fbpx

מתגי אתרנט: פתרונות חדשים בשוק, לקצבים מטורפים של עד 400 גיגהביט לשנייה! (מידע חדש, טיפים וסיפור לקוח)

מתגי אתרנט

מתגי אתרנט: פתרונות חדשים בשוק, לקצבים מטורפים של עד 400 גיגהביט לשנייה! 

 

עסקים רבים (בישראל כמו גם בעולם) עוברים להשתמש בשירותי הענן ובתשתיות ענן. אולם, תחום תשתיות התקשורת והטלפוניה נשאר בעסקים רבים מאחור, בכלים ובמוצרים ותיקים המופעלים ידנית בתוך העסק. זה יקר, מסורבל, איטי ולא יעיל.

 

מה התחדש בתחום הזה?

 

מה מלאנוקס מציעה לעסקים ולארגונים?

 

מלאנוס טכנולוגיות, חברת הייטק מצליחה מיוקנעם, שהתפרסמה בזכות מוצרי התקשורת שלה, שכוונו למרכזי מחשוב (Data Centers), זוכה לאחרונה להצלחות גם בהתקנת פתרונות רשת מקומיים, שמבוססים על אתרנט, בעסקים בכל סדר גדול.

בעבר, מלאנוקס הוכרה בשוק כמובילה עולמית בתחום פתרונות ה-InfiniBand, אולם, כיום היא מובילה גם בתחום פתרונות ה-Ethernet (אתרנט), שהפכו לפופולריים ולסטנדרט מוביל גם ברשתות המקומיות (LAN), גם ברשתות המרחביות (WAN) וגם במרכזי מחשוב (Data Centers) מתקדמים וגדולים, דוגמת אלה של אמזון או עליבאבא.

 

מתגי אתרנט

 

הזכייה של מלאנוקס במכרז הרשת המקומית (LAN) של הבורסה בתל-אביב

מלאנוקס הכריזה במחצית מרץ 2018 ,שפתרונות האתרנט המתקדמים שלה זכו במכרז תשתיות הרשת המקומית והמרחבית של הבורסה לניירות ערך בתל-אביב. הפתרונות הללו נבחרו עבור כל תשתיות התקשורת של הבורסה, החל מרשת המסחר המבוזרת ועד לרשת הפנים ארגונית.

מדובר בזכייה אסטרטגית עבור מלאנוקס, שכן היא לא הייתה עד היום מוכרת מספיק בשוק הישראלי כמובילה בתחום מתגי התקשורת המקומיים פתרונות התקשורת בטכנולוגיית אתרנט (סיסקו ו-HP נחשבו עד היום כמובילות שוק בתחום הזה). היכולות המתקדמות של פתרונות מלאנוקס הושגו, בין היתר, בזכות רכישת מספר חברות (רובן ישראליות), שפיתחו פתרונות ומעבדי רשת בטכנולוגיות אתרנט ברמה הגבוהה ביותר הקיימת בשוק העולמי, דוגמת רכישת חברת איזיצ'יפ ע"י מלאנוקס בספטמבר 2015.

מתגי האתרנט Spectrum, כרטיסי הרשת ConnectX וכבלי תקשורת (ומחברים מכל הסוגים) מסדרת LinkX של מלאנוקס, נבחרו להאיץ את תשתיות התקשורת של הבורסה בשל עליונותם הטכנולוגית והיתרון התחרותי ,שהם מספקים. פתרונות המתגים וכרטיסי הרשת של מלאנוקס תומכים כיום בביצועים של עד 400 גיגהביט לשנייה עם ההשהיה הנמוכה ביותר הקיימת בשוק העולמי: עד 300 ננו-שניות. אולם, הבורסה הסתפקה במוצרים עם ביצועים של עד 100 גיגהביט לשנייה, שהם מעל ומעבר לצרכים הנוכחיים של הבורסה ולטווח הזמן הנראה לעין. ניתן כמובן לשדרג את הציוד הזה של מלאנוקס ליכולות של עד 400 גיגהביט לשנייה, כשיתעורר הצורך ברמת הביצועים הזו.

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך של תל אביב, איתי בן זאב: "הבחירה בפתרונות של חברת מלאנוקס מאפשרת לנו להשיג את ביצועי התקשורת הטובים ביותר עבור תשתיות הבורסה ותאפשר לנו לתת מענה להתפתחויות בשוק ההון ולאתגרים הטכנולוגיים הצפויים בשנים הקרובות. התשתית החדשה תאפשר לבורסה מתן שירותים מתקדמים לפעילי שוק ההון המקומיים והזרים כמו שירותי Colocation בדומה לסטנדרטים הבינלאומיים".

מנכ"ל ונשיא מלאנוקס, איל וולדמן: "אנו גאים בשיתוף הפעולה עם הבורסה לניירות ערך בתל אביב ובבחירתה בפתרונות מתגי האתרנט שלנו, כרטיסי הרשת וכבלי התקשורת עבור תשתיות מרכזי המחשוב והנתונים שלה. בחירה זו מדגישה את היתרון הטכנולוגי, חוסן המוצרים והיתרון התחרותי, שאנו מאפשרים ללקוחותינו. השימוש במוצרי מלאנוקס מאפשר לחברות וגופים מובילים בכל רחבי העולם לנצל מהירויות העברת נתונים בקצבים של 25, 50 ו-100 גיגהביט לשנייה, השהיית מידע נמוכה ביותר ולכן ביצועים מרבים של מערכות המידע והאחסון שלהן. אנו מצפים להמשך שיתוף הפעולה עם הבורסה בתל אביב ועם בורסות ומוסדות פיננסים בכל רחבי העולם".

 

מתגי אתרנט

 

האם יש צורך בפתרונות רשת נוספים מעבר לתשתיות האתרנט המקומית?

בהחלט. במיוחד עם העסק הארגון מבסס את רוב פעילותו על שירותים ואפליקציות המסופקות מענן ציבורי או היברידי.

אחד המוצרים החדשים בתחום הזה (של קישור רשת מקומית לענן מרוחק) הוא vCPE (ר"ת: virtual Customer Premises Equipment), כלומר: ציוד קצה לעסק, שהוא וירטואלי. פירוט הפתרון הזה בהמשך. ציוד כזה משנה את כל תשתיות המחשוב והתקשורת (כולל טלפוניה) של העסק, כי הוא מאפשר להפוך את הכל לווירטואלי. יודגש, שיש למלאנוקס פתרונות רשת וירטואליים. במקרה של הבורסה, הפתרונות הללו ייושמו בהמשך הדרך.

כיום, בינת היא המתחרה המרכזית בשוק החדש הזה (בנוסף לבזק בינלאומי ולפרטנר, שהפתרון שלה יוסבר בהמשך). פתרון vCPE של בינת תקשורת עולה כ-40 דולרים לחודש והוא נרכש בחנות המקוונת של בינת או דרך אחד ממשווקיה מפיציה או ישירות מול החברה. הציוד מסופק לבית העסק ישירות, כולל התקנה.

התקשורת בין מוצר הקצה הזה, שמותקן בעסק, לבין הענן, נעשה על תשתית וירטואלית, שנקראת SD-WAN, עם מערכת ניהול של שירותים ואפליקציות, שנקראת NFV, תקשורת, שניתן לרכוש, למשל, מבינת עסקים ישירות, שכן לבינת עסקים יש "רישיון אחוד" ממשרד התקשורת, שמאפשר לה לספק כל שירות קווי, לרבות נס"ר וחיוג בינ"ל, או לרכוש את החיבור הזה לענן דרך חברת הבת בקבוצה: אינטרנט בינת, שיש לה רישיון ISP (ספק אינטרנט) ותשתיות עצמאיות משלה. אינטרנט בינת מציעה לעסקים חיבורי SD-WAN ותשתיות אינטרנט נוספות דוגמת IPVPN ו-MPLS. פתרונות אלה יכולים להתממש על רשתות מטרו-אתרנט של ספקיות תקשורת דוגמת בזק ומתחרותיה הגדולות.

החיבור לענן במקרה של בינת תקשורת הוא לאחד מעננים של קבוצת בינת בישראל. העננים המרכזיים והגדולים ביותר שלה הם בירושלים בהר-החוצבים וברמת-החייל בת"א. הענן המרכזי בירושלים נבנה לפי המפרטים של ענן ציבורי של סיסקו ומשם מסופקים השירותים החדשים המפורטים כאן בהמשך.

הדרך המסורתית של אספקת שירותים לעסקים מגבילה את היכולת של ספקי שירותי תקשורת ושל העסקים עצמם להשיק במהירות שירותים חדשים, לצמצם הוצאות ולהגדיל הכנסות. כמעט כל סוג של שירות רשת ומחשוב עסקי, בין אם מדובר במיתוג MPLS, מרכזיה במיקור חוץ, או: קישוריות אתרנט, VPN, רשת אבטחה ועוד, דורש מהספק להתקין התקן פיזי ייעודי באתר הלקוח.

עד היום, פריסת כל שירות חדש, אפילו עבור לקוח עסקי קיים, דורשת מספק התקשורת אינטגרטור לשלוח טכנאים מנוסים לאתר הלקוח כדי להתקין ולהפעיל יחידה חדשה של ציוד ולחבר אותה למערכת החדשה, לעיתים על תשתיות חיבור חדשות, תהליך, שיכול להימשך שבועות או חודשים. ביצוע שינויים בשירותים קיימים דורש לעיתים קרובות מהספקים אינטגרטורים לשלוח את הטכנאים שלהם בחזרה לאתר כדי לבצע תצורה מחדש של ציוד קישוריות, לפי הצרכים המשתנים של הלקוח העסקי. התהליך הזה אינו יעיל, אינו זול ואינו גמיש, מה שמונע מכל הצדדים להשיג את התשואה המרבית להשקעה בשוק השירותים העסקיים. כל זה נעלם, כשעוברים לגישת ה-vCPE עם NFV ו-SD-WAN.

בגישה החדשה, יש קטלוג רחב של שירותים וירטואליים עם ציוד חומרה אותם מקבלים לאחר בחירה בחבילה המתאימה, או שניתן להוסיף ולרכוש בנפרד ולהפעיל ציוד זה בשירות vCPE מחברות רבות התומכות ב-vCPE. את מוצרי הקצה הנוספים (אם צריך) יש לרכוש בנפרד, לאחר שמחליטים איזה ספק ציוד יתאים לצרכים של העסק ולאחר שבוחרים את חבילת ה-vCPE המתאימה לצרכי העסק.

לעסק, שאין לו מומחי תקשורת ורשת כדי לבחור את הפתרון המתאים, וכל המונחים הטכניים, שהוזכרו לעיל, לא אומרים לו דבר, מומלץ להיעזר במומחים, שמבינים בנושא וכמובן להתייעץ במוקד השירות של החברות היצרניות ובמידע הקיים באתרים של החברות הללו.

מהם היתרונות של תשתיות תקשורת וניהול רשתות וירטואליות בגישת ה-vCPE?

 

מהפכת ה- NFVוה-SDN משנה לאיטה ובצורה דרמטית את שוק התקשורת העולמי והישראלי. רשתות התקשורת של מחר צריכות להיות יעילות יותר, זריזות יותר בהקמת שירותים חדשים ומתוזמרות (Orchestrate) היטב.

כדי לעמוד בדרישות אלו, יש צורך לשנות את המודל העסקי, לשפר את חווית המשתמש ולשנות את ארכיטקטורת הרשת, כדי להקדים את קצב השינוי ולהתכונן להזדמנויות עתידיות. שינוי זה יכול לעזור להשיק במהירות שירותים חדשים וליצור אפיקי הכנסה נוספים, תוך הוזלת עלויות התפעול.

ה-vCPE הוא גישה חדשה לציוד בחצר הלקוח, שלפיה לפחות חלק מהפונקציות של הרשת, שמשויכות ללקוח העסקי, יכולות להיות וירטואליות. מה שהיה פעם אוסף של רכיבים פיזיים בעלי ייעוד ספציפי ומבוססי חומרה (כגון: Router, FW, Load Balancer וכד') השתנה במודל ה-vCPE. במודל זה, כוח המחשוב ב vCPE-מאפשר העברת פונקציות מעומק הרשת לחצר הלקוח, וניתן להוסיף או להוריד פונקציות באופן דינמי ולפי צורך.

לדברי AT&T, לארגונים גדולים יש קושי לנוע מהר קדימה, אבל עסקים ברמת ה-SMB וה-SME יכולים בקלות ובמהירות לזנוח את כל התשתיות הישנות והיקרות הנמצאות אצלם, ולעבור לתשתיות וירטואליות, מתקדמות, מאובטחות, גמישות וזולות ביותר, שכן הן מסופקות בענן במודל ה-SaaS.

התקנת הפתרון החדש מהסוג הזה מקלה על תחזוקת תשתיות התקשורת, אבטחת המידע והשרתים באתרי הלקוח ובסניפים מרוחקים, ומאפשרת ללקוח העסקי להתרכז במה שהוא טוב בו, ולתעל את משאבי הארגון לעסקי הליבה שלו. ניתן לממש, למעשה, כל אפליקציית רשת וכל שירות רשת (קיים ועתידי) הקיים בעולם, על גבי הענן הציבורי (או ההיברידי).

מתגי אית'רנט לרשתות תקשורת ולאחסון שרתים לעסקים

היתרונות של השירות החדש (vCPE) ללקוח:

  • הפעלה מהירה של יישומים חדשים, אימוץ של טכנולוגיות ושירותים חדשניים והטמעתם בחצר הלקוח בזמן מהיר;
  • Best of Breed: הפעלה של מכונות וירטואליות על גבי ה vCPE-מהיצרנים המובילים בתחומם;
  • אופטימיזציה של המודל העסקי: אין צורך להשקיע ברכש של ציוד, תוכנה, ובניית תשתית ה-IT הפנים ארגונית. לדוגמה: RadCloud מאפשר מודל של מעבר מהוצאות רכש ציוד (CAPEX) להוצאות תפעוליות זולות משמעותית, שמשולמות במודל תשלום חודשי ((OPEX.
  • סיכון כלכלי נמוך במודל של Pay as you Growופשטות תפעול עבור הלקוח;
  • אינטגרציה מינימלית קצרה וזולה של השירות, שאינה מצריכה השקעה בכוח האדם בצד הלקוח;
  • שירות מאובטח: השירות מאובטח לכל אורכו, כולל החיבוריות לענן המנהל, כאשר תעבורת הלקוח עצמה אינה מועברת לענן (אם אין רצונו בכך).

לקוחות עסקיים מצפים לקבל את איכות השירות הטובה ביותר (QoE) עבור השירותים שלהם. פעולות בתשתיות קריטיות מסתמכות על תקשורת, שהיא .Always on כולן מחייבות ראייה (visibility) עמוקה של הרשת וכלים מתוחכמים כדי לפקח על ביצועי השירות (SLA) בכל עת. לא כל הלקוחות העסקיים, לעומת זאת, יכולים להרשות לעצמם את היכולת ואת כוח האדם המנוסה כדי להקים ולהפעיל פתרונות מתאימים.

האם יש מתחרים לשירות vCPE של בינת בשת"פ רד?

 

בהחלט. חברת VMware מספקת מזה שנים שירותי וירטואליזציה למערכות מחשוב ובשנים האחרונות נכנסה לאספקת פתרונות בתחום הסייבר והתקשורת. אחד הפתרונות היחסית חדשים של VMware הוא שירות NFV (ר"ת: Network Function Virtualization), שמיועד לספקי תקשורת ולארגונים גדולים.

ספקי תקשורת ואינטגרטורים יכולים לספק את שירותי ה-NFV לכולם (לכל סוגי העסקים), על בסיס הפתרון של VMware, על ידי כך, שהם מתקינים את הפתרון הזה ב-Data Center שבו הם מספקים שירותי מחשוב ותקשורת ללקוחות הקצה העסקיים.

בישראל, פרטנר ו-VMware בחרו בחברת האינטגרציה לשירותי ענן Cloudify (שהמטה שלה יושב בהרצליה), כחברה, שתתקין ותתחזק את הפתרון הזה בענן הציבורי של פרטנר (השוכן בראש-העין), עם תשתיות SD-WAN, שהן תשתיות וירטואליות בתקשורת של פרטנר.

הפתרון הזה מאפשר לנהל שירותי מחשוב ותקשורת מכל סוג (שירותים ההופכים להיות וירטואליים), עם מוצרי קצה המותקנים בעסקים, שנקראים ,vCPE ומחוברים על התשתיות הווירטואליות (SD-WAN) הללו לענן הציבורי של פרטנר.

מהענן של פרטנר ניתן להניע אפליקציות ומידע לענן של אמזון-AWS בקליק של עכבר, לעסק הזקוק לשירות הזה (למשל, עסקים ,שיש להם שלוחות בעולם, או עסקים, שיש להם תנודות חריפות בביקושים למשאבי מחשוב, אחסון ורשת), באמצעות הכלים של VMware ו-Cloudify.

היתרון הגדול של השירות החדש (שמכונה בשם V-Net בפרטנר) הוא, ששירות הניהול הווירטואלי (NFV) של כל השירותים הקיימים, פותח על בסיס קוד פתוח בשם TOSCA, שהמשמעות המעשית שלו היא: ניתן לפתח פתרונות ושירותים חדשים מהר ע"י מפתחים עצמאיים לפי הצרכים הספציפיים של כל עסק מבלי צורך לשלם על רישיונות, בגלל שמדובר בקוד פתוח.

המערכות החדשות, שקיימות ומפותחות בכלי ה-NFV של VMware, הן אוטומטיות, לא דורשות התערבות יד אדם (בשונה משירותי תשתית ותקשורת מסורתיים) ומספקות במהירות כל צורך בכל עומס נדרש.

כך, ניתן להשיק שירות חדש בכל עסק, במהירות של דקות, על כל סוג של תשתית תקשורת, בעוד שבתהליכים הישנים זה היה נמשך בין 12 עד 18 חודשים. המערכת החדשה מנהלת כל שירות ישן או חדש ומנהלת את "מחזור החיים" של כל שירות. המערכת מתממשקת לכל מערכת אחרת קיימת (לרבות מערכות בילינג, ERP, CRM וכיו"ב), ומספקת הגנות סייבר חדשות מובנות בתוכה (בנוסף להגנות, שהעסק מעוניין בהן לפי ניתוח סיכונים ספציפי של העסק).

הפלטפורמה החדשה מאפשרת חיסכון משאבים משמעותי ושמירה על רצף פעילות עסקי באמצעות שילוב תשתיות ה-LTE (סלולר), האינטרנט הקווי והסיבים האופטיים של פרטנר

בשירות זה, שהוא ראשון מסוגו בישראל. בכך, פרטנר מצטרפת לקבוצה מצומצמת של חברות תקשורת מובילות בעולם המציעות ניהול שירותים על גבי רשתות וירטואליות בענן.

במערכת החדשה, עסקים יוכלו להישאר עם אצבע על הדופק ולנהל בכל רגע נתון את כל אחד מן הסניפים, בסביבה היברידית יעילה ביותר המותאמת לצרכיו הייחודיים של כל עסק.
השירות הנ"ל מיועד ומתאים כרגע לארגונים בינוניים עד גדולים, בעלי שלושה סניפים לפחות, שזקוקים לרשת מנוהלת ומאובטחת לתקשורת פנים ארגונית וחוץ ארגונית, והשירות הזה משמש בעיקר את בעלי תפקידי המחשוב בארגון – מנהלי מערכות מידע ראשיים (מנמ"רים), אנשי מחשוב, ואנשי טכנולוגיית מידע  .(IT)

בעתיד (בשנה הקרובה), VMware ביחד עם שותפותיה דוגמת Cloudify, תרחבנה את הפתרון. כך, שיתאים גם לעסקים קטנים עד בינוניים (עסקים, שיש להם פחות מ-3 סניפים).

בניגוד לטענת פרטנר, שהיא היחידה בשוק הישראלי המספקת שירותי ניהול רשת קצה לקצה בענן, יש כמה ספקים נוספים המספקים פתרונות דומים ומתחרים דוגמת: בזק בינלאומי (ביצעו כבר עשרות התקנות SDN-NFV בעסקים וארגונים בישראל), טלדור, וי-אנקור, מלם-תים, MedOne וקבוצת בינת. בנוסף, חברות ישראליות דוגמת: אודיוקודס ו-Telco System (חברת בת של BATM מיוקנעם), מציעות פתרונות vCPE מבוססי  SDN/NFV באמצעות מפיצי מוצרי החברות הללו בארץ ובעולם. מה שנכון הוא, שפרטנר היא הראשונה והיחידה (בינתיים) המספקת פתרון כזה בישראל על בסיס הפתרון המתקדם, שפותח ע"י חברת Cloudify ביחד עם VMware.

 תשתיות תקשורת מחשבים

שורה תחתונה בתחום תשתיות תקשורת מקומיות מבוססות אתרנט מקצה לקצה:

רכישת מערכת לתשתיות התקשורת והטלפוניה קצה לקצה לעסק, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים בכלל לצרכים של רשת מרכולים, חברת הייטק, סוכני ביטוח, או של משרד רואי חשבון.

לכן, לכל בעל עסק מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת מערכת לתשתיות התקשורת והטלפוניה בעסק, ומומלץ לבצע תיחור, בגלל התחרות  הקיימת בשוק הזה. מומלץ, שהמערכת הזו תהיה במסגרת שירותי ענן הכוללים של אותו ספק שירות (באם עיקר פעילות העסק מתבססת על שירותי ענן).

 

לכן, נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה המרכזית, שיש לך בעסק בתחום תשתיות המחשוב והתקשורת, שאתה סבור, שתוכל לפתור באמצעות מעבר לתשתיות אתרנט מהירות?

 

 אם יש לך כבר מערכת אתרנט מהירה בעסק – ממה אתה לא מרוצה מהמערכת הזו? שתף אותנו!

 

איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך בבחירה של ספק תשתיות תקשורת וניהול רשתות וירטואליות מקצה לקצה בענן, המתאימות לעסק שלך?

 

 

לקבלת ייעוץ בנושא מתגי אתרנט חינם – הירשמו כאן:

 

 Mellanox Spectrum 2

 

פוסטים נוספים