס לתקיפות של עסקים אחרים דרכו. המצב הזה נכון גם למחשבים ניידים, טאבלטים וסמארטפונים, שמקושרים לרשת העסקית הנגועה. אין מערכת הפעלה או מערכת מחשוב (כולל מרכזיות), שלא ניתן לפרוץ ולחדור אליה ואו לשתול בה נוזקות ורוגלות, או להצפין ולחסום את המחשב ולדרוש "כופר" כדי לשחרר את החסימה.

מהם הפתרונות להגנת סייבר בענן לעסקים?

ככלל, יש שתי אפשרויות להגן על עסק קטן עד בינוני מפני התקפות סייבר: בהגנה מקומית בעסק ואו בהגנה ברשת של ספק השירותים שלו (לרבות אצל ספק שירותי הענן, שהעסק משתמש בו). ההגנה הטובה ביותר מפני התקפות סייבר היא ההגנה בענן (מיד יוסבר למה).

כיום, יש מגוון רחב של ספקי שירותים בענן בישראל, עם למעלה מ-15 חוות שרתים (Data Centers) בינוניות וגדולות ועוד כמה עשרות חוות שרתים קטנות, שמספקות שירותי ענן ללקוחות העסקיים בישראל, בכל התחומים. מלבד Triple C ובינת עסקים, שהיו ראשונות בשוק שירותי הענן המקומיים, אפשר למצוא כיום מספר רב של ספקים ואינטגרטורים גדולים (יחסית) בתחום שירותי הענן בישראל ובכלל זה: בזק בינלאומי (מובילת שוק), בזק, הוט, MedOne, סלקום, פרטנר, טלדור, תים, IBM, ווי-אנקור, ועוד.

אחד השירותים החשובים ביותר של ספקי שירותי הענן לעסקים הוא: אבטחת מידע בענן, לעסקים ברמת ה-SMB וה-SME. יש כיום תחרות עזה בין הפתרונות לשירותי אבטחה לעסקים קטנים בענן, במיוחד בין אלה של בינת עסקים לחברות בזק בינלאומי, סלקום ופרטנר. אחרי המתחרים הגדולים הללו בתחום זה, יש שפע של מתחרים גדולים וקטנים יותר (יחסית), בתחום שירותי האבטחה בענן.

אמנם, Triple C הייתה ראשונה בתחום זה (עם פורטל שירות מלא בשירותי ענן, כבר בעשור הקודם), אך כיום המתחרים בה מספקים שירות מלא "קצה לקצה", עם כמה עננים בארץ ובעולם (לשרידות מרבית), כולל התקנות ותמיכה לכל סוגי התקשורת (לרבות שירותי אינטרנט עסקיים) ושירותים "בחצר הלקוח" (On Premise), ולחלקן יש פריסה פיזית בשטח של טכנאי שירות לתמיכה 247X, עם מגוון של רישיונות והסמכות לכל צרכי הלקוחות באשר הם.

לקוח עסקי, שרוצה לחסוך בהוצאות אבטחת המידע שלו, חייב לבדוק את העלויות. רבים שבויים בהסכמי אבטחת מידע ישנים, שנמשכים שנים רבות, ומשלמים על זה הון עתק ללא כל תועלת ממשית. אבטחת מידע היא לא חברת ביטוח, שמשלמים על הפוליסה שלה לשעת צרה. אבטחת מידע היא תחום דינמי, שמשתנה די מהר ושיש לבחון אותו – כל הזמן. מי שמשלם אלפי ₪ לשנה על שירותי אבטחת מידע לעסק שלו, חייב לבצע מידית רביזיה של כל מערך האבטחה שלו ולקבל ייעוץ מקצועי מהמומחים לתחום.

אבטחת מידע

האם שירותי ענן (כולל ציבוריים) ציבוריים בכלל מאובטחים מפני התקפות סייבר?

התשובה היא חד משמעית – כן. שירותי האבטחה בשירותי הענן מסופקים ברמה טובה יותר מרמת האבטחה, שניתן למצוא בעסקים ובארגונים בישראל (במערכות הפנימיות שלהם) מהסיבות הבאות:

 • הפרנסה של ספק שירותי הענן תלויה כל כולה ברמת האמון ורמת האבטחה, שהוא מספק ללקוחות שלו. לכן, ספק שירותי ענן לא יתפשר בנושא הזה, כי זה המוניטין שלו והפרנסה שלו.
 • ספק שירותי הענן יכול להעסיק את המומחים הטובים ביותר, שהוא יכול למצוא בשוק ולשכור את היועצים הטובים ביותר, כדי להשיג רמת אבטחה מתאימה וטובה, שתענה על כל הצרכים של לקוחותיו.
 • מערכות האבטחה של ספק שירותי הענן תמיד תהיינה מעודכנות, כי העדכניות של שירותיו היא חלק בלתי נפרד מרמת השירות, שהוא מספק בשוק כל כך תחרותי.
 • ספקי ענן חייבים לפעול על פי הרגולציות המחמירות ביותר הקיימות בשוק, אחרת לא ישיגו לקוחות ולא יוכלו להתקיים. לכן, ספקי שירותי הענן מגינים על המידע הנמצא ענן בכפיפות וציות לתקנים הבינלאומיים והמקומיים ולרגולציות המחמירות ביותר בכל תחום, בלי להתפשר בנושאים הללו. אחד המענים לרגולציות הללו הוא הרגולציה האוסרת על ארגונים ועסקים מסוימים (למשל בתחומי הפיננסים והבריאות), להוציא את המידע שיש להם מחוץ לגבולות ישראל. לכן, ארגונים ועסקים, שכפופים לרגולציה כזו, אינם יכולים להשתמש בעננים בינלאומיים, שאין לה נוכחות בישראל (דוגמת אמזון וגוגל).

אבטחת מידע מרכזיות SBC IP

אז מה בעלי עסקים קטנים עד בינוניים אמורים לעשות?

מי שינסה להקדים את התוקפים ע"י שדרוגים של מערכות האבטחה שלו יגלה, שהוא נמצא במרוץ בלתי פוסק ויקר כשידו תהיה תמיד על התחתונה. דהיינו: מדובר בהשקעות, שאין בהן שום ROI. מדובר במהלך של בזבוז כסף מתמיד על מערכות יותר ויותר משוכללות, יותר ויותר יקרות.

החלופה המומלצת כיום היא: שירותי אבטחה מנוהלים. כמו כל שירות בענן, העסק משלם על השירות בגישת ה-SaaS -Software as a Service. דהיינו: לפי שימוש במרכיבי האבטחה השונים.

ספק מתמחה במתן שירותי אבטחה בענן מספק את רמת ההגנה העדכנית ביותר והטובה ביותר לעסק, מבלי שבעל העסק צריך להיות במרוץ מתמיד מול השכלולים והשיטות החדשות של ההאקרים.

אולם, גם העברת האבטחה לשירות מנוהל אין בה 100% של ביטחון מפני פגיעה. אך זה מצב יותר טוב מהמצב הקיים של 0% הגנה על מערכות המידע של העסק, בגלל שימוש בכלים מקומיים ישנים, שאבד עליהם הכלח ואינם רלבנטיים יותר לשיטות התקיפה של היום ומחר.

אילו שירותי אבטחה בענן מוצעים לעסקים?

מכלול השירותים הקיימים בישראל לעסקים ברמת ה-SMB עד רמת ה-SME מאוד מגוון ומקיף כמה רמות ומרכיבים, שלעיתים קרובות משווקים ב"חבילות אבטחה":

 • אבטחה ברמה רשתית. כלומר: האבטחה מצויה ברשת ובענן של ספק התקשורת ולא במחשבי ונתבי העסק. יש לא מעט ספקי תקשורת המציעים שירות כזה. יש לבחון את מרכיבי השירות והעלויות בטרם בוחרים בפתרון מהסוג הזה, שבד"כ מסופק במחירים מאוד אטרקטיביים. יש לבדוק אם השירות הרשתי מכסה את האיומים הבאים:
  1) גלישה בטוחה ברשת הסלולרית והקווית,
  2) הגנה מפני מגוון איומי סייבר לכל לקוח קצה בכל מקום שהוא נמצא, כולל הגנה בעת גלישה ב-WiFi,.
  3) הגנות בסיסיות: מפני וירוסים, הונאות רשת, גניבות זהות,
  4) הגנה מפני וירוס כופר (Ransomware),
  5) הגנה מפני השתלטות, איומי חדירה לפרטיות וגניבת פרטים,
  6) חסימה של קישורים חשודים ברשת (ואפשרות הגנה על קטינים, במקום שנדרש),
  7) Anti-Malware, Anti-Phishing,
  8) הגנת סייבר בענן למערכות IoT ("בית משרד חכם") אם יש בעסק,
  9) יכולת התאמה פרסונלית של רמת האבטחה לכל משתמש קצה ולכל מכשיר קצה.
 • חבילות אבטחה בענן. כלומר: האבטחה מצויה בענן, לא אצל ספק התקשורת, עם אפשרות ל"תוכנות לקוח" במחשבי ונתבי העסק. השירות בענן מסופק על בסיס SaaS. כלומר: העסק משלם רק עבור הצריכה של השירות ולפי כמות המשתמשים עמדות הקצה המוגנות ולפי רמות השירות. גם כאן, מומלץ לבדוק את כל מרכיבי האבטחה המופיעים בסעיף הקודם, מי מספק את התשתיות והכלים לשירותי האבטחה בענן ועוד.
 • שילוב האבטחה בשירותים נוספים בענן והגנה עליהם יחד. אפשר לשלב בקלות את כל אחת מחבילות האבטחה בענן, עם חבילות מקבילות, שנמצאות בפורטל השירות דוגמת: מצלמות אבטחה, מערכות אבטחה פיזית, גיבויים, התאוששות מאסון והמשכיות עסקית, Office365, שרתים וירטואליים, טלפוניה בענן, Contact Center as a Services, יישומי וידיאו מכל סוג ועוד.
 • שירותי אבטחה רק לתחום הטלפוניה. יש כאן מגוון של פתרונות, החל ממערכות SBC (ר"ת: Session Border Control) ועד מערכות הגנה בענן. תשומת לב, ששירותי ההגנה המקובלים הקיימים בענן אינם יודעים להגן נכון או בכלל על שירותי הטלפוניה (שבענן או שלא בענן). חשוב לדעת, שלפי הרגולציה הקיימת בישראל, ספקי התקשורת אינם מתחייבים לאיזו רמה של הגנה על התקשורת של הלקוחות העסקיים שלהם. כ"כ, יש לשים לב, אם שירותי האבטחה של הטלפוניה בענן הם שירותים פאסיביים (דהיינו: רק מספקים התראות על חריגות), או שהם שירותי אקטיביים (היודעים להתגונן ולחסום מיידית ואף אוטומטית התקפות, או הונאות גניבת שיחות וכיו"ב). הפער במחירי השירות מאוד משמעותיים, ובד"כ שירותים פאסיביים אינם מספקים הגנה של ממש, כי עד שבעל המרכזיה מקבל את ההתראה, מזהה את הבעיה, שדווחה לו, ומתארגן לפתור אותה, כבר נגרם לו נזק, שיכול להיות מאוד משמעותי מבחינה כלכלית.

יש לקחת בחשבון, שכדי לקבל "איכות שירות" בפתרונות אבטחה והגנת סייבר בענן ציבורי, צריך גם חיבור תקשורת איכותי (קו עם SLA), במסגרת חבילת תקשורת מתאימה (דוגמת IPVPN), ולא חיבור לאינטרנט בגישת ה-Best Efforts, שיש כיום בחיבורים הפרטיים לאינטרנט (לרבות ב"שוק הסיטונאי"), מה שחלק מהעסקים מיישמים אצלם (כדי לחסוך בהוצאות התקשורת לאינטרנט).

אבטחת מידע בענן

מי מספק בישראל שירותי אבטחת מידע בעידן מחשוב ענן?

יש ספקים ואינטגרטורים רבים בשוק האבטחה המקוון הישראלי דוגמת: IBM, מטריקס, HPE, Gama Operations, מלם-תים, החברות בקבוצת בינת, טריפל-סי, החברות בקבוצת בזק, קבוצת סלקום, קבוצת פרטנר, קבוצת ווי-אנקור ועוד, ספקים המציעים שירותי אבטחה מנוהלים לעסקים במגוון רחב של אפשרויות.

אולם, יש שונות רבה בין החברות במגוון השירותים, העלויות, רמת השירות (SLA), רמת התמיכה, היקף שירותי הגיבוי בענן ויכולות אכיפת מדיניות אבטחה מרחוק על כל מכשירי הקצה הנייחים והניידים.

לכן, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע כדי לנתח את צרכי העסק בתחום אבטחת המידע, לקבוע את רמת הסיכונים (שממנה נגזרים השירותים שיירכשו), לקבוע את הכללים הבסיסיים למדיניות אבטחה, לקבוע את רמות האבטחה (בין לפי סוגי המשתמשים ובין לפי סוגי מכשירי הקצה הקיימים ברשת של העסק) ולקבוע את שיטות האכיפה של מדיניות האבטחה.

לאחר ניתוח צרכי העסק וקביעת התקציב האפשרי, יש לבצע השוואה ותיחור בין הספקים השונים כדי להגיע לפתרון האופטימלי מבחינת עלות-תועלת לעסק. לכל עסק יש רגישויות וצרכים שונים בתחום האבטחה ולכן אין פתרון אחיד לכולם.

מצלמות אבטחה IP

מחירון חבילות סייבר לעסקים – דוגמאות מחירים:

נציג כאן לדוגמה את המחירון של "חבילות סייבר 360 סלקום" המיועדות לעסקים קטנים:

א. חבילת "סלקום מגבה אותך 20", בעלות של 299 ₪ לחודש (ללא מע"מ). החבילה מיועדת לעסק עם עד 20 מכשירי קצה (מכל סוג: מחשבים נייחים וניידים, סמאטפונים וכל מוצר קצה שיש צורך להגן על המידע שיש בו). החבילה כוללת:

 • הגנה על שרתי דואר מפני וירוס ודואר זבל וגיבוי מידע עד 72 שעות. מבוצע בענן על עד 20 תיבות דואר.
 • גיבוי בענן מנוהל של 20 גיגה.
 • גיבוי קונפיגורציות בענן – 2 קונפיגורציות. שירות זה יכול, בין היתר, להחזיר במהירות כל עסק, שהותקף בהתקפת כופר, למצבו הקודם (בלי לשלם כופר).

 ב. חבילת "סלקום מגבה אותך 50", בעלות של 599 ₪ לחודש. החבילה מיועדת לעסק עם עד 50 מכשירי קצה.

החבילה כוללת:

 • הגנה על שרתי דואר מפני וירוס ודואר זבל וגיבוי מידע עד 72 שעות. מבוצע בענן על עד 50 תיבות דואר.
 • גיבוי בענן מנוהל של 50 גיגה.
 • גיבוי קונפיגורציות בענן – 5 קונפיגורציות.

ג. חבילת "סלקום מגבה אותך 100", בעלות של 999 ₪ לחודש. החבילה מיועדת לעסק עם עד 100 מכשירי קצה.

החבילה כוללת:

 • הגנה על שרתי דואר מפני וירוס ודואר זבל וגיבוי מידע עד 72 שעות. מבוצע בענן על עד 100 תיבות דואר.
 • גיבוי בענן מנוהל של 100 גיגה.
 • גיבוי קונפיגורציות בענן – 10 קונפיגורציות.

בכל חבילה, שהלקוח יבחר, הוא מקבל מסלקום גישה ל"פורטל סייבר" אישי לעסק, פורטל המאפשר שליטה ובקרה בזמן אמת על אבטחת המידע בעסק.

לכל חבילה אפשר להוסיף מרכיבים נוספים (בתשלום נוסף) ובכלל זה: שירותי מומחה, סקרי סיכונים, שירותי ניטור מתקדמים, הגנה על אתרי אינטרנט, DDoS בענן, שירות חומת אש אפליקטיבי בענן, פיירוול ייעודי בענן ועוד.

שורה תחתונה בתחום אבטחת מידע מפני התקפות סייבר בענן:

רכישת פתרונות מתקדמים לאבטחת מידע בענן, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק מול הפתרונות הקיימים בשוק והתקציב האפשרי. יש יתרון בשימוש בשירותי ענן בגלל שיטת השימוש והתשלום (משלמים רק על מה שצורכים).

מומלץ, שכל בעל עסק יבחן את אבטחת מערכות המחשוב שלו (גם ע"י הזמנת "מבחני חדירה" מספקים המתמחים במבחנים כאלה), והאם זה הזמן להוציא את תחום האבטחה למיקור חוץ, דהיינו: לשירותי ענן. כיום, הספקים המובילים בעולם (ובארץ) מציעים מגוון רחב של שירותי אבטחה למערכות המחשוב, התקשורת והטלפוניה, במסגרת סל שירותים מתקדמים בענן ובתמחור לפי שימוש בפועל (SaaS).

מומלץ לבחון קודם כל את שירותיו של ספק שירותי הענן עצמו, כי שירותיו יהיו, ככל הנראה, מותאמים טוב יותר לשאר שירותי הענן, שהוא מספק. לדוגמה: מי שמשתמש בשירותי הענן של אמזון-AWS, מומלץ לבחון קודם כל את שירותי האבטחה והסייבר של אמזון-AWS, שמסופקים על ידה בחבילות השונות המוצעות על ידה, לפני שבוחרים או מוסיפים איזה שירות אבטחה אחר בענן.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מהם הבעיות המרכזיות והאתגרים הקיימים בתחום הגנת הסייבר של שירותי הענן בעסק שלך?

מה אתה יודע על ההבדלים בין הגנת סייבר של שירות ענן פרטי, ענן ציבורי וענן היברידי?

 אם יש לך כבר שירותי הגנת סייבר בענן, ממה אתה לא מרוצה מהשירותים הללו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את ספק שירותי אבטחת מידע והגנת סייבר בענן המתאים לצרכיך ולבחור את היקף שירותי הגנת הסייבר, שאתה מעוניין להפעיל בענן?

לקבלת מידע נוסף על השירותים שלנו לתחום אבטחת מידע, נא השאירו פרטים ומהנדס מומחה מחשוב יחזור אליכם בהקדם.

 

 Cloud Cybersecurity in Under 5 Minutes

 

פוסטים נוספים