fbpx

תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך: מה יגרום לך להזמין תשתיות מחשוב ותקשורת טובים, מתקדמים, אמינים ואיכותיים לעסק שלך?

תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך

תכנון מערכות חשמל

לעסקים רבים אין את הידע והניסיון לתכנן מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך לעסק שלהם וברוב המקרים מנהלים ובעלי העסקים אינם יודעים לענות על השאלה הבסיסית:

 

✅ מה הצורך שלי במערכות כאלו בעסק ובאילו מערכות לבחור?

✅ תחום תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, גם כחלק מהצורך בחדרי תקשורת למרכזיות ולמחשבים, משנה את פניו במהירות בשנים האחרונות.

✅ אילו סוגי מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך יש בשוק?

✅ לאן השוק הזה הולך ומה התחדש בו? מבחר טיפים שימושיים.

✅ מי יכול לייעץ בתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך לעסק שלי?

 

 

כל מה שכל גולש, מנהל ובעל עסק צריכים ורוצים לדעת, על תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך:

 

 1. מי זקוק לתכנון תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך?

כל עסק או ארגון ,שיש בו חדר מחשבים או מערכות תקשורת ומחשוב, זקוק לתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק.

הצורך הזה ממש הופך לחובה, כאשר יש לעסק Data Center קטן עד ענק, לצרכי מחשוב, תקשורת וטלפוניה, מתקן הנמצא בשליטת בעלי העסק.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי מחשוב ענן, יוצרות קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיותIP  מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה".

המהפכה הדיגיטלית בתחום שירותי התקשורת והטלפוניה הפכה לעובדה קיימת, גם בישראל.

 

 1. למה בכלל יש Data Center בעסק?

אם נהוג לומר ש"מידע הוא כוח", הרי שמרכזי נתונים (המכונים בשם דאטה-סנטר – Data Center, מכונים לעיתים גם "חוות שרתים", או "חדרי שרתים"), הם מרכז הכוח והמוח של כל עסק וכל ארגון.

בעבר, ה-Data Center היה הלב של כל עסק והכיל בתוכו את כל תשתיות התקשורת והמחשוב של העסק. זה השתנה לחלוטין בשנים האחרונות, אם כי הצורך הזה עדיין לא נעלם, ויישאר עמנו עוד שנים רבות.

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

שוק התקשורת העסקית בישראל, בדיוק כמו מה שמתרחש בכל העולם, משנה את פניו במהירות ועסקים רבים, קולטים את הכיוון העולמי, שלפיו אין צורך בכלל במרכזיה, או בחדר שרתים למחשבים, כי בכלל אין צורך במוצרי חומרה כאלה בעסק (או בכלל).

אולם, לא הכל ניתן להעביר לשירותי ענן ולא כל המנהלים ובעלי עסקים מוכנים להעביר את הכל לשירותי ענן. כך, שהצורך לתכנן, לתפעל ולתחזקData Center  פרטי, מקומי ובשליטה ישירה של בעלי העסק ומנהליו – עדיין קיים.

חדר מחשבים ותקשורת עסקי של העבר, כלל ציוד רב, ולעיתים אף היה מורכב ביותר, עמוס ציוד וערב רב של כבלים וציוד אחר. בכל חדר מחשב ניתן היה למצוא תשתיות תקשורת עם ארונות תקשורת וארונות שרתים, כחלק ממערכת תקשורת הנתונים והשליטה על המחשבים וציוד התקשורת של העסק. ובנוסף: מערכת של מיזוג אוויר, מערכות חשמל בעלות תפקיד חשוב בתפעול מערכת המחשוב, מערכות בקרה ובטיחות, שדואגות לפעילותה התקינה ולמצבי חירום, מערכת כיבוי אש, מערכת אל-פסק (ואולי אף גנרטור קטן), מערכות הגנה מגוונות, רצפה מיוחדת (לבידוד) ועוד. בהיותו כזה, חדר מחשב ותקשורת דרש תכנון מדויק ונכון והחשוב מכל, התאמה מלאה לכל צורך עסקי. זה היה עסק די יקר ומסובך לתחזוקה.

החומרה של העבר נמצאת היום אי שם בחוות שרתים (Data Center) של ספק שירותים המתמחה בתחום ה-Data Centers ומספק שירותי ענן לכל צורך, בכל עת, לכל מטרה, לכל עסק, לכל מכשיר קצה, בכל מקום, לכל אפליקציה, לכל שירות ולכל צורך קיים או עתידי.

אולם, כאמור לעיל, עדיין יש לא מעט עסקים, שנזקקים להקמת חדרי שרתים וחדרי תקשורת מחשבים, בעיקר מהטעם, שהם לא עברו לשירותי ענן, או שהם עוברים (פיזית) למקום חדש אחר, או שמטעמי אבטחה (ומטעמי חששות של בעלי ומנהלי העסק), ההחלטה היא להמשיך לקיים חוות שרתים עם רשת תקשורת, ארונות תקשורת, מערכות אחסון ומחשוב, עם כבילה, מיזוג, אבטחה, גיבויים וכל מה שמסביב, באופן מקומי – ב"חצרי העסק" (מכונה בשם המקצועי: On-Premise).

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

 

ארון תקשורת מחשבים - תכנון מערכות מתח נמוך

 

 1. מה המשמעות של תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, הכולל ארונות תקשורת ומחשוב, בעסק קטן עד בינוני?

חדרי שרתים ומחשבים (הכוללים, בין היתר, מערכות תקשורת ומערכות אחסון) הפכו בעשור הקודם לליבת כל עסק וארגון. תכנון נכון של מערך חדרי מחשבים בכלל וארון תקשורת רשת מחשבים בפרט מהווה מרכיב עיקרי בעל חשיבות עליונה לכל ארגון, אם הוא זקוק לזה בתוך כתלי העסק.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UC – Unified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג, מערכת כריזה, מערכת מצלמות, מערכת בקרת כניסה, מערכת מעליות, מערכת אזעקה ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים בכל סדר גודל.

עקב המגמה לריכוז יישומי תקשורת, טלפוניה ומחשבים בארגון בריכוז תקשורת אחד, מתעוררים אי סדרים ובעקבותיהם לקויים בתכנון ה-Data Center וארונות התקשורת והמחשוב בארגון, שנובעים ממעורבות של מספר בעלי מקצוע הקשורים לריכוז התקשורת בארון רשת המחשבים (אנשי IT, ספק התקשורת הקווי, אנשי טלפוניה, מומחי מערכות חשמל, ועוד), כאשר לכל גורם יש דרישות משלו ללא גורם מאחד ומרכז.

 

 1. מה יש לתכנן מלבד תחום ארונות המחשוב והתקשורת?

סביב כל ארון תקשורת יש ציוד נלווה בכמות לא קטנה, שיש לקחת בחשבון בעת הרכישה וההתקנה, וזה כולל, בין היתר:

 • פאנלים לניתוב (יש הרבה סוגים לפי הצרכים של כל ארון).
 • מדפים קבועים ומדפים נשלפים.
 • כבלים (בעיקר כבלי תקשורת). כיום מקובל להשתמש בכבילה ברשתות תקשורת אחודות לטלפוניה ורשת מחשבים מרמת Category-6a ו-Cat7, בתקן GIGA. תקן Cat8 החדש יותר (בישראל זה תקן 1/8.2) מתחיל להיות מקובל בשוק. יש כמובן מערכות כבילה מתקדמות הרבה יותר, עד רמת סיבים אופטיים מסוגים שונים.
 • מערכות חשמל וכבלי חשמל.
 • מערכות אל פסק.
 • מחברי תקשורת (בין כל רכיבי התקשורת שיש בעסק) מסוג SFP תוך הקפדה על תאימות לתקן MSA.
 • גנרטור עצמאי לגיבוי מערכות החשמל והאל-פסק (לפי הצורך, מאוד מומלץ).
 • מתגים להעברת חשמל על כבלי התקשורת. זאת, במיוחד לציוד קצה קטן וחכם, שממילא מגיע אליו כבל תקשורת (דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, נתבים חכמים ), ציוד, שאין צורך למתוח אליו קו הזנת חשמל. התקן המשולב הזה של תקשורת וחשמל נקרא בעגה המקצועיתPoE (ר"ת: .(Power over Ethernet
 • מאווררים.
 • מזגן לחדר.
 • מערכות הגנה פיזיות (דוגמת: מנעולים, כלובי רשת, דלתות חסינות, מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה, סנסורים ועוד).
 • מערכות אבטחה וסייבר.
 • מערכות גילוי אש ועשן.
 • מערכות כיבוי אש.
 • מערכות ניטור ושליטה (שו"ב).
 • מערכת כריזה.
 • מתגים שונים דוגמת KVM, Offload ועוד.

 

 תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מהן המשמעויות המעשיות של תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בעסק מכל סדר גודל?

כיום, מומלץ לקחת את הפתרון מספק מומחה, שיודע לספק הכל: ניתוח הצרכים, ייעוץ, בחירת הציוד, התקנה, תחזוקה ושירות. הגישה הזו מתאימה לעסקים בכל סדר גודל.

לצדו חייב להיות יועץ מומחה, שיתכנן ויפקח על כל התהליכים, לרבות היישום, ההרכבה, התחזוקה ועוד, מנקודת המבט של האינטרסים העסקיים של בעל העסק, ולא מנקודת המבט של האינטגרטור, שמעוניין למכור ציוד ושירותים לעסק.

בין הספקים המובילים לפתרונות לעסקים בינוניים וגדולים ניתן למצוא את: קבוצת בינת, אלכסנדר שניידר, שניידר אלקטריק, בזק, אדוויס – Advice, תים, צודקביץ, י.א. מיטווך, Octally, Greenware, מגלקום, טל-אר, בזק בינלאומי, קבוצת חילן (ווי-אנקור), CSP, אפיק, גטר, סלקום, פרטנר, הוט ועוד. יש תחרות מאוד גדולה בשוק והכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים ולא בידי הספקים והאינטגרטורים.

כיום, הספקית המובילה בעולם בתחום ארונות וחדרי שרתים ומחשוב זו חברת APC  מקבוצת שניידר אלקטריק. יחד עם זאת, יש לה מתחרים רבים, שכאמור כדאי לבחון.

כמעט כל חברה, שעוסקת בתחום הזה, מספקת ייעוץ (בד"כ ללא תשלום) עבור תכנון ראשוני למערך תשתיות רשת מחשבים והתקשורת בארגון. הייעוץ כולל אפיון ושרטוט הנדסי מפורט של תצורת מערך חדר שרתים \ ארון שרתים תוך שילוב תשתיות רשת מחשבים פאסיביות, עם ציוד תקשורת ומחשבים אקטיביים כגון מתגים ,(Switches) נתבים, שרתים, מרכזיות טלפון, מצלמות אבטחה ומערכות אבטחה, סנסורים, מערכת כיבוי אש, מערכת מיזוג, חשמל ובקרה בארון תקשורת רשת מחשבים לחדרי שרתים.

 

 1. למה לעבור לתשתית אחת של כבלים?

  אין צורך בביצוע חישובי ROI וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו משרד.

המציאות היא, שבעסקים רבים בישראל יש עדיין 2 רשתות קוויות (רשת תקשורת על בסיס אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק). לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות נוספות (סה"כ עד 6 רשתות במקביל), כשהרשתות הנוספות הן: רשת החשמל, רשת מתח נמוך, רשת קואקס ורשת .WiFi לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות.

 

 1. מהן הנקודות הקריטיות בבחירת פתרון חדש בהקמת "חדרי תקשורת ומחשבים" בעסק?

מעבר להיבטים של תקציב, הנקודה החשובה ביותר היא מוכנות המערכת החדשה לגישה של "ענן מקומי" עם יכולת חיבור ל"ענן חיצוני" (דהיינו: הגישה הרב-עננית, או המכונה לעיתים: היברידית, כשכיום מקובל להשתמש בגישה של Multi-Cloud – "ענן מרובה").

 

הנקודות הקריטיות החשובות בתכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך בתוך העסק הן:

 

 • תכנן שטח נכון.
 • תכנון מערכות מיזוג אוויר מתאימות.
 • תכנון מערכות חשמל וגיבוי, על פי התקנים.
 • תכנון גיבויים ושרידות (לרבות כיבוי אש, הצפות ועוד).
 • תכנון חדר בקרה ואמצעי בקרה.
 • תכנון נכון של כל מערכות המתח הנמוך.
 • התאמה והכנה למצבי חרום, הדורשים מעבר העסק ועובדיו החיוניים למתקן Data Center  חלופי ומוגן.
 • תכנון מערכי הגנת סייבר.
 • שמירה על תקנים ושמירה על "ירוק" (חיסכון באנרגיה ושימוש באנרגיה ירוקה).

תכנון, הקמה, שדרוג וארגון של Data Center מחייבים את הנהלת הארגון והעסק לגיבוש מדיניות ברורה ומוגדרת של הצרכים בהווה עם מבט לעתיד הנראה לעין ועד 10 שנים לפחות קדימה. יש צורך להתחשב בצורך המתמיד בשינויים וגם לקחת בחשבון שינויים וגידול עתידי בקביעת השטח, גודל השטח ומיקום השטח בתוך הארגון / העסק. כל אלה חייבים להבחן בחשיבה מעמיקה ומתוכננת.

 

 1. האם יש היבטים נוספים תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, דוגמת פתרונות בתחום מערכות קירור לארונות תקשורת ומחשוב ופתרונות "ירוקים" לחסכון באנרגיה?

בהחלט. בשלב תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך יש לבחון היבטים רבים נוספים:

– הקמת מחיצות עתידיות, תעלות ומדפים בחדר עצמו (אם יידרש).

– שילוב מצלמות חכמות (מבוססות AI – אינטליגנציה מלאכותית) לצרכים מגוונים.

– הקמת "רצפה צפה" בהתאם לכמות הציוד העומדת להיות בחדר (כולל תכנון עתידי).

– תקרה, תאורה ומיזוג מתאים.

– הכנה לפריסות כבלי חשמל וכבלי תקשורת בנפרד ובבידוד.

– שילוב מערכת הטלפוניה ופריסת תשתית הטלפוניה בשילוב עם רשת המחשוב.

– מערכות גיבוי ושרידות (רצוי ומומלץ לפי תקנים בינלאומיים).

– הקמת תשתית "תקשורת אחודה" – UC&C בעסק עצמו.

– בדיקת הצורך במערכות שירותי CDN או Proxy (נחוץ במיוחד לעסקים הנשענים על רשת האינטרנט העולמית).

– הקמת חדר מנהל מחשוב והתקשורת ועוד.

– התקנת סנסורים כדי לספק יכולת להפוך את חדר השרתים ל"חדר ירוק" מבחינת החיסכון באנרגיה. זאת, כי עלות החשמל היא העלות הכי כבדה בהוצאות על חדר ארונות מחשבים ותקשורת.

 

לכן, יש לתכנן היטב הקמת מערכות נוספות לשירותי המחשוב לרבות מערכות, שיש להן נגיעה חשובה וישירה לחדרי השרתים והתקשורת:

מערכות מיזוג אוויר. לפי ארגון ASHRAE, הארגון האמריקאי למהנדסי מיזוג אוויר, הטווח המומלץ של טמפרטורת האוויר המסופק לשרתים נע בין 18 מעלות ל-27 מעלות צלזיוס. דהיינו: ניתן לחסוך הרבה כסף במיזוג האוויר (שזו ההוצאה הכבדה ביותר לאורך זמן בחדרי שרתים ותקשורת), ע"י כיוונון הטמפרטורה הרצויה ל-25 או 26 מעלות צלזיוס.

– מערכות גיבוי UPS.

– גנרטור לגיבוי מערכת החשמל.

– מערכות גילוי אש ועשן.

– מערכות כיבוי (מבוססות גז) העונות על תקני כיבוי האש.

– בקרת טמפרטורה.

– מערכות כריזה.

– מערכות גילוי הצפה ונטרול הצפה וחדירות מים.

– מערכות בקרת כניסה מבוססות ביומטריה.

– מערכות לגילוי פריצה.

– סנסורים מסוגים שונים (IoT) לפי הצרכים שהוגדרו.

– מערכות בקרה ובטחון כולל מצלמות אבטחה חכמות עם זיהוי פנים חכם (AI) ברמה ביומטרית, כלומר: ניתן לאשר כניסה וגישה רק על סמך זיהוי פנים.

 

 1. מהם תקני חוות שרתים ותקשורת המכילים ארונות תקשורת ומחשוב?

יש כיום מערכת תקנים בינלאומית מאוד מסודרת לתחום חדרי וחוות שרתים ותקשורת, ברמות תקן הנעות בין T1 (Tier) עד T4. חוות שרתים ברמת T4 תיבנה מוגנת עמוק מתחת לפני הקרקע ומוכנה לעמידות בפני כל אסון, גם בפני התקפה אטומית, או רעידת אדמה חזקה. הצורך הזה קיים רק לגבי עסקים מאוד רגישים. ברוב העסקים בישראל יהיה מספיק לעמוד ברמת התקן עד רמת T3.

יש מחיר לכל רמת תקן ולכן זה אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתהליך בחירת הקמת חדרי תקשורת ומחשבים. עסקים רבים נוטים להתעלם מהתקנים הללו ואח"כ הם מופתעים כשיש אסון או נפילה של כל המערכות.

יש לא מעט דוגמאות של עסקים, שהתמוטטו במהירות ופשטו את הרגל, כי חדר המחשבים שלהם הוצף או נשרף, ולא היו להם מערכות הגיבוי המתאימות, מערכת התחזוקה המתאימה, הרישיונות המתאימים והביטוח מתאים.

גם שימוש בחוות שרתים של צד שלישי, אינו פוטר את העסק מהצורך לספק: גיבוי, אבטחה, שרידות, הסכם תחזוקה והסכם ביטוח לחוות השרתים (גם כשהשרתים נמצאים פיזית בידי מפעיל חוות שרתים מתמחה). ניתוח מקיף של נושא האבטחה בענן נמצא כאן, למעניינים.

 

 1. האם יש לי בכלל צורך בחדרי שרתים עם ארונות תקשורת ומחשוב?

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון. לכן, לפני שנכנסים לפרויקט של הקמת חדרי תקשורת ושרתים (או שיפוץ ושדרוג חדר תקשורת ושרתים קיים), יש לשאול את השאלה: האם בכלל יש כיום צורך בחדר תקשורת ושרתים?

התשובה לשאלה הזו, במיוחד בעסקים קטנים עד בינוניים היא: לאו מוחלט. אמנם, עסקים וארגונים זקוקים לשירותי מחשוב בכל פעילותם. אולם, מדובר בסעיפי הוצאה בלתי נשלטים. הדרך הנכונה להחזיר את השליטה בהוצאות הללו היא: להיפטר מכל הציוד ולהפוך את חדר התקשורת והשרתים לחדר המביא הכנסות לעסק, ולא להמשיך בשיטה הישנה, שבה החדר הזה הוא רק הוצאות הולכות וגדולות לעסק.

עסקים מוצפים כיום בשפע של פתרונות תקשורת ומחשוב מתקדמים, לרבות בענן. אחד הפתרונות המתקדמים ביותר הוא תחום שירותי תקשורת, מחשוב ושיתוף אחודים :UCaaS  (ר"ת:  .(Unified Communications as a Serviceהמונח הזה הוא המימוש השירותי בענן (בתשלום חודשי קבוע וידוע), של גישת "התקשורת האחודה" (UC&C).

כיום יש הרבה ספקים המספקים את הכיוון הזה (של שירותי ענן) ונגמרה התקופה, שבה מנהלים שאלו: האם כדאי לעבור לעבודה שיתופית בענן (ואיזה ענן)?

כפי שכבר הודגש על ידינו לא אחת, שהדרך היעילה והאפקטיבית ביותר לחסוך בהוצאות התקשורת והטלפוניה היא להפוך את כל ה-CAPEX ל-OPEX. דהיינו: להיפטר מציוד, תוכנות, תפעול, שדרוג ותחזוקה ע"י בעלי העסק. הייעוד והמיקוד של עסקים זה לעסוק בעסקים, במכירות ובשירות, לא בתקשורת ובציוד תקשורת וטלפוניה. לכן, את נושא התקשורת והטלפוניה אפשר להעביר באופן מלא ל"מיקור חוץ", לספק שירותי תקשורת בענן, שמספק את הכל כחלק בלתי נפרד מהשירות שלו (בד"כ בעלות מזערית, מול כל חלופה אפשרית).

 

 1. מהם העקרונות לחיסכון תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, הכוללים, בין היתר, ארונות תקשורת ומחשוב?

 העקרונות לחיסכון בשירותי המחשוב והטלפוניה העסקיים כוללים את הנקודות הבאות:

 • עסקים רבים הבינו, שעידן המחשב השולחני והשרת העסקי הסתיים. למחשב השולחני החדש קוראים לפטופ (מחשב נייד), או טאבלט. הוא מתלווה לסמארטפון, שמשמש את המנהלים והעובדים לצרכי עבודה מהירים בכל מקום (למשל דוא"ל, שיחה עסקית ברשת עסקית והעברת קבצים), גם כשהם בתנועה או בחו"ל.
 • עסקים רבים הבינו, שאין צורך במערכות תקשורת פיזיות קוויות. מערכת תקשורת אלחוטית (למשל ב-WiFi) מספקת בהחלט את כל צרכי התקשורת הפנימית בעסק.
 • רשת המחשבים העסקית, שכוללת שרתים, מתגים ונתבים הנמצאים בחדר תקשורת ומחשבים,הופכת למיותרת. כל השירותים המחשוביים והתקשורתיים של העסק וכל האפליקציות העסקיות מתקבלים ישירות מהענן) כיום הגישה המקובלת היא ריבוי עננים: Multi Cloud, ענן המתאים לכל סוג של אפליקציה).
 • עסקים קטנים יכולים לבחור בין כמה סוגי עננים הקיימים כיום בישראל, לפי הצרכים שלהם .(אפשר לבחורביותר מסוג ענן אחד, לפי הצרכים והאפליקציות של העסק:
  • ענן בינלאומי (הנמצא אי שם בעולם). הענן הנפוץ ביותר בקרב עסקים קטנים בישראל הוא הענן של אמזון, אחריו הענן של מיקרוסופט (שכעת מקימים לו סניף ישראלי בתוך MedOne) ואחריו הענן של גוגל ועננים בינלאומיים נוספים דוגמת: Alibaba Cloud. יש עוד כמה ספקי שירותי עננים בינלאומיים, שפחות נפוצים בישראל, דוגמת .Rackspace ,DigitalOcean אגב, יש גם תחום בעולם העננים העולמי, שנקרא "עננים היברידים", אבל הואאינו נוגע כרגע לעסקים קטנים. עסקים, שמשתמשים במערכות ,VMware הם הראשונים, שיכולים להשתמש בקלות ביכולות של "עננים היברידיים", ולהעביר משאבים, יישומים ונתונים בין עננים, בקליק של עכבר.
  • ענן מקומי (ישראלי). יש בישראל שפע של עננים מקומיים (לרבות שלוחות של עננים בינלאומיים), ומעל ל-50 מתקניData Centers גדולים, שמשמשים לשירותי ענן בישראל, מספקי ענן רבים. המובילים מבניהם בתחום השירותים לעסקים קטנים עד בינוניים: קבוצת בינת תקשורת ובינת עסקים, בזק, בזק-בינלאומי, פרטנר, סלקום, הוט, קבוצת חילן (ווי-אנקור), טלדור, וטריפל-סי. ענן גדול בינ"ל נוסף בישראל הוא זה של MedOne שמבוסס על חברת בת של NTT (חברת התקשורת היפנית הענקית) וענן של מיקרוסופט.
  • עננים של אפליקציות עסקיות. יש בישראל כמות לא קטנה של עננים של אפליקציות עסקיות ושירותים עסקיים ובכלל זה:
   • שירותי מיקרוסופט לרבות אופיס 365,לרבות שירותי גיבוי וסנכרון קבצים בענן Azure של מיקרוסופט המוצעים אצל כמה ספקים ובהם טריפל-סי, בזק בינלאומי והוט ובענן עצמאי של Microsoft Azure ב-MedOne. על פי הכרזת מיקרוסופט מסוף אוגוסט 2019, מדינת ישראל מצטרפת לפרויקטEdge node של מיקרוסופט. מיקרוסופט העולמית הודיעה על 31 מדינות נוספות בעולם אותן תחבר לרשת הסיבים האופטיים העולמית בבעלותה ובהן ישראל; המהלך יקרב את הענן של מיקרוסופט Azure לישראל.

מיקרוסופט מחזיקה ומתפעלת את רשת הסיבים האופטיים השנייה באורכה בעולם (שניה למשרד ההגנה האמריקני). רשת זו הינה רשת פרטית בעלת המהירות הגבוהה ביותר בעולם ומחברת את כל ה- Regions שהחברה פרוסה בהם, המכילים למעלה מ-100 חוות שרתים Data Centers המאפשרים גישה לשירותי חברת מיקרוסופט, כגון: Azure ,Office365 ,Xbox ,Dynamics ועוד. מהלך זה יאפשר הורדת זמני שיהוי (Latency) שישפר את חווית המשתמש ויאפשר גם שימוש באפליקציות אשר רגישות לזמני תגובה (time sensitive) שישפרו את חווית המשתמשים ויאפשרו שירותי AI מתקדמים ויכולות קצה ללקוחות ולצוותי פיתוח באמצעות Azure ExpressRoute, מסלול המספק גישה מהירה של עד 100 גיגה-בייט לשנייה ויעניק גישה מיטבית אל – AFD Azure Front Door, מה שיהפוך את החיבור ל- Azure לחלק, שקוף ומשולב עבור לקוחות החברה.

 • שירותי ענן של אורקל,ליישומי אורקל ובמיוחד ,ERP מוצעים אצל כמה אינטגרטורים גדולים של אורקל בישראל. חברת אורקל הכריזה בספטמבר 2019 על מהלך מואץ לפתיחת 20 אזורי ענן חדשים (דאטה סנטרים) ברחבי העולם עד סוף 2020, בהם שני אזורים בישראל – אחד מסחרי ואחד ממשלתי.
 • שירותי ענן ליישומי .IBMל IBM-יש לפחות 3 מתקני ענן בישראל.
 • ויש עוד הרבה עננים ייעודיים, למשל: תדיראן טלקום (2 עננים),סיילספורס, סאפ – SAP, אוויה (כולל ענן ייעודי באבנט), אלקטל-לוסנט-ארגונים – ALE (הכולל גם שירותי "רשת לפי דרישה"), LG (ענן המצוי בבזק בינלאומי), ועוד, עם שפע עצום של ספקים קטנים לשירותי ענן מכל סוג, שקיימים בישראל.

 

תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך

 

 1. מה עם עסקים, שכן מעוניינים לתכנן ולהקים חדרי תקשורת ושרתים למערכות המקומיות שלהם, עם ארונות תקשורת ומחשוב בתוך העסק?

הדרך הנכונה ללכת בה כוללת את הצעדים הבאים:

 • להכין תכנית עסקית, שבה ייבחנו הצרכים של העסק מול ההשקעה הנדרשת וחישוב ROI להשקעה הזו.
 • לבצע הכנות מוקדמות לבניית חדרי תקשורת ושרתים ובכלל זה: העברת כל תשתיות התקשורת בעסק ל"תשתיות אחודות" ו"כבילה אחודה", כדי לחסוך בהוצאות על התשתיות הפיזיות ושדרוג מערכות ההפעלה למחשבי הקצה למערכות עדכניות וחסכוניות (למשל חלונות 10), לרבות מערכות הליבה של העסק (למשל Billing, CRM, ERP, פורטל אינטרנטי וכיו"ב).
 • להכין תשתיות "ירוקות" בחדר התקשורת והמחשוב. ההוצאה על החשמל בגלל מיזוג האוויר היא ההוצאה הכבדה ביותר ולכן שימוש באלמנטים של "תשתית ירוקה" היא חשובה וקריטית כדי לחסוך באנרגיה. גם נושא הגיבוי החשמלי (UPS) חייב להיות פתרון "ירוק".
 • לבצע תיחור בין ספקים, ולכלול בתיחור את נושא התחזוקה, האבטחה (לרבות הגנת סייבר), הרישיונות, הביטוחים, השדרוגים וה-SLA של השירות העתידי. יש להיזהר לא להילכד ב"חתונה קתולית" עם ספק, שלא ניתן להשתחרר ממנו לעד.
 • להכין מערכת DRP (תכנית להתאוששות מאסון והמשכיות עסקית) ומערכת הגנה (סייבר) שרידות, ולתרגל לפחות פעמיים בשנה מה עושים (ומי עושה מה) עם נפילה טוטאלית של כל המערכות (המחשוביות והתקשורתיות).

 

 1. לאן כדאי לרכז את כל הכבילה האחודה? האם נדרשים לכך ארונות סעף?

"כבילה אחודה" כדאי שתרוכז בארונות תקשורת המחשבים, כחלק מהארונות המיועדים למחשוב. כיום, מקובל להשתמש בכבילת אתרנט מסוג Cat7 ומעלה (או כבילה שוות ערך דוגמת Base-T לערכים של 10, 40 או אף 100 גיגה, או חיבורי סיבים אופטיים, המאפשרים כיום חיבורי עד 400 גיגה). ארונות הסעף של תשתיות תקשורת המחשבים קטנים וקלים יותר לתחזוקה (אם יש תקלות).

יש כיום גם יכולת להעביר זרם חשמל על תשתיות תקשורת המחשבים בנוסף לטלפוניה. כך, שניתן לחבר מכשירי קצה רבים דוגמת טלפונים חכמים, מצלמות אבטחה חכמות וכיו"ב, בתשתית אחת, שמספקת למכשירי הקצה הללו הכל (כולל חשמל).

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני 7Cat או Cat8 (בישראל אלו תקני Cat8.1/8.2). אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה).

אגב, המחוקק הישראלי אמר את דברו בעניין "תשתיות תקשורת אחדות", במסגרת תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת, קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010. התקן הזה מפרט לפרטי פרטים איך בונים ופורסים תשתית תקשורת אחודה בבניינים, כולל בבניינים רבי קומות.

התקנות הללו הן חובה במבני מגורים והן רשות במבנים תעשייתיים ובמבנים, שאינם למגורים. למרות זאת, מומלץ להיעזר בתקן זה כדי להתקין "תשתיות אחודות" גם במבני עסקים ומסחר, לא רק בבתי פרטיים. זה הכיוון המומלץ לפריסת תשתיות בכל מבנה.

 

 1. מהם סוגי תשתיות התקשורת הקיימים בישראל, לעסקים קטנים עד בינוניים?
 • תשתיות חוטי הנחושת הוותיקים של בזק.
 • תשתיות חוטי הקואקס הוותיקים של הוט.
 • חיבורים עסקיים ותיקים דוגמת PRI ו- IP-PRI לחיבורי טלפוניה.
 • חיבורי נל"ן ותיקים.
 • חיבורים עסקיים חדשים יחסית, דוגמת: IP-VPN ו-MPLS וקווי SIP לטלפוניה.
 • חיבורי סיבים אופטיים (לעסק ובתוך העסק) – זה הלהיט המוביל בשוק.
 • חיבורי כבלי אתרנט, כשהתקן החדש ביותר הוא Cat 8.1 / Cat 8.2.
 • חיבורי סלולר (בעיקר דור 4 -LTE ובשנה הקרובה -5G ).
 • יש עסקים המשתמשים בתשתית החשמל הרגילה להעברת תקשורת, בטכנולוגיה הנקראת PLC (ר"ת: Power Line Communication).
 • חיבורי אלחוט דוגמת WiFi וטכנולוגיות אחרות באוויר דוגמת לייזר, מיקרוגל, גלים מילימטריים (שזה הלהיט האחרון בתחום החיבורים האלחוטיים רחבי סרט) ועוד.
 • תשתיות תקשורת וירטואליות (מקביל להתפתחות תשתיות מחשוב וירטואלית, שעברו לענן. גם תשתיות התקשורת עוברות לענן) דוגמת SD-WAN.

 

 1. לאן תחום הכבלים לתשתיות תקשורת ומחשוב מתקדם?

תחום תשתיות התקשורת לעסקים נמצא כיום במהלך של מהפכה מאוד מהירה. מצד אחד מבוצע מעבר לתשתיות מבוססות סיבים, עם פתרונות חדשים דוגמת פתרונות מתקדמים המכונים בשם המקצועי SD-WAN (ר"ת: Software Defines WAN) המסופקים, למשל, ע"י בינת עסקים ופרטנר, ומצד שני, פתרונות אלחוטיים הכוללים פתרונות סלולר רחב פס, פתרונות של רשתות אלחוט WiFi ולאחרונה הלהיט בשוק הישראלי – חיבורים אלחוטיים בגלים מילימטריים (למשל בתחום ה-70 גיגהרץ), עם רוחבי פס באוויר עד ל-10 גיגה ויותר, ולמרחקים של מאות מטרים עד כמה קילומטרים.

על סיבים אופטיים יכולים להעביר כל סוג של תעבורה, ברוחבי פס טובים, באמינות, שרידות ובבטיחות מכסימלית. כיום, התעבורה הנפוצה ביותר ברשתות התקשורת היא מסוג אתרנט, בגלל הפשטות ועלות הרכיבים, שהם מאוד זולים וסטנדרטיים.

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

כיום, מקובל לבצע חיבורים של 10 גיגה לפחות (בעבר, החיבורים המקובלים היו 10/100 מגה ואחרי כן בוצע שדרוג לחיבורים של 1 גיגה, שהפכו לסטנדרט מקובל לחיבור רשת בכל מחשב נייח או נייד, כבר בתחילת העשור). חיבורים של 25 גיגה ו-40 גיגה הם כבר מציאות בעסקים בישראל ויש כבר ארגונים בישראל, המפעילים חיבורי סיבים (פנימיים וחיצוניים) אצלם של 100 גיגה, והם כבר בוחנים ליישם חיבורי 400 גיגה (שנמצאים כבר "מעבר לפינה", גם בשוק הישראלי).

יש שאלה, שמנהלי ובעלי עסקים שואלים את עצמם: האם חיבורים של 25 או 40 גיגה הם מעל ומעבר לצרכים של עסקים קטנים עד בינוניים? לא בטוח. הצרכים גדלים הרבה יותר מהר ממה שאנו יכולים כיום לחזות.

סיבים אופטיים מתחרים בחיבורי כבלים מסוג אתרנט, כאשר היום מקובל לדבר על כבלים ברמת תקן של Cat8 (Cat 8.1 \ Cat 8.2) או שווה ערך. לכן, ההחלטה על סוג הכבילה (במיוחד בחירה בין סיבים אופטיים לבין כבלי אתרנט), היא ההחלטה הכי חשובה בעת שדרוג, הקמה, פריסה, או החלפה של רשת תקשורת בכל עסק.

 בעתיד נראה סוגי כבלים שונים לגמרי ורשתות תקשורת שונות לחלוטין, עם כבלי סיבים אופטיים חכמים ביותר מבוססי AI (ר"ת: Artificial Intelligence – בינה מלאכותית) ו-Deep Learning ("למידה עמוקה", השלב הטכנולוגי הבא המתפתח מ-AI), שבהם ייעשה ניתוח של המידע העובר על הסיב בתוך רכיבי הרשת, והתעבורה תנוהל בחוכמה לפי סדרי עדיפויות כבר ברמה של הרשת. לטכנולוגיות החדישות הללו קוראים Capsule neural network (CapsNet) ו-Convolutional neural network (CNN, ConvNet) ונראה אותן בשוק בשנים הקרובות.

לכן, כל תכנון עכשווי של רשת תקשורת, בכל עסק, חשוב שייעשה לטווח זמן של כ-5 שנים (ועד 10 שנים כל היותר), כי זה טווח הזמן הצפוי של הצורך בשדרוג טכנולוגי משמעותי, לאור השינויים בצרכים ובשימושים של האפליקציות העסקיות.

בנוסף, רשת תקשורת דורשת כלים לניהול, ניטור ושליטה על הרשת. הכלים הנפוצים והמומלצים נמצאים בכתבה כאן, למתעניינים. הכלים המובילים הם של CA וסיסקו.

התקנים של הכבלים (שאינם סיבים אופטיים), שנפוצים כיום בשוק העולמי והישראלי, הם כאמור בתקני Cat8.1 ו-Cat8.2 (תקן Cat8 לא מתאים לישראל), כבלי אתרנט המספקים חיבורים של 25 גיגה או 40 גיגה למרחק של עד 30 מטרים.

זו גם הבעיה המרכזית של כבלים כאלה: טווחים קצרים (10 עד 30 מטר לכל היותר. יותר מזה צריך הגברה באמצעות ציוד מיוחד להגברת אותות) ואי יכולת לשדרג את רוחבי הפס, בלי להחליף את הכבלים וכל מה שמסביבם. הבעיות הללו כמעט ואינן קיימות על תשתית סיבים אופטיים.

בנוסף, המחירים של תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים נפלו לטווחי המחירים של כבלי אתרנט. כך, שיש כאן כמה פרמטרים המעודדים דווקא בחירה של סיבים אופטיים לעסק. אם לא די בכך, כיום מקובל ועל פי כל התקנים להעביר אתרנט על סיבים אופטיים. כך, שאין הבדלים מבחינת טכנולוגיית העברת התעבורה: זה תמיד יהיה אתרנט, קצה לקצה, לא חשוב סוג התשתית הפיזית (סיבים אופטיים או כבלים).

 

תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך

 

 1. מהם השיקולים בבחירת תשתית סיבים אופטיים (או כבלי אתרנט) ל-Data Center?

השיקול הראשון והחשוב ביותר הוא: רוחב הפס הנדרש. יש לבצע ניתוח של צרכי העסק במבט של לפחות 5 עד 10 שנים קדימה, כי תשתיות כבילה בעסק לא מחליפים כל יום ואפילו לא כל שנה. מומלץ להיעזר במומחה\ים לתחום הזה.

השיקול השני הוא: האם יש צורך להעביר זרם חשמלי (ובאיזו עוצמה) על הכבילה למכשירי הקצה. הטכנולוגיה הזו נקראת PoE (ר"ת: Power over Ethernet). אם כן, אזי הבחירה היא בתשתית כבלי אתרנט (ולא סיבים אופטיים – שאי אפשר להעביר עליהם חשמל).

לכן, יש לתכנן את הפריסה של כבלי אתרנט בעסק לפי התקנים של העברת זרם על כבלי אתרנט הללו. יש לתכנן היטב את עומסי המתח הנדרשים למוצרי הקצה של היום ומחר, משום שהחלפת התשתית הזו, כדי לספק יותר מתח, אם מתקינים בעסק ציוד חדש הדורש יותר מתח חשמלי, דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, היא מאוד יקרה ובעייתית.

אם לא זקוקים להעברת חשמל על הכבלים בתוך העסק או מחוצה שלו, למוצרי הקצה הזקוקים לחשמל על כבלי הרשת עצמם ולא מתשתית החשמל הרגילה של העסק, אזי הבחירה המומלצת היא: תשתית מבוססת כבלים אופטיים.

שיקול השלישי הוא: תאימות לתקנים.

יש תקן ישראלי לכבילה בעסקים הנקרא ת"י 11801 (שני חלקי התקן נמצאים: כאן וכאן ויש לרכוש אותם ממכון התקנים).

אולם, התקן הישראלי הזה לא מכסה את כל החידושים של השנה האחרונה. כך, שיש להסתמך על תקינה בינלאומית אם מעוניינים בהתקנת כבילה מודרנית המתאימה ל-10 שנים קדימה, עד שהתקן הישראלי יעודכן (מה שצפוי להתרחש ב-2020).

תקן נוסף, שנכנס לשוק העולמי ויש לקחת אותו בחשבון, הוא תקן להגנה על הכבלים בעת שריפה. התקן הבינלאומי הזה שמו IEC 60331, ובהיעדר תקן ישראלי מקביל (נמצא כעת בתהליכי תקינה), מומלץ לאמץ אותו, בכל התקנה של סיבים אופטיים, או כבלי אתרנט. כבלי אתרנט עונים על התקנים הללו (נגד שריפות) מרמת תקן Cat6a ומעלה.

תקן נוסף מאוד חשוב הוא תקן CPR (ר"ת: Construction Products Regulation), תקן אירופאי של ה-EU, תקן חדש שאומץ בעסקים וארגונים לא מעטים בישראל, לבטיחות ולעמידה של כבלים במצב שריפה.

בנוסף, כיום חשוב, שכל המחברים האופטיים, שמתקינים בעסק לחיבור של הסיבים האופטיים, יהיו בגישת ה-Hot-pluggable. כלומר: חיבור מהיר של הכבל לכל תקע מתאים. זאת, בדיוק כמו שאנו רגילים לחבר כבל אתרנט או כבל טלפון לשקע שלו, בקליק מהיר אחד. התקן המקובל של מחברים לכבלים אופטיים, ששמם SFP, הוא תקן MSA. 

מכאן, שיש לבחון  את התקנים לכבלים האופטיים המתאימים לעסק לפי רוחבי הפס הנדרשים לעסק. כ"כ, יש לבחון אם רוצים כבלי Single Mode (SM, או SMF), או Multimode (MM, או MMF), שלעיתים מכונים בשם OM (ר"ת: Optical Multimode). עד היום היה מקובל לבחון רוחבי פס עד 100 גיגה, כשהבסיס הוא חיבורי 25 גיגה או 40 גיגה למרחקים משתנים לפי צרכי העסק (100 מטרים עד 10 קילומטרים ואפילו 40 קילומטרים).

אולם, אין לפסול על הסף בחירה בחיבורים של 200 ו- 400 גיגה. כיום, בישראל יש כבר גופים גדולים לא מעטים (למשל הבנקים הגדולים), שמחוברים ע"י תשתיות תקשורת בסיבים אופטיים ברוחבי פס של 400 גיגה (גם ברשת המרחבית – WAN וגם ברשת הפנימית – LAN). זה צורך, שילך ויתפשט בשוק. מומלץ לא לפסול את החלופה הזו (של 200 גיגה או 400 גיגה), שתתאים לעשרות שנים קדימה, לכל עסק בישראל.

השיקול הרביעי הוא: היכן יש צורך בתשתית הסיבים האופטיים? לפי זה נקבע סוג הסיבים. יש הבדלים אם מדובר בתשתית סיבים אופטיים רק בתוך העסק (LAN), או בסיבים לחיבור בין סניפים וחיבורים חיצוניים (WAN), או שמעוניינים, שאותה תשתית סיבים תהיה גם ל-LAN וגם רשת WAN.

כמובן, שיש לבחון האם יש צורך בתשתית עילית (כלומר גלויה, כי אין תעלות \ צינורות להשחיל סיבים), או שניתן להשחיל את הסיבים בתעלות קיימות באחת השיטות הקיימות (כולל נשיפה) בתעלות \ צינורות קיימות, או שיש לפרוס תעלות חדשות לצורך השחלת סיבים בתעלות הללו.  

השיקול החמישי הוא: ממי לרכוש את הפתרון של חיבורי סיבים לעסק שלי. מומלץ להתייעץ במומחה לתחום הזה.

 

שורה תחתונה בתחום תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך:

 

תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, לרבות עבור של חדר תקשורת ומחשבים המלאים בארונות תקשורת ומחשוב, היא משימה לא פשוטה.

מומלץ, שהתהליך ייעשה לפי תקנים בינלאומיים ועם הפתרונות החדשים הקיימים כיום בשוק. תשומת לב, שרכישת פתרונות מתקדמים לתחום זה, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרונות מתקדמים לחדרי שרתים הכוללים תקשורת ומחשבים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות של הספק. אסור לשכוח שכל פתרון חייב לענות על תקנים בינלאומיים ומקומיים מתאימים, לכל הרכיבים שיש סביב ארון התקשורת \ ארון המחשבים.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

מומלץ, שבעלי ומנהלי ארגונים, יבחנו כניסה לעולם התקשורת החדש מבוסס ענן ויוותרו בכלל על חדר השרתים. אין צורך להיות בקי במונחים של הטכנולוגיות החדשות, כי מה שחשוב לבעלי העסקים הוא: ניתן להתחיל לחסוך הרבה כסף ולהתייעל בפעולה פשוטה אחת של שדרוג טכנולוגי ומעבר לשירותי ענן.

הפתרונות של שירותים עסקיים בענן זוכים כיום להצלחה רבה בשוק העולמי וגם בישראל. זאת, בגלל ההיקף הרחב של היכולות, שבעל העסק מקבל בחבילה אחת מקיפה, שתומכת באופן מלא בכל הצרכים, עם קישוריות מכל מכשיר קצה מכל מקום בארץ ובעולם.

 

בעת תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך, יש לזכור, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

 

לקבלת הצעת מחיר עבור תכנון מערכות חשמל, תקשורת ומערכות מתח נמוך ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

נמאס לכם לחפש פתרונות תקשורת ומחשוב ענן מתקדמים?

 

פוסטים נוספים