fbpx

תשתיות תקשורת מחשבים – איך לבחור קבלן תשתית לעסק?

תשתיות תקשורת מחשבים

תשתיות תקשורת מחשבים –
איך לבחור קבלן תשתית לעסק?

 

כיום, ארגונים ועסקים רבים, ובמיוחד הקטנים, מחפשים פתרונות תשתיות רשת תקשורת, שיובילו לחיסכון בהוצאות ולהתייעלות תפקודית.

 

מה יש עוד לחדש בנושא "רשת תקשורת מחשבים" לעסקים?
איך בוחרים בקבלן תשתיות רשת תקשורת לעסק המביא תועלת עסקית ותפעולית?

 

כשמבצעים שדרוג של הרשת העסקית הפנימית, עסקים לא מעטים מתחבטים בשאלה: איך לבחור את קבלן תשתיות רשת התקשורת לעסק ואיך לקבל את השירות? האם להחליף לרשת קווית חדשה (ומאיזה סוג רשת: אתרנט, או סיבים אופטיים), או לרשת אלחוטית (הכי מקובל: WiFi) או שילוב של 2 הסוגים (או יותר) גם יחד?

הכיוון של מעבר מהיר של עסקים ברמת ה-SMB וה-SME ל"תקשורת אחודה", "עבודה קבוצתית" ו"עבודה ניידת" המתבססות על שירותי ענן, מחייב לשנות להחליף את תשתית רשת התקשורת הקיימת בעסק. גם בלי המגמה הזו, עליית רוחבי הפס והצרכים הפנימיים של עסקים (גם עקב עדכונים של תכנות, יישומים ושימושים), מאלצים את העסקים לשדרג את תשתיות רשתות התקשורת הפנימיות שלהם ואת החיבורים החיצוניים שלהם לספק התקשורת.

ההתקדמות המהירה של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן יוצרת קושי בעסקים ובארגונים רבים, שלא ברור להם כיצד ניתן לשדרג את תשתיות התקשורת הוותיקות לתשתיות IP מלאות – "קצה לקצה" ולפעול בגישת "התקשורת האחודה" והווירטואלית ולעבוד בכלים של "עבודה קבוצתית" ו"תקשורת אחודה" (UC = Unified Communications). המהפכה בתחום שירותי הטלפוניה הפכה לעובדה קיימת בכל העולם, גם בישראל. לא ניתן "לטמון את הראש בחול" ולחשוב, שזו אופנה חולפת.

למרות ההתקדמות המהירה הזו של מערכות המחשוב והתקשורת לתצורות של רשתות שירותי ענן, אין צורך בביצוע חישובי ROI (החזר השקעה) וחיסכון מסובכים, מפני שברור, שרשת תקשורת אחת עולה פחות (פחות עלויות הקמה, פחות צנרת, פחות עלויות תפעול, פחות תחזוקה, פחות ביטוח), מאשר 2 רשתות במקביל באותו עסק. על פי המחקרים והניסיון המצטבר, פתרונות מסוג של Converged Network ("רשת מאוחדת") מספקים חיסכון של עד 60% (ולעיתים יותר), בהוצאות העסק על רשת תקשורת המחשבים שלו.

המציאות היא, שבעסקים רבים יש עדיין 2 רשתות (רשת תקשורת בד"כ על בסיס כבילת אתרנט ורשת של חוטי הטלפון של בזק ולעיתים במקום על חוטי בזק הרשת היא על רשת חוטי הקואקס, במקום שיש חיווט כזה).

לעיתים קרובות יש בעסק 3 רשתות ואף 4 רשתות, כשהרשתות הנוספות הן: רשת קואקס (משמשת בד"כ למולטימדיה ואו חיבור לטלוויזיה) ורשת WiFi ולעיתים נעשה שימוש גם ברשת על חוטי החשמל ויש רשתות נוספות (דוגמת רשת Z-Wave ל"עסק חכם"). לא צריך להיות מומחה להנהלת חשבונות כדי להבין, שריבוי רשתות הוא גם ריבוי הוצאות. פשוט כפילויות מיותרות ותחזוקה כפולה או משולשת.

ברגע שעוברים לשירותי ענן בתקשורת, מחשוב וטלפוניה, ו / או לשירותים וירטואליים בטלפוניה (דוגמת IP-Centrex ו-Hosted PBX), כבר אין צורך בכפילות של הרשתות. רשת אחת טובה יכולה להספיק לכל הצרכים.

במהלך הזה אפשר להפוך את כל ציוד הקצה הקיים במשרד לווירטואלי. כך, שהוספת רכיב ציוד או שירות לרשת (או הורדתו מהרשת) הוא עניין של קליק אחד בעכבר המחשב.

מדובר בחיסכון מצטבר של 50%-70% בהוצאות השנתיות, אם עוברים לגישה של תשתיות תקשורת וירטואליות אחודות, שלא לדבר על פשטות התפעול והניהול של התשתיות הווירטואליות והאחודות ושיפור משמעותי של האמינות, השרידות ורמת האבטחה של הרשת הווירטואלית.

תשתיות תקשורת מחשבים

אילו סוגי תשתיות תקשורת מחשבים ניתן להתקין בתוך העסק?

  • רשת אחודה באלחוט – WiFi. מאוד נפוצה בעסקים ומומלצת בכל מקרה, גם אם יש רשת קווית. הסיבה: אנשים אוהבים לנוע ולהשתמש במחשב הנייד שלם (או בטאבלט או בסמארטפון) בתנועה ובכל מקום. רק רשת אלחוטית (או סלולרית), יכולה לספק פתרון לצורך הזה בניידות. כיום, מומלץ להשתמש בפתרונות בתקן האלחוט העדכני הקיים בישראל: ac Wave 211 המספק עד 7 גיגה סל"ש באוויר. יש ספקים לא מעטים בשוק לתחום הזה, גטר-טק היא "מובילת שוק" בתחום הזה.
  • רשת אחודה בכבלי אתרנט. כבלי תקשורת ברמת Cat6 ו-Cat6A הפכו מזמן לחובה וכעת נכנסים לשוק במהירות כבלי Cat7 ו-Cat7A, עם תמיכה ברשתות של עד 100 גיגה סל"ש (כשהכבילה הזו מיועדת בעיקר לתחום של רשתות 10 גיגה). בשנה הקרובה נראה בשוק התקנות עם כבלי Cat8 המיועדים לרשתות של 25 גיגה ו-40 גיגה. בהתקנה חדשה של רשת משרדית מומלץ לבחור Cat7 ומעלה. יש כיום, במיוחד בעסקים קטנים, מעבר לתקן של 5 גיגה על כבלי רשת אתרנט הקיימים בתקני Cat6, מה שחוסך את המעבר לסיבים. אפשר כיום לקבל כבלי אתרנט בתקן Cat6 לרשת של 5 גיגה. זאת, בתקן הנקרא ,NBASE-T שמתחיל להיות מבוקש בשוק, ולדחות ע"י כך את המעבר ל-Cat7 Cat8 או לסיבים, שהם כבלים הרבה יותר יקרים.
  • רשת אחודה בסיב אופטי. למעשה, מספקים כאן קיבולת אין סופית של רשת. אם אין בעיות תקציב, זה הפתרון המומלץ האולטימטיבי לרשת קווית. יש כמה סוגים של סיבים אופטיים (למשל: Single Mode ו-Multi-Mode) והבחירה ביניהם תלויה ברוחבי הפס והמרחקים בהם יש לפרוס את תשתית הסיבים.
  • רשת אחודה על חוטי רשת קיימים: חוטי החשמל, חוטי הקואקס או חוטי הנחושת הקיימים של בזק. יש כאן כמה תקנים: HomePlug ,MoCa ,G.hn, ויש עוד תקנים, שלא נפוצים במגזר העסקי בישראל. מבין התקנים הללו, MoCa מספקת את רוחב הפס הטוב ביותר על רשת כבלי הקואקס הקיימים. יחד עם זאת, אין לטכנולוגיות הללו הצלחה בתחום רשתות התקשורת הקווית בעסקים בישראל.
  • תשתיות תקשורת פאסיביות: מיועדות בעיקר לצרכים ייחודיים דוגמת: מערכות כיבוי אש, מערכת אזעקה, מערכת גלאים, מערכת בקרת כניסה וכיו"ב. כיום, הנטייה היא לאחד את כל החיבורים הללו לתשתיות אקטיביות אחודות הקיימות בעסק (כל תשתיות התקשורת כיום הן תשתיות אקטיביות, דהיינו: יש בהן רכיבים הפועלים עם חיבור לרשת החשמל. תשתיות פאסיביות בד"כ מתבססות על זרם ישר ונמוך ואינן מחוברת ישירות לרשת החשמל). אם הופכים את כל החיבורים ל-IP, כל המערכות כולל מערכות מתח נמוך (דוגמת כיבוי אש, אזעקה, מצלמות אבטחה, כריזה, גלאים, אינטרקום וכיו"ב), יכולות לעבור על אותה "רשת אחודה" בעסק.

איזו תשתית תקשורת מחשבים מתאימה לעסק או למשרד שלך?

בחירה בספק תשתיות אמין וגם בחירה נכונה בסוג התשתיות, נדרשות להיעשות לאחר ניתוח צרכים, כדי שהפתרון או הפתרונות יספקו מענה לעסק כמה שנים קדימה. תשתיות בעסק לא מחליפים כל שנה וגם לא כל 10 שנים. תשתיות אמורות לשרת את צרכי העסק ליותר מ-10 שנים.

בכל מקרה, "תשתיות אחודות" חדשות תעלינה פחות מ-2 תשתיות ישנות, שיש בהן כל הזמן תקלות. העלויות של תשתיות אחודות חדשות תלויות בתצורה של המבנה הפיזי, שבו העסק או המשרד נמצא, תלויות בטכנולוגיה הנבחרת, תלויות באורך הכבילה הנדרשת ותלויות בהיקף הזמן, שהעסק עתיד להימצא באותו מבנה (למשל: עסק, שעובר כל שנה למבנה אחר, ישקול שיקולים שונים לחלוטין בתחום ההשקעה בתשתיות תקשורת, מעסק המחזיק בבעלות על המבנה ונמצא בו קבוע, או מתכנן להיות במבנה מספר שנים לא קטן).

לעיתים קרובות, עסק הנמצא בשכירות, קבלן תשתיות תקשורת המחשבים מוכתב לבעלי העסק ע"י בעל הנכס ממנו בעל העסק שכר את המבנה (או מוכתב לעסק ע"י חברת הניהול המנהלת את הנכס מטעם בעל הנכס). במקרים כאלה יש לבדוק אם ניתן להשתחרר מההכתבה הזו של קבלן התשתיות (סיכוי נמוך שזה אפשרי).

יודגש שוב, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני Cat6 או Cat7. אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה). לכן, בכל מקום, שבו ניתן לשקול פריסת סיבים אופטיים, זו החלופה המומלצת. אולם, למי שההוצאה הזו יקרה מדי עבורו, החלופה של כבילת אתרנט תהפוך לבחירה המומלצת, שמולה יש לשקול פריסת רשת אלחוטית בתקן WiFi (בנוסף או במקום הרשת הפיזית).

בכל מקרה, בגלל ההתפתחות של תחום העבודה הניידת במחשבים ניידים, טאבלטים וסמארטפונים, מומלץ לבחון רשת אלחוטית במקביל לרשת הקווית, במיוחד באזורים, שיש בהם יתרון לרשת האלחוטית (למשל: בחדרי ישיבות, בפינות אוכל, פינות ישיבה, בחצר פנימית, במחסנים ועוד).

קבלן תשתיות תקשורת

מה נדרש כדי לבחור את הקבלן המתקין והמתפעל המתאים של רשת תקשורת משרדית קווית או אלחוטית בעסק שלך?

יש חשיבות עליונה לבחינת הניסיון של הקבלן אינטגרטור של הרשת. מאוד מומלץ לבחון את הניסיון של הספק הזה בפרויקטים רבים של הקמת תשתיות מחשוב, תוך שילוב של פתרונות ומערכות מסוגים שונים ויצרנים שונים. לחלק מהספקים הקיימים בשוק, שחלקם טכנאים של חנויות מחשבים, שבדרך אגב גם מתקינים ומתחזקים רשתות מחשבים, אין בד"כ את הניסיון והידע הדרושים להתקין ולתחזק רשתות מחשבים מודרניות או מורכבות.

בנוסף, חשוב לבחון מה ההשכלה וההכשרה של המתקינים. לרוב, טכנאי מחשבים רגיל אינו האדם המתאים למשימה הזו. יש צורך בהסמכות ספציפיות מגופים מוסמכים לתחום הרשתות (לא להתבייש לבקש תעודות של המתקינים ואנשי תחזוקת הרשת. הגופים מסמיכים לתחום הרשתות הם סיסקו, מיקרוסופט ובתי הספר המוכרים בארץ בתחום). ברשת מורכבת מומלץ לדרוש, שמתכנן הרשת והמפקח על ההתקנה והתחזוקה יהיה מהנדס רשת, עם תעודה אקדמית ממוסד אקדמי מוכר.

מבחינת התחזוקה, יש כבר הבנה בעסקים רבים, שיש  צורך בספק – קבלן, שיש לו מרכז תמיכה הפותר תקלות בגישה מאובטחת מרחוק. זאת, על פי תקנים בינלאומיים לניטור ושליטה על ציוד קצה בתקשורת, מה שמונע תקלות על ידי דיווחים אוטומטיים של השרתים ומרכיבי הרשת למערכת ניטור ובקרה הנמצאת אצל הספק הזה. הספק שולח טכנאי רשת מחשבים לבית העסק לפתירת תקלות במקום, רק כאשר לא ניתן לפתור את התקלה מרחוק.

הקמת רשת תקשורת מחשבים כוללת בתוכה הרבה מונחים ומושגים מקצועיים: סוויץ' (מתג), ראוטר, ארון תקשורת, Cat6Cat7, סיבים אופטיים, רשת אלחוטית, טווח כתובות, TCP/IP, פרוטוקולים שונים, פיירוול, פאקטים, שיהוי, SBC, כבלי וכרטיסי רשת, VPN ועוד. קצרה היריעה מלפרט את כל עולם התשתיות, זו חובתו של הספק אינטגרטור להיות בקי במושגים הללו.

בנוסף, יש לבחון מי מתחזק את הרשת וכמה זמן התחייבות נדרש מולו? האם יש צורך לבטח את ציוד הרשת ובאיזה היקף? הפרמטרים הללו משפיעים על העלות הכוללת (TCO) של בחירה בפתרון המסופק ע"י קבלן מסוים.

אחד הפתרונות החדשים והייחודיים, שנכנסו לשוק בישראל (מסופק ע"י כמה אינטגרטורים דוגמת: טלדור, יורוקום, TSG, תדיראן טלקום), הוא הפתרון של ALE (אלקטל-לוסנט-ארגונים), בו התשתית מסופקת וממומנת כולה ע"י האינטגרטור והלקוח העסקי משלם רק על השימוש ברשת. שדרוגים, תחזוקה, ביטוח וכל הנדרש לתפעול היעיל של הרשת, הם באחריות האינטגרטור. לכן, מומלץ לבחון האם הפתרון הזה של "רשת תקשורת לפי דרישה" של חברת ALE (באמצעות האינטגרטורים המייצגים אותה), מתאים לעסק שלך.

לכן, מומלץ לא לבחור ולא לקבל התקנה של רשת תקשורת מחשבים חדשה ללא ליווי מקצועי בלתי תלוי בספק השירות והציוד הטכנולוגי.

מכאן, לפני שבוחרים בפתרון כלשהו, יש להתייעץ ולבצע ניתוח מלא של צרכי העסק, הערכת הצרכים העתידיים של העסק, התחשבות בהשקעה האפשרית ותיחור מקצועי בין ספקים. הצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, משרד סוכנות נסיעות, או של משרד רואי חשבון.

הבחירה של קבלן תשתיות רשת תקשורת מחשבים הפכה לתהליך מורכב של שיקול דעת וקביעת המתווה לבחירה המתאימה ביותר לעסק ולתקציבו. לשאלה "איך לבחור קבלן תשתיות לעסק?" אין תשובה אחת ברורה. רבים מתפתים לא לשקול את כל החלופות ורוכשים שירות ממוכר אגרסיבי, שמציע לעסקים לרכוש רשת תקשורת ולקבל איזו מתנה. חשוב להבהיר: אין "מתנות בחינם". זו רק אשליה שיווקית.

הדרך הנכונה לבחור ספק ורשת תקשורת מחשבים לעסק היא לבחור מה שמתאים, ושיעלה הכי פחות כסף. זאת, בלי להשתעבד לספק אחד במערכות קניינית בגישת "החתונה הקתולית" ובחוזה דרקוני מלא "חורים".

בנוסף, מומלץ לבקש מהספק של השירות שמות של ממליצים ולבדוק עם הממליצים אם אכן הם מרוצים מרמת השירות של אותו ספק. מידע רב על רמת השירות של ספקי התקשורת המוכרים אפשר למצוא באינטרנט וכן בדו"חות התקופתיים של משרד התקשורת, ארגון "אמון הציבור" ו"המועצה הישראלית לצרכנות".

טיפים בתחום הקמת רשת תקשורת מחשבים משרדית קווית או אלחוטית חדשה בעסק:

הבעיה המרכזית, שניצבת בפני בעלי העסקים, שאין להם מומחי תקשורת בתוך העסק: מה הפתרון הטוב ביותר של רשת וטלפוניה המתאים לעסק עם רמת שירות טובה?

לכן, מומלץ לבחון בזהירות את הנקודות הבאות:

א. אילו שירותים מבקש העסק להפעיל על רשת המחשבים? לדוגמה: הפעלת וידיאו באיכות על הרשת צורכת רוחבי פס עצומים. שימוש ברשת מחשבים לצרכי טלפוניה מחייב רשת עם שיהוי נמוך, כדי לאפשר שיחות קוליות ובווידיאו באיכות.

ב. מהם רוחבי הפס הקיימים והעתידיים של רשת המחשבים? עסקים משנים את תצורת השימוש שלהם במחשבים ושרתים ונמצאים במעבר משרתים רבים, כאשר כל שרת משמש לצורך אחר, לתצורת שרתים וירטואליים (עם כמות שרתים פיזיים קטנה), ויש העוברים לשירותי ענן (מקומי, ציבורי או היברידי), גישה המשנה לגמרי את תצורת השימוש בשרתים ובמחשבים בעסק ודורשת התייחסות גם לתשתיות הרשת המתאימות לכל תצורה.

בנוסף, בעסקים נוטים (כאמור לעיל) לעבור ממחשבים נייחים למחשבים ניידים (ואף לטאבלטים, מסופונים וסמארטפונים), מוצרי קצה, שניתן לחבר אותם לרשת התקשורת העסקית ב-WiFi או בסלולר ואין צורך בחיבור תשתית פיזית קבועה.

ג. מי בדיוק מתחזק את הרשת וכמה זמן התחייבות נדרש מולו? מה היקף האחריות ולכמה זמן האחריות תקפה, למי שרוכש רשת תקשורת חדשה?

ד. מהם זמני התגובה של הספק המתחזק את הרשת לתקלות?

ה. מה רמת השרידות והאמינות של הרשת החדשה?

ו. האם יש צורך לבטח את ציוד הרשת ובאיזה היקף?

ז. האם הפתרון של "רשת תקשורת לפי דרישה" מתאים לעסק שלך?

שורה תחתונה בתחום בחירת קבלן תשתיות רשת תקשורת מחשבים לעסק ברמת ה-SMB וה-SME:

בבחירת רשת תקשורת מחשבים המתאימה לעסק, יש להשקיע מחשבה ולקבל החלטות רק לאחר הבנת הצרכים של בעל העסק. מומלץ לבחון את החלופות השונות הקיימות כיום בתחום רשתות תקשורת מחשבים לעסק, שהן רבות, ולקבל החלטה על רכישה וקבלת רשת חדשה המבוססת על ניתוח מקצועי של צרכים מול החלופות הקיימות בשוק.

מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: Service Level Agreement) מספק השירות בכל תחום שייבחר. ספק, שאינו מוכן לספק הסכם- SLA  מומלץ לא להתקרב אליו. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות החזרים זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות זיכויים החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם.

אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר זיכוי קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו.

אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך הזה ולסייע בתהליך של בחירת קבלן תשתיות חדשות לעסק, כי מדובר ב"מסע" מול ספק השירות ולא בפעילות חד-פעמית.

 

לכן נשאלות כאן השאלות:

מה הבעיה הגדולה ביותר הקיימת בעסק שלך, שאתה מאמין, שתוכל לפתור בבחירת פתרון חדש לתשתיות תקשורת מחשבים מקבלן המתאים לצרכיך? 
מה אתה יודע על ההבדלים בין סוגי תשתיות תקשורת מחשבים? מה סוג או סוגי התשתיות המתאימים לצרכים שלך? 
ממה אתה לא מרוצה מקבלן תשתיות תקשורת המחשבים שיש לך? שתף אותנו. 
איך אתה חושב, שאני יכול לעזור לך לבחור את ספק רשת תקשורת מחשבים המתאים לצרכיך?

 

לקבלת ייעוץ חינם בנושא תשתיות תקשורת לעסקים הירשמו כאן

 The Network Integrator Journey: – Part 1

 

פוסטים נוספים