fbpx

תכנון חדרי שרתים: מה יגרום לך להזמין ארונות תקשורת טובים, מתקדמים ואיכותיים?

תכנון חדרי שרתים

 תכנון חדרי שרתים

תחום תכנון חדרי שרתים כולל הקמה ותחזוקה כחלק מהצורך בחדרי תקשורת למרכזיות ולמחשבים, משנה את פניו במהירות בשנים האחרונות. לעסקים אין את הידע והניסיון לתכנן חדרי שרתים וברוב המקרים מנהלי ובעלי העסקים אינם יודעים לענות על השאלה הבסיסית:

 

✅ האם באמת יש לי צורך בחדר שרתים?

 

✅ אילו סוגי ארונות תקשורת ומחשוב יש בשוק?

 

✅ לאן השוק הזה הולך ומה התחדש בו?

 

✅ מיהם הספקים המציעים את הפתרון המתאים לעסק שלי?

 

🎯 מי יכול לייעץ בתחום תכנון חדרי שרתים לעסק שלי?

 

שוק התקשורת העסקית בישראל, בדיוק כמו מה שמתרחש בכל העולם, משנה את פניו במהירות ועסקים רבים, במיוחד ברמת ה-SMB וה-SME, קולטים את הכיוון העולמי, שלפיו אין צורך בכלל במרכזיה, או בחדר שרתים למחשבים, כי בכלל אין צורך במוצרי חומרה כאלה בעסק (או בכלל).

חדר מחשבים ותקשורת עסקי של העבר, כלל ציוד רב, ולעיתים אף היה מורכב ביותר, עמוס ציוד וערב רב של כבלים וציוד אחר. בכל חדר מחשב ניתן היה למצוא תשתיות תקשורת עם ארונות תקשורת וארונות שרתים, כחלק ממערכת תקשורת הנתונים והשליטה על המחשבים וציוד התקשורת של העסק. ובנוסף: מערכת של מיזוג אוויר, מערכות חשמל בעלות תפקיד חשוב בתפעול מערכת המחשוב, מערכות בקרה ובטיחות, שדואגות לפעילותה התקינה ולמצבי חירום, מערכת כיבוי אש, מערכת אל-פסק (ואולי אף גנרטור קטן), מערכות הגנה מגוונות, רצפה מיוחדת (לבידוד) ועוד. בהיותו כזה, חדר מחשב ותקשורת דרש תכנון מדויק ונכון והחשוב מכל, התאמה מלאה לכל צורך עסקי. זה היה עסק די יקר ומסובך לתחזוקה.

החומרה של העבר נמצאת היום אי שם בחוות שרתים (Data Center) של ספק שירותים המתמחה בתחום ה-Data Centers ומספק שירותי ענן לכל צורך, בכל עת, לכל מטרה, לכל עסק, לכל מכשיר קצה, בכל מקום, לכל אפליקציה, לכל שירות ולכל צורך קיים או עתידי.

אולם, עדיין יש לא מעט עסקים, שנזקקים להקמת חדרי שרתים וחדרי תקשורת מחשבים, בעיקר מהטעם, שהם לא עברו לשירותי ענן, או שהם עוברים (פיזית) למקום חדש אחר, או שמטעמי אבטחה (ומטעמי חששות של בעלי ומנהלי העסק), ההחלטה היא להמשיך לקיים חוות שרתים עם רשת תקשורת, ארונות תקשורת, מערכות אחסון ומחשוב, עם כבילה, מיזוג, אבטחה, גיבויים וכל מה שמסביב, באופן מקומי – ב"חצרי העסק" (מכונה בשם המקצועי: On-Premise).

לקבלת הצעת מחיר עבור תכנון חדרי שרתים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

תכנון חדרי שרתים

 

פתרון חדש: תכנון חדרי שרתים ואחסון מידע, כשירות בענן

 

אחד הפתרונות המעניינים הקיימים בשוק הישראלי הוא פתרון של חברת Zadara (חברה ישראלית עם נוכחות עולמית מצליחה), כשהגישה שלה מכונה על ידה בשם: STaaS (ר"ת: Enterprise STorage-as-a-Service), במודל תשלום כמו על תוכנה בענן (SaaS, כלומר: תשלום רק על פי צריכה בפועל).

חברה זו היא חלוצה בתחום האחסון כשירות בענן (SaaS). כך, שאין כל צורך בחדר שרתים מקומי ואין צורך, כמובן, לתכנן חדר שרתים בעסק.

Zadara מספקת שרותי אחסון בהצלחה רבה לחברות בינלאומיות וגם לחברות ישראליות, שעושות שימוש בעננים ציבוריים כדוגמת Amazon AWS, ענן גוגל, או Microsoft Azure. השירות זמין גם בישראל דרך ענן Trio וכולל מגוון שירותים משלימים, לרבות שירותי התאוששות מאסון (DR), המשכיות עסקית, אבטחה ועוד. הכל, כמובן, ברמת אבטחה והגנות סייבר של הקצה העליון ותאימות לתקנים ולרגולציות המחמירות ביותר.

Enterprise Storage בענן כשירות מבית Zadara מאפשר צריכה של נפח אחסון גדול ומשתנה בענן במודל תשלום גמיש ללא התחייבות וללא קניה מראש של מערכי אחסון יקרים וללא כל צורך בהתקנות מקומיות בתוך העסק.

יתרה מזאת, השירות אלסטי ומאוד גמיש ומאפשר הרחבה והצטמקות לפי הצורך. המחירים נמצאים כאן (דורש התאמה ספציפית לצרכים של כל עסק), כולל השוואות מול ספקים מתחרים. ניתן להתנסות בשירות הזה ללא כל התחייבות וללא כל עלות ל-30 יום, כדי לבחון התאמת הפתרון הזה לצרכים של העסק.

מערך אחסון ברמת ארגונים תומך בפרוטוקולים: NFS ,iSCSI ,CIFS/SMB בנוסף לכל היכולות המקובלות כמו Snapshot ורפליקציה (שכפול) לאתר מרוחק. מוצר כונני הפלאש (SSD – Flash), שהם חלק מהפתרון הזה, מספקים דחיסת Data ומניעת כפילויות – כשירות מנוהל לגמרי, עם הבטחה של 100% פעילות תקינה (אפס נפילות) ותמחור מבוסס צריכה.

השירות מתאים גם לחברות המעוניינות בנפחי אחסון גדולים וגמישים, בתמחור לפי שימוש (Pay-as-you-Go). בנוסף, מאפשר אתר DR (התאוששות מאסון) במבחר אתרי Zadara מסביב לעולם. לפתרון הזה יש יכולת ייחודית להרצת Docker Container ישירות על ה-Storage, ללא שרת (Serverless), שזו הגישה המתקדמת ביותר כיום בעולם להרצת אפליקציות בענן.

הטכנולוגיה של Zadara עושה שימוש בשילוב בין חומרה ותוכנה כדי לאפשר אחסון וניהול של Data ברמת אנטרפרייז עם נוחות של ענן. לקוחות החברה נהנים מגמישות בבחירת ההתקנות, שכן Zadara תומכת בכל הפרוטוקולים, סוגי ה-Data והמיקומים (דהיינו: ניתן להשתמש במערכת עם כל ענן עולמי, או מקומי). בנוסף, הודות למודל התמחור מבוסס השימוש של החברה, לקוחותיה משלמים רק על האחסון אותו הם צורכים בפועל, מה שאומר, שהם יכולים לבחון את קיבולת השימוש שלהם ובהתאם לכך לבצע התאמות אישיות לצרכים הספציפיים המשתנים של העסק.

מה המשמעות של תכנון חדר שרתים, הכולל ארונות תקשורת ומחשוב, בעסק קטן עד בינוני?

חדרי שרתים ומחשבים (הכוללים, בין היתר, מערכות תקשורת ומערכות אחסון) הפכו בעשור הקודם לליבת כל עסק וארגון. תכנון נכון של מערך חדרי מחשבים בכלל וארון תקשורת רשת מחשבים בפרט מהווה מרכיב עיקרי בעל חשיבות עליונה לכל ארגון, אם הוא זקוק לזה בתוך כתלי העסק.

בשנים האחרונות גוברת המגמה לאיחוד רשתות התקשורת, טלפוניה ורשת מחשבים כ"תשתיות אחודות" (UC – Unified Communications) המותקנות ביחד עם אביזריהן תחת ריכוז תקשורת אחוד, ע"י ארונות תקשורת וארונות שרתים המאחדים את מכלול הפונקציונאליות הנדרשת כגון: ייצוג תשתיות תקשורת בארון, שרתים, מתגים, מרכזיית הטלפון של הארגון, נתבים (ראוטרים – Routers), מתגים, מוצרי אבטחה וסייבר, מערכות איזון עומסים, מערכות CDN (לטיפול ושיפור "חוויית השימוש") או Proxy, מערכות חשמל, כיבוי אש ומיזוג ועוד.

בעבר, מערכות "תקשורת אחודה" – UC היו מיועדות לארגונים גדולים, ולכן גם תומחרו בעלויות גבוהות. כל זה נחלת העבר. ה-UC, כמו כלים ארגוניים ועסקיים רבים, וגם בגלל מהפכת הענן והווירטואליזציה, התאים את עצמו לדרישות ולצרכים של עסקים ברמת ה-SMB וה-SME.

עקב המגמה לריכוז יישומי תקשורת, טלפוניה ומחשבים בארגון בריכוז תקשורת אחד, מתעוררים אי סדרים ובעקבותיהם לקויים בתכנון חדר השרתים וארון התקשורת בארגון, שנובעים ממעורבות של מספר בעלי מקצוע הקשורים לריכוז התקשורת בארון רשת המחשבים (אנשי IT, ספק התקשורת הקווי, אנשי טלפוניה ועוד), כאשר לכל גורם יש דרישות משלו ללא גורם מאחד ומרכז.

האם יש גדלים סטנדרטיים לתכנון ארונות תקשורת ומחשוב לעסקים?

גדלים של ארונות מודדים במידה המכונה בשם U, וזה למעשה הגובה של הארון. העומק והרוחב הם בד"כ די סטנדרטיים וניתנים להתאמה לפי המיקום של הארון. רוחב מקובל של ארון הוא סביב ה-50 ס"מ והעומק נע בין 30 ל-60 ס"מ, תלוי במיקום התקנת הארון בחדר המחשבים והשימושים שלו.

המידה U  זה כ-5 ס"מ (התקן המדויק ל -U הוא 44.45 מילימטר או  1.75 אינץ').

כיום, ארונות תקשורת ומחשוב המבוקשים הם במידות של 6U עד U25, עם דלת זכוכית, ארונות, שתוכננו במיוחד עבור עסקים קטנים, משרדים, חדרי תקשורת, כיתות לימוד, מסעדות וכו'. אלה ארונות, שניתן להשיג בשוק במחירים של פחות מ-400 ₪ (לא כולל הרכבה והתקנה, מה שניתן לבצע לבד).

יש ארונות קטנים יותר, שמתאימים לשרתים וארונות תקשורת במידות הקטנות יותר דוגמת: U1, U2, U3, U4 והם נמכרים במחירים של פחות מ-300 ₪. אפשר לרכוש אותם באינטרנט ולהתקין לבד.

דוגמאות למחירים של חברת Advice: ארון 6U עומק 30 ס"מ ב-299 ₪, ארון 10U עומק 50 ס"מ ב-399 ₪, ארון 12U עומק 50 ס"מ ב-450 ₪.

 

חברת Advice מספקת את כל מה שצריך לתכנון, אספקה, התקנה, תחזוקה ואחריות, לחדרי שרתים בכל סדר גודל ובכלל זה:
 • לוחות חשמל והנדסת חשמל.
 • מערכות אל פסק (UPS) במגוון רחב של אופציות, לרבות סדרת Matrix מ-30 עד 300 קילוואט בתצורת ארון שרתים, או סדרת Protector Pro מ-10 עד 200 קילוואט.
 • פסי שקעים וכבילה חשמלית במערכת מנוהלת במגוון רחב של תצורות.
 • מערכות העברה אוטומטית לשרידות ויתירות.
 • ארונות שרתים ותקשורת. סוגי הארונות הכי מבוקשים: 42U עד U48. הארונות הללו בעלי כושר העמסה של ציוד מחשוב ותקשורת במשקל של עד 4.4 טון לארון.
 • מתגי KVM בכל התצורות ועמדות עבודה בכל תצורה – לחדר השרתים.
 • אמצעי ניטור וגלאים מסוגים שונים.
 • מתגים ומוצרי תקשורת מכל סוג ולכל צורך, כולל מתגי PoE מוקשחים (אם צריך).

בשוק של ארגונים בינוניים ומעלה, או לעסקים גדולים יותר, ארונות תקשורת ומחשוב מקובלים בגדלים שבין U40 עד U50. הגודל הכי נפוץ ומבוקש בשוק הוא U42 (ארון בגובה של כ-180 ס"מ) ומכונה גם בשם Full rack ("ארון שלם"). הגודל של הארון הנפוץ המבוקש השני בשוק הוא Half Rack ("חצי ארון"), בגדלים של U18 עד U22 כשהגודל הכי פופולרי ל"חצי ארון" הוא כ-91 ס"מ גובה. המחירים של הארונות הגבוהים הללו הם כמובן בהתאם – אלפי ₪.

 

סביב כל ארון תקשורת יש ציוד נלווה בכמות לא קטנה, שיש לקחת בחשבון בעת הרכישה וההתקנה, וזה כולל, בין היתר:
 • פאנלים לניתוב (יש הרבה סוגים לפי הצרכים של כל ארון).
 • מדפים קבועים ומדפים נשלפים.
 • כבלים (בעיקר כבלי תקשורת). כיום מקובל להשתמש בכבילה ברשתות תקשורת אחודות לטלפוניה ורשת מחשבים מרמת Category-6a ו-Cat7, בתקן GIGA. תקן Cat8 החדש יותר (בישראל זה תקן 1/8.2) מתחיל להיות מקובל בשוק. יש כמובן מערכות כבילה מתקדמות הרבה יותר, עד רמת סיבים אופטיים מסוגים שונים.
 • מערכות חשמל וכבלי חשמל.
 • מערכות אל פסק.
 • מחברי תקשורת (בין כל רכיבי התקשורת) מסוג ,SFP תוך הקפדה על תאימות לתקן MSA.
 • גנרטור עצמאי לגיבוי מערכות החשמל והאל-פסק (לפי הצורך, מאוד מומלץ).
 • מתגים להעברת חשמל על כבלי התקשורת. זאת, במיוחד לציוד קצה קטן וחכם, שממילא מגיע אליו כבל תקשורת (דוגמת מצלמות אבטחה חכמות, נתבים חכמים ), ציוד, שאין צורך למתוח אליו קו הזנת חשמל. התקן המשולב הזה של תקשורת וחשמל נקרא בעגה המקצועיתPoE (ר"ת: .(Power over Ethernet
 • מאווררים.
 • מזגן לחדר.
 • מערכות הגנה פיזיות (דוגמת: מנעולים, כלובי רשת, דלתות חסינות, מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה, סנסורים ועוד).
 • מערכות אבטחה וסייבר.
 • מערכות גילוי אש ועשן.
 • מערכות כיבוי אש.
 • מערכות ניטור ושליטה (שו"ב).
 • מתגים שונים דוגמת KVM, Offload ועוד.

 

תכנון חדרי שרתים – תשובות קצרות לשאלות נפוצות:

 

 1. מה המשמעות של הקמת חדר שרתים לתקשורת ומחשבים בעסק?

כיום, מומלץ לקחת את הפתרון מספק מומחה, שיודע לספק הכל: ניתוח הצרכים, ייעוץ, בחירת הציוד, התקנה, תחזוקה ושירות. הגישה הזו מתאימה לעסקים בינוניים ומעלה.

בין הספקים המובילים לפתרונות לעסקים בינוניים וגדולים ניתן למצוא את: קבוצת בינת, אלכסנדר שניידר, שניידר אלקטריק, בזק, אדוויס – Advice, תים, צודקביץ, י.א. מיטווך, ארזים, Octally, Greenware, מגלקום, טל-אר, בזק בינלאומי, קבוצת חילן (ווי-אנקור), בר-עוז, CSP, אפיק, גטר ועוד. יש תחרות מאוד גדולה בשוק והכוח נמצא כיום בידי הלקוחות העסקיים ולא בידי הספקים והאינטגרטורים.

כיום, הספקית המובילה בעולם בתחום ארונות וחדרי שרתים ומחשוב זו חברת APC  מקבוצת שניידר אלקטריק. יחד עם זאת, יש לה מתחרים רבים, שכדאי לבחון.

כמעט כל חברה, שעוסקת בתחום הזה, מספקת ייעוץ (בד"כ ללא תשלום) עבור תכנון ראשוני למערך תשתיות רשת מחשבים והתקשורת בארגון. הייעוץ כולל אפיון ושרטוט הנדסי מפורט של תצורת מערך חדר שרתים/ ארון שרתים תוך שילוב תשתיות רשת מחשבים פאסיביות, עם ציוד תקשורת ומחשבים אקטיביים כגון מתגים ,(Switches) נתבים, שרתים, מרכזיות טלפון, מצלמות אבטחה ומערכות אבטחה, סנסורים, מערכת כיבוי אש, מערכת מיזוג, חשמל ובקרה בארון תקשורת רשת מחשבים לחדרי שרתים.

 

 1. מהן הנקודות הקריטיות בבחירת פתרון חדש בהקמת חדר תקשורת ומחשבים?

מעבר להיבטים של תקציב, הנקודה החשובה ביותר היא מוכנות המערכת החדשה לגישה של "ענן מקומי" עם יכולת חיבור ל"ענן חיצוני" (דהיינו: הגישה הרב-עננית, או המכונה לעיתים: היברידית, כשכיום מקובל להשתמש בגישה של Multi-Cloud – "ענן מרובה").

עולם התקשורת והמחשוב צועד במהירות לכוון של שימוש מלא בשירותי ענן בכל תחום (כולל בטלפוניה), ומערכת תקשורת ומחשוב, שאינה מסוגלת לתמוך בהתפתחות זו, דינה להיזרק לפח האשפה די מהר.

תכנון, הקמה וארגון של חדר שרתים מחייבים את הנהלת הארגון והעסק לגיבוש מדיניות ברורה ומוגדרת של הצרכים בהווה עם מבט לעתיד הנראה לעין ועד 10 שנים קדימה. יש צורך להתחשב בצורך המתמיד בשינויים וגם לקחת בחשבון שינויים וגידול עתידי בקביעת השטח, גודל השטח ומיקום השטח בתוך הארגון / העסק. כל אלה חייבים להבחן בחשיבה מעמיקה ומתוכננת.

 

 1. האם יש היבטים נוספים בתחום תכנון חדרי שרתים, דוגמת פתרונות בתחום מערכות קירור לארונות תקשורת ומחשוב ופתרונות "ירוקים" לחסכון באנרגיה?

בהחלט. בתכנון ובהקמת חדר שרתים יש לבחון היבטים רבים נוספים:

– הקמת מחיצות עתידיות בחדר עצמו (אם יידרש).

– הקמת "רצפה צפה" בהתאם לכמות הציוד העומדת להיות בחדר (כולל תכנון עתידי).

– תקרה, תאורה ומיזוג מתאים.

– הכנה לפריסות כבלי חשמל וכבלי תקשורת בנפרד ובבידוד.

– שילוב מערכת הטלפוניה ופריסת תשתית הטלפוניה בשילוב עם רשת המחשוב.

– מערכות גיבוי ושרידות (רצוי ומומלץ לפי תקנים בינלאומיים).

– הקמת תשתית "תקשורת אחודה" – UC&C בעסק עצמו.

– בדיקת הצורך במערכות שירותי CDN או Proxy (נחוץ במיוחד לעסקים הנשענים על רשת האינטרנט העולמית).

– הקמת חדר מנהל התקשורת ועוד.

– התקנת סנסורים כדי לספק יכולת להפוך את חדר השרתים ל"חדר ירוק" מבחינת החיסכון באנרגיה. זאת, כי עלות החשמל היא העלות הכי כבדה בהוצאות על חדר ארונות מחשבים ותקשורת.

 

לכן, יש לתכנן היטב הקמת מערכות נוספות לשירותי המחשוב לרבות מערכות, שיש להן נגיעה חשובה וישירה לחדרי השרתים והתקשורת:

מערכות מיזוג אוויר. לפי ארגון ASHRAE, הארגון האמריקאי למהנדסי מיזוג אוויר, הטווח המומלץ של טמפרטורת האוויר המסופק לשרתים נע בין 18 מעלות ל-27 מעלות צלזיוס. דהיינו: ניתן לחסוך הרבה כסף במיזוג האוויר (שזו ההוצאה הכבדה ביותר לאורך זמן בחדרי שרתים ותקשורת), ע"י כיוונון הטמפרטורה הרצויה ל-25 או 26 מעלות צלזיוס.

– מערכות גיבוי UPS.

– גנרטור לגיבוי מערכת החשמל.

– מערכות גילוי אש ועשן.

– מערכות כיבוי (מבוססות גז) העונות על תקני כיבוי האש.

– בקרת טמפרטורה.

– מערכות כריזה.

– מערכות גילוי הצפה ונטרול הצפה וחדירות מים.

– מערכות בקרת כניסה מבוססות ביומטריה.

– מערכות לגילוי פריצה.

– סנסורים מסוגים שונים (IoT) לפי הצרכים שהוגדרו.

– מערכות בקרה ובטחון כולל מצלמות אבטחה חכמות עם זיהוי פנים חכם (AI) ברמה ביומטרית, כלומר: ניתן לאשר כניסה וגישה רק על סמך זיהוי פנים.

 

 1. מהם תקני חוות שרתים ותקשורת המכילים ארונות תקשורת ומחשוב?

יש כיום מערכת תקנים בינלאומית מאוד מסודרת לתחום חדרי וחוות שרתים ותקשורת, ברמות תקן הנעות בין T1 (Tier) עד T4. חוות שרתים ברמת T4 תיבנה מוגנת עמוק מתחת לפני הקרקע ומוכנה לעמידות בפני כל אסון, גם בפני התקפה אטומית, או רעידת אדמה חזקה. הצורך הזה קיים רק לגבי עסקים מאוד רגישים. ברוב העסקים בישראל יהיה מספיק לעמוד ברמת התקן עד רמת T3.

יש מחיר לכל רמת תקן ולכן זה אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתהליך בחירת הקמת חדרי תקשורת ומחשבים. עסקים רבים נוטים להתעלם מהתקנים הללו ואח"כ הם מופתעים כשיש אסון או נפילה של כל המערכות.

יש לא מעט דוגמאות של עסקים, שהתמוטטו במהירות ופשטו את הרגל, כי חדר המחשבים שלהם הוצף או נשרף, ולא היו להם מערכות הגיבוי המתאימות, מערכת התחזוקה המתאימה, הרישיונות המתאימים והביטוח מתאים.

גם שימוש בחוות שרתים של צד שלישי, אינו פוטר את העסק מהצורך לספק: גיבוי, אבטחה, שרידות, הסכם תחזוקה והסכם ביטוח לחוות השרתים (גם כשהשרתים נמצאים פיזית בידי מפעיל חוות שרתים מתמחה). ניתוח מקיף של נושא האבטחה בענן נמצא כאן, למעניינים.

 

 1. האם יש לי בכלל צורך בחדרי שרתים עם ארונות תקשורת ומחשוב?

חיסכון בהוצאות (ובמיוחד בהוצאות התקשורת והמחשוב) הוא "צו השעה" בכל עסק וארגון. לכן, לפני שנכנסים לפרויקט של הקמת חדרי תקשורת ושרתים (או שיפוץ ושדרוג חדר תקשורת ושרתים קיים), יש לשאול את השאלה: האם בכלל יש כיום צורך בחדר תקשורת ושרתים?

 

התשובה לשאלה הזו, במיוחד בעסקים קטנים עד בינוניים היא: לאו מוחלט. אמנם, עסקים וארגונים זקוקים לשירותי מחשוב בכל פעילותם. אולם, מדובר בסעיפי הוצאה בלתי נשלטים. הדרך הנכונה להחזיר את השליטה בהוצאות הללו היא: להיפטר מכל הציוד ולהפוך את חדר התקשורת והשרתים לחדר המביא הכנסות לעסק, ולא להמשיך בשיטה הישנה, שבה החדר הזה הוא רק הוצאות הולכות וגדולות לעסק.

 

עסקים מוצפים כיום בשפע של פתרונות תקשורת ומחשוב מתקדמים, לרבות בענן. אחד הפתרונות המתקדמים ביותר הוא תחום שירותי תקשורת, מחשוב ושיתוף אחודים :UCaaS  (ר"ת:  .(Unified Communications as a Serviceהמונח הזה הוא המימוש השירותי בענן (בתשלום חודשי קבוע וידוע), של גישת "התקשורת האחודה" (UC&C).

 
כיום יש הרבה ספקים המספקים את הכיוון הזה (של שירותי ענן) ונגמרה התקופה, שבה מנהלים שאלו: האם כדאי לעבור לעבודה שיתופית בענן (ואיזה ענן)?

כפי שכבר הודגש על ידינו לא אחת, שהדרך היעילה והאפקטיבית ביותר לחסוך בהוצאות התקשורת והטלפוניה היא להפוך את כל ה-CAPEX ל-OPEX. דהיינו: להיפטר מציוד, תוכנות, תפעול, שדרוג ותחזוקה ע"י בעלי העסק. הייעוד והמיקוד של עסקים זה לעסוק בעסקים, במכירות ובשירות, לא בתקשורת ובציוד תקשורת וטלפוניה. לכן, את נושא התקשורת והטלפוניה אפשר להעביר באופן מלא ל"מיקור חוץ", לספק שירותי תקשורת בענן, שמספק את הכל כחלק בלתי נפרד מהשירות שלו (בד"כ בעלות מזערית, מול כל חלופה אפשרית).

 

 1. מהם העקרונות לחיסכון בתכנון ובהקמת חדרי תקשורת ושרתים הכוללים, בין היתר, ארונות תקשורת ומחשוב?

 

העקרונות לחיסכון בשירותי המחשוב והטלפוניה העסקיים כוללים את הנקודות הבאות:
 • עסקים רבים הבינו, שעידן המחשב השולחני והשרת העסקי הסתיים. למחשב השולחני החדש קוראים לפטופ (מחשב נייד), או טאבלט. הוא מתלווה לסמארטפון, שמשמש את המנהלים והעובדים לצרכי עבודה מהירים בכל מקום (למשל דוא"ל, שיחה עסקית ברשת עסקית והעברת קבצים), גם כשהם בתנועה או בחו"ל.
 • עסקים רבים הבינו, שאין צורך במערכות תקשורת פיזיות קוויות. מערכת תקשורת אלחוטית (למשל ב-WiFi) מספקת בהחלט את כל צרכי התקשורת הפנימית בעסק.
 • רשת המחשבים העסקית, שכוללת שרתים, מתגים ונתבים הנמצאים בחדר תקשורת ומחשבים,הופכת למיותרת. כל השירותים המחשוביים והתקשורתיים של העסק וכל האפליקציות העסקיות מתקבלים ישירות מהענן) כיום הגישה המקובלת היא multi Cloud, ענן המתאים לכל סוג של אפליקציה).
 • עסקים קטנים יכולים לבחור בין כמה סוגי עננים הקיימים כיום בישראל, לפי הצרכים שלהם .(אפשר לבחורביותר מסוג ענן אחד, לפי הצרכים והאפליקציות של העסק:
  • ענן בינלאומי (הנמצא אי שם בעולם). הענן הנפוץ ביותר בקרב עסקים קטנים בישראל הוא הענן של אמזון, אחריו הענן של מיקרוסופט (שכעת מקימים לו סניף ישראלי בתוך MedOne) ואחריו הענן של גוגל ועננים בינלאומיים נוספים דוגמת: Alibaba Cloud. יש עוד כמה ספקי שירותי עננים בינלאומיים, שפחות נפוצים בישראל, דוגמת .Rackspace ,DigitalOcean אגב, יש גם תחום בעולם העננים העולמי, שנקרא "עננים היברידים", אבל הואאינו נוגע כרגע לעסקים קטנים. עסקים, שמשתמשים במערכות ,VMware הם הראשונים, שיכולים להשתמש בקלות ביכולות של "עננים היברידיים", ולהעביר משאבים, יישומים ונתונים בין עננים, בקליק של עכבר.
  • ענן מקומי (ישראלי). יש בישראל שפע של עננים מקומיים (לרבות שלוחות של עננים בינלאומיים), ומעל ל-45 מתקניData Centers גדולים, שמשמשים לשירותי ענן בישראל, מספקי ענן רבים. המובילים מבניהם בתחום השירותים לעסקים קטנים עד בינוניים: קבוצת בינת תקשורת ובינת עסקים, בזק, בזק-בינלאומי, פרטנר, סלקום, הוט, קבוצת חילן (ווי-אנקור), טלדור, וטריפל-סי. ענן גדול בינ"ל נוסף בישראל הוא זה של MedOne שמבוסס על חברת בת של NTT (חברת התקשורת היפנית הענקית).
  • עננים של אפליקציות עסקיות. יש בישראל כמות לא קטנה של עננים של אפליקציות עסקיות ושירותים עסקיים ובכלל זה:
   • שירותי אופיס 365לרבות שירותי גיבוי וסנכרון קבצים בענן Azure של מיקרוסופט מוצעים אצל כמה ספקים ובהם טריפל-סי, בזק בינלאומי והוט ובקרוב מאוד בענן עצמאי של Microsoft Azure ב-MedOne.
   • שירותי ענן של אורקל,ליישומי אורקל ובמיוחד ,ERP מוצעים אצל כמה אינטגרטורים גדולים של אורקל בישראל.
   • שירותי ענן ליישומי .IBMל IBM-יש לפחות 3 מתקני ענן בישראל.
   • ויש עוד הרבה עננים ייעודיים, למשל: תדיראן טלקום (2 עננים),סיילספורס, סאפ – SAP, אוויה (כולל ענן ייעודי באבנט), אלקטל-לוסנט-ארגונים – ALE (הכולל גם שירותי "רשת לפי דרישה"), LG (ענן המצוי בבזק בינלאומי), ועוד, עם שפע עצום של ספקים קטנים לשירותי ענן מכל סוג, שקיימים בישראל.

 

תכנון חדרי שרתים לעסקים

 

 1. מה עם עסקים, שכן מעוניינים לתכנן ולהקים חדרי תקשורת ושרתים למערכות המקומיות שלהם, עם ארונות תקשורת ומחשוב?

הדרך הנכונה ללכת בה כוללת את הצעדים הבאים:
 • להכין תכנית עסקית, שבה ייבחנו הצרכים של העסק מול ההשקעה הנדרשת וחישוב ROI להשקעה הזו.
 • לבצע הכנות מוקדמות לבניית חדרי תקשורת ושרתים ובכלל זה: העברת כל תשתיות התקשורת בעסק ל"תשתיות אחודות" ו"כבילה אחודה", כדי לחסוך בהוצאות על התשתיות הפיזיות ושדרוג מערכות ההפעלה למחשבי הקצה למערכות עדכניות וחסכוניות (למשל חלונות 10), לרבות מערכות הליבה של העסק (למשל Billing, CRM, ERP, פורטל אינטרנטי וכיו"ב).
 • להכין תשתיות "ירוקות" בחדר התקשורת והמחשוב. ההוצאה על החשמל בגלל מיזוג האוויר היא ההוצאה הכבדה ביותר ולכן שימוש באלמנטים של "תשתית ירוקה" היא חשובה וקריטית כדי לחסוך באנרגיה. גם נושא הגיבוי החשמלי (UPS) חייב להיות פתרון "ירוק".
 • לבצע תיחור בין ספקים, ולכלול בתיחור את נושא התחזוקה, האבטחה (לרבות הגנת סייבר), הרישיונות, הביטוחים, השדרוגים וה-SLA של השירות העתידי. יש להיזהר לא להילכד ב"חתונה קתולית" עם ספק, שלא ניתן להשתחרר ממנו לעד.
 • להכין מערכת DRP (תכנית להתאוששות מאסון והמשכיות עסקית) ומערכת הגנה (סייבר) שרידות, ולתרגל לפחות פעמיים בשנה מה עושים (ומי עושה מה) עם נפילה טוטאלית של כל המערכות (המחשוביות והתקשורתיות).

 

 1. לאן כדאי לרכז את כל הכבילה האחודה? האם נדרשים לכך ארונות סעף?

"כבילה אחודה" כדאי שתרוכז בארונות תקשורת המחשבים, כחלק מהארונות המיועדים למחשוב. כיום, מקובל להשתמש בכבילת אתרנט מסוג Cat7 ומעלה (או כבילה שוות ערך דוגמת Base-T לערכים של 10, 40 או אף 100 גיגה, או חיבורי סיבים אופטיים, המאפשרים כיום חיבורי עד 400 גיגה). ארונות הסעף של תשתיות תקשורת המחשבים קטנים וקלים יותר לתחזוקה (אם יש תקלות).

יש כיום גם יכולת להעביר זרם חשמל על תשתיות תקשורת המחשבים בנוסף לטלפוניה. כך, שניתן לחבר מכשירי קצה רבים דוגמת טלפונים חכמים, מצלמות אבטחה חכמות וכיו"ב, בתשתית אחת, שמספקת למכשירי הקצה הללו הכל (כולל חשמל).

יודגש, שפריסת תשתיות אופטיות (סיבים אופטיים) יקרה יותר מתשתיות מבוססות אתרנט בתקני 7Cat או Cat8 (בישראל אלו תקני Cat8.1/8.2). אולם, לסיבים אופטיים יש רוחבי פס בלתי מוגבלים ויתרונות נוספים (דוגמת: חסינות מהאזנות ואמינות גבוהה).

אגב, המחוקק הישראלי אמר את דברו בעניין "תשתיות תקשורת אחדות", במסגרת תקנות תכנון ובניה, התקנת מתקני תקשורת, קובץ תקנות מס' 6898 מיום 21 ביוני 2010. התקן הזה מפרט לפרטי פרטים איך בונים ופורסים תשתית תקשורת אחודה בבניינים, כולל בבניינים רבי קומות.

התקנות הללו הן חובה במבני מגורים והן רשות במבנים תעשייתיים ובמבנים, שאינם למגורים. למרות זאת, מומלץ להיעזר בתקן זה כדי להתקין "תשתיות אחודות" גם במבני עסקים ומסחר, לא רק בבתי פרטיים. זה הכיוון המומלץ לפריסת תשתיות בכל מבנה.

תכנון חדרי שרתים

 שורה תחתונה בתחום תכנון חדרי שרתים, הקמת ותחזוקת חדר שרתים לתקשורת ומחשוב:

 

יישום פתרונות של תכנון חדרי שרתים, מסוג של חדר תקשורת ומחשבים המלאים בארונות תקשורת ומחשוב, היא משימה לא פשוטה. מומלץ, שהתהליך ייעשה לפי תקנים בינלאומיים ועם הפתרונות החדשים הקיימים כיום בשוק. תשומת לב, שרכישת פתרונות מתקדמים לתחום זה, כמו כל רכישה בעסק, צריכה להיעשות רק לאחר בחינת צרכי המשתמשים בעסק.

מומלץ לבצע תהליך מושכל של בחירת פתרונות מתקדמים לחדרי שרתים הכוללים תקשורת ומחשבים. אין להסתנוור רק מהמחיר ומהיכולות הטכניות של הספק. אסור לשכוח שכל פתרון חייב לענות על תקנים בינלאומיים ומקומיים מתאימים, לכל הרכיבים שיש סביב ארון התקשורת \ ארון המחשבים.

יש לשקול גם את רמת האמינות של הספק והאם אפשר לקבל ממנו אחריות ושירות ברמה נאותה (SLA), בלי להיות כבולים אליו לעולמים ב"חתונה קתולית". אנו עומדים לרשותכם לייעוץ ולסיוע בתהליך ההחלטה הזה.

מומלץ, שבעלי ומנהלי ארגונים, יבחנו כניסה לעולם התקשורת החדש מבוסס ענן ויוותרו בכלל על חדר השרתים. אין צורך להיות בקי במונחים של הטכנולוגיות החדשות, כי מה שחשוב לבעלי העסקים הוא: ניתן להתחיל לחסוך הרבה כסף ולהתייעל בפעולה פשוטה אחת של שדרוג טכנולוגי ומעבר לשירותי ענן.

הפתרונות של שירותים עסקיים בענן זוכים כיום להצלחה רבה בשוק העולמי וגם בישראל. זאת, בגלל ההיקף הרחב של היכולות, שבעל העסק מקבל בחבילה אחת מקיפה, שתומכת באופן מלא בכל הצרכים, עם קישוריות מכל מכשיר קצה מכל מקום בארץ ובעולם.

בעת תכנון חדרי שרתים והקמת חדר ארונות של מחשבים ותקשורת, יש לזכור, שהצרכים של משרד עורכי דין אינם דומים לצרכים של חנות רהיטים, רשת מרכולים, חברת הייטק, רשות מקומית, משרד של סוכני ביטוח ופיננסים, או משרד של רואי חשבון.

 

תכנון חדרי שרתים

לקבלת הצעת מחיר עבור תכנון חדרי שרתים ישירות למייל – השאירו פרטים כאן

 

 נמאס לכם לחפש פתרונות תקשורת ומחשוב ענן מתקדמים?

 


פוסטים נוספים