fbpx

קבלן תשתיות תקשורת – איך לבחור ספק מוביל לעסק שלך?

קבלן תשתיות תקשורת

קבלן תשתיות תקשורת – איך לבחור ספק מוביל לעסק שלך?

 

✅ כיום, ארגונים ועסקים רבים, מחפשים קבלן תשתיות תקשורת  שיוביל לחיסכון מיידי בהוצאות ולהתייעלות.

 

✅ מה יש עוד לחדש בנושא "רשת תקשורת מחשבים"?

 

✅ איך בוחרים קבלן תשתיות תקשורת לעסק המביא תועלת עסקית?

 

כשמבצעים שדרוג של הרשת העסקית הפנימית, עסקים לא מעטים מתחבטים בשאלה: איך לבחור את הקבלן – ספק תשתיות רשת התקשורת ואיך לקבל את השירות? האם להחליף לרשת קווית חדשה (ומאיזה סוג רשת: אתרנט, או סיבים אופטיים), או לרשת אלחוטית (הכי מקובל: WiFi) או שילוב של 2 הסוגים גם יחד? באיזו תשתית העסק יתחבר לעולם החיצוני ולשירותים חיצוניים?

הכיוון של מעבר מהיר של עסקים ברמת ה-SMB וה-SME ל"תקשורת אחודה", "עבודה קבוצתית" ו"עבודה ניידת" המתבססות על שירותי ענן, מחייב לשנות להחליף את תשתית רשת התקשורת הקיימת בעסק. גם בלי המגמה הזו, עליית רוחבי הפס והצרכים הפנימיים של עסקים (גם עקב עדכונים של תוכנות, יישומים ושימושים), מאלצים את העסקים לשדרג את תשתיות רשתות התקשורת שלהם.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן יוצרת קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיות IP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה" והווירטואלית ולעבוד בכלים של "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה" (UC = Unified Communications). המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל. לא ניתן "לטמון את הראש בחול" ולחשוב, שזו אופנה חולפת.

 

למרות ההתקדמות המהירה הזו של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, אין צורך בביצוע חישובי ROI (החזר השקעה) וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו עסק. עפ"י המחקרים והניסיון המצטבר, פתרונות תקשורת לעסקים מסוג של Converged Network (רשת מאוחדת) מספקים חיסכון של עד 60% (ולעיתים יותר), בהוצאות העסק על רשת תקשורת המחשבים שלו.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות (רשת תקשורת בד"כ על בסיס כבילת אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק ולעיתים במקום על חוטי בזק הרשת היא על רשת חוטי הקואקס, במקום שיש חיווט כזה).

לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות, כשהרשתות הנוספות הן: רשת קואקס (משמשת בד"כ למולטימדיה ואו חיבור לטלוויזיה) ורשת WiFi ולעיתים נעשה שימוש גם ברשת על חוטי החשמל ויש רשתות נוספות (דוגמת רשת Z-Wave ל"עסק חכם"). לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות ולכלכלה, כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות. פשוט כפילויות מיותרות.

ברגע שעוברים לשירותי ענן בתקשורת, מחשוב וטלפוניה, ו / או לשירותים וירטואליים בטלפוניה (דוגמת IP-Centrex ו-Hosted PBX), כבר אין צורך בכפילות של הרשתות. רשת אחת טובה יכולה להספיק לכל הצרכים.

במהלך הזה אפשר להפוך את כל ציוד הקצה הקיים במשרד לווירטואלי. כך, שהוספת רכיב ציוד או שירות לרשת (או הורדתו מהרשת) הוא עניין של קליק אחד בעכבר המחשב.

מדובר בחיסכון מצטבר של 50%-70% בהוצאות השנתיות, אם עוברים לגישה של פתרונות תקשורת לעסקים וירטואליות אחודות בכל השירותים (ולא רק במחשוב), שלא לדבר על פשטות התפעול והניהול של התשתיות הווירטואליות והאחודות ושיפור משמעותי של האמינות, השרידות ורמת האבטחה של הרשת הווירטואלית.

קבלן תשתיות תקשורת - כבל תקשורת

אילו סוגי תשתיות רשת תקשורת מחשבים ניתן להתקין בתוך העסק?

  • רשת אחודה באלחוט – WiFi. מאוד נפוצה בעסקים ומומלצת בכל מקרה, גם אם יש רשת קווית. הסיבה: אנשים אוהבים לנוע ולהשתמש במחשב הנייד שלם (או בטאבלט או בסמארטפון) בתנועה ובכל מקום. רק רשת אלחוטית (או סלולרית) יכולה לספק פתרון לצורך הזה. כיום, מומלץ להשתמש בפתרונות בתקן האלחוט העדכני הקיים בישראל: ac Wave 211 המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר. הפתרון הזה קל (יחסית) להתקנה וקל לתחזוקה ויש בשוק קבלנים רבים וחלקם גדולים, שהתמחו בהתקנות מהסוג הזה.
  • רשת אחודה בכבלי אתרנט. כבלי תקשורת ברמת Cat6 ו-Cat6A הפכו לחובה וכעת נכנסים לשוק במהירות כבלי Cat7 ו-Cat7A, עם תמיכה ברשתות של עד 100 גיגה סל"ש. בהתקנה חדשה של רשת משרדית מומלץ לבחור Cat7 ומעלה. יש כיום, במיוחד בעסקים קטנים, מעבר לתקן של 5 גיגה על כבלי רשת אתרנט הקיימים בתקני Cat6, מה שחוסך את המעבר לסיבים. אפשר כיום לקבל כבלי אתרנט בתקן Cat6 לרשת של 5 גיגה, בתקן הנקרא ,NBASE-T שמתחיל להיות מבוקש בשוק, ולדחות ע"י כך את המעבר ל-Cat7 או לסיבים, שהם כבלים יותר יקרים, לשדרוג הבא.
  • רשת אחודה בסיב אופטי. למעשה, מספקים כאן קיבולת אין סופית. אם אין בעיות תקציב, זה הפתרון המומלץ האולטימטיבי לרשת קווית. יש כמה סוגים של סיבים אופטיים (למשל: Single Mode ו-Multi-Mode) והבחירה ביניהם תלויה ברוחבי הפס והמרחקים בהם יש לפרוס את תשתית הסיבים ברחבי העסק.
  • רשת אחודה על חוטי רשת קיימים: חוטי החשמל, חוטי הקואקס או חוטי הנחושת של בזק. יש כאן כמה תקנים: HomePlug ,MoCa ,G.hn, ויש עוד תקנים, שלא נפוצים במגזר העסקי בישראל. מבין התקנים הללו, MoCa מספקת את רוחב הפס הטוב ביותר על רשת כבלי הקואקס הקיימים. יחד עם זאת, אין לטכנולוגיות הללו משום מה הצלחה בתחום רשתות התקשורת הקווית בעסקים בישראל, וכמות הקבלנים המסוגלת לספק פתרונות כאלו היא קטנה ביותר.
  • תשתיות תקשורת פאסיביות: מיועדות בעיקר לצרכים ייחודיים דוגמת: מערכות כיבוי אש, מערכת אזעקה, מערכת גלאים, מערכת בקרת כניסה וכיו"ב. כיום, הנטייה היא לאחד את כל החיבורים הללו לתשתיות אקטיביות אחודות הקיימות בעסק (כל תשתיות התקשורת כיום הן תשתיות אקטיביות, דהיינו: יש בהן רכיבים הפועלים עם חיבור לרשת החשמל. תשתיות פאסיביות בד"כ מתבססות על זרם ישר ונמוך ואינן מחוברת ישירות לרשת החשמל). כך שהכיוון הוא לאחד גם את התשתיות הללו על אותה רשת אחודה.

קבלן תשתיות תקשורת - מתג SWITCH

איזו תשתית תקשורת מחשבים מתאימה לעסק או למשרד שלך?

בחירה בקבלן תשתיות אמין וגם בחירה נכונה בסוג התשתיות, נדרשות להיעשות לאחר ניתוח צרכים, כדי שהפתרון או הפתרונות יספקו מענה לעסק כמה שנים קדימה. תשתיות בעסק לא מחליפים כל שנה וגם לא כל 10 שנים. תשתיות אמורות לשרת את צרכי העסק ליותר מ-10 שנים.

בכל מקרה, תשתיות אחודות חדשות תעלינה פחות מ-2 תשתיות ישנות, שיש בהן כל הזמן תקלות. העלויות של תשתיות אחודות חדשות תלויות בתצורה של המבנה הפיזי, שבו העסק או המשרד נמצא, תלויות בטכנולוגיה הנבחרת, תלויות באורך הכבילה הנדרשת ותלויות בהיקף הזמן, שהעסק עתיד להימצא באותו מבנה (למשל: עסק, שעובר כל שנה למבנה אחר, ישקול שיקולים שונים לחלוטין בתחום ההשקעה בתשתיות תקשורת, מעסק המחזיק בבעלות על המבנה ונמצא בו קבוע, או מתכנן להיות במבנה מספר שנים לא קטן).

פריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני Cat6 או Cat7. אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות, שרידות בכל מצב ואמינות גבוהה). לכן, בכל מקום, שבו ניתן לשקול פריסת סיבים אופטיים, זו החלופה המומלצת. אולם, למי שההוצאה הזו יקרה מדי עבורו, החלופה של כבילת אתרנט תהפוך לבחירה המומלצת, שמולה יש לשקול פריסת רשת אלחוטית בתקן WiFi (בנוסף או במקום הרשת הפיזית).

בכל מקרה, בגלל ההתפתחות של תחום העבודה הניידת במחשבים ניידים, טאבלטים וסמארטפונים, מומלץ לבחון רשת אלחוטית WiFi במקביל לרשת הקווית, במיוחד באזורים, שיש בהם יתרון לרשת האלחוטית (למשל: בחדרי ישיבות, בפינות אוכל, פינות ישיבה, בחצר פנימית, במחסנים ועוד).

מכאן, שיש חשיבות לבחור בקבלן תשתיות תקשורת, שההתמחות שלו כוללת גם תשתיות קוויות (דוגמת סיבים אופטיים ואתרנט) וגם תשתיות אלחוטיות דוגמת WiFi.

מה נדרש כדי לבחור קבלן תשתיות תקשורת המתאים, המתקין והמתפעל של רשת תקשורת בעסק שלך?

 

יש חשיבות עליונה לבחינת הניסיון של הקבלן (ספק אינטגרטור) של הרשת. מאוד מומלץ לבחון את הניסיון של הקבלן בפרויקטים רבים של הקמת תשתיות מחשוב, תוך שילוב של פתרונות ומערכות מסוגים שונים ויצרנים שונים. לחלק מהספקים הקיימים בשוק, שחלקם טכנאים של חנויות מחשבים, שבדרך אגב גם מתקינים ומתחזקים רשתות מחשבים, אין בד"כ את הניסיון והידע הדרושים להתקין ולתחזק רשתות מחשבים מודרניות.

בנוסף, חשוב לבחון מה ההשכלה וההכשרה של המתקינים. לרוב, טכנאי מחשבים רגיל אינו האדם המתאים למשימה הזו. יש צורך בהסמכות ספציפיות מגופים מוסמכים לתחום הרשתות (לא להתבייש לבקש תעודות של המתקינים ואנשי תחזוקת הרשת. הגופים מסמיכים לתחום הרשתות הם סיסקו, מיקרוסופט ובתי הספר המקצועיים והאקדמיים המוכרים בארץ בתחום). ברשת מורכבת מומלץ לדרוש, שמתכנן הרשת והמפקח על ההתקנה והתחזוקה יהיה מהנדס רשת, עם תעודה אקדמית ממוסד אקדמי מוכר.

מבחינת התחזוקה, יש כבר הבנה בעסקים רבים, שיש  צורך בקבלן, שיש לו מרכז תמיכה הפותר תקלות בגישה מאובטחת מרחוק. זאת, עפ"י תקנים בינלאומיים לניטור ושליטה על ציוד קצה בתקשורת, מה שמונע תקלות על ידי דיווחים אוטומטיים של השרתים ומרכיבי הרשת למערכת ניטור ובקרה הנמצאת אצל הקבלן. ספק השירות של תמיכה ברשת מרחוק שולח טכנאי רשת מחשבים לבית העסק לפתירת תקלות במקום, רק כאשר לא ניתן בשום דרך לפתור את התקלה מרחוק.

הקמת רשת תקשורת מחשבים כוללת בתוכה הרבה מונחים ומושגים מקצועיים: סוויץ' (מתג), ראוטר, ארון תקשורת, Cat6Cat7, סיבים אופטיים, רשת אלחוטית, טווח כתובות, TCP/IP, פרוטוקולים שונים, פיירוול, פאקטים, שיהוי, כבלי וכרטיסי רשת, VPN ועוד. קצרה היריעה מלפרט את כל עולם התשתיות, זו חובתו של הקבלן (ספק אינטגרטור) להיות בקי במושגים הללו.

בנוסף, יש לבחון מי מתחזק את הרשת וכמה זמן התחייבות נדרש מולו? האם יש צורך לבטח את ציוד הרשת ובאיזה היקף?

אחד הפתרונות החדשים והייחודיים, שנכנסו לשוק בישראל (מסופק ע"י כמה אינטגרטורים דוגמת: טלדור, יורוקום, TSG, תדיראן טלקום), הוא הפתרון של ALE (אלקטל-לוסנט-ארגונים). לכן מומלץ לבחון האם הפתרון של "רשת תקשורת לפי דרישה" של ALE באמצעות אחד מקבלניה המורשים, מתאים לעסק שלך.

 

לכן, מומלץ לא לבחור קבלן תשתיות תקשורת ללא ליווי מקצועי בלתי תלוי בספק השירות והציוד הטכנולוגי.

 

מכאן, לפני שבוחרים בפתרון כלשהו, יש להתייעץ ולבצע ניתוח מלא של צרכי העסק, הערכת הצרכים העתידיים של העסק, התחשבות בהשקעה האפשרית ותיחור מקצועי בין ספקים. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, משרד סוכנות נסיעות, או של משרד רואי חשבון.

הבחירה של קבלן לתשתיות רשת תקשורת מחשבים הפכה לתהליך מורכב של שיקול דעת וקביעת המתווה לבחירה המתאימה ביותר לעסק ולתקציבו. לשאלה "איך לבחור קבלן תשתיות לעסק?" אין תשובה אחת ברורה. רבים מתפתים לא לשקול את כל החלופות ורוכשים שירות ממוכר אגרסיבי, שמציע לעסקים לרכוש רשת תקשורת ולקבל איזו מתנה. חשוב להבהיר: אין "מתנות בחינם". זו רק אשליה שיווקית.

הדרך הנכונה לבחור קבלן המספק תשתית ורשת תקשורת מחשבים לעסק, היא לבחור מה שמתאים, ושיעלה הכי פחות כסף. זאת, בלי להשתעבד לספק אחד במערכות קניינית בגישת "החתונה הקתולית" ובחוזה דרקוני מלא "חורים".

בנוסף, מומלץ לבקש מהקבלן של השירות שמות של ממליצים ולבדוק עם הממליצים אם אכן הם מרוצים מרמת השירות של אותו קבלן. מידע רב על רמת השירות של ספקי התקשורת המוכרים אפשר למצוא באינטרנט וכן בדו"חות התקופתיים של משרד התקשורת, ארגון "אמון הציבור" ו"המועצה הישראלית לצרכנות".

 

שורה תחתונה בתחום בחירת קבלן תשתיות תקשורת לעסק ברמת ה-SMB וה-SME:

 

בבחירת קבלן רשת תקשורת מחשבים המתאימה לעסק, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. מומלץ לבחון את החלופות השונות הקיימות כיום בתחום קבלני רשתות תקשורת מחשבים לעסק, שהן רבות, ולקבל החלטה על רכישה ובניית רשת חדשה המבוססת על ניתוח מקצועי של צרכים מול החלופות הקיימות בשוק.

מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: (Service Level Agreement מספק השירות בכל תחום שייבחר. ספק, שאינו מוכן לספק הסכם- SLA  מומלץ לא להתקרב אליו. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות החזרים זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות זיכויים החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם.

אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר זיכוי קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו.

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך הזה ולסייע בתהליך בחירת קבלן תשתיות חדשות לעסק, כי מדובר ב"מסע" מול ספק השירות ולא בפעילות חד-פעמית.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

📌 מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת קבלן תשתיות תקשורת מחשבים המתאים לצרכיך?

 

📌 מה אתה יודע על ההבדלים בין סוגי תשתיות תקשורת מחשבים? מה סוג או סוגי התשתיות המתאימים לצרכים שלך?

 

📌 ממה אתה לא מרוצה מקבלן תשתיות תקשורת המחשבים שיש לך? שתף אותנו.

 

📌 איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את קבלן רשת תקשורת מחשבים המתאים לצרכיך?

 

לקבלת ייעוץ חינם בנושא קבלן תשתיות תקשורת – >>> כאן

Managing Network on Demand with the OmniVista Master

 

פוסטים נוספים