מרכזיות IP לעסקים – מה הפתרון המתאים לעסק שלי ולתקציב שלי? (מידע חדש וטיפים)

מרכזיות IP לעסקים | Cloud Telephony

מרכזיות IP לעסקים – מה הפתרון המתאים לעסק שלי ולתקציב שלי?

 

גם לעסקים קטנים ובינוניים יש צרכים ורצון לחסוך בהוצאות, מבלי להתפשר על רמת הביצועים והיכולות, בשירותי התקשורת והטלפוניה שלהם.

 

איך בוחרים מרכזיות IP לעסקים קטנים עד בינוניים?

 

מה הפתרון המתאים לעסקים ברמת ה-SMB וה-SME מבלי לפשוט את הרגל?

 

כל עסק, בעת שהוא מעוניין לבחור בפתרונות של תשתיות תקשורת, מחשוב וטלפוניה המתאימות לצרכיו, עומד בפני השאלה: במה לבחור?

המעבר של השוק העסקי והארגוני לשירותי ענן, מוביל את השוק למעבר לשיטה של בחירת שירותי מחשוב ותקשורת במקום אחד, בדפדפן מתוך פורטל רכישות עסקי, בדיוק כמו שאנשים פרטיים רוכשים בחנויות מקוונות באינטרנט. זו כיום הגישה המומלצת לבחירת ספק תשתיות תקשורת מחשבים – אינטגרטור, שיספק את כלל שירותי תשתיות התקשורת לעסק במעטפת שירות אחת, שרובה תנוהל בענן של ספק השירות.

כיום וגם בעתיד הנראה לעין, עולמות הענן והשירותים הולכים יחדיו והם הדוחפים ארגונים להתחיל במסע הדיגיטלי. העולם הולך לענן כי הוא מוריד עלויות, מגדיל את רמת השירותיות ומייתר מאנשי ה-IT את הצורך להיות טרודים בשאלות האם השרת עובד ומתי צריך לעדכן גרסה לתוכנה.

כרגע יש בישראל כמה ספקים גדולים וגם לא גדולים, שכבר מספקים "שירותים מאוחדים" (תקשורת, מחשוב וטלפוניה) בפורטל שירותים מנוהלים בענן ובכללם: בינת עסקים, טריפל סי, בזק בינלאומי, Med-1, פרטנר, בזק, הוט, Hallo015 ועוד.

לעסקים קטנים, בדיוק כמו לעסקים גדולים, יש לעיתים אותם צרכים בתחום התקשורת והטלפוניה. זאת, במיוחד כאשר יש לעסקים הללו שלוחות וסניפים, בין ברחבי הארץ ובין ברחבי העולם. במושג "שלוחות" נכללים גם המקרים בהם העסק מעוניין, ששלוחת טלפון בביתו של בעל תפקיד בעסק תהיה מחוברת למרכזיה הארגונית וכן בכל המקרים, שבהם יש רצון או עניין לחבר את הסמארטפונים של המנהלים והעובדים למרכזיה העסקית, כשהם נמצאים בכל מקום ברחבי הארץ או ברחבי העולם.

 

מרכזיות IP לעסקים | Cloud Telephony

למה פתרון תקשורת וטלפוניה בענן הוא הפתרון המוביל בעולם?

לפי המחקר של Frost & Sullivan, השוק העסקי והארגוני מתלבט (כלומר: המנהלים מתלבטים) בין פתרון מקומי – On Premise, שהוא כיום די יקר אבל נראה יותר מאובטח ותחת שליטה (מנקודת הראות של המנהלים), לבין פתרון בענן ציבורי, שהוא הרבה יותר זול ומופעל במודלים כלכליים מאוד אטרקטיביים דוגמת SaaS (ר"ת: Software as a Service), שבו הלקוחות של השירות בענן משלמים רק עבור שימוש (כלומר: לפי מספר הפורטים, שנעשה בהם שימוש לצרכי תקשורת טלפוניה עסקית ב-IP).

בעבר, בשירותי הטלפוניה האנלוגית, חיבור שלוחות וסניפים היה דבר יקר, שחייב התקנת מרכזיות קטנות בכל שלוחה סניף, מרכזיות קטנות המחוברות למרכזיה הראשית, בקווי תקשורת יקרים עם ציוד ייעודי (למשל קווי PRI). חיבור מכשירי סלולר למרכזיה חייב התקנת "מתאם סלולרי" על כל מרכזיה בעלות חודשית בלתי נשלטת.

המעבר למרכזיות Pure IP פתר, בין היתר, את הבעיות הללו, מה שמאפשר חיבור של כל שלוחה, כל סניף, כל מכשיר קצה (כולל סלולר), בכל מקום בעולם, בחיבורים ברשתות IP ציבוריות או פרטיות, בצורה פשוטה ודי מהירה.

כמה חידושים בתחום שירותי מרכזיות IP לעסקים קטנים עד בינוניים:

 

א. בזק בינלאומי בפתרון בתחום "התקשורת האחודה" והטלפוניה העסקית בענן:

בזק בינלאומי פתחה בשנה החולפת "זירת מסחר" למוצרי ענן לשותפותיה העסקיים (והרחיבה בכך את שלל הפתרונות, שהיא מציעה). הזירה, ששמה IT Factory, מקשרת בין ספקים ללקוחות ומשמשת למכירת שירותי ענן ודאטה סנטר. החברה מציעה מגוון של מעל ל-300 שירותי Cloud ו-Hosting. המערכת כוללת אוטומציה לשותפים העסקיים, שיוכלו להציע שירותי IT וענן במודל תשלום חודשי ללקוחותיהם העסקיים (B2B2B).

מדובר, למעשה, ב"סופרמרקט" ענק למוצרי IT מבוססי XaaS (כלומר: הכל בגישת התשלום לפי צריכת השירות). זאת, עם היקף שירותים הגדול ביותר בתחום זה בישראל ב-3 סוגי עננים שונים שיש זה מכבר לבזק בינלאומי (עננים של: מיקרוסופט, סיסקו ו-רקספייס).

השירות הנמכר ביותר כרגע במערכת IT Factory הוא שירות "אופיס 365" ואחריו מבחינת פופולריות אלה שירותי הסייבר ואחריהם שירותי הטלפוניה. כבר מעל ל-70 משווקים ושותפים הצטרפו למערכת, שעלתה לאוויר אך בפברואר 2017 וכבר בזק בינלאומי רואים את ההצלחה של הגישה החדשנית והייחודית הזו בשוק ה-ICT הישראלי.

 החידוש המרכזי בשנה האחרונה: בזק בינלאומי הקימה Data Center רביעי (בפתח-תקוה) ומשקיעה בפתרונות תקשורת מנוהלים ובענן בצורה מאוד משמעותית, כדי להוביל את השוק הישראלי בתחום שירותי הענן. המתקן החדש פועל לצד שני Data centers, שכבר יש לחברה בפתח-תקווה ו-Data Center תת קרקעי נוסף בתל אביב (שהועבר אליה מבזק), מתקן המחובר ישירות לנקודת הנחיתה של הכבל התת-ימי של החברה. עם המתקן החדש, יש לבזק בינלאומי מעל ל-5,000 מ"ר של חוות שרתים בישראל, שמספקות שירותי אירוח, DR וענן לחברות מכלל מגזרי המשק, לרבות לממשלה. בכך, לטענת בזק בינלאומי, היא הספקית הגדולה ביותר במדינה לעולמות הדאטה סנטר והאינטגרציה.

החידוש של בזק בינלאומי, שהוצג לשוק הישראלי אך בפברואר 2018 בתחום התקשורת והטלפוניה העסקית, הוא במערכת חדישה, ששמה iPECS Cloud, פיתוח של חברת LG (כיום חלק מקבוצת אריקסון). המערכת החדשה הזו היא פיתוח המשך חדשני וחלק מהענן החדש של,LG  שבזק בינלאומי התקינה ב-Data center החדש, ענן הנקרא LG Cloud.

מדובר בפתרון כולל, שמספק תחת קורת גג אחת את הכל: כל שירותי התקשורת, כל סוגי השירותים (לרבות "עבודה חברתית"), כל סוגי טלפוני הקצה, כל סוגי פתרונות הטלפוניה והווידיאו, לכל צורך של כל עסק מכל סדר גודל. אולם, בגלל שמדובר במערכת כל כך משוכללת, היא מתאימה כרגע יותר לעסקים מרמת ה-SME ומעלה, במיוחד לשווקים ורטיקאליים עם צרכי תקשורת וטלפוניה מורכבים. יש פתרון גם לעסקים ברמת ה-SoHo וה-SMB, פתרון בשם ARIA SOHO, שניכנס לשוק המקומי בישראל במהלך השנה הנוכחית. הפתרון הזה מתאים לכל עסק קטן עד 48 שלוחות פורטים. כך, עסקים קטנים מקבלים את היכולות המתקדמות ביותר שיש במערכת עבור ארגונים גדולים.

הפתרון תחת שם המותג iPECS Cloud מספק פתרון השייך למשפחת הפתרונות המכונים בשם UCaaS (ר"ת: Unified Communications as a Service). כלומר: "תקשורת אחודה" כשירות בענן (בתשלום לפי שימוש או לפי פורטים). מדובר בפתרון המספק פשטות, גמישות מרבית, יישומים מתקדמים, עושר של תכונות ומגוון רחב של מוצרי קצה כולל טלפונים שולחניים. זה נותן מענה לכל לקוח קצה ולכל דרישה, נייחת או ניידת, מענה, שמנוהל ומספק את השירות בענן (ולא בחומרה של מרכזיה טלפונית ותשתיות שרתים וציוד מקומי – On-Premise). בעסק עצמו מותקן מתג המספק את הכל.

אצל רוב הלקוחות שלה, בזק בינלאומי נמצאת בתהליכי מעבר מפתרונות של מערכות היברידיות למערכות IP טהורות. אולם, החידוש והעתיד של הטלפוניה הוא בענן. כאמור לעיל, בזק בינלאומי השיקה במחצית 2017 ענן חדש של  LGשנקרא LG Cloud, שמבוסס על תשתיות מתקדמות ביותר, שפותחו ב LG-ויש כבר מאות לקוחות על הענן הזה.

בשלב ראשון בזק בינלאומי הקימה ענן בקיבולת של 50 אלף שלוחות והענן הזה יכול לגדול עד 1 מיליון שלוחות. זה ענן הטלפוניה, שלהערכתה יהיה הגדול והמוביל בישראל. כעת נוסף מעבר לענן הזה השירות החדש: iPECS Cloud.

הענן מספק ללקוחות את הכל. ממש הכל. סביב הענן הזה פותחו אפליקציות רבות ועדיין מפותחות אפליקציות לכל צורך, כולל לחדרי שיחות ועידה, לעובדים ניידים, למוקדי תמיכה ומוקדי שירות, לעבודה חברתית, לגיבויים, להקלטות, להגנת סייבר, להעברת פקס למייל, לסמארטפונים, ופתרונות ייעודיים לפי דרישות של הלקוחות, למשל, פתרונות התפורים לצרכים של בתי מלון, ויש כבר כמה רשתות של בתי מלון על מערכת הענן הזו.

המערכת החדשה מוגנת ב-SBC (מערכת הגנה לטלפוניה) ובפיירוול ויש לה יכולות רבות, שכל הזמן מוסיפים לה, למשל, התממשקות שקופה לסקייפ של מיקרוסופט. המערכת הזו מתאימה גם לדילרים, שיכולים לנהל בעצמם את לקוחות הקצה שלהם.

הפתרון הזה מספק הכל ומה שעולה כצורך חדש מצד לקוח או לקוחות בתחום מסוים, מפותח כפתרון ב-LG או בבזק בינלאומי ממש מהר. זה כולל שרידות מקומית. כך, שגם אם יש נתק בתקשורת, המערכת המקומית אצל הלקוח תמשיך לעבוד גם בלי קישור לענן.

בניגוד למערכות וירטואליות אחרות, שצריכות אינטגרציה מצד ג' ליכולות נדרשות דוגמת הקלטות, ניידות וחיבוריות לסלולר ו,Call Center- במערכת הענן של LG יש את היכולות הללו כחלק מובנה במערכת. זו מערכת מתקדמת המדברת בעברית עם ממשקים בעברית, עם אינטגרציה מלאה ל WiFi -בפתרון חדש המשחרר את מכשירי הקצה מחיבור קווי, מה שמאפשר לחבר ביחד מחשב נייח או נייד עם טלפון שולחני והם מחוברים על רשת ה-WiFi העסקית לענן.

 

ב. פתרונות של מרכזיות IP לעסקים קטנים עד בינוניים מבית אוויה.

לאחר שיצאה מעננת הקשיים הכספיים שלה, חברת פתרונות התקשורת הענקית אוויה (Avaya) מסתערת על השוק העסקים עם סדרה רחבה של פתרונות חדשים ומלהיבים.

בישראל, חברת מיטווך (י. א. מיטווך ובניו) דורגה כמובילת שוק (Tier 1) בסקר השנתי של STKI, ב-6 קטגוריות שונות. ההכרזה על כך בוצעה בכנס השנתי של STKI, שהתקיים במרץ 2018. אחד מ-6 הפרסים היה של חטיבת התקשורת בחברת מיטווך, על הטמעת שירותי מוקד דיגיטלי כחלק מהרחבת פעילות הדיגיטל ב"הכשרה חברה לביטוח".

במסגרת פרויקט זה שודרגו תשתיות שרתי מוקדי השירות, יושמה מערכת IVR חדשנית מסוג AVAYA Aura Experience Portal, שכוללת יכולות מתקדמות לביצוע חיוג חוזר לפונים למוקד ושיפור "חווית הלקוח", באמצעות שילוב מגוון רחב של שירותים דיגיטליים מתקדמים. פתרונות אלה פותחו ויושמו על ידי מומחי החטיבה במיטווך, יחד עם עובדי צוות הדיגיטל של חטיבת מערכות מידע ב"הכשרה חברה לביטוח", ומאפשרים ללקוחות, שפונים טלפונית למוקד "הכשרה חברה לביטוח", קבלת מענה אוטומטי הכולל לינק לדפי נחיתה וקבלת מגוון שרותי מידע ועדכון טפסים.

לדברי אופיר בר אורין, מנהל חטיבת התקשורת במיטווך, הצלחת פרויקט זה מהווה ביטוי ליכולות המקצועיות הגבוהות של עובדי חטיבת התקשורת בדגש על יישום שירותים דיגיטליים של אוויה במערכות מוקדי השירות של "הכשרה חברה לביטוח".

יצוין, שבסקר שנתי, שעורכת אוויה למדידת שביעות רצון בקרב לקוחות חטיבת התקשורת של מיטווך בישראל, זכתה זו בציון של 9.85 מתוך 10, שהוא מהגבוהים בעולם. במערך השירות של החברה הוטמעו באחרונה כלי ניהול מתקדמים, לצורך הפעלתו ביעילות מרבית.

 

מערכות המרכזיה בענן של AVAYA כוללות יתרונות טכנולוגיים רבים וביניהם:

 

 • יכולת השתלבות קלה בתוך ארכיטקטורת רשת קיימת בארגון.
 • רמת שרידות וגיבוי גבוהה ביותר.
 • מגוון רחב של יישומי טלפוניה מתקדמים.
 • סל פתרונות תקשורת "מקצה לקצה".
 • "המשרד הווירטואלי" – ביטול מגבלות גיאוגרפיות בניהול העסק ומתן שירות ללקוחותיו.
 • תמיכה במספר רב של שיחות VoIPבו זמנית ללא הגבלה באופן מעשי.
 • תמיכה בפרוטוקולים, שיאפשרו "אבטחת איכות שירות" ואבטחת מידע על גבי רשת הנתונים כגון: Vlan 802.1p, DiffServ וכו'.
 • הפעלת מערכת שליטה ובקרה מבוססת WEB – המערכת מאפשרת גישה לכלל המרכיבים באמצעות WEB (ממשק GUI) כדי לבצע גיבוי ואחזור של מידע השמור במערכת, בדיקת התראות של המערכת, עדכון גרסאות תוכנה, שינויים ותוספות במערכת וכן לאפשר בדיקת ביצועים לשיחות המתקיימות. המערכת מאפשרת גם שליטה על מכשירי הטלפון המותקנים בסניפים השונים של העסק (אם יש לו סניפים).
 • תמיכה מלאה בפרוטוקול SIP ובכל מכשירי הקצה התומכים ב-SIP (כולל, לדוגמה, מצלמות אבטחה).
 • תמיכה מלאה בפתרונות של "עבודה קבוצתית".
 • שילוב מערכות חכמות דוגמת BI ו-AI לצרכים עסקיים מתקדמים (דוגמת: פילוח צרכי הלקוחות על סמך קולם והתנהגותם).

 בנוסף, חברת אבנט השיקה במרץ 2018 את הענן שלה בישראל, שמבוסס על טכנולוגיות אוויה Avaya IP Office Powered. באמצעות הכרזה זו, החברה מאפשרת לעסקים קטנים ובינוניים (עד 3,000 שלוחות ללקוח) להשתמש בפתרונות תקשורת אחודה (UC) ומרכזי תקשורת (CC) בענן, תוך דגש על אבטחת מידע.

הענן מציע למשווקים של השירות כלים בלעדיים לרכישה קלה, מהירה ועצמאית של שירותי ענן עבור לקוחותיהם וכלים לניהול ידידותי של השירותים שנרכשו. "לעסקים מעולם לא היה קל יותר להיכנס לעולם הענן העסקי וליהנות מיתרונותיו. עבור אוויה, פלטפורמה זו מהווה ערוץ הפצה יעיל המקדם את עסקינו בארץ". כך, מסר רפי שקולניק.

בין הטכנולוגיות של אוויה ניתן למצוא פלטפורמות חדשות ומלהיבות כמו Avaya IP Office, Avaya Oceana, Equinox (פיתוחים ישראליים) ו-Breeze, שמיועדות להסמיך ארגונים ליישם אינטליגנציה מלאכותית ולרתום לטובתם חידושים כמו למידה ממוחשבת, האינטרנט של הדברים וביג דאטה.

הענן החדש של אבנט תקשורת כולל חידושים, שמעמידים אותה בשורה אחת עם פלטפורמות המסחר הגדולות בעולם של שירותי ענן. הפלטפורמה מציעה תהליך אוטומטי לחלוטין של רכישת שירותים, הגדרות תצורה וניהול מקצה לקצה, באמצעות מספר לחיצות כפתור. כל זאת, בזמן אמת וללא מעורבות יד אדם.

בית משרד חכם

האם הפתרונות של אוויה מעניינים גם עסקים ברמת ה-SMB וה-SME?

 

בהחלט כן. היתרונות של שימוש במרכזיית IP אחת בענן, שתספק שירותים טלפוניים לכל השלוחות והסניפים בכל מקום בארץ ובעולם, הם די ברורים:

 • כל השיחות בתוך העסק ובין כל שלוחותיו הן שיחות פנימיות (בד"כ ללא עלות, או בעלות אפסית).
 • ניתן לשלוט יותר בקלות על ההוצאות של העסק על טלפוניה ותקשורת מקומית ובינ"ל.
 • ניתן להגן טוב יותר על שיחות טלפון רגישות וחשובות.
 • ניתן לשלוט טוב יותר על איכות השיחות, קצה לקצה.
 • שירותי ערך מוסף דוגמת: הקלטת שירות, Call Center, ניידות בשימוש בסמארטפונים, הגנות סייבר ועוד, הם חלק בלתי נפרד מהשירות (ובעלויות אפסיות) ולא דורשים אינטגרציה מספקים חיצוניים.
 • ניתן לשלב טוב יותר שירותי "שיחות ועידה", כולל שימוש בווידיאו ל"שיחות ועידה".
 • ניתן לנתב טוב יותר שיחות של לקוחות ושותפים לשלוחה המתאימה.
 • ניתן לשלב טוב יותר מערכות ל"עבודה קבוצתית" הנפוצות בעולם העסקי (דוגמת Slack, Jive, Workplace, WhatsApp for Business, סקייפ לעסקים, G Suite, Rainbow, Quip, Yammer, Microsoft Teams, Zoho, Trello, Cisco Jabber, Cisco Spark, IBM Connections ועוד).
 • הפתרון, שאוויה מקדמת בין לקוחותיה, הוא הפתרון שלה ל"עבודה קבוצתית" – Aura, שמשתלב היטב בכל סוגי המרכזיות שלה ובכל שאר פתרונות הרשת, התקשורת והטלפוניה שיש ללקוחותיה. לאוויה יש פתרון נוסף לעבודה קבוצתית בשם Equinox, שמתאים לארגונים בינוניים וגדולים ובמיוחד לקבוצות עבודה ניידות, עם חיבור קל לסמארטפונים ולטאבלטים, שבידי העובדים והמנהלים, וגם לטלפונים השולחנים המתקדמים של אוויה דוגמת Avaya Vantage.

 

ג. פתרון למרכזיות IP לעסקים קטנים מחברת .Deskforce

חברת Deskforce החלה את דרכה ב-2009 בתור סטארטאפ בשם Innitel, שפיתח חייגנים אוטומטית ומהירים למוקדי שירות לקוחות.

מהר מאוד, לאור ההצלחה העצומה של פתרון החייגן האוטומטי, החברה החלה לפתח פתרונות מלאים ל-Call-Centers, ולאחר שעברה את היקף ה-500 לקוחות Call-Centers בכל רחבי העולם, החליטה לפתח קווי מוצרים מקיפים לכל עולם הטלפוניה (ב-VoIP ובענן), וגם החליפה את שמה ל-Deskforce, כדי להדגיש את העובדה, שהפתרונות שלה כוללים גם יכולות של "עבודה קבוצתית" ו-CRM. לטענת החברה, כל עסק יכול לשפר את היעילות שלו בכ-400% בעזרת דסקפורס.

הגישה של חברת דסקפורס היא להפוך את מערכת הטלפוניה של העסק שלך ליתרון תחרותי. כדי להשיג את המטרה הזו החברה מספקת ללקוחותיה:

 • מרכזיה מלאה בענן. זאת, עם כל היכולות, שניתן לספק בפתרון CloudPBX.
 • חייגן רובוטי. זאת, כדי להפוך את כל השיחות היוצאות מהעסק לאוטומטיות.
 • שליחת הודעות במגוון תצורות ובמיוחד ב-SMS, ככלי שיווקי ומכירתי מרכזי.
 • התקנה מהירה. המוצרים הנוחים לשימוש של דסקפורס באים עם התקנה בתוך 24 שעות, עם ממשק ידידותי למשתמש וטכנולוגיה מובילה הפועלת על כל מכשיר קצה (כולל סמארטפון).
 • ממשק ידידותי ובעברית, שמתאים לכל משתמש, גם ללא כל ידע מוקדם בעולם התקשורת והטלפוניה.
 • יכולת הפעלה מכל דפדפן כרום באמצעות Plug-In קל להתקנה.
 • תמיכה טכנית סביב השעון לכל לקוח.
 • אינטגרציה מלאה וקלה עם כל מערכות ה-CRM הנפוצות שיש ללקוחות העסקיים בשוק ובכלל זה: סייסלפורס, ZoHo, מיקרוסופט, ועוד. לדסקפורס יש ספריית API המאפשרת התממשקות לכל מערכת CRM מוכרת הקיימת בשוק.
 • שירותים נלווים למרכזיה לפי צרכי הלקוחות ובכלל זה: SIP Trunking, כולל שמירה והמשך שימוש בתשתית ה-SIP הקיימת כבר בעסק, לרבות ניתובים ומתגים (Trunks and Switches), חייגן אוטומטי המחובר למערכות CRM ולשרת הודעות, Softphone מובנה, ייבוא לידים חכם, Speech to Text, דסקפורס SMS, חי"פ (חיוג ישיר פנימה- DID) עם מספרים מקומיים, סלולריים ומספרי-חינם, בפריסה רחבה בעולם (ביותר מ-50 מדינות ו-8000 אזורי חיוג), מה שמאפשר להפוך את כל השיחות למקומיות בכל רחבי העולם.

 דסקפורס מספקת שירותים ליותר מ-10,000 סוכני מרכזי-שירות ברחבי העולם, והפכה לשם אמין בתוכנה ותמיכה במרכזי שירות. בהחלט ניתן לשקול את השימוש בשירותיה, מול הפתרונות המתחרים הקיימים בשוק הישראלי.

 

מרכזיות IP לעסקים | Cloud Telephony

מהם סוגי פתרונות מסוג VoIP המוצעים ללקוחות העסקיים בישראל?

 

כיום, בעידן הענן, כמעט כל פתרונות VoIP מסופקים כשירות בענן. אולם, בישראל אנו נמצאים מעט מאחור (בהשוואה לעולם המערבי), גם בגלל הרגולציה, ויש עדיין בשוק פתרונות ותיקים, שיש להם כמות לא קטנה של לקוחות ובכלל זה:

 • IP Centrex. שירות ותיק המסופק ע"י כל חברות התקשורת הגדולות (כשבזק היא מובילת שוק בתחום זה). לשירות חסרונות רבים (למשל: תחום ההקלטות, הגיבויים, חיבור לסלולר, חיבור לשירותים נוספים, אין CRM ועוד) והחיסרון המרכזי: פתרון זה יקר יותר ומסורבל יותר להפעלה, מכל פתרון אחר.
 • Hosted PBX. שירות ותיק, שבו המרכזיה נמצאת אצל ספק השירות. די דומה לשירות IP Centrex מבחינת מאפייניו וחסרונותיו, אבל שונה בכך, שהמרכזיה המרוחקת יכולה להיות מותקנת בכל Data center, בכל מקום, לא רק אצל ספקי תקשורת, כמו בפתרון IP Centrex, שמבוסס על מתג תקשורת הנבנה עבור ספק התקשורת (כמעט כל המרכזיות בישראל לשירות IP Centrex, שמצויות אצל ספקי התקשורת, הן של חברת BroadSoft). ב-Hosted PBX ניתן להשתמש בפתרון של ספקי ויצרני מרכזיות רבים הנמצאים בשוק הזה. למעשה, זה שלב אחד לפני המעבר לווירטואליזציה מלאה של המרכזיה ולמעבר לשירותי תקשורת בענן.
 • On-Premise Hosted PBX. זה פתרון, שבו המרכזיה המקומית עוברת לשליטה של אינטגרטור או ספק תקשורת, שמנהל עבור העסק מרחוק את המרכזיה וכל מה שקשור אליה. מדובר בפתרון ותיק ושכיום כבר לא מומלץ. הסיבה: למה העסק אמור להחזיק אצלו בתוך העסק את הברזלים והחוטים של המרכזיה ולשלם עליה חשמל, מיזוג, שטח רצפה, רישיונות ותחזוקה?

יודגש, ששירותי IP Centrex הם שירותי Hosted, הדור שקדם לענן, ואין שום דרך, לא מעשית ולא טכנולוגית, לשדרג את שירותי ה-IP Centrex לשירותי ענן כדי לספק ללקוחות את היתרונות הייחודיים הקיימים בשירותי ענן (ואין בשירותי IP Centrex), מבחינת עלויות, שליטה בהוצאות ותכונות המתאימות לצרכי העסק המשתנים. המחיר החודשי לשלוחות הטלפוניה ב-IP Centrex הוא פי 2 עד פי 8 (לפחות) יותר יקר ממחירי הטלפוניה בענן.

 

מה חשוב לזכור בעת בחירת שיטת חיבור וספק לשירותי VoIP?

בעת חיבור של שלוחות וסניפים, יש לזכור, שהשיחות יוצאות לרשתות ציבוריות ויש צורך להגן עליהן ולשלוט עליהן. לכן, מומלץ לשקול להתקין (אם אין במרכזיית ה-IP עצמה הגנות מספקות, לרבות הגנת סייבר) מוצר הנקרא SBC, שהוא פיירוול של עולם הטלפוניה וגם מספק יכולות נוספות, דוגמת שליטה על איכות השיחות והמרת פרוטוקולים בין מערכות שונות. אפשר גם לרכוש את שירותי ההגנה הללו מספק השירות (בין אם זה ספק התקשורת או ספק שירותי הענן).

אם העסק גם מעביר וידיאו בין השלוחות והסניפים רצוי לשקול להתקין Gateways, "מבואות", שתספקנה חיבור טוב יותר לתחום זה.

בכל מקרה, מומלץ להפעיל שירותי "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה" בין השלוחות והסניפים כדי לייעל את העבודה. מדובר בפלטפורמות תוכנה, שקל לתפעל אותן.

בעת בחירת התשתית המתאימה ל-Hosted VoIP יש לקחת בחשבון את צורת השימוש במרכזיה הווירטואלית הזו:

 • האם נעשה או ייעשה שימוש תכוף בשיחות ועידה? האם אלו שיחות ועידה בגישת ה-Web Conferencing או בגישה הרגילה של Video Conferencing?
 • האם ייעשה שימוש בשיחות הצורכות רוחבי פס גדולים בגלל שימוש בכלים חדשים בין הצדדים לשיחה דוגמת: File Sharing, עבודה קבוצתית, שיתוף מסכים, שיתוף מצגות וכיו"ב?
 • האם מערכות הדוא"ל והמסרים המידיים מחוברות למרכזיה הווירטואלית ולמגוון שירותיה?
 • האם נעשה שימוש במערכות VoIP מתקדמות (דוגמת זיהוי קולי)?
 • האם המערכת תומכת או תתמוך בשירותי Call Center מתקדמים (כולל יכולות של OmniChannel וצ'טבוט)?
 • האם יש צורך להגן על שיחות ע"י הצפנה וניטור מתמיד של התעבורה?

 

בנוסף, מרכזיה מסוג VoIP אמורה לספק מענה לקישוריות ולשליטה במערכות משלימות הקיימות בעסק ובכלל זה:

 

א. מערכת כריזה ורמקולים. זה כולל גם מערכת מוזיקה (למשל לאזורי המתנה של לקוחות).

ב. מערכת אינטרקום.

ג. מערכת מצלמות אבטחה.

ד. מערכת פתיחת דלתות ושערים.

ה. מערכות זיהוי קולי (לצרכי אימות).

ו. מערכת הקלטת שיחות (בשירותי ענן זה שירות המסופק כחלק מהפתרון הכולל).

ז. מערכות פיזיות עם יכולות התראה, דיווח וחיווי דיגיטלי (דוגמת: מערכת כיבוי אש, מעליות, מערכת מיזוג וחימום, מערכת אזעקה, מערכת "נוכחות עובדים" ועוד).

ח. התממשקות למערכות של סנסורים בגישת "הבית והעסק החכם" והשתלבות ביכולות של "עיר חכמה".

אסור גם לשכוח לדרוש, שספק שירותי החיבור מרחוק למרכזיית IP יספק לעסק הסכם SLA (ר"ת: Service Level Agreement) על השירותים, שהוא נותן. די ברור למה. כיום, כמעט כל ספקי שירותי הענן מספקים ללקוחותיהם SLA ברור, שבו הלקוח מזוכה במידה והשירות לא עומד ברמה הנדרשת המוגדרת בהסכם.OFFICE 365 מרכזיה IP משוכללת

מי עוד מתחרה בתחום מרכזיות ו-Call Centers בענן בישראל?

מדובר בשוק רווי מתחרים (חלקם ותיקים יחסית) דוגמת: תדיראן טלקום עם פתרון Aeonix, בינת עסקים, אלקטל-לוסנט-ארגונים (ALE) באמצעות מספר אינטגרטורים המספקים שירותי ענן בישראל, סיסקו באמצעות מספר אינטגרטורים, ,CallMarker Voicenter, בזק בינלאומי (כאמור) עם מספר פתרונות בענן (לא רק של LG), מיקרוסופט (בעיקר בפתרון סקייפ לעסקים) בשת"פ כמה אינטגרטורים ופתרונות משלימים דוגמת אלה של אודיוקודס, פרטנר (עם Mitel), סיילספורס (ישירות בענן או באמצעות מפיציה) ועוד. יצרנים רבים מספקים מערכת הטלמרקטינג כחלק ממערכת ה-CRM בענן ללא עלות נוספת.

כיום, הדגש של כל היצרנים הגדולים בעולם הוא של שירותיUnified Communications  והנושא של הטלפוניה הוא רק חלק מהפתרון הכולל המסופק בענן. לאחרונה, נכנסו לשוק הישראלי של שירותי טלפוניה בענן כמה שחקנים חדשים ובכלל זה: Triple C, הלו-015 ואומניטלקום, שהשיקה לאחרונה שירות (מעבר למרכזיה בענן): פתרון Call Center מתקדם בענן. הפתרון המיועד לגופים וארגונים המפעילים מוקדי מכירה, שירות או מוקדי טלמרקטינג. למעשה, מרכזיות טלפון בענן לספקי מוקדי שירות לקוחות הפכו כמעט לחובה בישראל. שחקן ממש חדש בשוק הזה זו חברת Cloudonix, שהמטה שלה שוכן בנתניה, שמציעה מגוון שירותי תקשורת וטלפוניה מתקדמים בגישה חדשה בעולם הטלפוניה המכונה בשם: CIaaS: pronounced: SeeUs, Communications Infrastructure as a Service. המשמעות: כל תשתיות התקשורת בענן במודל של "תשלום על פי צריכה".

הפתרונות בענן של המתחרים הרבים המצויים כיום בישראל הם מאוד אטרקטיביים. לדוגמה: באומניטלקום שלוחה עולה 8.5 ₪ לחודש כולל הכל (אך ללא Call Center. זאת, ללא מינימום של שלוחות וללא התחייבות ארוכת טווח). בחברת התקשורת הלו-015 משלמים 39 ₪ לחודש ל-4 שלוחות כולל הכל, לרבות שירותי Call Center. ב-Voicenter מספקים מרכזיה שלמה ומלאה מ-75 ₪ לחודש (או 9.90 ₪ לשלוחה לחודש). בינת עסקים מציגה באתר שלה מחיר של 13.5 ש"ח לחודש לפורט, כולל מכשיר טלפון IP הנכלל במחיר הזה. מכאן, ש"צרכנות נבונה" היא שם המשחק כי הכוח נמצא בידי הלקוחות העסקיים.

לתחום תשתיות הענן לעסקים יש בישראל עוד שפע של אינטגרטורים המציעים פתרונות לתשתיות תקשורת מחשבים עם כל שירותי המחשוב לעסק במקום אחד וספק אחד, דוגמת: בינת, טלדור, נס, מלם-תים, IBM, מטריקס, ווי-אנקור, אמזון-AWS, מיקרוסופט Azure, גוגל Cloud ועוד. יש גם שפע של ספקים קטנים יותר. רובם ככולם משתמשים בתשתיות הפיזיות של בזק לצרכי תקשורת ל-Data Center.

 

שורה תחתונה בתחום בחירת ספק מרכזיות IP לעסקים:

בבחירת ספק שירותי VoIP לעסק, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. יש לקבל החלטה אם מעוניינים במערכת המופעלת בענן (התצורה המומלצת כיום), או בתצורה אחרת המתאימה לצרכי העסק, מנהליו ועובדיו. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, או של משרד רואי חשבון.

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בתחום שירותי התקשורת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור באמצעות חיבור טלפוניה מבוסס IP לענן?

 אם יש לך כבר פתרון של טלפוניה בענן, ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו.

 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את מרכזיית IP לעסקים קטנים המתאימה לצרכיך?

 

 נמאס לך לחפש מרכזיות טלפון IP לעסקים?

 

PBX Phone Systems for Small Business by VirtualPBX

 

השאר תגובה

פוסטים נוספים