fbpx

קווי מטרו אתרנט לעסקים – סקירת שירותים חדשים

קווי מטרו אתרנט לעסקים

קווי מטרו אתרנט לעסקים – סקירת שירותים חדשים

 

התחרות בעולם הקווי עומדת לקבל תפנית במהלך 2014 עם כניסת IBC בפריסת סיבים ברחבי הארץ.

מהלכים אלו מעלים מיד את הדילמה העומדת בפני כל מומחה, מנהל ובעל עסק: האם זה הזמן לבחור ספק שירותי מטרו אתרנט או להאריך חוזה קיים לשירותי תמסורת עסקיים?

 

שוק התמסורת והתקשורת העסקית עומד לשנות את פניו כבר בחודשים הקרובים. חברת IBC, חברת הבת של חח"י (חברת החשמל לישראל) בהובלתה של ViaEuropa, תצא בפריסה לבתים ולעסקים בישראל של פס רחב סימטרי בגישת ה-FTTB (סיב עד הכניסה לבניין, ומשם באתרנט) ולעסקים גדולים ב-FTTH (סיב עד הקצה, לתוך העסק). עד עתה חתמו עמה הסכמים 9 ספקים (רובם מוכוונים לאספקת פתרונות למגזר העסקי), שיופיעו בפורטל הספקים של IBC. כל לקוח של IBC יבחר בפורטל, בקליק של עכבר, את שירותי האינטרנט, שהוא חפץ בהם. הלקוח יוכל לעבור בין ספקים גם כן בקליק של עכבר. כיום, אין בכלל יכולות כאלו בשוק העסקי.

 

קווי מטרו אתרנט לעסקים

המחירים הקמעונאיים של IBC כבר פורסמו והם:

א. למגזר הביתי והעסקי הקטן: מחירי תשתית אינטרנט: 100 מגה סימטרי ב-100 ש"ח, 200 מגה ב-150 ש"ח ו-1 ג'יגה ב-300 ש"ח (המחירים הם לספקי השירות, שיופיעו בפורטל החברות והשירותים של IBC, שתפרוס סיבים ללקוחות בגישת ה- FTTB). מעל למחיר הזה יש את עלות השירות ודמי התקנה חד פעמיים (100 ₪, דמי התקנה חד-פעמיים עבור פתיחת חיבור – Set-Up, לכל לקוח קצה). כמה אלפי לקוחות ראשונים יקבלו את נתב האתרנט בחינם. כרגע, השירות הזול ביותר הוא של חברת האינטרנט Fast עם 5 ש"ח לחודש ל-100 מגה סימטרי ללקוחות קיימים שלה, שיינטשו את בזק או הוט ו-15 ש"ח לחודש ללקוחות חדשים.

ב. למגזר העסקי והארגוני: חיבורים עסקיים לארגונים ועסקים לחיבור סניפים ושלוחות (עם קצבים ב-QoS ו- SLA) של 100 מגה סימטרי ב-590 ש"ח לחודש, 200 מגה ב-885 ש"ח לחודש ו-1 ג'יגה ב-1,770 ש"ח לחודש. המחירים הם לספקי השירות, שיופיעו בפורטל החברות והשירותים של IBC, שתפרוס סיבים ללקוחות הללו בגישת ה- FTTH. מעל למחיר הזה יש את עלות השירות, עלות הנתב ודמי התקנה חד פעמיים.

אין ספק, שמדובר במהפכה, שתזעזע בקרוב את השוק העסקי. החברות בזק, סלקום, פרטנר והוט, שמוכרות חיבור סימטרי של 100 מגה סימטרי באלפי ש"ח לחודש, תצטרכנה (ככל הנראה) להוריד מחירים למאות ש"ח לחודש ל-100 מגה סימטרי.

בזק והוט מספקות חיבורים של 1 ג'יגה למגזר העסקי (שירות "מטרו אתרנט לעסקים"). אולם, המחיר הוא של עשרות אלפי ₪ לחודש (בין 13 אלף ₪ ל-28 אלף ₪, תלוי בקצב העולה, באיכות שירות ובטופולוגיה של החיבורים) + כ-6,000 ₪ דמי התקנה.

ברור, שהמחירים הללו ייעלמו ברגע בו מיזם IBC יחל לקרום עור וגידים. נפילה קשה בהכנסות לספקים הוותיקים ו"חגיגה צרכנית" אדירה.

לכן, השאלה הראשונה, שכל מנהל אמור לשאול את עצמו: האם זה הזמן לבחור ספק שירותי מטרו אתרנט? התשובה לשאלה הזו די ברורה: לא. כדאי להמתין ולראות את קצב הפריסה של IBC ומה יקרה למחירים בבזק, סלקום, פרטנר והוט, כתוצאה מהכניסה של IBC לשוק. למעשה, מעניין מה יקרה למחירי בזק והוט, היות והיקף השירותים של הקבוצות סלקום (הכוללת בתוכה את נטוויז'ן-013) ופרטנר (הכוללת בתוכה את 012 סמייל) די מצומצם וממילא חלק ניכר מהרשת שלהן מבוסס על רכישת תשתיות סיבים ותמסורת מבזק והוט.

 

קווי מטרו אתרנט לעסקים

כיום יש לבזק 2 טבעות ארציות (אחת גיבוי לשנייה) של מטרו אתרנט ולהוט יש טבעת ארצית אחת. לסלקום ולפרטנר יש כיסוי חלקי בלבד במטרו אתרנט ברחבי המדינה ולכן בתחום הזה הן שחקניות פחות בולטות. את השוק הזה מובילה, מזה שנים, בזק עסקים. לבזק יש יכולות לספק ללקוחות פתרונות ב-One-Bill, של שירותי תקשורת סלולר ומפ"א משולבים. אולם, מטעמים רגולטורים פתרון זה עדיין לא מושלם. לבזק למעלה מ-25,000 ק"מ של סיבים אופטיים ובה למעלה ממיליון ק"מ סיבים, עם 70 טבעות מקומיות ו-350 מתגי תקשורת בפריסה ארצית מלאה.

בזק היא היחידה המציעה ללקוחותיה מעטפת שלמה של שירותי האינטרנט סביב המטרו אתרנט ולא רק תמסורת ותקשורת נתונים. אין שירות, שניתן להעלות אותו על הדעת, שלא מצוי ברשימת השירותים של בזק. הבעיה היחידה: בזק אינה זולה. מהיעדר תחרות של ממש, מחירי בזק נמצאים (לפי כל קנה מידה השוואתי בינלאומי) בשמיים. רווחיותה של בזק עולה על כל מה שקיים בעולם התקשורת וזאת משלמים הלקוחות, כשאין להם חלופה ליכולות, לפריסה ולאמינות של שירותי בזק.

התמסורת על רשת מטרו אתרנט של בזק היא קישוריות מסוג Ethernet-Layer-2, רחבת פס עם רמת ביצועים גבוהה ביותר וגמישות רבה. השירות מסופק על גבי התשתיות של בזק באמצעות מערכות התקשורת החדשות והמתקדמות של בזק. השירות מאפשר העברת נפחי תנועה גדולים בין אתרים עבור מגוון יישומים וכולל אפשרויות מתקדמות של ניהול עצמאי, שמאפשרות שליטה טובה יותר בניהול רשת התקשורת הארגונית. בנוסף, בזק היא [לדבריה] הספק היחיד בעולם המציע ללקוחותיו לא רק רשת מטרו אחת, אלא 2 רשתות מטרו ארציות בלתי תלויות זו בזו לצרכי גיבוי ושרידות מקסימליים. כך, עסקים וארגונים, שזקוקים לרמת גיבוי ושרידות גבוהים, יכולים להתחבר ל-2 הרשתות במקביל.

למי שזקוק לרוחבי פס ממש עצומים, מציעה בזק חיבורי Core (מרכז הרשת) של עד 200 ג'יגה סל"ש לחיבורי קצה (100 ג'יגה על כל טבעת מטרו אתרנט), שירות המיועד בעיקר ל-Data-Centers ולחיבור של ארגונים גדולים, מה שאין למתחרים בה. לבזק מגוון חיבורים משלימים מעל למטרו אתרנט דוגמת IPVPN  ו-MPLS משולבים.

 

למה קישוריות מטרו אתרנט עדיפה על כל טכנולוגיה קודמת?

מעבר לפשטות הטכנולוגית, מדובר בחסכון כלכלי ניכר. שכן, אין צורך במתאמים והמרות פרוטוקולים במעבר בין הרשת הפנימית לרשת החיצונית ובחיבורים לאתרי הקצה המרוחקים, היכן שלא יהיו. תמסורת על רשת מטרו-אתרנט היא קישוריות מסוג Ethernet-Layer-2 רחבת-פס עם רמת ביצועים גבוהה ביותר וגמישות רבה וזולה יותר מכל טכנולוגיית רשת אחרת. השירות מסופק על גבי התשתיות של מפ"א באמצעות מערכות התקשורת החדשות והמתקדמות (NGN) של כל ספק מפ"א. השירות מאפשר העברת נפחי תנועה גדולים בין אתרים עבור מגוון יישומים וכולל אפשרויות מתקדמות של ניהול עצמאי, שמאפשרות שליטה טובה יותר בניהול רשת התקשורת הפרטית. בנוסף, כל רשת מסוג רשת אתרנט עירונית Metro-Ethernet מכילה בתוכה מערכות גיבוי ושרידות מלאות, יכולות, שלא צריך להוסיף עליהן תשלום נפרד כמו במערכות הישנות.

 

שירותי מטרו אתרנט חדשים בשוק

אחד הפתרונות החדשים הקיימים בתחום המטרו אתרנט מגיע מאינטגרטור העובד בשת"פ מלא עם בזק: חברת GNS. חברת GNS מתמחה בעיקר בתחום שירותי הענן, שמשיק ומשלים את שירותי מטרו אתרנט. כפועל יוצא מיכולותיה, משמשת GNS (לטענתה) כספקית השירות הגדולה בישראל בתחום ניהול השרתים והאינטגרציה של מערכות אינטרנט של חברות האינטרנט הגדולות בישראל, ביניהן: בזק בינ"ל ו-012 סמייל.

תשתיות החברה פרושות באופן גלובלי ברחבי העולם (נחוץ לחברות בעלות סניפים ושת"פים ברחבי העולם): בארה"ב, אירופה, המזרח הרחוק ובין ספקיות התקשורת המובילות בישראל. בדרך זו מבטיחה GNS ללקוחותיה: שרידות, גיבוי ורמת שירות גבוהה במיוחד. לחברה מגוון רחב של שירותים, החל מ-CDN (הזרמת תכנים), שירותי LAN בענן, VDS (תשתיות וירטואליות), שרידות והמשכיות עסקית, ניהול שרתים, מרכזי מחשוב ושירותי אינטרנט מכל סוג, אבטחת מידע וסייבר, מערכות תוכנה ורישיונות, שירותי מומחה ועוד.

בתחום המטרו אתרנט של בזק מספקת GNS בנוסף לכל הנ"ל גם שירותי גיבוי לעסקים וארגונים. הם כוללים את כל הנדרש לגיבוי (בכל מקום בו הארגון מעוניין לגבות, לרבות בענן), אחזור מידע לרבות מידע רגיש, הקמת "כספת וירטואלית" למידע רגיש ושדרוג השרידות של מערכות הארגון.

מגוון קצבים של קווי מטרו אתרנט הכוללים ספק ואתר להתאוששות מאסון, כוללים גיבוי High Availability המבוצע ע"י טכנולוגיית Real Time Byte Level Replication, ששומרת על ה-Consistency של המידע "בזמן אמת" ללא שימוש ב-Snapshots או Backup mode ובכך מאפשרת הגירה של שרתים במהלך היום גם במהלך הייצור.

 

יתרונות השירות:
  • אפשרות להפעלת שרתים מיידית ללא תלות בזמן.
  • חסכון ברוחב פס ע"י טכנולוגיית Byte Level Replication.
  • שרידות מקסימלית.
  • אפשרות לביצוע Snapshots בסביבת ה-DR.
  • תמיכה במערכות תוכנה לגיבוי קיימות, לרבות אלו של מיקרוסופט ו-.Singular

שירות נוסף של GNS על גבי הרשת של בזק הוא "מטרו מנוטר". מדובר בחבילה הכוללת קו מטרו מתקדם של בזק כולל תשתית, ספק וניטור מתקדם.

מגוון הקצבים של קוו מטרו כולל ספק וניטור: ניטור תקלות בקו כולל התראות ב-SMS  וניטור השימו שבקו במערכת אונליין.

 

יתרונות השירות:
  • תשתית בפריסה ארצית.
  • שרידות מקסימלית.
  • ניטור ע"י נתוני זמן אמת ע"י מערכות ניטור מתקדמות.

לחברת GNS יש מוקד (NOC – Network Operations Center), כשירות מרכז הפעלה ובקשה משולב עם שירותי ניטור. השירות מספק מענה לבעיות טכניות עבור חברות המספקות תמיכה טכנית ללקוחות, שאינן מפעילות מוקד טלפוני ייעודי משל עצמן, עבור שירותי התמיכה בכל שעות היממה. מדובר בשירות "מיקור חוץ"-Outsourcing לשירותי מוקד תמיכה טכנית לכל מה שנעשה על רשת המטרו אתרנט. מומחי ה-NOC של GNS מספקים ניטור ובקרה 24/7 וניתוח ראשוני של תקלות ומבצעים אסקלציה לגורם הנכון בארגון לפי הצורך. שירותי ה-NOC של GNS מותאמים אישית לחברה למערכות החברה וללקוחותיה.

 

איך מקבלים את ההחלטה לבחירת רשת מטרו אתרנט?

א.  בכל מקרה, אין להתחייב בהתחייבויות לטווח ארוך לשום ספק תקשורת. אם נמצאים בהסכם, שתוקפו פג או יפוג בקרוב, אין להאריך את ההסכם ליותר משנה. כניסת IBC לשוק תשנה את כל "כללי המשחק" בשוק. מי שמתחייב לתקופה ארוכה יותר "ילכד" אצל הספק הוותיק עם מחירים גבוהים ויפסיד כסף רב על שירותי תקשורת. למי שכבר מצוי בתוך התחייבויות לטווח ארוך מומלץ, שימצא את הדרך החוקית והעסקית הנכונה להשתחרר מהתחייבות אלו ללא "קנסות יציאה" מיותרים.

ב. לבצע "ניתוח צרכים" קיים ועתידי, מול יכולת השקעה (בשדרוג והתאמת הרשת לשירותים המאוחדים).

ג. לשקול להישאר רק עם ספקים הנמנים עם אותה קבוצת תקשורת. הגישה של: One-Bill ו-One-Stop-Shop מהווה יתרון כלכלי ברור לכל עסק.

ד. אין לצאת במכרזים רכישות של קווי PRI חדשים ואין לרכוש מרכזיות פיזיות חדשות או שלוחות פיזיות חדשות לעסק, טרם ביצוע "ניתוח צרכים" ובחינת שוק מקצועית. יש להשוות כל שירות ישן וחיבור תקשורת ישן, שהגיע העת להחליפו או לשדרגו, מול ההצעות החדשות של Converged-Services. המעבר לשירותי ענן משנה את השוק ואין כל טעם וצורך עסקי או כלכלי לשדרג מרכזיות ישנות או להוסיף קווי PRI מכל סוג. ממילא הם ייעלמו מהשוק בשנים הקרובות.

ה. לבצע תיחור בין ספקים (אין להסתפק בבחירת ספק אחד) ואין לקבל שירות ללא SLA. בנוסף, יש לברר אם ספק השירות מספק שירותים המודדים את חווית המשתמש ואיכות הרשת. יש לפרמטרים הללו השפעה חשובה על הצלחת העסק ושירותיו גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ.

די ברור, שהדרך הנכונה כיום היא לתת הזדמנות לכל ספקי המפ"א הקיימים בשוק, כדי להגיע להצעה הטובה ביותר (עסקית וטכנולוגית) בהתאמה לצרכי העסק.

ו. לבצע כבר כעת את השדרוגים הנדרשים לרשת הפנימית, כדי שתוכל להיות ערוכה לשירותים משולבים עתידיים. זה כולל גם הכנות למעבר ל-IPv6. מומלץ לבדוק עם ספק השירותים המשולבים אם הוא מוכן לקחת על עצמו (ללא תשלום, או בתשלום סמלי) את כל התהליך של בדיקת מוכנות הרשת הפנימית של העסק לשירותים המשולבים. בנוסף, לבדוק ולסכם מראש עם הספק, מהן העלויות, שתידרשנה לשדרוג הרשת כדי שתוכל לעמוד בכל השירותים המשולבים הנדרשים לעסק לפי צרכיו.

ז. לבדוק מה משירותי האינטרנט לעסקים, שמציעות חברות המפ"א, יכול לשרת את צרכי העסק הקיימים והעתידיים ומה יביא למיצוי מרבי של החיסכון בהוצאות התקשורת.

ח. לקבוע ולתכנן כבר כעת מדיניות אבטחה וסייבר חדשה, הרשאות גישה, מדיניות שרידות וגיבויים. זאת, עקב הרגישות של שירותים משולבים לתקלות, שעלולות לפגוע בכמה שירותים במקביל ועקב המעבר לשירותי תקשורת משולבים וניידים על תשתיות חדשות ומתקדמות.

אנו מוכנים כבר כיום לנהל את המו"מ מול ספקי התקשורת הקיימים והעתידיים כדי להוזיל עבורכם את עלויות התמסורת והתקשורת העסקית. לכן, אנו מציעים חלופה לא-יקרה לנהל עבורכם את כל התהליך של בחירת ספק התקשורת של העסק שלכם הנעשית על ידי מומחים בעלי ניסיון רב בתחומי התקשורת והאינטרנט. אנו נכין עבורכם מפרט דרישות פשוט כולל הסכם מותאם עבור העסק שלכם כדי שאתם תוכלו לקרוא, להבין וגם לדעת מה לעשות ולבחור בספק התקשורת הטוב ביותר עבורכם מכל הבחינות הן התפעוליות והטכנולוגיות והן בהיבטים הכספיים. בדרך זאת, אתם תשלמו רק עבור העצות שלנו ותוכלו לחסוך אלפי שקלים לעסק.

 

טיפ

מומלץ, כבר כעת, להתנסות במעבר של חיבור אחד לפחות בעסק לפס רחב מוזל, למשל זה של הוט. על חיבור זה מומלץ להעביר כבר כעת את היישומים הלא-קריטיים לעסק (כולל חיבור של מרכזיה קטנה) וליישם עליו IPVPN, במידה ויש חיבור למקום, שנדרש ואפשרי חיבור כזה. לעסקים גדולים מומלץ להתנסות בחיבור אחד לפחות של Metro-Ethernet, למשל בחיבור ל-Data-center או בין Data Centers, או ברשת גיבוי בין אתרים, כדי להתנסות בהעברת יישום קריטי אחד לפחות על רשת ה-Ethernet-Metro.

כמובן, ברגע ש-IBC תתחיל לפרוס, אנו מוכנים לנהל מו"מ מול ספקי השירותים שלה, כדי לבחון מתי אפשר יהיה לקבל חיבור של IBC לעסק ושלוחותיו ולקחת בחשבון את IBC בכל תמחור עתידי של שירותי תמסורת עסקיים.

 

שורה תחתונה:

מאחר שמדובר בהוצאה לא קטנה, מנהלים צריכים לגלות "צרכנות נבונה" ולהתייעץ עם המומחים לנושא לפני בחירת רשת מטרו אתרנט לעסק. יש לבחון כל חלופה בשוק למי היא מתאימה ומה היישומים והשימושים בה לטובת המשתמש, שימושים, שישיגו את החיסכון הגדול ביותר בהוצאות, תוך התאמה מרבית לצרכי המשתמש. השוק רווי מתחרים והכוח אמור להיות בידי הלקוח. אין ספק, שהתחרות והשפעותיה מאפשרות לשדרג את השירותים בפחות עלויות. אך בצד זה, חייבים לשלוט בהוצאות הכרוכות בשימוש בשירותי התקשורת ולא ליפול למלכודות הקיימות עדיין בעולם ספקי התקשורת.

 

נמאס לך לשלם לחברות התקשורת עבור שירותי אינטרנט יקרים?

 

 Metro Ethernet Bandwidth:

 

Chalk Talk: The MEF's Carrier Ethernet 2.0 :

 

 

פוסטים נוספים